Üzüntüden içim çekiliyor

cocuk bu pes edecek ve yiyecek 10 dakika da olsa acmayin..otizm teshisi zor bir sey..tedbirli olun siz..En basindan tüm gun televizyon acmak bir cocuga yapilacak en buyuk kotuluk zaten..Anneler cok onemli lutfen doktor ne diyorsa yapin..

Otizim hakkında bi bilgim olduğundan değil de
Yazdıklarınız üzüntüden benim içimi de çektiği için bu mesajı yazıyorum .

İnşallah herşeyin güzel olduğu günler gelir sizin ve bebeğiniz için .
Ama aç kalıyor dedikçe içim eridi bi doktora daha mı gösterseniz acaba .?

Sizin için hep dua edeceğim...

Sonuna kadar okuyamadım. Dayanamadım üzüntünüze. Otizm belirtisi demiş de doktor ama hangi otizmli çocuk göz teması kurar hangi otizmli çocuk anneye sarılır! Ben şimdiye kadar hiç görmedim. Çocuk bu seferde açlıktan vitamin eksikliğinden hasta olacak. Televizyonu azalta azalta bitirmek yerine birdenbire kesmek niye anlamadım. Tabii ki sonuçta o doktor. Bizden daha iyi bilir. Ama farklı yöntemler mutlaka vardır. Daha merhametli bir doktor bulun lütfen.

Sonuna kadar okuyamadım. Dayanamadım üzüntünüze. Otizm belirtisi demiş de doktor ama hangi otizmli çocuk göz teması kurar hangi otizmli çocuk anneye sarılır! Ben şimdiye kadar hiç görmedim. Çocuk bu seferde açlıktan vitamin eksikliğinden hasta olacak. Televizyonu azalta azalta bitirmek yerine birdenbire kesmek niye anlamadım. Tabii ki sonuçta o doktor. Bizden daha iyi bilir. Ama farklı yöntemler mutlaka vardır. Daha merhametli bir doktor bulun lütfen.
Birden kesmek daha iyi bencede..ama tv bu yani sonucta her gittigi yerdede karsisina cikacak birsey...otizminde evreleri ve cesitleri var biliyorum.

Buyrun gorun.
Benim oglum otizmli surekli sarilir, goz temasi da kurar. Otizmliler fabrikadan cikmis tek tip insanlar degiller.

Lütfen açmayın TV yi. Ileride daha çok üzülmemek için açmayın. Okurken içim gitti, çok zor ama direnmek zorundasın bebeğin için. Sabret, dua et, doktorun dediklerinden şaşma lütfen. Kendin içinde psikolojik destek alabilirsin, anlatmak bile içini rahatlatacaktir. Umarım bu dönemi çabuk atlatırsıniz yavrunla.

Öncelikle sizi en iyi anlayanlardna biri benim. 1 buçuk ay kadar önce bende oğlumu götürdüm çocuk psikoloğuna( oğlum ezber cümleler söylüyordu alakasız zamanlarda) bize de otizm bulguları var dendi. neler hissettim bir bilseniz. Sonra çok araştırdım ,, kitaplar okudum baktım hiçbiri benim oğlumda yok. göz teması var, duygularımı hissediyor, ismini söyleyince hep bakar , konuşması çok çok iyi. Otizm nesnel bir hastalık değil yani teşhisi diğer hadtalıklar gibi bir kan testi ya da bir emarla anlaşılmıyor birkaç bulgu var diye çocuk otizm olamaz ama tabi içim rahat etsin diye başka doktora randevu aldım muayene gününü bekliyorum. İçiniz rahat olsun bende televizyonla yemek yedirirdim artık tv hiç ama hiç yok yemekte yemiyor...zaten tv varken de az yiyordu. Yeni oyuncaklarla farklı şeylerle kalemlerle oyun hamurlarıyla falan deneyin inş testlerde sorun çıkmaz

Yemek yeme işlemini oyun haline getirin. Benim oğlumda yemek konusunda çok sıkıntılıydı.hatta bizi TV telefn tablette paklamıyordu. Ne olursa olsun ağzını bi kitliyordu açtırmak imkansız. Sonra ben değişik şekilde bir kaç paket makarna aldm birbirine karıştırıp pişirdim. Yanına bi kase yoğurt koydum. İkimize ayrı tabak yaptım, aynı şekilleri bulma oyunu. Bulduktan snra elimizle yoğurda batırıp yiyorduk..
Patates kızarması yapardım tek tek uzunlu kısaldı, kare, üçgen vs. Yine aynı şekilleri bulma oyunu. Hamur kızartma yapıyordum. Kendisine şekil verdiriyordum, herkes kendi yaptığı şekli yiyecek. Çatal kaşık kullanma alışkanlığım hiç yoktu. Şimdi oğlum 5 yaşında ayrı tabak yapıyorum biz yerken kendi yeyip kalkıyor çok şükür. Yani bi süre sonra normal düzene biniyor. Umarım yardımcı olabilmiş diri. Geçmiş olsun

Arkadaşlar hepinizin mesajlarını tek tek düşüne düşüne okudum. İnanın her cümleniz, her öneriniz çok kıymetli benim için. 1 mesajı bile atlamadım. Ama bugün hep oğlumla ilgilendim bu yüzden alıntı yapamadım. Toplu bir mesaj yazıcam o yüzden.

Çok teşekkür ederim. Sanki omzumda bir sürü arkadaşımın elini hissettim. Benimle aynı sorunu yaşayan arkadaşlarda olmuş. Çözüm üretenler olmuş. Özellikle nasıl yemek yedirebileceğim konusunda bir sürü öneri var. Hepsi ilaç gibi öneriler. Hepsini uygulıcam.

Bu arada iyi haber, bugün bebeğim bir şeyler yedi. Tok yattı. Bunu nasıl yaptı, kayınvalidemdeydim. Epey kalabalıktı. Dolabı karıştırmakla meşgulken görümcem "chocolita koş, oğlun yoğurt yiyor." Dedi. Sonra hemen o arada yedirmeye başladım. Bu bile ağlama sebebi şuan benim için. O kadar hassaslaştım ki.. Ama ona hiç belli etmiyorum. İçime içime gidiyor. Şimdi annemi daha iyi anlıyorum. Hiçbir şeyin önemi yokmuş. Bu olaydan önce masalarla ilgili konum vardı.. Yok o masa mı, yok o koltuk güzel mi.. Şimdi hiçbiri umrumda değil. Ne koltugu Allah aşkına ya.. Dünya simsiyah şuan sisli gibi. Sadece ortada oğlumu görüyorum. Oğlum çok net. Bembeyaz gün gibi ortada bebeğim. Bana ihtiyacı var. Aç kaldığında annesi bir yolunu bulmak zorunda. Kendisi beceremiyor bana güvenmek zorunda.

Tv seyretmesine izin veren arkadaşlar da yazmışlar. Boşver kardeşim sende seyrettirme. Bugün düşün sende belki sen daha önce davranmış olursun.

Bir arkadaş, "Çocuğum şuan otizmli değil. Bunlar sadece bulgular." Dediğim kısım için, "Eğer otizm bulguları varsa zaten otizme çok yakındır oğlunuz." Demiş. Bu konuda bilgi sahibi biri. Tam nickini yazamadım şimdi, ama net oldugun için teşekkür ederim.

Eğer bebeğimde otizm varsa kendimi buna hazırlamalıyım. Çok zor benim için. Ama eğer dediğiniz gibiyse bu ihtimalide artık önüme koymak zorundayım. Yine benim bebeğim o. Otizmli olsun. Biliyorum belki bir ömür boyu kendimi suçlarım. Affetmem. Ama bebeğimede hissettirmem.

Hamileyken dawn sendromu testi yaptıracağım sırada buna benzer çok şey düşündüm. Önce testi yaptırmak istemedim. Çünkü dawn sendromlu olsa da, olmasada doğuracağımdan emindim. Sadece, eğer dawn sendromlu çıkarsa, 9 ay öncesinden kendimi bu konuda geliştiririm, bebeğime hazır olurum düşüncesiyle testi yaptırdım. Sendromlu çıkmadı. Ama şimdi otizmle karşı karşıyayım. Eğer varsa, kendimi suçlamak dışında üzüleceğim tek konu bebeğimin bundan sonraki hayatında yaşayacağı sorunlar. Arkadaş çevresinde onu nasıl anacaklar.. Ona duyuracaklar mı, kalbi kırılacak mı.. Şimdiden her şeyi düşünüyorum ve içime içime gidiyor hepsi.. Çok zor çok zor..

Her durumda elimden geleni yapıcam. Otizmliyse, en akıllı otizmli bebek olmasını sağlıcam. O çok sevgi dolu. Başarabilir.

Değilse, bu korkuda bana yeter zaten. Yeni düzene devam edicem.. İnşallah iyi olucaz. Hepinize tekrar teşekkür ederim.

Oncelikle cok gecmis olsun. Yegenimde dikkat daginikligi ve ozel ogrenme güçlüğü var. Ekran tamamen yasak. Doktor işin vehametini şu sekilde anlattı, akciğer kanseri olan birine sigara vermek gibi, uyusturucu tedavisi goren birine ama cok acı çekiyor azicik verelim bugunluk demek gibi. Doktor bize boyle anlatti. Ki sizin durumunuz daha özel. Evet cocugunuzun malesef bi alışkanlıgı var ama degisebilir hic uzulmeyin. Bi sure aç kalmasi, otizminin ilerlemesinden daha kötü değil inanın. Siz kendinize güvenin, bebeginizin bu alışkanlığı birakacagina inanın. Kendinize ve bebeginize guvendiginizde hersey cok daha kolay olacak. Sizin aglamalarinizdan etkileniyordur

Aynı şeyleri abimin oğlu için de önerdi doktor.Aylarca tv,tablet...kısacası ekran yasaktı.Abim ve yengem öğretmen. Çok da ilgililerdir. İlk zamanlar çok zorlansalar da harfiyen uydular.
Şimdi yeğenimde en ufak bir otizm emaresi yok.Okuma yazmayı öğrendi,ingilizcesi de gayet iyi. Normal bir çocuk hamdolsun.
Üzülmeyin. Geçecek.Sabredin. Bu,oğlunuzun iyiliği için. Lütfen pes etmeyin.

Yemek yeme islemini televizyonla rutinlemissiniz cocuk bu sekilde alismis simdi rutinin disina cikinca cocukta yeme islemini reddetmis ama en fazla bir haftaya kesinlikle alisir,bende ayni seyi ortanca kizimda yapmistim,tv izleyerek daha kolay yedigini gorunce tv karsisinda yemeyr farketmeden alistirmisim,disari cikinca ozellikle birseyler yedirmek eziyete donunce anlamistim hatami,siz kararli olursaniz eger mutlakaki alisacaktir sıkmayin caninizi...Otizm konusina gelince cocugunuzda gorunen bulgulardan cok daha siddetli bulgular olur otizmde...Cok hircin olurlar,durdurulamayan aglama krizleri olur,birden bire bagirmalar ve cigliklar olur,asosyal olurlar,ozellikle akranlariyla problem yasarlar,siddet egilimi fazla olur,birseye odaklanmada zorluk cekerler,yada uzun sure odaklanirlar,adiyla hitap ettiginizde bakmazlar vs vs. bu bulgularin nedeni aslinda kendilerini nasil ifade ediceklerini bilmediklerinden gerceklesir.Birde otizmin seviyeleri vardir,bazi cocuklar da cok az siddet gosterir,ozel egitimle onune bile gecilebilir bazilarinda oldukca siddetlidir,ama cocugunuzun konusmamasi yada isaret ettiginiz yere bakmamasi onun otizm oldugunu gostermez.Cok tv izleyen bir cocuksa problemi bundan olabilir yada isitme konusunda sikintisi olabilir.Zaten bir anne olarak hal ve hareketlerinden ozel bir cocuk oldugunu anlarsiniz oyle degilmi?kendinizi uzmeyin,yasadiginiz her sikinti inanin gecici,dort cocugum var dordunun gelisimi cok farkli seyretti ilk kizim uc bucuk yasinda konusmaya basladi tam akici konusmasi dort yasindan sonra oldu ikinci kizim iki yasinda cok guzel konusuyirdu. oglum uc yasinda basladi tek tuk birseyler soylemeye en kucugu suan iki yasinda konusmasi kardeslerinden cok daha hizli ve akici oldu.Sizin oglunuz zaten henuz cok kucukmus iki yasina yeni girmis benim buyuk kizim gibi bir anda konusmaya baslayabilir olabildigiince tvden uzak tutun hatta sizde oglunuz uyuyana kadar tv acmayin,bol bol konusun eviniz civarinda park varsa goturun,disarida zaman gecirin...

Aynı Durumu yakın bir ablam yasadı.bebeğe anneanne bakıyordu krese verdikten sonra tüm bulgular geriledi umuyorum ki bu sürecler geçicek.

Tv yi acmaman en dogrusu tabiki. Cunku doktor iki hafta sonra tv siz bir gelisme var mi diye otizmin olup olmadigina kanaat getirecek aksi halde zarar verirsin ogluna.burasi cok onemli.bu arada benim kizimda ac kaldigi bir gun elime renkli makara iplerini aldim hem oyunla hem hikayeyle sasirtarak dikkatini cektim bu 10 dakika zamanda yogurt ve corbasini yedirdim.bunun gibi yemek isine oyun katarak yapabilirsiniz.

Yemek sırasında oyun kurmayı dene ben bütün yemekleri konuştururdum.çok işe yarıyor .mesala köfte mi yedirecem onu İki üç parçaya ayırıp hem kendi aralarında konuştururdum hem de oğlumla konuştururdum.yada hayvan figürlerini konuşturup oyun kurardım.bi dene istersen belki işe yarar.geçmiş olsun.

Çok geçmiş olsun demek istedim.. İnşallah bir an önce bu şekilde yemeğe alışır ve otizm yoktur...

Bu çok saçma bence TV izlenmeyen çocuk var mi? Ayrıca TV izliyor diye hmn otistik olabilir ne demek? 3 yasında oğlum anca konuşmaya başladı. TV de izler oyun da oynar çok inattir. Bazen beni dinler bazen dinlemez. Parkada gider krese de. Mesela hala bezini inattan bırakmıyor bendezorlamiyorum vakti gelince bırakır. Bana tanı saçma geldi açıkçası. Sure i krese vererek takip edin korkmayın günümüz çocuklarında inat TV izleme TV olmadan yememe hep var duyuyoruz ama bu bence bir otistik belirtisi değil.

Bir ben herhalde çocuğa boşu boşuna işkence edildiğini düşünüyorum.
Oğlunuz ikİ yaşında, 9 aylık bebek değil.
Bilinçli olarak adına dönmemesi durumu da mevcut.
Benim oğlum o da iki yaşında yaramazlık yaparken, bir şeye odaklandığında o işi bitirene kadar adına asla tepki vermez mesela.
E eşime bile 30 kere seslenirim yahu.
Söylediğiniz şeylerin hepsini oğlum da yapıyor ve daha bir tane doktor şüpheli bir durum görmedi.

Her şeyinin normal olduğu görüşündeyim.
Yemeyen ve aç çocuk nedir bilmeyen bir Allahın kulı sizi anlamaz ama maalesef ben anlarım.
Tv, çizgifilm ile günde sadece 1 tane muz yedirebiliyorum, onun dışında hiç yemez.
Bazı günler sadece su ile yaşar ama inadından gene yemez, ağlar ağlarım.
Mesleğim olarak da tvnin ne kadar gelişim üzerinde zararlı olduğu bilincindeyim ama 2 yaşındaki çocuk için sınır günde 20 dk dır.
Ha çok tv izliyor diye hiçbir çocuk otizm olmaz, gelişim geriliği yaşamaz, onu da belirteyim.
Bizim neslimiz hepimiz otizmliyiz o zaman...

Tabi ki keşke izlemese, maruz kalmasa ama olan olmuş artık ve bu alışkanlığı değiştirmek için 2 yaş çok erken.
Şuan en hırçın zamanları ve açlıktan ağlayan bir çocuğu görmeyen biri sizi anlayamaz, ben yaşadığım için tüylerim ürpererek okudum.
Ve inanın oğluma teşhis konsa bile yapmazdım.

Sizi boşuna korkutmuş doktor ve ikinize de işkence ediyor bence.
Başka bir pedagogla görüşüp oyun testi yaptırın.

Size önerebileceğim şey blok yani lego yaptırın.
Bu ayda en az üç tane üst üste dizebilmesi gerekiyor, nesneleri şekillerine göre ayırt edebilmesi gerekiyor.
Bu yönde oyunlara teşvik ederek zeka gelişimi motor becerilerini destekleyebilirsiniz.

Bu çok saçma bence TV izlenmeyen çocuk var mi? Ayrıca TV izliyor diye hmn otistik olabilir ne demek? 3 yasında oğlum anca konuşmaya başladı. TV de izler oyun da oynar çok inattir. Bazen beni dinler bazen dinlemez. Parkada gider krese de. Mesela hala bezini inattan bırakmıyor bendezorlamiyorum vakti gelince bırakır. Bana tanı saçma geldi açıkçası. Sure i krese vererek takip edin korkmayın günümüz çocuklarında inat TV izleme TV olmadan yememe hep var duyuyoruz ama bu bence bir otistik belirtisi değil.
Doktor onca yıl okumuş yapmasın diyorsa bir bildiği vardır. Bu işin bencesi olmaz. Ayrıca tv izlediği için otistik olabilir diyen de olmamış. Tv izlemediginde nasıl bir gelişim gösterecek bakalım denmiş

X