Üvey Anne

Bosandigini ve bir çocuğu olduğunu herkesten saklayan bir kadına mi güvenmiş?Yani bu kadın mı kızına ablalık yapacakmış?Şimdi ne değişecek ki?Babanız 3 evladını bir arada görmek istemiş ama karısı kendi çocuklarına öz ablalarini sevmediğini anlatiyor.Kin ve nefret aşılıyor.Babaniz bu saatten sonra neyin değişmesini bekliyor ki?Siz o kadının boynuna mi atlayacaksiniz ya da o sizi evladım diye bağrına mi basacak?Babanız bu saatten sonra diğer iki evladı için mecbur katlanacak.Ee madem bu kadar sabirliydi bi zahmet annenize katlansaydi da siz de sıcak bir yuvada aile sevgisiyle buyuseydiniz.Demek ki insan isteyince her şeye katlanabiliyormuş.

Aynı şeyleri düşünüyoruz.İlk evliliği bırakmak daha kolay oluyor demek ki.Ama ben hariç eşiyle de arasında sıkıntı yok diyorum ya ben olmasam her şey yolundaydı veya ben üvey annemin babamdan olan çocuğu olsaydım...Bir gün dışarda yemek yiyorduk hepimiz gülüp eğleniyorduk küçükler ben babam.Üvey annem seminerdeydi babam birden keşke sende ondan olsaydın da biz hep böyle olsaydık dedi.Ben de sorun o değildi sorun karının vicdansızlığıydı dedim.İkimiz de sustuk sonra.Kadın ilk evliliği çok gençken yapmış ve birkaç yılda boşanmış okumuş öğretmen olmuş geçmişini de çocuğuyla beraber silmiş bizim bildiğimiz başta çocuğun ailesi kadına vermedi çocuğu ama çocuk yanımızda annesine ben sana teyze diyordum başkalarının yanında dedi.Foyası sonradan çıktı...

Babanızın söylediği de çok kırıcı.Ne demek keşke sen de ondan olsaydın.Buyukler bazen ağzından çıkan sözün nereye gideceğini,karşısındaki insanı nasıl yaralayacagini bilmiyor.İyi ki öyle vicdansız ve bencil bir kadının çocuğu olmamissiniz.Kendi yanlış evlilik yapmış.Yasadigi pişmanlığı sizi suçlayarak mi kendini avutuyor?Ortada mutluluk falan yok ki siz engel olasınız.Sahte mutluluk hepsi.Üvey anneniz size değil asıl babanıza saygısızlık yapıyor.Asil onu sevmiyor.Gercekten sevseydi onu her şeyiyle kabul ederdi.Evladini evladı bilirdi.Hepsini geçtim kocasını çok seven,çok mutlu olan bir kadın sevdiği adamın parçasından bu kadar nefret eder mi?Hiç bunlara kafa yormayın.Babanizla yine baba kız gibi görüşün vakit geçirin.Ama ne uvey annenizi ne de kardeşlerinizi sormayın merak bile etmeyin.Kendi hayatınıza odaklanın.Kendimi nasıl daha fazla sevebilir mutlu edebilirim diye kafa yorun.Birakin kim nerede mutluysa orada yaşasın.

Benim bugün bunları yazabilmeme cesaret veren buydu aslında üvey anneyle ilgili bir şey okuyordum burada ve o kadının fikirlerini üvey anneme benzediğini fark ettim biraz da karşı tarafı anlamak istedim.Kadın başkasının çocuğu sevmez bu normal diyorlardı.Büyükler de öyle diyordu.Hayatlarında gerçekten sevilmediklerinden demek ki sevgisizliği de normalleştirdiler.Yazdıklarınızı okuyunca bir şeyler daha iyi yerine oturdu sevmek sadece kişiyi değil onun sevdiklerini de sevebilmek aslında.Sevgileri de evlilikleri gibi çürümüş içten dışardan ne kadar iyi gözükürse gözüksün.İnsan kendi için yaşamalı gayem o artık zaten sağ olun.

Yaptiginiz fedakarligi unutun. O size yük.olur. Her yönden haklisiniz bundan sonrasina bakin o yüzden. Böyle tavrinizla tepesine çökün. Heyt haddini bil gibi. Şuan ailenizdeki en güçlü kişisizsiniz. Bunu asla unutmayin başkasini degil kendinizi kirmaktan korkun. Onlar sizin anne babaniz siz onlarin ebevyni degil !!! Herkesi kendine getirin.

Annende,babanda dediğin gibi hayatına devam etmişler...Bu hayatta kimse ailesini seçemiyor...Ailesinden şiddet görenler,zorla para karşılığı kızını kendinden kaç yaş büyük adamlarla evlendirenler ya da başka başka neler neler...

Sizin de hayatınızın sınavı buymuş...Anne ve babanız sizin dünyaya gelmeniz için bir araçtı,vesileydi yani...Şimdi bu araçlarda problem olması ya da bozulması vs.vs sizin hayatınızında bozulacağı anlamına gelmiyor ki..Siz başlı başına aklı,fikri,ruhu ve bedeni olan bir bireysiniz...

Onlar da aynı şekilde kendi başlarına bir birey...Herkesin kendine ait bir dünyası var...Anne- baba olmayı becerememişler ne ayrılan aileler var çocuk ne annenin ne de babanın yokluğunu dahi hissetmiyor ama bazıları da bu şekilde başaramıyor...

Siz zaten bugüne kadar yaşamak için gayet güzel bir savaş vermişsiniz..Oturmuşsunuz matematik çalışabilmişsiniz en basit örneği...Kendinizi kurtarabilmek için çaba sarfetmişsiniz...Şimdi neydi ki sizin motivasyonunuzu bu denli düşüren şey? Babanızın sizin hoşlanmadığınız eşini bir nevi koruyormuşcasına savunduğunu görmek,sizin babanızın yuvası yıkılmasın deyip,küçücük halinizle destek çıkmanın karşılığı değildi çünkü...

Artık bu saatten sonra sizde onlar gibi hayatınızı kurtarmayı düşünmelisiniz...Ana-babalığın ne olduğunu bilmeyen insanlardan sevgi,merhamet vs.beklemek kendinize atılmış en büyük çelme olur....

Mesleğinizi elinize alıp,hayatınızı paylaşacağınız kişiyle kendi anneniz ve babanız gibi olmayan bir yuva kurup, çocuğunuzu büyütürken intihar etmeyi düşündüğünüz için kendinize kızacaksınız....

Hayatınıza sahip çıkmanız dileğiyle

Sağ olun iyi dilekleriniz için tüm çabamın birkaç cümleyle yanlış anlaşıldığını görmek(duygularım yokmuş gibi karşı tarafın savunulması ve kötülüklerinin normalleşmesi)beni tekrar düşündüren şey haklısınız.Kişi anne baba olsa da ilk kendini düşünüyor annem de babam da evliliklerinde gösterdi bunu.Neyse ki üvey babam kötü biri değildi de şu an bir evde bir odam var masam var dolabım var kitaplarım var çok şükürAllah bunu bile çocuğuna fazla görüp de vazgeçenleri ıslah etsin ne diyelim ki.Hayırlısı olsun hakkımızda

Kadina karsi hep Susan alttan alan taraf olmussunuz be babaniz da ona karsi bu denli fedakar olunca maalesef kadin kendini bir halt saniyor
Ayrica babanizin hic ayrilacagini sanmiyorum siz demeseniz bile babaniz ayrilmazdi erkekler icin ikinci kez evlendikleri kadin ayri bir paha bicilemez
O yuzden sorun babanizda da var
Gerekirse kadina da lafini verin babaniza da soyleyin ayni ortamda denk gelmeyin su hayatta sizden daha degerli hic birsey yok
Onlarin sizi kirip incitmesine izin vermeyin
Unutmayin o kadin siz izin verdiginiz icin size laf sokabilir kirabilir buna tahammûl etmek zorunda degilsiniz
Sirtinizdan tek tek atin bu yukleri daha mutlu olursunuz

Babanız da o kadınla bir evlilik sürdürmeye çalışıyor. Siz çocukları için sürdürüyor diye düşünüyorsunuz ama mutlu olmak bu adamın da hakkı. Mutlu olmaya, bir çıkar yol bulmaya çalışıyor olabilir.

“O kadar da değil” lafı çok büyütülecek bir laf değil bence. Kadının sizle ilişkisine bir şey diyemiyorum. Kötü bir durum. Ama babanız evliliği sürdürmek için savunmaya geçiyor diye düşünüyorum.

Kadınla durumunuza yorum yapamadım. Umarım sizi üzmeyecek şekilde sonuçlanır. Anneniz hastaysa nasıl öğretmenlik yaptı merak ettim

Merhaba ablacım.yasadigin kötü günlere okadar üzüldüm ki.ama şunu bil bu dünya bir sınav.herkesin başında var biseyler.bak buraya hergun birileri konu açıyor derdim var diye.dolayisiyla şu intihar olaylarini kafandan bir sil önce.yapacagin ilk şey bu olsun.sonra bu dünyaya bir daha gelmeyecegimizin farkına var ve hayatı sadece kendin için yaşa.mesela üvey anne ya da üvey baba her kimse işte onları gülün dikeni gibi gör mesela.gormezden gel onlara saygı kuralları çerçevesinde yokmuş gibi davran.sen daha yolun çok başındasin.mutlu olmayı olabilmeyi bir erdem haline getir.öz annenlede öz babanlada görüşmeye devam et.gerisi teferruat.anlatabiliyormuyum.şu mübarek gecede senin için dua ediyorum ki inşallah yolun bahtin açık olsun hayırlı işler ve hayırlı insanlarla yolun kesişsin canım benim.

Elbette babam da mutluluğu hak ediyor.Ama evladının mutsuzluğu üzerine kurulan mutluluk ne kadar sahidir bilemem.Annem sinir hastası gibi bir şeydi ama öğrencilerine veya mesleğine etki eden değil yakın çevresine ailesine etki eden bir şekildeydi yaş ilerledikçe azaldı.İlk boşandığı zamanlar atlatamadı hemen babamın boşanıp evlenmesini.Ama ikisi de ayrı ayrı yeni aileleriyle düzen kurdular dediğim gibi…Allah bozmasın

Amin teşekkür ederim ablacım.Allah hepimizi iyi insanlarla kesiştirsin.

Kesinlikle doğru 2.ler hep kıymetli erkekler için:))) Biz sustuk o daha da aştı kendini.İlk başlarda insanlar inanmazlarmış böyle biri olduğunu etrafa da o soğuk ben yanaşmayı denedim hiç istemedi vs demiş.Yıllar sonra öğrendim ben de böyle dediğini akrabalarla dedikodu işine pek girmediğimden.Şimdi herkes gördü biliyor gerçeği anlatmadan da.Pek laf sokmaz arkamdan babama konuşur bazen kusurumu arıyormuş gibi hissettirir.Hani bir yanlışımı bulsa da ballandıra ballandıra yaysa babamı doldursa…İnsanların kaynana derdi beni erkenden buldu gibi düşünüp avutuyorum kendimi :)) Bundan sonra saygısızlığını da sorgulayacağım hal ve hareketlerini de sağ olun

Amin teşekkür ederim ablacım.Allah hepimizi iyi insanlarla kesiştirsin.
Amin canım benim üzülme.herkesin başında var problemler.bir sen değilsin yani.kendini yıpratma.bu eksikliği saçma sapan kişilerde arama sakın zaman kötü çok kötü.kendine mukayet ol.dedigim gibi sen kendine bak basarina kariyerine bak.kendini üzup de sağlığını bozma.bu dünya fazla ince düşünmeye değmez.anneni gör babanı gör yeter inanki gerisi gerçekten teferruat.

Bu dünya ince düşünceliler için cehennem.Kariyere odaklandıkça aşacağım inşallah bunları üniversiteden geri dönmek çarptı beni herhalde 4 aydır aklıma gelmiyordu bu mevzular…Yazdığınız için teşekkür ederim.

Amcam ilk karisiyla bosaldi sonra biriyle evlendi amcamin uc kizi varken yengem yaninda bir kiz cocukla gelmisti
Amcam uc kizinida kucuk yasta evlendirdi savurdu resmen ve o kucuk cocuga oyle iyi bir babalik yaptiki kendi kizlarinin misafir gibi gelmeye hakki vardi sonra beraber iki cocuk daha yaptilar simdi onlarin uc cocugu var sadece o uc kuzenimden ikisi evliliklerinde cok zorluk cekti baba ilgisiz anneleri kafayi yedi felan kuzenimin biri psikolojik sorunlardan kurtulamiyor uzuntuden
Ama iste dedigim gibi erkekler icin cocukta bir yere kadar varsa yoksa kadin ama neden birinci este kiymet bilmezler anlamam
Lutfen ilahi adalete inanin ve takmayin su saatten sonra dusunmeniz gereken tek sey siz ve sizin hayatiniz Allah korusun siz dusseniz o kadin sevinecek en guzeli yok saymak aslinda daha sizin uzun guzel bir hayatiniz olabilir onunuzde guzel bir’meslek iyi bir es yaralarinizi sarabileceginiz guzel sicak bir aile

Öyle oluyor zamanla zaten artık benden çekinmeye başladılar.Başkasını kendimden çok düşünmek bende hastalık gibi bir şey zamanla iyileşiyorum ama neyse ki.Hayatta biraz da bencil olmak lazımmış.Onlar her yaz tatile gider ailecek ve ben kalırım beni istemez çünkü kadın .Üvey annemin memleketinden sonra tatile otele giderler .Beni de köyüne götürmek istemediğinden(benim de varlığımdan utanıyor babamın 1.evliliğiymiş gibi anlatıyor insanlara)babamla en son annemle evliyken il dışına gitmiştik bir de üniversiteye giderken bıraktı sağ olsun ısrarım sayesinde.En son tatile gittiklerinde evde beraberdik dayanamadım onlardan önce çıktım yaş 20 oldu ama insan hep sorguluyor niye ben? Yaş farkı ne kadar olursa olsun benim neyim eksik de onlar babamla tatile gidebiliyorlar ben hep kalıyorum arkada.Bu çocukça fikrimi bile silemedim kafamdan yıllarca.Halbuki gitsen ne olacak eğlenecek misin onlarla?Yok ama işte istiyorsun bende geleyim gezeyim onlarla.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…