Üvey Anne

Ablacim benimde anne babam boşandı.Babam 3kez daha evlendi.Annem evlenmedi.Hic babamı görmedim beni aramadi bile.O değersizlik hissi bende de var.Annem ömrünü bana adadı 4ay önce covid den kaybettim.simdi ne ana ne baba ne kardeş var.Anladım ki herkes kendi ömrü kadar yaşıyor.kimseyle uğraşma kendi hayatına bak.önce işini eline al.sonra aklına ve kalbine yatan biriyle kur yuvanı.hemen çocuk yapma bak bakalım çocuk sorumluluğu alabilecek misiniz ikinzde.Annenle görüş lakin baban çocuk akilli bir adam.sen onun kizisin.Elin kadını seni sevmek zorunda değil.baban ipleri çoktan kaptırmış kadına.Hic görüşme o kadınla.evine gitme.birşey anlatma çünkü baban dolduruşa gelip senden maddi desteği kesebilir.önce mesleğini eline al.sonra kus içinde ne varsa.akilli ol. Para önemli.daha mesleğe baslamdin.muhtacsin.okulu sevemedim filan deme.sevmek zorunda değilsin.oku bitir iş bul.hayatına sıkı sarıl.cebinde paran yaninda koçan çocukların olsun.inan baba kimmiş diyeceksin

O kadar doğal ki hissettikleriniz çocukça değil. Onlar düşüncesiz veya bencil. Ama bunları şuan düşünmek sizi yorar. Ilerde karma , ilahi adalet öyle tecelli edecek ki... her biri sizin kapiniza gelecek. Tek başina zor zamanlari atlatan insan kimseye minnet etmez. Ben size çok başarili , mutlu ve huzurlu bir gelecek dilerim.

Her erkek için aynısını diyemeyeceğim üvey babamın rahmetli eşinden kızı var ve kızı annemden bir adım ötededir.Biraz da kişilikle ilgili sanırım bazıları kendini daha çok önemser.Saygı duyuyorum yine de babama.İlgisiz bir baba değil.Ama yaralarımı kendim sarmadıkça başkası da saramıyor…Düşsem de kalkmalıyım düşünce de çaktırmamalıyım :))) Kuzenlerinize Allah sabır versin anne ölünce (Allah gecinden versin)baba amca olurmuş derler ya boşanınca da durum biraz benziyor maalesef…

Haklısınız 3-4 yıl daha sabrettikten sonra kusmak daha akıl kârı olur.Düşüneceğim.Babamın maddi desteği kesmesi gibi bir durum olamaz devlet evlenene kadar bana bakmak zorunda olduğunu söylüyor gerekirse anında mahkemelik oluruz bunu o da biliyor ama şimdiden gemileri yakmak bana her türlü zarar verebilir haklısınız.Ki yukarda bir ablanın dediği gibi eşine saygı duymayan bana mı duyacak en büyük saygısızlığı eşine yapıyor kadın.Kadın kadının yuvası olmalıyken çok üzücü bir durum.Nerede mazlum bir kadın görsek destek olmaya çalışırım annem bunu öğretti bana.Ama en sevmediğim de bir kadın oldu.21 yyda boşandığını gizlemesine rağmen dışardan entelektüel bir kadın gibi gözükmesi çok dindar olup bu kadar vicdansızlığı sığdırabilmesi içinde vs farklı bir tip :))) şans işte bize geldi.İnşallah iyi bir mühendis olabilirim ve iyi bir aile kurabilirim umarım.Sağ olun iyi dilekleriniz için.

Ben bu saatten sonra kadına butun ıcımden geceblerı solerdım .Anneme babamada .Once ekmegını elıne al .Çok zor olmuş senın ıcın .Ama hayat hep bır yerden vuruyor bızı

Ne denilebilir ki?
Ne anne anne,ne baba baba.
Yazıklar olsun ikisinede.
İkisininde yüzüne bakmasan haklısın.
Bence artık kendini düşün.
Yok o üzülür,bu kırılır,aman kıyamam edemem falan bırak artık bunları.
Kimse seni düşünmüyorsa sende düşünme,yeri geldiğinde esirgeme lafını.
Çok üzüldüm ya,inşallah kendi kuracağın ailende çok mutlu,huzurlu olursun.

Sizin o evde kalmak hakkınız. Hem annenizin hem babanızın evi olarak söylüyorum. Anneniz babanız mutlu olmayı hak ediyor fakat en çok hak eden sensin.
Ben senin yerinde olsam asla açıkça konuşmam çünkü anlayacak birisi olsa zaten bunu yapmak.
Fakat giderim o evde kalırım. Geriliyorsa babanla kavga ediyrosa onların problemi. Evlenirken seni biliyordu. Sen çok rahat ol. Ayrıca senin muhatabın baban olsun.
İnsan 100 kere evlenebilir. Fakat bir kez annesi babası olur. Onun için anne babalar çocuklarına sahip çıkmak zorunda.
Bunu önceki evliliğinden biyolojik bir çocuğu olan bir kadin ve önceki evliliğinden biyolojik bir çocuğu olan bir adamla evlenmiş bir anne olarak yazıyorum. ( Yani birebir meseleyi yaşayan birisiyim) Biz o iki çocuğu mutlu edemiyor sak oturup insanlığımizi sorgulayalim.

Kuzum insan neden baskasinin çocuğunu sevmesin? Neden baskasinin çocuğu olsun. Emeği veren kimse çocuk onun benim gözümde. Çünkü hayatta herşeyi geri getirebiliriz. Zaman disinda. Onun için zamanımızı kime vermişsek , tam tersi de olabilir bize kim zaman vermişse biz ona aitiz.

Öncelikle yazdıklarından çok mantıklı , aklı başında ve iyi niyetli olduğun izlenimi uyandı bende

Ayrıca böyle bir ailede fen lisesini ve bilgisayar mühendisliğini kazanmışsın tebrik ederim.

İlk olarak şunu söyleyebilirim
Annemden şiddet gördüm demişsin
Anne bile olsa sana bunu yapmaya hakkı yok
Geçmişte kötü travmalar yaşayıp sinir hastası olduysa gitsin tedavi görsün
Şiddet uygulayarak senin üstüne gelerek senin sinirini bozmaya ne hakı var
Tekrar yaparsa “ ben artık 20 yaşındayım hastaysan doktora git bir daha bana el kaldırırsan polise gideceğim “ de

Baban konusuna gelince üvey anneyle ayrılma vs diyerek yanlış yapmışsın ayrılmak istediyse tek sebebi sen değilsindir emin ol.

Onların hayatı onların ilişkisi karışma devreye girme nasıl istiyorsa öyle yaşasınlar. Kardeşlerle mesafeni koru ya da seviyorsan , güveniyorsan arkadaşlık yap

Sana huzur vermiyorsa huzurunu bozup geriyorsa gitme babanın evine babanla görüş ama babanın eşiyle görüşmek zorunda değilsin. Bu konuda tercih senin.

Ama muhakkak maddi olarak babandan harçlığını iste bu konuda asla gurur yapma
Sen onun kızısın ve sana eğitim hayatını tamamlayana kadar bakmak zorunda

Kuzum Alah bahtını şansını açık etsin.
Umarım çektiğin bu sıkıntıların mükafatı iyi bir kariyer ve kendi kuracağın güzel bir aile olur.

Ilk once üzüldüm bu kadar güçlü olmanada sevindim. Okulunu oku babana üzülme firsat buldukça sadece disarda yemek yiyin bence .kadini ben olsam görmem bile kendi hayatima bakarim hic birsey hic kimse senden degerli degil. sen varsan dünya var sen yoksan dünya yok. ekonomik özgürlüğünu eline alip tek yaşayınca daha guzel olacak inan arkadaslar yas grubun daha ilimli. kavak yelleri olmayan ayagi yere basan insanlarla konusup dertlesince hayat daha degerli olacak hersy gönlünce olsun birsey deme kadina Allah görüyor o eniyisini bilir gönlünü ferah tut az kaldi .

Ah güzel yavrum, sana böyle hitap etmek istedim ve sımsıkı sarılasım geldi sana.
Muhtemelen annen yaşlarındayım, aynı yaşlarda bir kız ve ergen bir erkek çocuğu annesiyim. Bu annelik ve babalık doğru hissedilse ve ona göre davranılsa öyle bir şey ki, evladına gelecek duygusal bir zararda bile kuzuyken kurt yapar seni.

Tabiri caizse mülayim biri olarak bilinirim ama hayatta tırnaklarımı çıkartmama sebep olan tek şey evlatlarıma gelecek zarardır. Buna yeri geldiğinde halen evli olduğum öz ve öz babaları bile dahildir. Bırak başka erkeği öz babalarının bile söyleyeceği bir söz bir tavırla ruhlarında yara açmasına izin vermek istemem çünkü. Onları dünyaya ben getirmişim kol kanat gerip, ayaklarının üstüne basana kadar yeri geldiğinde kendimi ikinci plana atmam gerektiğini düşünüyorum.

Kuşları düşün, yavrular yumurtadan çıkmadan önce anne onları ısıtır ki sağlıklı doğabilsinler. Anne karnını doyuracağı zaman baba görevi devralır. O yavrular yumurtadan çıkınca anne kendi azğıyla besler, sonra uçmayı öğretir. Yavru kuşlar tamamen uçmayı başarıp kendilerini tehlikelerden korumaya öğrenene kadar başlarını bekler. Sonra kendi hayatlarına kanat çırpmaları için onları özgür bırakır. Kuşlarda mantık muhakeme yoktur, tamamen doğal süreçtir bu. Biz insanlar tam tersi düşünebiliriz ona rağmen görevlerimizi olması gerektiği gibi yapamıyorsak bu bizim hatamız, günahımızdır.

Bu kadar detaylandırdım ki yaşadığın şeylerin farkına varabilesin, manipülasyonlara gözünü kapatıp hatası olana hak ettiğini vermekten geri durmayasın.
Evet baban olması gereken babalığı yapamıyor, üvey annen insanı insan yapan değerleri taşımıyor. Ve herkes iyi yada kötü yaptıklarının bedelini ödemek zorunda. Bedel derken artık yaşlanmış bir adamın senelerce arkasında duramadığı evladının kapılara bakıp yolunu gözlemesi mesela. Ve evet bu bedeli ödeyecekler, insan verdiğini kadar alır çünkü.

Sana bağır çağır, huzursuzluk çıkar demiyorum tabi ki. Ama daha ergen yaşta ki bir çocuktan kendilerinin gösteremediği olgunluğu bekleyen insanlar hak ettiği şeyleri duysun. İçinde kalanlar içinde kalmaya devam ettiği sürece seni yiyecek, yükünü muhatabına teslim etki hatalarını fark edip toparlamaya çalışsınlar.
Sana yurt dışında bile iyi kapılar açacak güzel bir bölüm kazanmışsın. Sen tamamen buna odaklan.
Gittiğin üniversite o mesleği yapmanı sağlayacak diplomayı verecek sana. Sen üstüne ne kadar donanım (dil, uzmanlık vb) katabileceğine odaklan. 4 yıl sonra başka bir üniversite de o bölümü okuyanla aynı mesleğe sahip olacaksın. Seni ondan ileri atan şey kendine kattığın donanımlar olacak bunu sakın unutma.
Erasmus yapmaya çalış mesela, yurtdışına gitmişken dilini de geliştirebilirsin. Staj için iyi bir firmaya girmeye çalış referansların ve iş sebebiyle tanıdıkların da mesleğinde iyi insanlar olur.
Ay lütfen çıkar aklından bunu ve bir daha getirme. Geleceğini kendi ellerinle yapılandıracak harika bir yaştasın.
Üstelik bu bozuk aile düzenine rağmen çok iyi gidiyorsun.
Düşünsene okulunu bırakmış, hayırsız bir kocayla evlilik yapmış karnında bir bebeyle de yazıyor olabilirdin bize.
En güzel yerindeyken hayattan vazgeçmek ne demek. Asıl güzel şeyler şimdiden sonra başlıyor bunu sakın unutma.
Ben olsam üvey annem üvey olmakla kalırdı. Başkalarının gözünde çizdiği resmin kadını olmak adına kendi öz evladını bile kurban etmiş bir kadından incelik beklemezdim. Kötü insan kötüdür değiştiremezsin ama yüzüne vurabilirsin.
Seni eleştirdiği zaman "kendi evladından bile saçma toplumsal değerleri için vazgeçebilen bir kadından iyi niyet beklememin saçmalığını öğrendiğim yaştayım. O yüzden dün ki çocuk gibi sizden sevginizi istemiyorum" demen yeterli.
Bırak onu kemirsin, o yüzleşsin hatalarıyla sen değil.
Yeri ve zamanı geldiğinde kus canım. Babana neden arkanda durmadığını, kendisinin gösteremediği olgunluğun yükünü bir çocuktan beklemesinin saçmalığını anlat. Eski karımda bende yuvamızı kurduk ama asıl yuvasız bıraktığımız evladımızdıyı idrak etsin.
Okuduğun bölümü seviyor ama ille de üniversiteyi değiştirmek istiyorum diyorsan yatay geçiş deneyebilirsin. Hem sene de kaybetmemiş olursun.
Sevmek sadece kişiyi değil, onun sevdiklerini de sevebilmek demişsin ya. Birini sevmek için illa ki bizim yada bizimle bağlantılı olması gerekmiyor. Sevmese de sırf merhamet duygusuyla birine hak ettiği gibi davranabilmeli insan.
Teşbihte hata olmaz derler, düşünsene o zaman evimizde olan dört ayaklı bir canı sevip, sokakta yaşayanı hiç sevmeyebilirdik.
Üvey annen seni tehlike olarak görmüş o yüzden uzak tutmuş olabilir. Onun gözünde rekabet ettiği kadının canısın, kocasının kıymetlisisin. Belki de bu hasta düşünce yapısıyla ön yargılı davrandı sana. Ne için yaptıysa senin hatan değildi, sen beklediğin güzel tavırları hak ediyordun. O bu şansı kaçırdı ve herkes ektiğini biçecek unutma. Akışa bırak ve kendi hayatını şahlandırırken kenardan izle sadece.

Cok haklisiniz ama bunu en dogru cumlelerle dile getirseniz de hicbir ise yaramaz.
Cunku karsinizda yaptigindan zerre kadar pisman olmayan bir kadin var. O yuzden bosa nefesinizi yormayin, caninizi sıkmayın. Sizin basarili ve mutlu olmaniz o kadina en guzel cevap. Geleceginize odaklanin. Hele ki sizden bir cikari olmaya görsün, nasil kendi ayaklari ile tipis tipis gelir kapiniza. Cok benzerini babamin kuzeni yaşadı. Simdi çok basarili bir avukat. Babasina bmw araba hediye etti. Arkasinda kizim sagolsun yaziyor. Uvey karisi istemedi diye evine sigdiramadigi, yurtlarda yatili buyuyen kizi... allah sizi hayirli insanlarla karsilastirsin, bahtinizi guzel eylesin

bende bi üvey anneyim ama allahtan korkarım bende senin tam tersi eşim ve oğlundan çektim yüzüme gülüp arkamdan iş çevirdiler neler neler burda mağdur olan tarafta bendim karne zamanı karne hediyesi aldım babası bişeye kızsa ben araya girip eşimle kavga ettim arkadaşlarıyla gezmeye göndermese harçlığını ben verdim izni ben kopardım ama ne oldu kötü olan ben oldum ne yaparsam yapayım yaranamadım şimdi bende boşanma aşamasındayım bu üzerimize yapışan kimliklerden ziyade insan olmakla alakalı emin ol kendine acımayı bırak ne yazıkki senin imtihanında buymuş güçlü ol ilerde mutlu olacağın bi yuva kurarsın inşallah hiç bişey sonsuza kadar devam etmiyor ne mutluluk nede mutsuzluk üvey annenle konuşmaya değmez sadece şunu de ona ayrılmış bir ailenin çocuğu olmayı ben seçmedim unutma bugün senden dünyaya gelen çocuklarda benim yerimde olabilirdi bunu düşünerek allahtan korkarak hareket et de

Babanın ricası yüzünden evlerine gidip kadınla konuşmaya çalışmayı bırakarak başla bence..

Susmak, kendi kendine kırılmak yerine anne ve babanın ne kadar pasif olduğunu, seni ezdiklerini, herkesin hayatına baktığını ama kimsenin seni düşünmediğini belirt.

Annemle iyiyiz diyorsun ama bence o da seni baya arada bırakmış. Psikolojik sorunları yüzünden mazur görmeyi bırak. Gidip tedavi olup senin arkanda durmalıydı.

Bir an önce hayatını kazan ve kimsenin seni yönlendirmesine izin verme..

Ne istiyorsan onu yapmalısın. Mesela, birine kızınca direk söyle cevabı umursamadan. Kırıcı ol demiyorum zaten anladıpım kadarıyle kibar birisin. Sadece içinde hiçbirşey biriktirmemek için. Bir davranış karşısında ne hissediyorsan o an söyle. Karşıdaki savunmaya mı geçyi gğl geç. Çünkü sen senin için yaşamalaısın öncelikle. Sen değerlisin önceliğin sen olmalısın. Sen iyi olursan çevrene faydan olabilir, sağlıklı ilişkiler kurup sağlıklı iş hayatı ve evlilik kurabilirsin. Hiç istemediğin birşeyi asla zorunluluktan yapma. Sen kendin ol diğer geriye kalan herkes de ne yaoacaks akendi tercihi. Fazla empati yıpranmaya sebep olabiliyor bazen. Empati çok itidir önemlidir ancak kendi değerini hiçe saymadan yapmalı. İnsanlara yeri geldiğinde dur demek, yanlışını söylemek ve bazı durumlarda çizgini çizmek sevgisizlik de dğildir. Sevdiklerini de zaöan zaman uyarmalı, kulağunı çekmeli insan. Sen en büyük yatırımı kendine yap derim. Kendini her anlamda geliştirmeye odaklan ki zaten ı konuda güzel başlamış ve devam ediyorsun bu harika birşey. Çok uzattığımı farkettim. Harika ve dolu dolu bir hayat diliyorum

Ben yanlarındayken de ne ana kız ne de baba kız olamadım.
Çok da şey yapmayın yani.
Yoklardı da olmadı diye düşünmeyin.
Üstelik varken yokluklarını görmek bir çocuk için daha büyük çelişki.
Varlar ama sevgi yok.
Siz en azından ayrıldılar da böyleydiler deyip mevzuyu kapatabilirsiniz ama otuz yaşımı geçtim hala var iken sevilmemeyi hazmedemiyorum.
Çünkü çocuk aklım almadı bunu hala da almıyor ya neyse.
Öyle kabullenip mesleğinizle meşgul olun derim.
Ama sınırlarınızı da iyi bilin ezdirmeyin kendinizi.
Kardeşleriniz de bunları anlamlandıramazlar.
Büyüdüklerinde belki anlarlar.
Kızmayın onlara da.

Güçlü duruşumla sakinliğimle, olgunluğumla, yeri geldiğinde kibarca ağzının payını vermemle, ne derse desin umursamadığımı, beni üzemeyeceğini hissettirerek dersini verirdim.

Bazen sessiz kalıp akışına bırakmak kendine haksızlık oluyor 35 yaşındayım çok empatk aşırı vicdanlıydım sustuğum herşey içimi oyuyordu büyüdükçe büyüyen öfke nöbetleri olarak sağa sola saçılmaya başladı yıllar yıllar sonra..içimdeki her ama herşeyi herkese kusuyorum artık çocuklarım ve eşim hariç .içinden ne geliyorsa söylemelisin bence .seni sevmeyip hayatından çıkaramaz çünkü varsın o ailenin parçasısın kendi konforu için bunu yapamaz .baban var haytta ve ssdece onun eşi ve çocuklarının babası değil ben olsam patlatırdım içimdeki bombayı oda benden korksun .oda üstüruplu olsun biraz .neden sırtında taşıyasınki tüm bunları? zaten yeterince ayaklarının üstünde durup idare etmişsin sevmese de saygıyı öğrenmeli .bencil insanlardan nefret ediyorum...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…