Üzüntüden içim çekiliyor

Sosis, nutella derken?
Yetişkinlerin bile tüketmemesi gereken yiyecekleri 22 aylık çocuğa mı versin?
Evet tv oldukça zararlı ama bu besin görünümlü canavarların hiçbir çocuk beslenmesinde yeri yoktur.
Akıl gelişimi için tv leri kapatırken beden sağlığı, yaşam kalitesini hiçe saymaya denktir bu durum.
Evet sosis Nutella çocukların hoşlandığı şeyler. Böyle böyle yemek yeme alışkanlığı kazanır. Yemek yemeyi sever. Sakın olun 1 sosis 1 Nutella in yıkıcı yakıcı etkileri yok. Öncelik çocuğun yemek yeme alışkanlığı kazanması bı şeyler yemesi.

Bu çok saçma bence TV izlenmeyen çocuk var mi? Ayrıca TV izliyor diye hmn otistik olabilir ne demek? 3 yasında oğlum anca konuşmaya başladı. TV de izler oyun da oynar çok inattir. Bazen beni dinler bazen dinlemez. Parkada gider krese de. Mesela hala bezini inattan bırakmıyor bendezorlamiyorum vakti gelince bırakır. Bana tanı saçma geldi açıkçası. Sure i krese vererek takip edin korkmayın günümüz çocuklarında inat TV izleme TV olmadan yememe hep var duyuyoruz ama bu bence bir otistik belirtisi değil.
Size otizm ve tetikleyen unsurlarla ilgili biraz araştırma yapmanızı ve konuyla ilgili bilimsel makaleleri en azından kitap okumanızı öneririm.
Bu konuda yorum yapan bizler çocuk gelişimi ve psikolojisi üzerine eğitim almış ve alanda çalışan kişileriz.
Ayrıca TV izlemeyen daha doğrusu ailesi bilinçli olduğu için TV'den uzak tutulan çok çocuk var yakın çevremde... Örneğin 30 aylık yeğenim ve okulumdaki bazı öğrenciler.
Sadece kendinize ve etrafınıza bakarak yorum yapmanız sizi yanıltır, sizin yanılmanız çok önemli değil de böyle ezbere yorumlarla konu sahibini yanıltmayın, yanlış yönlendirmeyin.
Çocuk gelişimi,psikoloji veya pedagoji eğitiminiz varsa ve bu fikirdeyseniz o ayrı bir tartışma konusu zaten.

Evet sosis Nutella çocukların hoşlandığı şeyler. Böyle böyle yemek yeme alışkanlığı kazanır. Yemek yemeyi sever. Sakın olun 1 sosis 1 Nutella in yıkıcı yakıcı etkileri yok. Öncelik çocuğun yemek yeme alışkanlığı kazanması bı şeyler yemesi.
Yanlış tavsiye... ne sosis ne de nutella bu yaş grubunu bırakın hiç bir yaş grubundaki çocuk için uygun besinler değil. Kuzenim gıda mühendisi keşke onu dinleme fırsatınız olsaydı, bir daha marketten sosis alır mıydınız?

Hanimlar hep tvden uzak tutmaya çalıştığımız çocuklarımızla ilgili birşeyler söylüyoruz. Ben 26 yaşındayım, hiç tv olmayan bir evde büyüdüm. Babam eğitimciydi. Evet o zamanlar cok sikayetciydim bu durumdan. Ama çocukluk işte.. Aklım ermeye başladıktan sonra aileme karsi nasil bir minnettarlik icinde olduğumu anlatamam.
6 yillik evliyim, 8 aylik bir bebegim var. 6 yıldır evimizde hiç tv yok. Insallah bebeğimi de kendim gibi tvsiz bir evde büyütürüm. Ama şimdi şartlar daha zor. Tabletler, telefonlar tvden daha fazla vaktimizi alıyor. Ister istemez benim elimde telefon görüyor. Biraz daha büyüdüğünde bakmak isteyecek. Komsu, akraba, babanne vs evlerinde istisnasiz tv görecek ve isteyecek. Yani bu devirde tvsiz cocuk buyutmeye calismak, akintiya kurek cekmek gibi. Hatta daha da zor. Ama mecburuz buna. Oyunlar kurabilen, aktivite yapan, ekran olmadan yemek yiyebilen bir nesil yetistirmek boynumuzun borcu. Çünkü makas gitgide açılıyor. Bizim cocuklarimiz ekran olmadan yemek yemiyor, onların cocuklari ekran olmadan nefes alamayacak malesef

Kablosuz Bluetooth hoparlörler var. Telefona bağlayıp sevdiği şarkıları dinletebilirsiniz. Hem görüntüye maruz kalmaz hem de sevdiği şarkılar rahatlatır.
Bir de çok merak ediyorum neden her çocuk aynı kriterlerle ölçülüyor sonuçta her çocuğun karakteri farklıdır. Misal benim kızım sözümü pek dinlemez başka bir şeye odaklandığında ama dayısı bir şey söylediğinde, o an ne yapıyorsa yapsın bırakır ve dayısının söylediği her şeyi dinler yapar.

Yanlış tavsiye... ne sosis ne de nutella bu yaş grubunu bırakın hiç bir yaş grubundaki çocuk için uygun besinler değil. Kuzenim gıda mühendisi keşke onu dinleme fırsatınız olsaydı, bir daha marketten sosis alır mıydınız?
Valla yenilen siyah zeytinde bile boyalar mi dersin, kasar peynirin icindekileri mi dersin? O mc donaldstan burger kingden ayila bayila yedikleri burgerlerin icindeki pis seylerimi dersin..bi programda dinlemistim ama hayattan soguyosun.. ne yiyecegiz acaba dedirtiyo insana

Hanimlar hep tvden uzak tutmaya çalıştığımız çocuklarımızla ilgili birşeyler söylüyoruz. Ben 26 yaşındayım, hiç tv olmayan bir evde büyüdüm. Babam eğitimciydi. Evet o zamanlar cok sikayetciydim bu durumdan. Ama çocukluk işte.. Aklım ermeye başladıktan sonra aileme karsi nasil bir minnettarlik icinde olduğumu anlatamam.
6 yillik evliyim, 8 aylik bir bebegim var. 6 yıldır evimizde hiç tv yok. Insallah bebeğimi de kendim gibi tvsiz bir evde büyütürüm. Ama şimdi şartlar daha zor. Tabletler, telefonlar tvden daha fazla vaktimizi alıyor. Ister istemez benim elimde telefon görüyor. Biraz daha büyüdüğünde bakmak isteyecek. Komsu, akraba, babanne vs evlerinde istisnasiz tv görecek ve isteyecek. Yani bu devirde tvsiz cocuk buyutmeye calismak, akintiya kurek cekmek gibi. Hatta daha da zor. Ama mecburuz buna. Oyunlar kurabilen, aktivite yapan, ekran olmadan yemek yiyebilen bir nesil yetistirmek boynumuzun borcu. Çünkü makas gitgide açılıyor. Bizim cocuklarimiz ekran olmadan yemek yemiyor, onların cocuklari ekran olmadan nefes alamayacak malesef
Telefon tv den daha tehlikeli bence : (

Buarada cocugum birsey yemedigi hasta oldugu zamanlar oluyodu ayni konu sahibinin cocugu gibi.. cips filan ne yerse kar sayiyodum. Bi ara cok takiyodum cips yemesin nutella yemesin seker yemesin.. onun icinde katki maddesi var.. yok ev keki yesin herseyi evde kendim yapayim.. yapiyorumda ama cocuk illede disardakini istiyo bazen... baska cocukta gorur gene ister yani. Sosis salam ben kendinde yemiyorum sevmiyorum. Ama onlar yese alirimda yaparimda.. yemiyolar eve pek almadigim icin. Bi sucuk yerler o da pizza filan yaparsam..

Oncelikle allah sabir versin ve insallah korktugunuza ugramazsiniz. Butun yorumlari okudum evet tv izleyen ölmez ama normal bir cocuga etkisi ile otizm suphesi olan bir cocuga olan etkisi de ayni degildir. Ama tv herhalukarda zararlidir ve cocugu sosyal olarak geriletir b3n bizzat denedim gordum.
Benim gorumcem ogluna hep video izleterek yemek yedirdi ve evlerinde hep tv acik oldu. Cocuk 3 yasinda pat cat ancak konustu ve yemegini hep annesi yedirdi el becerileri falan cok geriydi.
Benim oglum ondan 2 yas kucuk ben hic tv veya video karsisinda yemek yedirmedim ve oglum 1 yasindayken konusmaya basladi ve kendi yemegini kendisi yiyebilir seviyedeydi. Oglum suan 2.5 yasinda gorumcemin oglu 4.5 yasinda ve konusma seviyeleri ayni hatta benim oglum daha duzgun konusuyor. Ben oglum 1.5 yasindayken ise basladim ve kv oglumun yemeklerini tv karsisinda yedirdi ne kadar yapma desem de gerekcesi de o zaman daha hizli ve cok yiyormus. Oglum zamanla kendi yeme yetisini kaybetti. Evde aksamlari bizimle sofraya oturmak istemedi ve saatlerce tepsiyle iceriye getir diye agladi. Bizimle softaya oturunca da oylece bekledi sen yedir diye suyunu bile alip icmedi ki dusunun 1 yasindayken kasikla corbasini dokmeden yiyebiliyor normal bardakla suyunu iciyordu. Islerimin yogun oldugu ramazan ayinda cocukla aksamlari ilgilenme firsatim olmadi ve sabah aksam tv izledi. Bizimle sohbet edip gununun nasil gectigini anlatan cocuk gitti eve geldigimde hosgeldin bile dememeye uyuyana kadar tv izlemeye basladi. Baktim ipin ucu gidiyor tv nin kablosunu cikardim ve bir sabah kalktiginda aa cok izledigin icin tv bozuldu dedim ve bir hafta ise gitmeyip ona tv yi unutturdum ama hic acmadik biz de tvyi. Ve eskisi gibi bizimle sohbete masaya oturmaya basladi ama o kadar uzuluyorum ki kasigi agzina goturmekte zorlaniyir suan ve azfik ugrasinca hemen birakip agliyor sen yedir diye.
Ben yasadiklarimi paylastim herkez kendi yolunu bulmus zaten herkez kendi dogrularini yaşasın..

Anlatmak istediğim tv kapandı gelişim geriliği yok, açtım otizm oldu diye bir şey yok.
Birçok şeyle beraber etkendir, tek başına bu durum sadece tv ile olamaz, anlatmak istediğim sadece bu.
Tabi ki tek başına olmaz başka etkenlerle birleşince tetikler. Etkenler ne kadar azalırsa ihtimal o kadar düşer

Ben çocuğun günlerce aç kaldığını düşünmüyorum. Yiyodur ama az az yiyodur anne yüreği de bunu dert ediyo ister istemez. Bu şekilde yemek yemeye alismadigi için iştahı kapanmış olabilir ama merak etmene gerek yok bana kalirsa.
Bebeğin yaşı kaç belirtmedin galiba. Benim kuzenimin çocuğu aynen böyleydi. Konusmayi da geç öğrendi. Başka bebek gördüğünde dikkatini ona vermiyodu hiçbir çocuk umrunda değildi ve bisiyle meşgulse seslendiklerinde milleti takmıyodu. Annesini seviyodu ama annesi yokken umrunda bile olmuyodu.annesi her doktora gitti kesin bı bilgi edinemiyodu Biz de garip bulmuştuk ama belli etmiyoduk. Kardeşim eğitimci "bu çocuk ya dahi olucak ya da bı sorunu var diyordu" ve çocuk 6 yaşına kadar potansiyelini göstermedi. İngiliz bı doktor sosyal etkinliklere daha cok dahil etmelerini soyledi. Çünkü annesi İngiltere'de çok çevre edinemedigi için asosyaldi gün içinde yalnızca ikisi iletişim kuruyodu. Annesi arkadaş edinme konusunda rol model olamamıştı. Gayet zeki ve başarılı bi çocuk suan. İngilizce konuşabiliyor.

Sadece reklamlar bile cocukları gelisim bozukluguna itebiliyormus .
Yegenim annesinden hic birsey yemiyordu .Ben bakmaya basladım ,masada ve duzenli öğünlü yemek yedirdim .Gayette alıştı .
Cocuklu komsunuz varmı bigün konuşun yemege gelsin . Makarna filan biseyler yapıp çocuklarla birlikte yedirin.Döke saça yesin .
Yada ben önune biraz koyardim yemezsen ben yerim derdim yemezse hapur hupur yiyip bitti iste derdim .
Yine hepsini bitirecek diye yemek zorunda kalırdi .Ama öğün dışı hicbirsey vermem .meyve isterse yiyebilir .
Benim oglumda peynir yemezdi evde teyzesinde alısmıs yemeye baslamıstı.

Geçmiş olsun canım benim oğlumda zor yiyen bir çocuktu küçükken ben ona musluğun başında o suyla oynarken yediririm.

Yeğenim var şimdi 4.5 yaşında. 1-1,5-2 yaşlarında hiçbir şey yemezdi. Annem büyüttü zaten o da böyle kahrolurdu tüm gün arkasında koşardı bir lokma yesin diye.

Kadının psikolojisi bozulmuştu haftada 1 doktoruna götürüyorduk yeğenimi. Doktor da artık bunaldı sürekli tekrar ettiği bir şey vardı: Israr etmeyin. İlk denemeden 15 dakika sonra ve yarım saat sonra tekrar söyleyin yemezse bırakın acıksın dedi ama yeğenim hiç acıkmadı. Annemin de iki gözü iki çeşme tabi.

Sonra diğer gün geldi acıktım dedi anneme ay nasıl acıkmış nasıl yedi o yemeği hâlâ hatırlıyorum..

Çok zor olduğunu anlayabiliyorum sizin durumunuz daha hassas. Umuyorum hepsi ama hepsi geride kalır. Çok üzüldüm sizinle birlikte..

İyi haberler bekliyoruz.

Rabbim yardımcın olsun inşallah. İnşallah herşey düzelir gönlünü ferah tut. Bende tv açarak yedirdim yemeği çocuğuma şimdi 6 yaşında hala masada oturupta normal insan gibi yemek yemez. Ben treni kaçırdım büyük yanlış yaptım sen yapma. Doktoru dinle. Kendin içinde destek al bu zor zamanlarında. Sen önce iyi olki yavruna faydan olsun. Dualarım seninle.

Canım hayatta kalma iç güdüsü en güçlü güdüdür, açlık tokluk farkına 1 günlük bebek bile varabiliyor.
Bence sen biraz duygusal bakıyorsun anne olarak.
Tamam az yiyordur ama yiyordur iyi kötü yaşayacak kadar.
Ben olsam ekmek de kemirtmem, düzgünce yemek yesin diye.
Yada krep yada pişi gibi hamur işi yaparım, besleyici şekilde.
Ama tv alternatif olmasın hiçbir şekilde.
Kilo olayı düzelir ama otizm çok çok zor düzelir. Böyle düşün.
Allah yardımcınız olsun.

Ilk okuduğumda hiperaktif bir cocuk olabilir mi acaba diye düşünmedim değil. Internetten hiperaktif cocuk bulgularına bakarsanız eğer cok benzediklerini görecekseniz. Acil şifalar diliyorum..

Açlık konusuna gelince geçen senelerde çalıştığım pedodonti uzmanı bir doktor yemek asla yemeyen cocuk çocuk hastası için annesine yayla çorbasını önermişti. Yayla corbasi bildiğimiz yoğurtlu olan ondan 1 2 kaşık bile yese yeterli demişti. Bir de onu deneseniz belki sıcak havalar yüzünden yemeyi reddediyor da olabilir..

Ya bende şunu söylemek istiyorum bu çocuk anne karnından tv ile yemek yiyerek mi doğdu??Biz anneler olarak önce alıştırıyoruz sonra da vay efendim doktor yapma dedi ne yapıcam.çocuklarımıza sözde yarar! Sağlayacak.Siz hayatınızda otizimli bir çocukla 1 ay geçirseydiniz oğlunuzun haline şükrederdiniz.Benimde oğlum tv ile çok güzel yemek yiyormuş babaannesi denemiş.Şuan çok hasta ağzına hiçbiri sürmüyor olsun.Otizm olcağına aç olsun.Bugün aç kalır yarın doyar.Kolaylıklar dilerim

X