Uyumayan çocuk, bitkin ben ve suya sabuna dokunmayan kv

Linc degil niyetim. Senden farklı dusunmeyıp ay haklısın kardesim diyen yasadı gerisine tesekkur yokmus🫰Neden kayınvalide kişisi? Sorun mu vardı zaten aranızda? Sevmezmisin? Adam kansermiş hastaymıs bakıma muhtac erkekler saglıklı da olsa cogu bişi yapmaz zaten. Kocası bı yandan cocuk bi yandan napması lazım kayınvalidenn? kendilerine baktırmaya gelmiş oluyolar. Kayınvaliden kac yasında? 10 aylık bebek emekliyordur. Dikkatle etrafında durmak lazım ikibir kucaga alıcaksın. Oturtup oyun oynatcaksın besliyceksin? Sen bakarmıydın baska bebege? Bi de kayınvaliden hic yorulmuyor ama sen taş taşıyıp geldiginden yemek için hazırlamıs da neden yapmamıs oluyor kızıyorsın. Bi ilginc geldin.. cok ilginc. Kendi annene cocuk baktırıp ev işlerini de gömer miydin cok merak ediyorum

Eşide tam pısırık hanımköylü

Kalkıp çocuğa bakacağına karısının dolduruşuyla annesine emir veriyor valla büyük konuşmıcam ama o oğlanı ben yaşına bakmadan evirir çevirir döver paketler karısına yollarım

Ne güzel iş ya zar zor çocuk büyüt evlendir kurtul tam rahatladım de sonra prımses gelinle hayırsız oğlun gene sömürsün seni 😡
Ben kimseye gel torun
Linc degil niyetim. Senden farklı dusunmeyıp ay haklısın kardesim diyen yasadı gerisine tesekkur yokmus🫰Neden kayınvalide kişisi? Sorun mu vardı zaten aranızda? Sevmezmisin? Adam kansermiş hastaymıs bakıma muhtac erkekler saglıklı da olsa cogu bişi yapmaz zaten. Kocası bı yandan cocuk bi yandan napması lazım kayınvalidenn? kendilerine baktırmaya gelmiş oluyolar. Kayınvaliden kac yasında? 10 aylık bebek emekliyordur. Dikkatle etrafında durmak lazım ikibir kucaga alıcaksın. Oturtup oyun oynatcaksın besliyceksin? Sen bakarmıydın baska bebege? Bi de kayınvaliden hic yorulmuyor ama sen taş taşıyıp geldiginden yemek için hazırlamıs da neden yapmamıs oluyor kızıyorsın. Bi ilginc geldin.. cok ilginc. Kendi annene cocuk baktırıp ev işlerini de gömer miydin cok merak ediyorum
Olumlu olumsuz yorum yapan herkese teşekkür ettim ancak 1 hafta 2 3 gün laflar edenlere lafımı söyledim.
Kv ye ben çocuğuma gel bak demedim kendisi sürekli çocuğa ben bakacam bakıcı eline bırakmam diye empoze etti . Bunu öncede belirttim . Ayrıca annene laf atmışsın annem 5 yıldır kanser hastası kemoterapi alıyor ve evet ona rağmen ben doğum yaptığımda geldi 2 ay hasta haliyle birlikte yemek yapmaya çalıştık. Ben dikislerimle yatarken kv gelmedi. Bir gün olsun sorun etmedim. Sanalda atıp tutmak ne kolay tabi

Devlet memurusunuz heralde yarım gün çalıştığınıza göre? Ücretsiz izin alabilirsiniz, ben öyle bakıyorum çocuklarıma. O zaman görürsünüz zaten tüm gün çocuklarla uğraşmak nasılmış 😅 Bazen öyle oluyor ki yemek yapacak vakit kalmıyor evde iş bitmiyor 😗

Ama şu yönden de biraz garip buldum, bakıcıyla karşılaştıran olmuş da... Bakıcı akşam çıkıp gidiyor. Ama kv ve kp evde ler neticede onlar da yiyecekler yemek. Bana bu biraz saçma geldi. Yani kayınvalide yapabilir aslında yemek pratik de olsa. Bir çorba kaynatmıyor mu? Çocuğun ek gıdası bir süre sonra normal yemeğe dönecek zaten.

Bir de merak ettim evin diğer işlerine yardım ediyor mu? Otele gelmiş gibi oluyor, tamam çocuk baktın yoruldun da yani. Abartı geldi 1 kap yemek yapmaması ki eşi de hastaymış yemek ihtiyacı var.

Devlet memurusunuz heralde yarım gün çalıştığınıza göre? Ücretsiz izin alabilirsiniz, ben öyle bakıyorum çocuklarıma. O zaman görürsünüz zaten tüm gün çocuklarla uğraşmak nasılmış 😅 Bazen öyle oluyor ki yemek yapacak vakit kalmıyor evde iş bitmiyor 😗

Ama şu yönden de biraz garip buldum, bakıcıyla karşılaştıran olmuş da... Bakıcı akşam çıkıp gidiyor. Ama kv ve kp evde ler neticede onlar da yiyecekler yemek. Bana bu biraz saçma geldi. Yani kayınvalide yapabilir aslında yemek pratik de olsa. Bir çorba kaynatmıyor mu? Çocuğun ek gıdası bir süre sonra normal yemeğe dönecek zaten.

Bir de merak ettim evin diğer işlerine yardım ediyor mu? Otele gelmiş gibi oluyor, tamam çocuk baktın yoruldun da yani. Abartı geldi 1 kap yemek yapmaması ki eşi de hastaymış yemek ihtiyacı var.
Sorun o işte yardım hiçbir şekilde yok . Konuya bütün ayrıntıları yazsaydım bu seferde yoruldum okumadım gibi yorumlar alacaktım. Bu konuda yorum yapmak istemiyorum artık.

Haksızsınız hemde çok haksız . Kaç yaşında kadın sizin çocuğunuza bakıyor siz mız mız 🤦🏻‍♀️ ben olsam asla bakamam yani zaten kendi çocuğumu büyütmüşüm birde seninkiyle uğraşayım üzerine birde surat çekeyim oh ne ala memleket 😤çocuğunuzun uyku düzeninde sorun var siz onu çözün biz 18:00 de yatan çocuk nasıl gece uyusun akıl var mantık var ???? Allah hepimizi böyle gelinlerden korusun Allah yardım etsin ya . Gidin kendinize fissler düdüklü alın . Ben 10 dk da kuru fasülye pilav veya nohut pilav yapıyorum pratik haşlamaya bile gerek yok hemen soğanları rondodda çek at o kavrulurken pilavı kavurup suyunu dök . Evde olsanız uyuyacak mıydınız böyle mi sanıyorsunuz ? O yaşlı insanlara acıdım. Eve 24 saat çalışılıyor ve bir bardak sıcak çay içilmiyor haberiniz olsun. İnşallah o yaşlı insanlar evlerine dönerler sizin de aklınız başınıza gelir !

Günaydın.

Ben size hak veriyorum açıkçası.

Eğer birisi kendi isteyerek yardım edecekse tam etmeli.

Oturup baklava börek açsın demiyorum. Fırına tavuk koyabilir, hafta sonu beraber köfte hazırlarsınız, yine onları fırına koyabilir. Hafta sonu sebze ayıklanır, haşlanır. Onları da fırına/ocağa koyabilir.

Evin bakıcısı değil ki sadece bebek bakımı için anlaşma yapılsın. Onlar da o evde yaşıyor. Yeni annenin yardıma çok ihtiyacı oluyor. Yardım etmeyene asla laf etmem, ama edecekse de düzgün yardım etsin.

Gelin de tüm gün yatmıyor, çalışıp eve para getiriyor.

Ben kimseye gel torun

Olumlu olumsuz yorum yapan herkese teşekkür ettim ancak 1 hafta 2 3 gün laflar edenlere lafımı söyledim.
Kv ye ben çocuğuma gel bak demedim kendisi sürekli çocuğa ben bakacam bakıcı eline bırakmam diye empoze etti . Bunu öncede belirttim . Ayrıca annene laf atmışsın annem 5 yıldır kanser hastası kemoterapi alıyor ve evet ona rağmen ben doğum yaptığımda geldi 2 ay hasta haliyle birlikte yemek yapmaya çalıştık. Ben dikislerimle yatarken kv gelmedi. Bir gün olsun sorun etmedim. Sanalda atıp tutmak ne kolay tabi
Ne atıp tutması hanımefendi! Kendi annene baktırırmıydın demek annen baksın annen neden bakmıyor mu demek? Hastaysa allah sıfalar versin Anneme laf atmıs yazmak da ne sanki hakaret etmişim?. Allah yarabbi . Kayınvalideleri zaten dogumda yanımızda ıstemeyiz cok nadırdır isteyen..Annemz olsun kösede otursun ama o olsun deriz. Bunu herkes bilir. Kayınvalideler de. Herkes kızına bakıyor kısaca Hizmet ettirmeye cagırmadım ben annemi. Kocamın eli ayagı tutuyor sukur. Yapsın yaptı da. Annem de yaptı ama yapmasa da olurdu.sezaryen sonrası bakım eşimin gorevıydı. 2 gune ayaklandım zaten. Kayınvalidem yemek var mı bıle demedı. Demek zorunda da degıldi. Yapılan iyiliği hayrı yük belletir olmus bazı kimseler belli ki. Karsıdan atıp tutuyomusum. Bu nası bi çemkirik yaşam seklidir.. illa bakııcı bakıcı tutturursanz el ne yapar bilmeyınce korkup gelmis ben bakarım demiş kadın ama yaranamamıs.. yazık .

Ben kimseye gel torun

Koca nerde onu diyin.
Ver çocuğu aslan kocana baksın yat uyu ,dinlenip yemek yap yada çalışmayın.
Herkes hasta bir siz ve eşiniz yorgun uykusuz

Bu bakiciya öcü muamelesi yapmayı bırakın.
Hep bu yüzden eş ailesi ile yüz göz olmak zorunda kalmışsınız.
Benim kaynanam gelse hicbirsey yapmaz bir de beni bunaltirdi.
Çenesi hiç durmaz.
Ben bunu bildiğim için hemen bakıcı ile anlaştım.
Ne bakicimin benden beklentisi var ne de benim ondan beklentim var.
Herkes yapması gerekeni yapıyor.
Bu arada eşinizi devreye sokun.
O da el atsın birşeylere.

Ben kısmen size hak verdim..
Evet evde kim varsa kendileri için de gelecek olanlar için de bir tencere bir şey pişirebilir .

Sonuçta iki günlük gezmeye gelmediler.
Artık beraber yaşıyorsunuz.
Eee kendileri de acikiyor. Kendileride yiyecek.

Yeri gelir, Birlikte mutfağa girip biriniz soğan biriniz patates doğrayıp hızlıca yapıp sonra da beraber dinlenebilirsiniz.

Karşılıklı olarak yemeğin mevzusu olmamalı, iş büyütülmemeli..

Olduğu kadar. Bazen o , bazen siz. .biri yapar, biri yıkar. .
Gün içerisinde hayat akışına göre gelişmeli bazı şeyler.
Eee iki günlük de değil ki beraberliğiniz her güne özel şeyler yapılsın. Bir tabak çorba olur mevsime göre pirasa olur ıspanak olur . Makarna olur. Maksat karın doyurmak.

Ve her zaman için tatlı dil oldu mu sorun olmaz..
Bugün yetistiremedim kızım , dur şimdi beraber hallederiz dese......
siz olsun anne ben hallederim ne olacak sanki dersiniz herhalde....
Gibi gibi...
Tavır önemli.
Ama siz işten gelin de yemek yapın diye her gün aç bir şekilde beklemeleri çok saçma. İnsan elbette sinirlenir...

Mevzu başka bir şey olsa ben bakıcı miyim, anneyim. Babaanneyim derler.
Eee o zaman..
Torununa bakmaktan insan gocunmamali. İş olarak görmemeli. .
İşten gelecek olanlara da bir çorba kaynatmış olmali. Anneyse farkı olmalı bakicidan.

Ve çocuğa bakmayı kabul ederken bunu da göze almış olmalıydı.
Bakıcı gibi olmaz aile fertlerinden birinin bakması.
Bunu herkes bilir. .

Ben kimseye gel torun

Valla kusura bakma zerre haklı degilsin once suya sabuna dokunmuyor diyorsun ,sonra bir hafta diyorsun.Sanki cocuk sana bir hafta önce demiski ,anne bu hafta uyku yok bir haftalığına diye tebligat göndermiş, bir hafta istemişmis,nerden biliyorsun bir hafta sürecek?. Oglen geliyormuşsun ki gelmesen de bu gene senin sorunun ,atla deve degil yani yapacagin bir yemek ,büyüttüğün bir çocuk. Kayinvalde insafliymis bakici eline bırakamam demis onu bile kadinin aleyhine çeviriyorsun.O zaman bugun eve gidince deki anne sagolun ben artık çocuğa kendim bakacağım ucretsiz izin alıp, ya da bakiciya vereceğim, yeter yoruldunuz de.Sanki kadinin her dediğini yapiyorsun ,sözünden çıkmıyorsun gibi ama o dedi diyorsun.Esra Erol izliyormuş ne ayıp etmiş vah vah.Ne yapacak kapida sen gelmeden kırmızı halı serip seni bekleyecek herhalde.Bir yemek yapmak ne buyuk işmiş arkdas ya.Bu durumda görmüş oldun ikinci cocuk senin için cok zor olacak gibi görünüyor. Umarim kayinvalide istedi diye de 2.cocugu yapmaya kalkmazsın ,çünkü o sinyali de aldim ben !Yaşlı başlı insanların yakasından da cüzdanında da elinizi bir çekin ya (cuzdan kismi konu sahibi ile ilgili değil, genel bir eleştiri)İnsan gecmis zorlu zamanlarda ne hallerde coluk cocuk büyütüyor, maddi manevi rahat edecegi zaman ,ya el kızı, el oğlu ya da daha acısı kendi çocuğu tarafından maddi manevi tavuk gibi yolunmaya çalışılıyor, rahat bırakın insanları biraz kadir kıymet bilin.Bir cocuk dünyaya getiriyorsan her şeyi göze alacaksın,uyuyamiyormuş ne büyük bir sey .Ben 8 aydir uyku nedir unuttum ,bu kimsenin sorunu değil, sadece esim ve benim sorunum .

Şimdi maddi olarak ihtiyacınız var ki 6 aylık bebeği bırakıp işe dönmüşsünüz. yani bakıcıya bütçe yok. bunu da dile getirmek istemiyorsunuz herkes sizi daha haksız bulacak diye. eğer böyle bir durum yoksa alın ücretsiz izninizi bebeğinize kendiniz bakın. şahsen ben 1. de böyle yaptım. şimdi 2.ye hamileyim ve gene böyle yapacağım. siz neden yapmıyorsunuz?

Kendinize çok önem arz ediyorsunuz da burası sanal bir mecra nickinizi de hatırlamıyorum gerçekten millet konuşup AAA burda şöyle biri vae hadi onu rahatsız edelim yapıyor sanmaniz 🫢
Güncü teyze gömemedi ağız tadıyla burda, onun ızdırabını yaşıyor.

Kayınvalide bakmak zorunda değil haklısınız. Allah razı olsun bakıyor. Ama konu sahibi onlar olmasa belki o gün yumurta kıracak yiyecek, evde kv ve kp varken en az 2-3 çeşit yapıyordur. Sadece kendileri olsa o yemek 3 gün yetecekken onlarla ertesi güne tekrar yemek yapması gerekecek. Kalabalık evde herkesin bir işin ucundan tutması gerekiyor. Ben öğleye kadar çocuk baktım diyip kenara çekilmek ne kadar doğru?
Ben diğer konuya da takıldım, kv bütün gün o programları izliyorsa çocuk için sakıncalı. Bağırıp çağırıyorlar, ahlaksızlık diz boyu. O programların kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.

Günaydın.

Ben size hak veriyorum açıkçası.

Eğer birisi kendi isteyerek yardım edecekse tam etmeli.

Oturup baklava börek açsın demiyorum. Fırına tavuk koyabilir, hafta sonu beraber köfte hazırlarsınız, yine onları fırına koyabilir. Hafta sonu sebze ayıklanır, haşlanır. Onları da fırına/ocağa koyabilir.

Evin bakıcısı değil ki sadece bebek bakımı için anlaşma yapılsın. Onlar da o evde yaşıyor. Yeni annenin yardıma çok ihtiyacı oluyor. Yardım etmeyene asla laf etmem, ama edecekse de düzgün yardım etsin.

Gelin de tüm gün yatmıyor, çalışıp eve para getiriyor.
Ne münasebet yahu, eve para getiriyorsa kvye mi veriyor parasini,kadin nobet usulu gun boyu mu çalışıyor?Çalıştığı yarim gün, neyin havası civasi bu.Düzgün yardım nedir mesela, sabah cocuk sicak yatağından cikmiyor,evinden ayrılmıyor, basina bir is geldi mi kotu muameleye maruz kaldı mi korkusu olmuyor.Bunlar ne buyuk nimet ,bundan daha düzgün ne yardımı olacak?Düzgün yardımmış, hatta emekli parasini da ona versinler tam olsun.

Ne münasebet yahu, eve para getiriyorsa kvye mi veriyor parasini,kadin nobet usulu gun boyu mu çalışıyor?Çalıştığı yarim gün, neyin havası civasi bu.Düzgün yardım nedir mesela, sabah cocuk sicak yatağından cikmiyor,evinden ayrılmıyor, basina bir is geldi mi kotu muameleye maruz kaldı mi korkusu olmuyor.Bunlar ne buyuk nimet ,bundan daha düzgün ne yardımı olacak?Düzgün yardımmış, hatta emekli parasini da ona versinler tam olsun.
Kayınvalideye vermiyor da eve koyuyor kadın parayı. O parayla bir fatura, bir iki market alışverişi yapılıyordur belki de.

Lafımın arkasındayım.
Hiç kimse hiç kimseye yardım etmek zorunda değil. Allahım muhtaç etmesin inşallah.

Ancak yardım ediyorum diyenin de fırına bir tavuk/köfte koyması çok zor değil bence.

10 aylık bir bebeğe bakmak hiç kolay değil. Muhtemelen çalışmıyor olsaydınız da tüm gün evde bebek ile ilgilenirken, bir yemek yapmak - etrafı toparlamak zor gelecekti. Üstüne evde bunalmış olacaktınız emin olun.
Kendi evinde, kendi çocuğunda bunları yaşayan nice genç kadınlar varken, yaşlı bir kadından bu denli enerji bekleyemeyiz.

Öte yandan işten gelip yemek yapmak, her çalışan için zor. Bakıcı tutsanız da rutininiz değişmez diye düşünüyorum. Belki şu açıdan rahatlatır, karı-koca bir yumurta kırar yersiniz, basit atıştırmalıklar ile günü kurtarırsınız. Kv-kp varken illa ki bir yemek telaşı oluyordur. Sizi de anlıyorum.
En iyisi sizin bir bakıcı tutmanız veya çocuğunuz belli bir yaşa gelene kadar işe ara vermeniz. Bu şekilde kayınvalideye de zor, size de zor gibi.

X