Uyumayan çocuk, bitkin ben ve suya sabuna dokunmayan kv

Ya bu arada aklıma geldi. İnstagramda haftalık yemek hazırlığı videoları var. Çok özenli hepsi ve cidden hem zamandan tasarruf hem lezzetli işler çıkıyor. Göz atın derim konu sahibi. Topu topu 1 saat sürüyor hazırlık

Merhaba hanımlar benim 10 aylık bir oğlum var . Oğlum gündüzleri genel olarak hareketli ama kendi kendine oynayabilen ama geceleri sürekli uyanan, emmek isteyen bir bebek . Özellikle diş çıkarma dönemlerinde hiç uyku uyumadığım geceler oluyor . O halde sabah kalkıp bir de işe gidiyorum . İşten öğlen geliyorum .

Kv ve kp çocuğa bakmak için memleketteen geldiler ama çoğu zaman kendilerine baktırmaya gelmişler gibi hissediyorum . Kp geçen sene midesini aldırdı sürekli yemek yemesi gerekiyor ama eve bi geliyorum yiyecek bir lokma yemek yok . O yorgunlukla yemek yapıyorum. Kv kişisi çocuk hiç durmadı bir şey yapamadım diyor . Neyse ye iç kaldır derken akşam saati geliyor . Kv kişisi bütün gün esro erol vs oturup izliyor akşam yemeğini düşünen yok Neyse onu da ben yapıyorum. Bugüne kadar bunları yapmaktan gocunmadim hiç. Oğluma iyi baksın bakıcıya güvenmekten iyidir dedim hep ama oğlum yine diş döneminde sanırım ve 1 haftadır yine uyumuyorum . Artık dayanamadim esime söyledim biraz da annen yemek yapsın ben çok yorgunum diye . O da annesine söylemiş tamam dedi annem yapacak bir süre yemekleri dedi .
Neyse bugün eve geldim aparatif bir şeyler koymuş Allah bereket versin yedik . Sonra demez mi ben patates soğanı soydum yemeği yap. Ya gerçekten o an çıldırmamak üzere kendimi zor tuttum . Altı üstü bir kaç gün idare edeceksin . Soğanı patatesi bende soyarim bunda ne var dememek için zor tuttum kendimi ..
Şimdi kv kisisiyle konuşmuyorum çünkü çok sinirliyim . Esime de söyledim böyle böyle diye o da bana hak veriyor ama o da ne yapsın. Kızlar sizce haksız mıyım ? Ne yapmam gerekir ? Kimsenin kalbini kırmak istemiyorum nasil halledebilirim bu konuyu sizce?

Güncelleme
Bir çok kişi kp ne yapıyor o yapsın demiş ama adam kanser geçirdi buraya geldiğinde 40 kiloydu eve geldiğimde baba acıktın mi diyorum acıktım diyor o halde kalk yumurta kır diyecek halim yok hasta adama .
Diğer seçenek disardan idare edin diyorsunuz ama kp hasta olduğu için disardan her şeyi yiyemiyor. Baharat vs yasak .
Sorun zaten kpin rahatsız olmasında .
Ayrıca kv çocuk bakarken yoruluyorsa bunu esime diyebilirdi bende yoruluyorum yemek yapamam diye . Bende kendimi ona göre ayarlardım en azından. Patatesi soğanı soyup hadi pişir demesi çok mu normal? Zaten takıldığım noktada bu . Burda öyle bir algı yaratılıyor ki ben yemekte yapacaksın çocuk da bakacaksın demişim sanki .
Her neyse burada linçci bir tayfa var her yazılanı cımbız gibi çekip saldırmaya çalışan onlar hariç olumlu olumsuz yorum yapan herkese teşekkür ederim . Evet konuşmayarak hata ettim ama o an çok sinirliydim ve konussam belki daha kırıcı olabilirdim.
Esinizin annesiyle hic yakınlığınız yok mu? Sinirlenip dolmak yerine anne canım cekiyor akşam şunu yapar mısın vs deyin? Belki mutfağınızı kullanmsya çekiniyotdur

Çocuk bakmak zordur. Tamamen kendi tercihimiz olsa da, zor yani. Genç kadınlar olarak biz zorlanıyoruz yeri geldiğinde. Belli bir yaşı geçmiş insandan fazla şey beklenmez. Yemeği dışarıdan söyleyebilirsiniz. Bir yerle anlaşıp, ev yemekleri alabilirsiniz. İşten erken geliyormuşsunuz, haftalık hazırlık edip siz yapabilirsiniz. Sizi de anlıyorum, uykusuzluk zor. Ancak bunun sorumlusu kayınvalide değil. Suya sabuna dokunmayan demişsiniz de, çocuğa bakıyor işte ? Amaç bu değil mi zaten. Bir de kayınvalidemi severim, kayınpederim yok ama ben bakıcı bulmayı tercih ederdim. Bütün düzen bozulur diğer türlü, aynı evde yaşamak bana zor gelirdi. Aynı binada dahi insanın düzeni bozuluyor. Bence siz bu işe bir çözüm bulun, ne o insanların kalbi kırılsın, ne de siz boşuna beklentiye girin. Hem bir rutin oluşur sizde de, bu şekilde çok fazla gitmeyeceği belli çünkü.

Bunun linç etmek gibi düşünme. Çocuga bakması bile bi veli nimetken yemek konusunda ki beklentin garip. Öyle kvlere varki kılını kıpırdatmaz. Rahatını bozmaz

Merhaba hanımlar benim 10 aylık bir oğlum var . Oğlum gündüzleri genel olarak hareketli ama kendi kendine oynayabilen ama geceleri sürekli uyanan, emmek isteyen bir bebek . Özellikle diş çıkarma dönemlerinde hiç uyku uyumadığım geceler oluyor . O halde sabah kalkıp bir de işe gidiyorum . İşten öğlen geliyorum .

Kv ve kp çocuğa bakmak için memleketteen geldiler ama çoğu zaman kendilerine baktırmaya gelmişler gibi hissediyorum . Kp geçen sene midesini aldırdı sürekli yemek yemesi gerekiyor ama eve bi geliyorum yiyecek bir lokma yemek yok . O yorgunlukla yemek yapıyorum. Kv kişisi çocuk hiç durmadı bir şey yapamadım diyor . Neyse ye iç kaldır derken akşam saati geliyor . Kv kişisi bütün gün esro erol vs oturup izliyor akşam yemeğini düşünen yok Neyse onu da ben yapıyorum. Bugüne kadar bunları yapmaktan gocunmadim hiç. Oğluma iyi baksın bakıcıya güvenmekten iyidir dedim hep ama oğlum yine diş döneminde sanırım ve 1 haftadır yine uyumuyorum . Artık dayanamadim esime söyledim biraz da annen yemek yapsın ben çok yorgunum diye . O da annesine söylemiş tamam dedi annem yapacak bir süre yemekleri dedi .
Neyse bugün eve geldim aparatif bir şeyler koymuş Allah bereket versin yedik . Sonra demez mi ben patates soğanı soydum yemeği yap. Ya gerçekten o an çıldırmamak üzere kendimi zor tuttum . Altı üstü bir kaç gün idare edeceksin . Soğanı patatesi bende soyarim bunda ne var dememek için zor tuttum kendimi ..
Şimdi kv kisisiyle konuşmuyorum çünkü çok sinirliyim . Esime de söyledim böyle böyle diye o da bana hak veriyor ama o da ne yapsın. Kızlar sizce haksız mıyım ? Ne yapmam gerekir ? Kimsenin kalbini kırmak istemiyorum nasil halledebilirim bu konuyu sizce?

Güncelleme
Bir çok kişi kp ne yapıyor o yapsın demiş ama adam kanser geçirdi buraya geldiğinde 40 kiloydu eve geldiğimde baba acıktın mi diyorum acıktım diyor o halde kalk yumurta kır diyecek halim yok hasta adama .
Diğer seçenek disardan idare edin diyorsunuz ama kp hasta olduğu için disardan her şeyi yiyemiyor. Baharat vs yasak .
Ayrıca kv çocuk bakarken yoruluyorsa bunu esime diyebilirdi bende yoruluyorum yemek yapamam diye . Bende kendimi ona göre ayarlardım en azından. Patatesi soğanı soyup hadi pişir demesi çok mu normal? Zaten takıldığım noktada bu . Burda öyle bir algı yaratılıyor ki ben yemekte yapacaksın çocuk da bakacaksın demişim sanki .
Her neyse burada linçci bir tayfa var her yazılanı cımbız gibi çekip saldırmaya çalışan onlar hariç olumlu olumsuz yorum yapan herkese teşekkür ederim . Evet konuşmayarak hata ettim ama o an çok sinirliydim ve konussam belki daha kırıcı olabilirdim.
Kocası kanser olan kadının kocasıyla birlikte evinize hizmet için çagırmışsınız hiç yumuşatmayın aynen böyle

10 aylık bebe zaten bir dkka durmaz e birde hasta kp o kadın yaşınıda hesap edin hangi birine koşsun kolaymı ya

Bakmaıcanız çocuğu doğurmayın

Doğurdum iki tane kendim baktım kreş yaşına gelince işe başladım

Yaşlı insanlar torun sevmeli ama bütün gün bakabilmeleri için dinç olmalılar herkes aynı olmuyor benim ne annem ne kayınannem cocuk bakamazlar bu anlaşılıyor asla onlara güvenipte çocuk yapmam

Kimseye güvenmem zaten doğurmuşsam kendime oturup bakacam kimsede benim tribimi çekmek zorunda değil

Biz objektif yorum yapınca suçlanıyoruz linççi tayfa diye 😂iyi valla

Kv ile olan durumu neden esiniz araciligiyla soyluyorsunuz kendiniz soylesinize
Eşide tam pısırık hanımköylü

Kalkıp çocuğa bakacağına karısının dolduruşuyla annesine emir veriyor valla büyük konuşmıcam ama o oğlanı ben yaşına bakmadan evirir çevirir döver paketler karısına yollarım

Ne güzel iş ya zar zor çocuk büyüt evlendir kurtul tam rahatladım de sonra prımses gelinle hayırsız oğlun gene sömürsün seni 😡

Yorumlar ne kadar da yapay
Salla torba dolsun minvali..bir sonraki konuda tam tersine yorum yaparlar. :KK70:
Ben sizi anlıyorum ben de şuan bu dönemdeyim.insan en yakınından otomatik bir beklenti içine giriyor peki kayınpeder madem rahatsız yemek yaoiyirda mi kalmıyor acaba?
Bende hu durumu açıkça söyleyin rica edin hiç degilse
Ha konu sahibine hak verdiginize göre sizde insanları sömüren birisiniz oh ne güzel valla birbirinzle tanışsanıza 😂👌

Kv,'nin oraya geliş amacı çocuğa bakmak değil mi?
Konunun hic bir yerinde, kv' ye yemek yapmasi icin, gelin hanim tarafindan bir ricada ve istekte bulunulmamiș ama sürekli bir beklentiye girilmiș.

Kocasina söylettirmis, koca anneyle konuşup, bundan sonra annem yapacak demiş amaaa
müşterek evliliklerinde is yapmamak, çocuğuna bakmamak icin, o konuda kendi vazifesini yapsin diye annesini getiren kocanin, annesine bu durumu hangi kelimelerle söyledigini bilmiyoruz.

Araci koymak yerine, önce durumu aciklayi bir kac cümleyle, rica etmeyi deneyin.

Kadın çocuğunuzla mı ilgilensin kanser geçirmiş kocasına mı baksın yoksa akşama dört dörtlük sofra mı hazırlasın? Kanseri atlatmış bile olsa öyle kırılgan ve zayıf oluyorlar ki bebek gibi bakılmaları gerekiyor. Geçici bir dönem ömür boyu böyle yaşamayacaksınız. Burada en rahatı kocanız prens hazretleri. Annemin yükü ağır, eşim de işten yorgun geliyor çocuğu emziriyor, akşam yemek işini bari ben yapayım. Becerebildiğim kadarıyla sofra kurup kaldırayım demiyor. Tavşana kaç tazıya tut yapıyor. Karısına evet haklısın annesine evet haklısın yapıyor.

Sadece sizin değil eşinizin de çocuğu ve evi, kendisini şikayet ettiğinizi okumadım, memnun musunuz kocanızın bir işin ucundan tutmamasından?

Yetenekle alakası tartışılır. Hazır paket çorba bile 15 dakikadan fazla süre istiyor tek başına.

Adamların hazır çorba paketine yazdığı tarif : "Yapımı oldukça pratiktir. Her bir poşetin içerisindeki kuru çorba karışımı 1 litre suya ilave edilir. Kaynayana kadar karıştırılarak pişirildikten sonra 15 dakika kadar kısık ateşte tutulmaya devam edilir."

Size 10 dakika gibi gelen sürenin, 10 dakika olmadığını; süre tutarsanız görebilirsiniz. Mutfakta işin başındayken, gerçek süreyi fark etmiyoruz çoğu zaman.

Bu konuya inanmaniz neden bu kadar zor 😂 Biz esimle haftasonu haftalik market alisverisinden sonra o hafta yapilacak yemeklerin malzemelerini tek tek yikar, dograr, tupperware'lara koyariz. Salata icin de ayni sekilde hazirlar salata kaplarina koyariz. Buzlukta her zaman dogranmis sogan, porsiyonlara ayrilmis et/tavuk/balik, haslanmis ve porsiyonlanmis kuru baklagiller bulunur. Bu arada her yaptigimiz yemegin bir porsiyonunu ya buzluga atiyoruz ya da kavanozluyoruz.

Dusunun simdi dolapta hazir yikanmis dogranmis taze fasulye var, sogan dogranmis hazir buzlukta, biz zeytinyagli yapariz, onu domates sosu ile ocaga koymak nasil 10dk'dan fazla surebilir?

Ya da buzlukta haslanmis nohut, bir gece once buzdolabina indirilmis porsiyonluk et var, bunu salca ve yag ile kavurup ocaga koymak birkac dakikadan uzun nasil alabilir?

Pisme sureleri ayri ama on hazirlik ile cok pratik hallediliyor. Bizde yemek yapmayi sevmeyen benim o yuzden yapmak zorundaysam ya bu sekilde yapiyorum ya da onceden dondurdugumuz yemeklerden indiriyorum onlari mikrodalgada hazirlamak 3dk zaten. Ama bizde esim yapiyor yemekleri genelde o yemek yapmayi sevdigi icin uzuuuun uzuuuun yemek yapabilir, ben yapmadigim surece sikayetim yok 😂

?

kayınpederiniz ne yapıyor pardon
kendi hazırlasın, bunun suçlusu nedne k.valide? siz niye sürekli kadına bileniyorsunuz?

ne güzel ya
eşinizle k.pederinizin dokunulmazlığı var herhalde
Ya öyle demeyin kanser hastaları çok güçsüz çok zayıf oluyorlar. Babamla dayım hemen hemen aynı anda hastalandı. Yani koca koca adamlar kucaklanacak kadar kaldılar. Annem dört dönerdi bir iki lokma bir şeyler yiyebilsinler diye. Kanser geçirmiş olmaları full sağlıklı anlamına gelmiyor büyük tahribat oluyor vücutlarında.

Kocası geç geliyormuş ama bu da bahane değil. Karısı biraz dinlensin sonra da ertesi gün için beraber bir şeyler hazırlayıp buz dolabına koyabilirler. Paşa en son geliyor eve, her şey hazırlanıp sofra kurulduktan sonra.

1 haftadır uyumuyorum dedim nerede 1 hafta yardım etsin yazmışım? Dikkatli okuyun da öyle muhalefet olun
Yalnız akşam 5-6 gibi uyuması sakıncalı. Gece uykusuna zor girer. Benimki çok erken kalkardı 6-6.30 gibi ve 11'de tekrar uykusu gelirdi. Öğleden sonra saat 4'e kadar uyumamışsa uyanık tutardım. En geç akşam 8-9 gibi bebeğin uyuması lazım. Oturuyor mu sizinle geç saate kadar? Bir sıkıntı da burada çıkar, uyku eğitimi vermeye başladığınızda ağlayacaktır ve babaannesi de dayanamayıp gidip kucağına alacaktır.

+1 olurmu hic ozaman anne sen niye yoruluyorsun olurdu 1kere buyuk oglumu terapiye gotururken kucugum atesli diye kV biraktim ha o gelmedi arabayla ben gittim evine biraktim gorumce kisisi anne biz kendimiz bakiyoruz cocuklarimiza o niye bakmiyor demisti duydum mutfakta konusurlarken 1kere gercekten zaten ilk ve sondu. Hasta olmasaydida yinede birakmazdim. Evet mecburda degil kv icin dogurmuyoruz sonucta.
Aynen katiliyorum. Benim kv cok hevesli, ilk torunu. Baska torunu da yok. Hep bana getir, birak ben de dursun elleme cocugu diyor. Her zaman diyorum anne bakmak zorunda degilsin, bi yere gideceksem 100 kere soruyorum. Arabayla gidiyorum, hizli hizli geri geliyorum.

Keyfiye asla cagiripta bakmasini beklemedim, beklemem. Hele de benim kv genc olmasina ragmen, bazen benim evimde de bakti. Hastanede 1 gun boyunca yatmam gerekti. Esimi eve yolladim kadin yorulmasin, sen yemek vs hallet, cocukla yemek yapamaz diye.

Kusura bakmasin bizim gelinimizde aynisini anneme yapsa cok kotu seyler olur. Hic kimse bakmak zorunda degil. Cok nadir hastane isim oldugunda rica ediyorum 100 kez de soruyorum musait misin, yemegin var mi? (Cocugu tek birakip mutfakta oyalanmasin, duser vs diye) eger yemegi yoksa onden yemegini, kizimin yiyecegini pisirip ona goturuyorum. Baktigi icinde Allah yuzlerce kez razi olsun diye esime de soyluyorum.

O da bakar tabi annem cok seviyor diyor. Anneme yapildiginda deliye donecegim seyi kayinvalideme yapmam. Biz nasil hicbir seye zorunda degilsek o da zorunda asla degil.

Tum gun calissan ok de yarim gunmus..yani 10 aylik cocuk emekler ayaga kalkar dusse sisse onada soyleneceksin dimi🙄 kusura bakma haksizsin. Ev ev ustune olmaz onlarda sizin isteginiz uzerine duzenlerini degistirmisler.. hersey mukemmel olsun istiyorsunuz cidden. O zaman ya isinden cik cocuguna kendin bak.. ya da bakici kres birsey bul.. yani yirtinsanda bu durum daha farkli olmayacak, cunku durum belli..

Bu konuya inanmaniz neden bu kadar zor 😂 Biz esimle haftasonu haftalik market alisverisinden sonra o hafta yapilacak yemeklerin malzemelerini tek tek yikar, dograr, tupperware'lara koyariz. Salata icin de ayni sekilde hazirlar salata kaplarina koyariz. Buzlukta her zaman dogranmis sogan, porsiyonlara ayrilmis et/tavuk/balik, haslanmis ve porsiyonlanmis kuru baklagiller bulunur. Bu arada her yaptigimiz yemegin bir porsiyonunu ya buzluga atiyoruz ya da kavanozluyoruz.

Dusunun simdi dolapta hazir yikanmis dogranmis taze fasulye var, sogan dogranmis hazir buzlukta, biz zeytinyagli yapariz, onu domates sosu ile ocaga koymak nasil 10dk'dan fazla surebilir?

Ya da buzlukta haslanmis nohut, bir gece once buzdolabina indirilmis porsiyonluk et var, bunu salca ve yag ile kavurup ocaga koymak birkac dakikadan uzun nasil alabilir?

Pisme sureleri ayri ama on hazirlik ile cok pratik hallediliyor. Bizde yemek yapmayi sevmeyen benim o yuzden yapmak zorundaysam ya bu sekilde yapiyorum ya da onceden dondurdugumuz yemeklerden indiriyorum onlari mikrodalgada hazirlamak 3dk zaten. Ama bizde esim yapiyor yemekleri genelde o yemek yapmayi sevdigi icin uzuuuun uzuuuun yemek yapabilir, ben yapmadigim surece sikayetim yok 😂
Sogan dogra domates rendele bunlar zaten en cok zaman olduren seyler.. eger bunlar varsa hazirda bakliyat yapmak bile 10-15 dk. Atiyorsun dudukluye bitti.. insan cok yorgun olunca o 10 dk 1 saat gibi gecebilir ama pratik olabilir dedigin gibi.

Yetenekle alakası tartışılır. Hazır paket çorba bile 15 dakikadan fazla süre istiyor tek başına.

Adamların hazır çorba paketine yazdığı tarif : "Yapımı oldukça pratiktir. Her bir poşetin içerisindeki kuru çorba karışımı 1 litre suya ilave edilir. Kaynayana kadar karıştırılarak pişirildikten sonra 15 dakika kadar kısık ateşte tutulmaya devam edilir."
Verilmeyecek bir ornek vermissin ama…hazir corba basinda beklenerek yapilacak birsey surekli karistiriyorsun.. aynisi yayla corbasi icinde gecerli mesela ama bir mercimek oyledegildir. Basinda beklemek gerekmez. Bi robottan gecir pisince tamamdir. Bi baklagil bi taze fasulye.. sebze yemegi bunlari at duduklude max 10 dk da pisiyor.

Eger onden iyi pisirdiysem herseyi hazirsa en fazla yarim saatte kuru/nohut pilav yapilir. Ama on hazirlik sart yoksa mumkun degil. Ki benim en sevmedigim sey zaten o hazirlik asamasi.

Ben bu yaşta bir cocugun sorumluluğunu almam birde yemekmi yapacam ki öğlen gelen birisi için bence bakıcı tütün her iki taraf için iyi olur tutamazsaniz beklentilerinizi düşürün ben bile bu yaşta ne çocuk sorumluluğu ne yemek alamam

Bence asıl sorun evde destege ihtiyac duyan 3 yetiskin ve kücük bir cocuk olmasi. Kpder kanser hastasi, kvde ona bakmis (ve bahsettiginiz gibi yapmissa uzun zaman ve üstüne hastalik süreci kvde de yorulmustur ve yipranmistir iyice) ve simdi torun bakmak icin düzen degistirmis. Ve ortada kücük 10 aylik tornado. Konu sahibi uykusuz ve muhtemelen biraz kendine gelebilmek icin bu düzende zaman bulmuyor..esi aksam geliyorsa zaten pek faydasi olmuyordur. Yani bu durumda aslinda hepinize yardim lazim ama herkes birbirinin gözüne bakiyor. Arada esin ne yaptigini bilmiyorum, ama bu durumda acik konusup cözüm yolu aramanin yoluna bakmali

Uyku eğitimi alsaniz bile uyku rutinini kesinlikle oneriyorum. Ilk 5 ay kabus gibiydi benim icin. Bikmadan her aksam saat 8den sonra odayi loş hale getirdim, banyo yaptirdim, yedirdim, ayni saatte yatirdim. Dirense bile ayni saatte yatagina goturuyordum 1 saat uğraştığım oluyordu. 6.aydan sonra duzen oturdu. Sallanarak destekli uyuyor ama max 10dk sürüyor uykuya dalmasi. Destegi kestigim zamanlarda oldu ama hastalik vs durumlarda destege geri dondugu icin ugrasmadim artik. Son 1 ayda 2 kez hasta oldu cunku.

Ek gidaya gecince tum gun bir rutin olusturun derim. Cocugum aç mı, acaba uykusu mu geldi kaygisi olmuyor boylelikle
Bende deneyeyim kendi kendine uyuyor ama çok kalkıyor yani ben gece uyudugumdan birşey anlamıyorum birde çok agliyarak uyanıyor

X