Üzüntüden içim çekiliyor

2 yaşında bir çocuğun grupla oynaması beklenen bir durum muymuş? Genelde kalabalıkta gibi görünüp yalnız oynar aslında çocuklar.
benim oğlum da 20 aylık, hiç konuşmuyor, ben de yemek yedirirken video izletiyorum yoksa yemiyor.
Ve evet grupla oynamıyor, özellikle yaşıtlarıyla.
Büyük çocuklarla kaçma kovalama tarzı şeyler oynasa da yaşıtlarına pek yaklaşmıyor

2 yaşında bir çocuğun grupla oynaması beklenen bir durum muymuş? Genelde kalabalıkta gibi görünüp yalnız oynar aslında çocuklar.
benim oğlum da 20 aylık, hiç konuşmuyor, ben de yemek yedirirken video izletiyorum yoksa yemiyor.
Büyük çocuklarla kaçma kovalama tarzı şeyler oynasa da yaşıtlarına pek yaklaşmıyor

Evet bu konuda biz de aynıyız 13 aylık oğlum ve kalabalıkta oyuncağı alır dalar ona diğer odada oynar..
Müdür ezbere konuşmuş gibi geldi bu konuda.

Çok sagol inşallah güzel olur her şey :KK43: ne çıkarsa çıksın o benim oğlum. Tek endişem çevresinin yaklaşımı. İnşallah varsa bile hemen tedavi edilir de zor durumlara düşmeden halledebilir yavrum
Cevrenin nededigini birak sen ne kadar dik durursa cevreye , okadar cocugunun güveni kırılmaz. Bu dunyada hepimiz engelli bi adayiz.bunu bilerek yasamaliyiz.

Sevgili Chocolita, bu belirtiler evet otizm işaretçisi olabilir ama otizmli mi değil mi sırf bu belirtilere bakarak kimse bir şey söyleyemez. Diyelim ki otizmli, erken yaşta tanısı konulduğu için senin de yazdığın gibi çok aşama kaydedebileceğiniz bir süredesiniz. Gönüllü çalıştığım bir staj yerimde Asperger tanısı almış (otizmin bir türü şu an Asperger tanısı verilmiyor) 17 yaşında bir genç vardı. Çocuğun sosyal becerileri çok sınırlıydı ama Amerika'da çok ünlü bir üniversiteden burs kazanmıştı düşün. Tedaviye başladığında asla akla gelmeyecek seviyelere geldi çocuk, kendi yaşamını idame ettirecek düzeydeydi de aslında ama annesi (ana yüreği işte) yine de onu yalnız bırakmak istemediği için yanında Amerika'ya gidecekti. Sonra stajım bittiği için takipte olamadım ama bir tanı alması her şey bitti demek değil. Sen annesi olarak ona en büyük desteği ve elbette ki sevgini ver, her şeyi aşarsınız. Sevgiyle kucaklıyorum seni.
Rahatladım biraz.. Teşekkür ederim. Bende seni sevgiyle kucaklıyorum canım. Daha güçlü olmalıyım sanırım.. Oğluma nasıl bir tanı konacak acaba.. Doktor tanısı olması şart mı? Çünkü biz bir türlü randevumuzu alıp sonucumuzu gösteremedik. Yarın bu rehabilitasyon merkezinde oğluma tekrar bir gelişim testi yapıp yorumlarlar mı dersin?

(Güncelleme: sayfa 17)

Uzun uzun anlatmak istiyorum. Daha önce bebeğimle ilgili bir konu açmıştım hatırlarsanız. Doktor çocuğun bir şeyi parmakla işaret etmeyişi, adıyla seslenildiğinde her seferinde dönmeyişinden otizm şüphesi var demişti ve bizi çocuk psikiyatristine yönlendirmişti.
Gittik.
Dönen şeylere ilgisi var mı?
Hayır. Ama dönen şeyler renkli dikkat çekici şeylerse bakar.
Parmağıyla bir yeri işaret eder mi?
Hayır. Ama beni istediği şeyin yanına götürür.
Sana bir nesne gösterir mi?
Evet. Suyu bitince şişeyi elime verir.
Durdugu yerde döner mi?
Bazen.
İleri geri koşar mı?
Koşar. 2 yaşında.
Göz teması kurar mı?
Kurar.
Siz onu sevip sarılınca karşılık verir mi?
Verir. O beni daha çok sever.
Tv izler mi?
Tv genelde açık olur. Ama bazen seyreder bazen bırakır. Yemek yerken bir şeye dalması gerekir. O yüzden genelde yemek saatlerinde açıyorum.
Konuşur mu?
Hayır. Bazen gel diyor.
Adıyla seslenince bakar mı?
Bakar ama her zaman değil. Oyuna daldığında bir şeyle ilgilendiğinde tınlamaz.
10 kere seslensen kaç kere bakar?
5 kere.

Çocuğunuzda otizm bulguları var. Her seferinde bakması gerek. Bazen bakmaması, baktıgı anlamına gelmez.

Tv kapatılacak. Asla açılmayacak. Ne telefon ne başka bir şekilde asla hayatınızda olmasın.

Tamam. Ama oğlum çizgi film olmadan yemek yemeyi reddediyor. Aç kalıp zayıflar mı? Ben ne yapmalıyım?

Zayıflasın. Açma sen. Gelişim testi istedim. 2 hafta sonra gelip yaptırın. Ve kontrol edelim. Teknolojiden uzak olunca değişim oluyor mu.

Konuşma bu.
Şimdi içimin neden çekildiğine geçeyim. Oğlum günlerdir ağzına lokma koymadı. Tv, telefon asla çizgi film açmadım. Bebeğim aç uyuyor aç kalkıyor. Dayanamıyorum. Sürekli ağlıyorum. Çocuğum hep aç. Acıkınca mecbur yiyecek diyorlar. Sabret diyorlar. İstediğini alamayınca mecbur kabul edecek diyorlar. Doktoru dinle diyorlar. Dinliyorum.

Oğlumun hiç enerjisi kalmadı. Çocuk halden düştü. Yeter artık. Hem ona hem bana eziyet işkence sanki. Yemiyor işte acıkınca yemiyor. Fark etmiyor. Karnımı doyurayım demiyor. Eline ekmeği veriyorum. Kenarından kemirip kopan parçaları yiyor. Doymuyor çocuğum. Puding tatlı seyler uzatıyorum istemiyor. Gece ağlıyor açlıktan. Yanıma geliyor bir beklentisi var benden. Veriyorum bende ama hayır yemiyor :KK43: tekrar aç uyuyor. Ben üzüntüden hasta olucam artık. Bende yemiyorum. Boğazımdan geçmiyor. Bu nasıl sınavdır anlamıyorum. Oğlum için gerekli olduğunu biliyorum. Ama daha ne kadar aç kalacak benim bebeğim. Ben onunla inata tutuşacak kadar güçlü degilim. Aç kalsın diyemiyorum. Ben napıcam..

Sadece "bulgular"mış. Otizm değil şuan. Ama ben bir anne olarak elimden geleni yapmak istiyorum. Sosyalleşmesi için yaşıtlarının yanına bir çocuk yuvasına başlıcak. Her gün parka götürücem. Hep konuşuyorum onunla. Ne gerekirse yapıyorum yapıcam.

Dün hüngür hüngür ağladım. 1 kaşık yesin diye kahroldum. Aynı an an da salonda bir sürü misafirim vardı. Bebegime mutfakta yemek yedirmeye calısıyordum.
"Annecim, seni çok seviyorum birtanem. Çok açsın. Hiçbir şey yemedin. Lütfen benim için bir kaşık yer misin? Lütfen" Dedim. Bebegim gözlerimin içine baktı. Sanki beni anladı. Elimdeki kaşık için ağzını açtı. 1 kaşıkla günü bitirdi. Sonra daha çok ağladım. O bir kaşık beni mutlu etti. Ama aç yavrum.
Sonra kaynanam geldi yanıma. Ağlarken gördü. Bana "Ağlama bak. Kocan seni görürse işe giderken kafaya takar kaza yapar Allah korusun. Kocan üzülür. " dedi. O da oğlunu düşünüyor ne yapsın dedim içimden. Ama bekledim belki kayda değer bir şeyler daha söyler de biraz olsun teselli olur diye.
"Kocanı üzme." Dedi.
O an zaten sinirlerim tepemde, üzgünüm, elime ne geçerse fırlattım attım.

Demek isterdim. Çok çok çok isterdim. Ama hayır. Yüzümü gözümü silip yanından uzaklaştım.

Ne olur yardım edin bana tavsiye verin. Ben bu süreci nasıl tamamlarım. Annem de üzülüyor kadın. Çocuğunu aç bırakma sen manyak mısın diyor. Günde bir kere bile olsa aç 10 dk seyretsin karnını doyursun diyor. Ama hayır asla seyretmemeliymiş. Şimdi bir şeye başladım çomak sokmak da istemiyorum. Doktoru aramak istiyorum bir türlü ulaşamadım.

Bu durumu yaşayan var mı? Ne olur ya bana güzel şeylerde söylemeyin. Gerçekleri söyleyin sadece. 10 dk seyretmesi bile olumsuz mu etkiler bu gidişi? Ben aynı devam mı etmeliyim? Ama nasıl..
Okurken bile gözlerim doldu. Siz kim bilir ne kdr acı çekiyorsunuz.
Doktoru dinleyin bence. Bir bildiği vardır.

Ama benim yeğenlerimden biride böyleydi. Hatta ben yengeme bu çocuk sağır mı bi anormallik var sanki diyerek patavatsızlık ettim. Snra çocuk büyüdkce normalden daha zeki ve farklı oldugu anlaşıldı. İplemedigi için bakmıyormuş sıpa.altı yaşına geldi. Herkes kalabalıkla oynarken o hep yalnız takılır. Ne sorarsan sor canı istedigi gibi cvp verir. Öyle ilginç oyunlar oynuyo ki tek başına hayret edersin. Sinirlenip niye cvp vermiyosun deyince daha çok gıcıklaşır. Ama her hareketinden zekası belli. Sadece değişik işte.... oda öyle bi çocuk.
Snra birinede acildeki doktor bu çocuk anormal filmleri fln çekilsin demişti bebekken. Şuan ikinci sınıfa gidiyor. Öğretmeni seçilmiş çocukların girdigi sınavlara girmesini istiyor hep. normalden hızlı anlıyor tepki veriyor diye. Okula gitmeden dört işlem yapmaya başladı.ilk iki hafta okumaya başladı.

Yani içinizi karartmayın ben size azıcık morel olsun diye anlattım bunları. İnşl kötü birşey yoktur. Siz ilginizi sevginizi eksik etmiyorsunuz ztn eminim. Biraz daha sabırlı olun.

canim 2 yasinda cocuk kendi oyun oynar tabi. okullardaki gruba alistirma yasi 2-3 tur zaten. anlamadim ben bitek ona dayanarakmi soyluyor.her cocuk bir degildir bazisi girisken bazisi cekingende olabilir. konusamiyor diyosun bazisi gec konusabilir. dedigini anliyomu . bilmem okul muduru nasil hemen o teshisi koydu onuda anlamadim doktormu o senide korkutmus .
bence iyi bi doktora gotur ilk once sen onu disleksi diye bisey var hic duydunmu. cocugunda zeka anlamama problemi yoksa sadece konusmayla ilgiliyse ve tek oyun oynuyosa disleksiyi bi arastir

İnşallah canım benim
Varsayalım ki çıktı otizm(inşallah yoktur)bununla üstün zekaya sahip çocuklarda var ve o senin kıvırcık saçlı boncuk gözlü güler yüzlü oğlun :)
Ne olursa olsun yanındasın eminim ki atlatamayacğınız hiç bir şey yok..
Herşeyi beraber öğreneceksiniz sen oğlundan o da senden..
Seni çok çok iyi anlıyorum hissettiklerini.
Biz öyle şeyler yaşadık ki oğlumla o mucize bebeklerden ve bundan sonra ne olacağını da bilemeyiz karalar bağlamak bizi mutlu yapmaz bebeklerimizi de güçlü,mutlu anneler= mutlu iyi ve güçlü çocuklar..
Allah yar ve yardımcın olsun
Çok sagolun haklısınız. Onunla aramda çok farklı bir ilişki var. Biz sürekli sarılıp birbirimizi öpme halindeyiz. Aşırı sevecen bir çocuk. Hiç tanımadıgı birine karşı da hep güler yüzlü. Göz teması var. Fazlasıyla var çok şükür. Gözlerimden her şeyi anlar. Ben kızarsam üzülür küser. Gülersem hemen güler sarılır. Benim bildiğim otizm çocugunda sevme sarılma öpme gibi duygular görülmez. Gülümseme göz teması olmaz. Otizmin çeşitleri varsa belki onlardan biri olabilir.. Adına tepki veriyor. Şuan onda olumsuz örnek verebileceğim şeyler;
Konuşmama
Beni özlediğinde sarılmaya koşarken dişlerini sıkıyor. Oyuncakları birden dağıtacaksa dişlerini sıkıyor. Hınç geliyor sanki. Diş sıkma olayı sanırım bir otizm belirtisiymiş. Ama oğlumdaki durum bu mu bilmiyorum.
Arkadaşlarıyla grup halinde oyun oynamaması
Bazen kendi etrafında dönmesi. Bu da belirtiymiş. Ama dikkat ettim inadımıza yapıyor gibide bir hali var..

Benim gördüklerim bu kadar. İnşallah dediğiniz gibi güzel geçer. Yarın rehabilitasyondan çıkınca tekrar güncelleme yaparım

Aynen kaçma kovalama oynuyor benimki de. Ama mesela arkadaşına top atmaz. Yerde top sürümez bana doğru. Karşılıklı olarak böyle arkadaşlarıyla oynamaz. Kendi arabalarını sürer.

Okurken bile gözlerim doldu. Siz kim bilir ne kdr acı çekiyorsunuz.
Doktoru dinleyin bence. Bir bildiği vardır.

Ama benim yeğenlerimden biride böyleydi. Hatta ben yengeme bu çocuk sağır mı bi anormallik var sanki diyerek patavatsızlık ettim. Snra çocuk büyüdkce normalden daha zeki ve farklı oldugu anlaşıldı. İplemedigi için bakmıyormuş sıpa.altı yaşına geldi. Herkes kalabalıkla oynarken o hep yalnız takılır. Ne sorarsan sor canı istedigi gibi cvp verir. Öyle ilginç oyunlar oynuyo ki tek başına hayret edersin. Sinirlenip niye cvp vermiyosun deyince daha çok gıcıklaşır. Ama her hareketinden zekası belli. Sadece değişik işte.... oda öyle bi çocuk.
Snra birinede acildeki doktor bu çocuk anormal filmleri fln çekilsin demişti bebekken. Şuan ikinci sınıfa gidiyor. Öğretmeni seçilmiş çocukların girdigi sınavlara girmesini istiyor hep. normalden hızlı anlıyor tepki veriyor diye. Okula gitmeden dört işlem yapmaya başladı.ilk iki hafta okumaya başladı.

Yani içinizi karartmayın ben size azıcık morel olsun diye anlattım bunları. İnşl kötü birşey yoktur. Siz ilginizi sevginizi eksik etmiyorsunuz ztn eminim. Biraz daha sabırlı olun.
Çok teşekkürler desteğiniz için. Benim için çok değerli sağolun. Duygularımı paylaşıyorsunuz ne kadar iyi insanlar var burada. Herkesin mesajını alıntı yapamıyorum ayrıca üzülüyorum buna. Yarın rehabilitasyondan sonra neler yaşandığını anlatırım inşallah..

Çok sagolun haklısınız. Onunla aramda çok farklı bir ilişki var. Biz sürekli sarılıp birbirimizi öpme halindeyiz. Aşırı sevecen bir çocuk. Hiç tanımadıgı birine karşı da hep güler yüzlü. Göz teması var. Fazlasıyla var çok şükür. Gözlerimden her şeyi anlar. Ben kızarsam üzülür küser. Gülersem hemen güler sarılır. Benim bildiğim otizm çocugunda sevme sarılma öpme gibi duygular görülmez. Gülümseme göz teması olmaz. Otizmin çeşitleri varsa belki onlardan biri olabilir.. Adına tepki veriyor. Şuan onda olumsuz örnek verebileceğim şeyler;
Konuşmama
Beni özlediğinde sarılmaya koşarken dişlerini sıkıyor. Oyuncakları birden dağıtacaksa dişlerini sıkıyor. Hınç geliyor sanki. Diş sıkma olayı sanırım bir otizm belirtisiymiş. Ama oğlumdaki durum bu mu bilmiyorum.
Arkadaşlarıyla grup halinde oyun oynamaması
Bazen kendi etrafında dönmesi. Bu da belirtiymiş. Ama dikkat ettim inadımıza yapıyor gibide bir hali var..

Benim gördüklerim bu kadar. İnşallah dediğiniz gibi güzel geçer. Yarın rehabilitasyondan çıkınca tekrar güncelleme yaparım

İşin uzmanı değilim..
Ama bunlar çoğu otizmli olmayan çocuklarda da var mesela benim yeğenim 3 yaşında geçen gün ben ayakta duruken etrafımdan döndü bunu oyuna çevirip kendi etraflarında dönmeye başladılar
Biz küçükken halimizin ortasında yuvarlak bir bölüm vardı orada tabiri caizse deli dana gibi dönerdik halkanın etrafında ama bize otizm teşhisi koyulmadı..
Bilmiyorum sen anlattıkça çocuğun hiç bir şeyi yok gibi geliyor bana..

Bu çok saçma bence TV izlenmeyen çocuk var mi? Ayrıca TV izliyor diye hmn otistik olabilir ne demek? 3 yasında oğlum anca konuşmaya başladı. TV de izler oyun da oynar çok inattir. Bazen beni dinler bazen dinlemez. Parkada gider krese de. Mesela hala bezini inattan bırakmıyor bendezorlamiyorum vakti gelince bırakır. Bana tanı saçma geldi açıkçası. Sure i krese vererek takip edin korkmayın günümüz çocuklarında inat TV izleme TV olmadan yememe hep var duyuyoruz ama bu bence bir otistik belirtisi değil.
Cahil cesaretinizi kutluyorum.

Bir ben herhalde çocuğa boşu boşuna işkence edildiğini düşünüyorum.
Oğlunuz ikİ yaşında, 9 aylık bebek değil.
Bilinçli olarak adına dönmemesi durumu da mevcut.
Benim oğlum o da iki yaşında yaramazlık yaparken, bir şeye odaklandığında o işi bitirene kadar adına asla tepki vermez mesela.
E eşime bile 30 kere seslenirim yahu.
Söylediğiniz şeylerin hepsini oğlum da yapıyor ve daha bir tane doktor şüpheli bir durum görmedi.

Her şeyinin normal olduğu görüşündeyim.
Yemeyen ve aç çocuk nedir bilmeyen bir Allahın kulı sizi anlamaz ama maalesef ben anlarım.
Tv, çizgifilm ile günde sadece 1 tane muz yedirebiliyorum, onun dışında hiç yemez.
Bazı günler sadece su ile yaşar ama inadından gene yemez, ağlar ağlarım.
Mesleğim olarak da tvnin ne kadar gelişim üzerinde zararlı olduğu bilincindeyim ama 2 yaşındaki çocuk için sınır günde 20 dk dır.
Ha çok tv izliyor diye hiçbir çocuk otizm olmaz, gelişim geriliği yaşamaz, onu da belirteyim.
Bizim neslimiz hepimiz otizmliyiz o zaman...

Tabi ki keşke izlemese, maruz kalmasa ama olan olmuş artık ve bu alışkanlığı değiştirmek için 2 yaş çok erken.
Şuan en hırçın zamanları ve açlıktan ağlayan bir çocuğu görmeyen biri sizi anlayamaz, ben yaşadığım için tüylerim ürpererek okudum.
Ve inanın oğluma teşhis konsa bile yapmazdım.

Sizi boşuna korkutmuş doktor ve ikinize de işkence ediyor bence.
Başka bir pedagogla görüşüp oyun testi yaptırın.

Size önerebileceğim şey blok yani lego yaptırın.
Bu ayda en az üç tane üst üste dizebilmesi gerekiyor, nesneleri şekillerine göre ayırt edebilmesi gerekiyor.
Bu yönde oyunlara teşvik ederek zeka gelişimi motor becerilerini destekleyebilirsiniz.
Sizin de cahil cesaretinizi kutluyorum.

İnşallah.. Yazdıklarınız çok iyi geldi. Kardeş sıcaklıgında desteklerinizi hissettim. Ne hissettiğimi aynen tanımladınız. İnşallah bundan yıllar sonra oğluma "Ah annecim ah.. Sen 2 yaşındaydın nasıl korkuttun bizi. Otizm dediler aklımızı aldılar. Şimdi kocaman delikanlı oldun maşallah ah neler ettin nelerr.." gibi tatlı bir anne yakınması yapmak nasip olur. Her şeyin geçip gttiğini görürüz inşallah
Ben otizm olduğunu düşünmüyorum tek basina oynaması mi sıkinti belki başka bi problemi vardir ama otizm gibi ciddi bi sey olacağinı sanmıyorum...

karsilikli ayni cubuk malarnayi yemeyi denediniz mi
ben kucukken istahsizdim annemle makarna yemek cok hosuma giderdi belki boyle yer

Sizin de cahil cesaretinizi kutluyorum.
Teşekkürler, sayın ordinaryus kınamacı şahıs.
Siz, kuramlarla dolu birçok makale yazarı, çocuk gelişimi ve sağlığında adeta profesörlerin bile danıştığı mertebede olduğunuzdan, ancak teşekkür edebildim yorumunuza.

Kızlar mesajların çoğuna cevap veremedim. Kusuruma bakmayın lütfen hep meşgulum son zamanlarda. Oğlumla ugrasıyorum. Bu konuyuda burada unutmuşum. Aslında konuya bakamayacaksak kapatılmasını istememiz gerek mune'den. Tekrar kusura bakmayın. Yazmışken gelişmelerden haber vereyim size.

Oglum yemek yemediği için zayıfladı. Ardından hasta olunca doktora gittik. Doktor bizi bu konuda uyardı. " Çocuk halden düşmüş bu şekilde de olmaz. Bir şeyi düzelteceğim derken başka bir şeyi bozmayalım. Burada önceligimiz çocuk. Biz çocugu her anlamda düşünmek zorundayız. O kadar alıştıgı çizgi filmi birden çocuktan alamayız. Toparlanması gerek. O yüzden sadece yemek yerken 5-10 dk izlesin. Sonra yine kapatın. Gün içinde izlemesin dedi. İlaçlar verdi. Açıkçası içim rahatladı öyle bir oh çektim ki.. Bebeğimle beraber bende zayıfladım boğazımdan geçer mi hiç..

Anlayacağınız şuan yemek yerken tv seyrediyor. Günde 3 öğün yiyor. Sadece o zaman izin veriyorum. Bunu da mecbur kaldığım için yapıyorum. Tv açıkken aynı zamanda hala sürekli onunla konuşmaya devam edip tv yi bastırıyorum. Bilinçaltına giden şeyin sesim olması için.. Ne bileyim elimden geleni yapıyorum..

Anaokuluna gidiyor yarım gün. Sabah 8 öğlen 12. Sonrada parka götürüyorum. Hep konuşuyorum. Bazen kendi sesimden başım agrıyor. Ama susmuyorum..

Anaokulu müdürü iki gün önce bana oğlumun arkadaşlarıyla grup olarak oyun oynamadıgını genelde kendi başına oynadığını söyledi. Bu oglumda gördüğü bir otizm belirtisi oldugu için rehabilitasyon merkezinden de destek almamız gerektiğini, anaokulu ve orayı beraber yürütmemizin faydalı olacagını söyledi. Otizm tanısı olsa da olmasa da orada gözlemlenip ona göre bir yol çiziliyormuş. Sanırım günde 40 dk bireysel eğitim veriliyormuş. Her gün değilmiş.

Böyle anlatıyorum ama müdür beni, "Sizinle oğlunuz hakkında bir şey konuşmak istiyorum" diye çagırdıgında kalbim yerinden çıkacak gibi oldu. Acaba ne diyecek.. Dizlerim üşüdü sanki.

Rehabilitasyona yarın randevumuz var 11 de. Müdürün gözlemlerini eşime anlatırken kendimi tutamadım yine dolu dolu ağlamaya başladım dün. Çünkü bir süredir belirsiz bir durumun içindeyiz. Otistik mi değil mi bilmiyoruz. Bu belirsizlik, kaygılar beni yiyip bitiriyor. En son gelişim testi yaptırdık. Gelişim testinin sonucunu doktora gösterecektik, o da bize kesin bir tanı koyacaktı. Otizm mi değil mi söyleyecekti. Ama doktora sonucu gösterebilmek için randevu almamız gerekiyormuş. Sabahın köründe aradım, gece aradım, sabaha doğru aradım her dk aradım nerdeyse, yok. Hiç randevu yok. 1 aydır randevu alamadık. Özel doktorların ücreti 500 lira. Eşim de işten çıktı. Yine de elimizde olsa verip öğrenicez, ama yok veremiyoruz öğrenemiyoruz.

Bu belirsizlik beni yedi bitirdi. Ama rehabilitasyon merkezindeki sorumlu kişi çocugu götürdüğümüzde orada anlaşılabileceğini söyledi. En azından netlik kazanacak sanırım.. Bilmiyorum. Korkuyorum. Çok çok çok korkuyorum. Netlikten korkuyorum. Belirsizlik ayrıca canımı acıtıyor..

Eğer otizm varsa bunu kimseye söylemek istemiyorum. Çünkü benim birtaneme hasta gibi bakılmasını istemiyorum. Herkesin eskiden nasıl davranıyorlarsa öyle davranmasını istiyorum. Çocukların oğlumu dışlamasını istemiyorum. Kimsenin ona acıyarak bakmasını istemiyorum. O benim bebeğim. Kıvırcık saçlı boncuk gözlü güler yüzlü yavrum.. Neşeli bebeğim o hiç üzmesinler kalbini kırmasınlar istiyorum..
Şuan bakıldığı zaman normal çocuklardan hiçbir farkı yok bana göre. Bu çocuk da farklı bir şeyler var dedirtmiyor insana. Ama sonra nasıl gelişir durumlar bilemiyorum. Şuan için en büyük avantajımız 2 yaşında olması. Her şeye baştan başlayabiliriz.

Dualarınızı eksik etmeyin ne olur.
Bana kızanlar olacaktır ama bence çocuğunuz otistik falan değil doktor değilim ama otistik olan çocuk aile içinde bile hemen farkediliyor adına bakması falan saçma hiç bakmasa anlicamda bazen biz bile bakmıyoruz başka bişeyle ilgilenirken benim oğlumda çok asosyaldir aile tanıdıklarını içinde gayet rahat ama yeni ortamlarda hemen iletişim kuramaz hep karşıdan bekler ilk adımı oda anasifinda vs biraz açıldı kareler meselesi ben tanıyorum sonucda onu normal olduğunu bazı setleri olduğunu am Dr götürsem ne derdi acaba daha çocuğunuz kreşe başlayalı Kaç gün olduda hemen müdür falan dahil oldu belki diğer çocuklar önceden tanıştığından sizinki tek kaldı öğretmen oyunlara dahil etmeye çalıştımi konuştunuz mu

Her çocuk ille de beraber oynar diye bir şey yok ki. Oğlum parkta yanına gelen olursa beraber de oynar ama kimseye oynamak için de gitmez. 25 aylık bu arada..

Geçen gün oğlumu bir avm nin kum havuzunda oynasın diye bıraktım. İçeride kız erkek karışık en az 8 çocuk vardı ve hiçbiri diğeriyle oynamadı. Hepsi başka oyuncak aldı.
Hatta dedim bir tanesi bile oyuncak çekiştirmedi çok ilginç..
Bazı çocukların fıtratında vurmak, saldırmak, öteki oyuncağı istemek vardır mesela ama orada hiç öyle çocuk da yoktu..

Bu çocukların hepsi mi otizmli yani?Yapmayın Allah aşkına..

İnşallah gelişim testi sonucu güzeldir. 5 6 soruyla otizmli denemez bence..
Geçenlerde sağlık ocağı doktoru da oğluma bir şeyler sordu. Onlara da talimat verildi sanırım..

Lütfen bu kadar hırpalamayın kendinizi. Daha yaşı çok küçük, aksama kadar o tv ye maruz bırakmak çok daha zararlı. Ac kalarak ölmeyecek allahin izniyle bundan emin olun. O karnını doyuracak merak etmeyin. Yeter ki doğdun diye tatlı şeyler uzatmayın çocuğunuza. Guzel sağlıklı ev yapımı şeyler olsun, meyve olsun etrafında ulaşabileceği yerlerde. 10 dk acayim karnini doyursun diyorsunuz ama yavrunuzun zararlı alışkanlığını beslemiş olursunuz bir anlamda. Böyle bir süreçte kendi kendinize olun mümkün mertebe. Zorlanacaginiz ortamlara girmeyin. Parka bahçeye çok çıkın. Zorla yemek uzatmayın çocuğa. Bu süreç vesilesiyle kendi midesinin sorumluluğunu alsin, acıkınca söylemeyi de öğrensin. Şimdi çok kızıyorsunuz ve imkansız geliyor biliyorum ama sabrederseniz olacak.

Rahatladım biraz.. Teşekkür ederim. Bende seni sevgiyle kucaklıyorum canım. Daha güçlü olmalıyım sanırım.. Oğluma nasıl bir tanı konacak acaba.. Doktor tanısı olması şart mı? Çünkü biz bir türlü randevumuzu alıp sonucumuzu gösteremedik. Yarın bu rehabilitasyon merkezinde oğluma tekrar bir gelişim testi yapıp yorumlarlar mı dersin?

Hayatım rehabilitasyon merkezlerine öyle çok da güvenme yani bir şey derlerse de. Ben yeni mezunken çalıştım rehabilitasyon merkezinde, yani sıfır bilgiyle sıfır tecrübeyle. Çoğu psikoloğun da ilk kariyer basamağı oradan geçiyor. Birkaç ay çalışıp başka yerlere geçiyorlar. Yani diyeceğim yeni mezun bir psikolog test yapacak olabilir, çok da güvenme söylediği her şeye. Mutlaka bir uzman görsün.

Bakın burda yazanlara göre çocuğunuz aç olduğu halde ısrarla yemek yemiyor olması da otizm belirtisi.Değişime direnme kısmına giriyor sanırım.Çocuğunuza bu kadar çok tv izleterek yeterince zarar vermişsiniz.Şu an asıl derdiniz aç kalması değil otizm olmalı.

AE530BBA-1211-43D8-89D5-02EEA1199442.jpeg 4BA989EE-1BD8-4C51-AB35-5A7B1736686C.jpeg
AE530BBA-1211-43D8-89D5-02EEA1199442.jpeg
4BA989EE-1BD8-4C51-AB35-5A7B1736686C.jpeg
4AA44536-3056-4224-B7CF-CB76594BD118.jpeg
C4B57AB9-F3AD-41CA-B467-6CE57E8C34D7.jpeg
82CBCBC2-5230-44EC-B051-8B2FD435AF4B.jpeg

X