Ufak tefek sorunlar ve evlilik hayatı.

Ben aslında eli açık insan severim. Yedirsin, içirsin güzel şeyler bunlar. Amaaa senin ihtiyacından kısıp bunu yapıyorsa orada sorun var demektir.
Sizin bu konuda dengeye gelmeniz lazım. Ben konuşarak bir yere varamadığımda misilleme yapıyorum. O zaman anlıyor yaptığı şeyin rahatsız edici olduğunu. Bütün laflardan etkili oluyor.
Sen de bundan sonra bir süre ona sormadan kararlar verip ona sormadan harcama yapıyorsun, bir şey derse de sen de böyle yapıyorsun ben niye yapmayayım diyorsun. Hiç kavgaya gerek yok.
Git şimdi ekside bile olsanız ailene hediyeler al, ve ondan habersiz plan yap. Bak 3 güne nasıl yola geliyor.

Saygısızlık ısmarlanan yemekte değil bence 200 liralık yemeği konuşurken hesaba katmayın .
Saygısızlık o ayki bütceniz 400 lirayken ve yemekte varken yarısını sırf ailesi için harcaması ve size bekle demesi. Yani bu şunu gösteriyor benim ailem var ve herşeyden önce. Bunun düzeleceği bu şekilde olmaz. Siz ailenize birşey yapmasanızda kendisinize yapmasanızda bu adam ailesine harcayacak. Ama bunlar dünyanın en büyük sorunu değil erkekler bunu yapabiliyor. Sadece afedersiniz ama kendinizi saf yerine koydurmayın adam eniştesine yüz liralık tişört alması falan çok değişik.
Kendinizden ve ailenizden kısmayın anneniz krediniz var desede öderiz deyin. Siz tuttukça musluk o tarafa akacak.
Kesinlikle haklısınız. Erkekler neden bunu yapmaya eğilimli bilmiyorum. Dünyanın sonu değil evet bizde 200 liraya kahvaltıya gitmiştik mesela eşimi eleştirsemde. Bunu anlatmaya çalıştığım an ben paragöz olur para sakınan olurum o kadar sitem etmek istiyorum ki ama biryanda sus diyorum kendime anlatma sen ailene para harca anlicaktır. Ben kıstıkça musluk o tarafa kaydı bunu ilk zamanlar anneme sık gitmedikçe kendimi o tarafta bulunda anladım. Peki bana sormadan kardeşine gitmemize ne diyorsunuz ? Sanki ben çantayım.

Bu arada biri annemi bi yere götürürken para dese o arabayı hurdası çıkana kadar bir yere çarparım herkes bilir öylede bir prensesim:halay:

Sadece kendi ailesine harcama yapan eşime lüx harcama yapma şoku yaşatır. Ama bitanemm paramız çoktu sen istediğin gibi harcayınca bende harcadım derim
Onuda yapıcam. Gerçi o gün tersledim arabanın taksidini ödüyorum ben saçmalama dedim. Zoruna gitmiş umrumda değil. Şimdş bende lüx harcamalar yapıcam eksideyiz zaten iyice batalım umrumda değil. Anlıyormusunuz neden ailesine aldığında rahatsız olduğumu ? Neymiş kardeşi bişeyler istiyormuş alamayınca üzülüyormuş ? Ee benim ailem yokmu bende üzülüyorum ben salakmıyım ?

Ben olsam eğer daha öncesinde güzelce defalarca kez uyarmışsam, karşılıklı oturup konuşmuşsam ve buna rağmen devam ediyorsa bir daha uyarmam. Ben de bir süre aynı eşim gibi davranırım. O da dardayız dediğinde para muhabbeti yapmayalım derim yani sert, trip atıyormuş gibi değil aynı karşımdaki gibi yapmaya çalışırım. Bence bu akşam götürme annenleri, yani olay daha sıcak ya niyetinin başka olduğunu anlar ve haklıyken haksız konumuna düşersin olayı istediğin gibi idare edemeyebilirsin. Biraz bu olayın geçmesini bekle ama haftaya mesela annelere giderken daha önce düşünüp kurmamış gibi bir jest yapabilirsin. Bunu yaparken misilleme diye adamın gözüne sokmamış olursun hem.
Haklısınız sizin gibi düşünüyorum defalarca kez biyere gidildiğinde bana söyle dedim ona defalarca kez. Daha yeni yemek ısmarlanmicak dardayız dedim daha yeni. Anlatmıcam konuşmicam ama aynısını onada yapıcam. Olaya kendime alışveriş yapmakla başladım.

Valla bu sefer de ailesini ziyarete gitmeye başlayacaksınız 🙄

Maç konusunda yapmanız gereken o zaten
Bu artı bi davranış değil

Balayında memlekete hangi akla hizmet gittiniz hiç bilmiyorum
Balayına memlekete gidip niye yemek ısmarladık diye düşünmek pek tutarlı değil uzaktan bakınca 😕

Birine misafirliğe gittiysem sonra hemen ben de çağırırım
Görümceye söylemeye fırsat vermezdim zaten
Fırsat olmuyor ki canım benim o akşam hemen yapıyor. Çalışırken pazar günlermde sabahın köründe mesaj atardı kahvaltıya gelmek için izin günü akşamlarımı mahvederdi hiç içimden gelmiyor. Biraz daha sakinim para muhabbeti yapmicam sadece onun bana yaptığını yapıcam.

Evliliğin ilk yılları zordur ..bir de çocuk olduktan sonraki ilk birkaç yıl..o yüzden bu dönemler borca/harca/düzenli ödeme gerektiren yatırıma girilmemesini tavsiye ederim. Taşlar yerine oturur birlikte para harcamayı öğrenir ondan sonra yatırım yaparsınız. Öbür yandan eşiniz kira ödemediğiniz için kira kadar ailesine para harcama opsiyonu olduğunu düşünüyor bu çok belli.
Evet evet ama keşke kira ödeseydikte bunlar yaşanmasaydı. Biz evi zorla istemedik. Kayınvalidem de kp evinde kalmış adama beddua ediyor hiç yemek ısmarladıklarınıda görmedim.

Araba konusunda size tavsiyem araba kullanmayı ögrenin alin arabayı ise kendiniz gidip kendiniz gelin.

Simdi hastalik olur hastane olur amenna boyle durumlarda araba sakınılmaz ama arabanin sahipleriymis gibi davranmalarını istemiyorsanız araba kullanmayı ogrenin.

Ben aslında eli açık insan severim. Yedirsin, içirsin güzel şeyler bunlar. Amaaa senin ihtiyacından kısıp bunu yapıyorsa orada sorun var demektir.
Sizin bu konuda dengeye gelmeniz lazım. Ben konuşarak bir yere varamadığımda misilleme yapıyorum. O zaman anlıyor yaptığı şeyin rahatsız edici olduğunu. Bütün laflardan etkili oluyor.
Sen de bundan sonra bir süre ona sormadan kararlar verip ona sormadan harcama yapıyorsun, bir şey derse de sen de böyle yapıyorsun ben niye yapmayayım diyorsun. Hiç kavgaya gerek yok.
Git şimdi ekside bile olsanız ailene hediyeler al, ve ondan habersiz plan yap. Bak 3 güne nasıl yola geliyor.
Böyle yapıcam bana başka yol bırakmadı. Çok isterdim bu noktaya gelmeyelim ama başka çarem yok. Eksideyken çanta aldım zaten. İlk işim annemlere giderken tatlı almak. Sonrada anneme hediye alacağım. Misillemelerim bunlar. Ben eşimi tanıyorsam bu olay olmadan yapsaydım borcumuz var olum boşver derdi. Yemin ediyorum derdi. Belki yine der ama cesaret edebilirmi bilmiyorum. İnşallah derde alır cevabı.

Araba konusunda size tavsiyem araba kullanmayı ögrenin alin arabayı ise kendiniz gidip kendiniz gelin.

Simdi hastalik olur hastane olur amenna boyle durumlarda araba sakınılmaz ama arabanin sahipleriymis gibi davranmalarını istemiyorsanız araba kullanmayı ogrenin.
İstanbulda araba kullanılmazmış.

İstanbulda araba kullanılmazmış.
Kullananlar nasıl kullanıyor. Bir çok kadın arkadaşım var istanbulda araba kullanan. Ben hamilelik ve bebeğin küçüklüğünde istanbuldaydım çok az kullandım o yüzden. Benim bir arkadaşım sıfır araba aldı ve ilk defa istanbulda araba kullanmaya başladı. Çatır çatır da sürüyor.

Böyle yapıcam bana başka yol bırakmadı. Çok isterdim bu noktaya gelmeyelim ama başka çarem yok. Eksideyken çanta aldım zaten. İlk işim annemlere giderken tatlı almak. Sonrada anneme hediye alacağım. Misillemelerim bunlar. Ben eşimi tanıyorsam bu olay olmadan yapsaydım borcumuz var olum boşver derdi. Yemin ediyorum derdi. Belki yine der ama cesaret edebilirmi bilmiyorum. İnşallah derde alır cevabı.
Hiç üzülme buralara geldi diye. Bazen böyle olması gerekiyor. Düzelmeyecek şeyler değil bunlar. Bak sen nerelerden nerelere geldin 💪
Çok takdir ediyorum duruşunu. Akıllı bir kadınsın ve akıllı kadınlar istediğini alır 😉

Onuda yapıcam. Gerçi o gün tersledim arabanın taksidini ödüyorum ben saçmalama dedim. Zoruna gitmiş umrumda değil. Şimdş bende lüx harcamalar yapıcam eksideyiz zaten iyice batalım umrumda değil. Anlıyormusunuz neden ailesine aldığında rahatsız olduğumu ? Neymiş kardeşi bişeyler istiyormuş alamayınca üzülüyormuş ? Ee benim ailem yokmu bende üzülüyorum ben salakmıyım ?
Kardeşi üzülüyor ne ya? Ayyh yeminle kudurtma makinesi bir aile:KK48:
Misilleme gibi yapmayın haftaya ailenizi yemeğe götürün. Bir daha birşey alırken de sormayın lütfen ya eşinize siz üzülmüyor musunuz? Sürekli birşey isteyin borçsuz olmayın bu adamın burnu sürtmezse daha çok yapar. Bırakın o ailesinden isteyecek duruma gelsin yoksa düzelmez. Borç istesin bir iki görümceden babadan iyice bi sarsılsın bakalım veriyorlar mı? Bu arada sizde görümceden bir şeyler isteyin muhakkak elinizi yüzünüze alın. Bu aile fazla tuhaf bir alırsa beş isteyin bir süre sonra bakın bakalım kimse ağzını açmaz.

Hiç üzülme buralara geldi diye. Bazen böyle olması gerekiyor. Düzelmeyecek şeyler değil bunlar. Bak sen nerelerden nerelere geldin 💪
Çok takdir ediyorum duruşunu. Akıllı bir kadınsın ve akıllı kadınlar istediğini alır 😉
Teşekkür ederim sağolun. İnanın eşimle öyle tartışan insanlar değiliz. Mutluyum gece kalkıp bişeyler yedim içtim sabah “ vay kocansız he naptın bakıyım “ diye takılır. Çocuk gibi evde birbirimizi korkuturuz güleriz eğleniriz anlamıyorum neden böyle şeyler oluyor. Kabul etmiyorum ben çalışırken böyle yapmasını ailesinin sömürmesini ben ona çok saygılıyım. Umarım düzelir 💙

Kardeşi üzülüyor ne ya? Ayyh yeminle kudurtma makinesi bir aile:KK48:
Misilleme gibi yapmayın haftaya ailenizi yemeğe götürün. Bir daha birşey alırken de sormayın lütfen ya eşinize siz üzülmüyor musunuz? Sürekli birşey isteyin borçsuz olmayın bu adamın burnu sürtmezse daha çok yapar. Bırakın o ailesinden isteyecek duruma gelsin yoksa düzelmez. Borç istesin bir iki görümceden babadan iyice bi sarsılsın bakalım veriyorlar mı? Bu arada sizde görümceden bir şeyler isteyin muhakkak elinizi yüzünüze alın. Bu aile fazla tuhaf bir alırsa beş isteyin bir süre sonra bakın bakalım kimse ağzını açmaz.
Anlıyorsunuz dimi beni ? O kadar yoruyorlar ki beni kardeşi sürekki bişey istiyor neymiş abisi üzülüyormuş alamayınca yemeğe götürmek istiyormuş şaka gibi değil mi ? Sarsıcam hemde çok güzel sarsıcam sormicamda merak etmeyin. Onlar bişey almazsa da eşimin yüzüne vurucam. Biraz sıkışsan da para nasıl harcanıyormuş görsün.

Kullananlar nasıl kullanıyor. Bir çok kadın arkadaşım var istanbulda araba kullanan. Ben hamilelik ve bebeğin küçüklüğünde istanbuldaydım çok az kullandım o yüzden. Benim bir arkadaşım sıfır araba aldı ve ilk defa istanbulda araba kullanmaya başladı. Çatır çatır da sürüyor.
Onu da yapıcam. Bi kaç kez kullandım eşim yanımdaydı. Kullanamayacağım arabanın taksidini ödeyemem ben. Kullanıcam. Sağolun

Anlıyorsunuz dimi beni ? O kadar yoruyorlar ki beni kardeşi sürekki bişey istiyor neymiş abisi üzülüyormuş alamayınca yemeğe götürmek istiyormuş şaka gibi değil mi ? Sarsıcam hemde çok güzel sarsıcam sormicamda merak etmeyin. Onlar bişey almazsa da eşimin yüzüne vurucam. Biraz sıkışsan da para nasıl harcanıyormuş görsün.
Ben sizi gayet iyi anlıyorum ama bunu bağıra çağıra yapmayın inanın çözüm değil . Evliliğinize yazık edersiniz. Sakin sakin ama kendi hakkınızı yedirmeden

Ben sizi gayet iyi anlıyorum ama bunu bağıra çağıra yapmayın inanın çözüm değil . Evliliğinize yazık edersiniz. Sakin sakin ama kendi hakkınızı yedirmeden
Konuşma yapmayacağım. Anneme habersiz götürmeyeceğim şuan elimi ayağımı çektim konuşmuyorum suratına bakmıyorum. Biraz kendi halimde takılıp esrarengiz olacağım sanki o yokmuş gibi. Sorarsada biraz kafa dinlicem evliliğimi düşünüyorum dicem. Belki bu çözüm olur ne dersiniz ? Uyarınca anlamıyor nasıl olsa anlatsamda anlamicak. İçerden duydum seslerni kınaya gitmedim diye annesi ofladı tek gidemezmiş bende gelcekmişim söylendi durdu. Eşimde çıkışta ee gitme o zaman tanımıyorsan milleti diye. Normalde böyle biri hani korkmuyor ailesinden ama neden yapıyor bilmiyorum. Hata bendedir belki ben çok kendimden ödün vermişimdir.

bazı aileler hatta direkt anneler oğullarını maddi garanti olarak görüyorlar.
evlenip gidince de kendi hayatı olmasını hazmedemediklerinden hala onlardan talepte bulunuyorlar.
kızdığınız konularda çok haklısınız.

Konuşma yapmayacağım. Anneme habersiz götürmeyeceğim şuan elimi ayağımı çektim konuşmuyorum suratına bakmıyorum. Biraz kendi halimde takılıp esrarengiz olacağım sanki o yokmuş gibi. Sorarsada biraz kafa dinlicem evliliğimi düşünüyorum dicem. Belki bu çözüm olur ne dersiniz ? Uyarınca anlamıyor nasıl olsa anlatsamda anlamicak. İçerden duydum seslerni kınaya gitmedim diye annesi ofladı tek gidemezmiş bende gelcekmişim söylendi durdu. Eşimde çıkışta ee gitme o zaman tanımıyorsan milleti diye. Normalde böyle biri hani korkmuyor ailesinden ama neden yapıyor bilmiyorum. Hata bendedir belki ben çok kendimden ödün vermişimdir.
Evet kendinizden ödün verip daha sinirli oluyorsunuz. Kayınvalidenizin istediğini yapmak zorunda değilsiniz bakın gitmediniz dünya yıkılmadı. Yuvanız dağılmasın diye kendinizi doldurup doldurup büyük patlama yaşamanın faydası yok . En değerli siizsiniz bunu unutmayın sakın. Evlilik ilişki sürekli bir tarafın vermesiyle olmaz. Karşılıklı memnun olmanız lazım kendinizden sürekli verip ani çıkış yapmak iyi değil inanın ki.

X