Tüm sorunlarımın kaynağı görümcem

Ben iki buçuk yıllık evli bi kadınım doğru evlilik için uzun yıllar bekleyip acele etmemiş bi insanım. Karşıma eşim çıktı ve gerçekten takdir ettiğim düzgün bir insandır. Ancak bizim sorunlarımız ikinci sene patlak vermeye başladı bugün düşününce bizim hiç bir sorunumuz incir kabuğunu dolduracak şeyler değil ama fazlasıyla birikmişlik var Şöyle ki ben gördüğüm bi tedavi sonucu belki de anne olamayacağım korkusu yaşarken daha 8 aylık evliyim (bizden iki buçuk yıl önce evlenmiş üç bebek kaybetmiş görümcem) eşim demişti ki onlar bebek sahibi olmadan biz düşünmeyelim, bu sözüne öyle üzülmüştüm ki sonra görümcemin gebe olduğunu öğrendik daha sonra da benimkini eşim önce onlarınki olmasa üzülürdüm onlara söyleyemezdim dedi şok oldum. Ne tepki verdim hatırlamıyorum bile. Zaman içerisinde görümcemin eşi işten ayrıldı eşim benimle hiç konuşmadı hissettiğini asla bilemedim ama öyle bi ağladı ki sonrasında bir aya yakın elinde telefon sadece onun iş durumunu araştırdı benimle konuşmadı kendini iletişime kapattı. O dönem hamileydim gebeliğimle alakalı 1 sayfa okumadı asla araştırmadı sonra görümcem eşiyle annesiyle kavga etse sanki o evde yaşıyor gibi herşeyden haberimiz oluyordu görümcemin kızı oldu doktorlar göz kontrolünde bir şeyler söyledi eşim yine agresif gergin ağlıyor kanında birşey var doktor bişeyden şüpheleniyor görümcem eşim kadar dert etmiyor. Görümcem iş yerinde arkadaşıyla takışmış eşim iş yerine gidiyor ya da araya adam buluyor. Görümcem araba alacak eşim beni ve bebeğimi bırakıp peşlerine düşüyor. Anlayamıyorum benim mutluluğum neden görümceme bağlı Bunun dışında kaynımın da iş sorunu oldu o da abi yetiş. Kayınvalidem kayınpederim ile tartışır bize anlatılır görümcem babasıyla kavga eder biz buradan koşarız. Geçen gün görümcemin taşınacağı evdeki kiracının çıkma tarihi ve görümcemin izin aldığı tarih uymamış eşimle kavga etmiş aynı hafta kızım hasta oldu ateşli bi hastalık eşim araştırdım telefonla başka doktora sordum diye bana kızdı tartıştık görümceme anlattım Abim üzüntüsünü öyle belli ediyor herkesinki farklı dedim eskiden böyle değildi cevabı kim aynı ki bunun yılla alakası yok 60 yaşında hanımını pamuklara saran da var dedim cevabı ne dememi bekliyorsun abla haklısın birbirinizi daha çok mu yiyin diyim oldu yani sorunumuz umrunda değil ama ona bişey olsa biz aklımızı kaybediyoruz
Sorum sorunum şu ben eşimin bu ilgisini nasıl azaltacağım bıktım bu sorunlardan evime yansımasından buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim 🙏🏻
eski eşimin annesinin gözü ağrıdığında bir hafta uyku uyuyamamıştı... benim migren ataklarımda, yanında acı çekerken ben, uyu geçer derdi kendisi...

Aynı şekilde bende tepki aldığım kişilerin de görümcem gibi olup biz napalım kocan düşünsün dediklerini düşünüyorum bi adam evlendiyse biraz yuvasına dönmesi sağlanır sırtına kambur olmaya gerek yok bi insan saf diye dolandırılmaz ahlaka sığmaz o böyle diye bunu kullanmak kendi sorununu hiçbir dahili olmayan bi yuvaya yıkıp sizin çocuğunuz var o etkilenir demek bencilliktir
Ama sizin kocanız hatalı. Emin olun çoğu şeyi belki görümceniz bilmiyor bile. Onların çocuğu olmadan bizimki olamaz dediğini mesela. Ya da kardeşim senden önce gelir dediğini. Kocanız size yansıtıyor muhtemelen

Gitmeyecek. Bunu çeken insanlar zaten kocayı bırakmayacak insanlar. Bakın bi kere işin içine şiddet girdiyse 2 de gelir 3 de. Bire göz yuman 2ye 3e de göz yumacak. Adamlar da biliyor. Bunu çekmeyen de zaten ilkinde bırakır gider
Çalışmayan kadın olsa çalış tavsiyesi gelecekti. Birikim yap sonra başından at diyecekti herkes. Farkı anlamışsınızdır umarım. Konu sahibinin durumu tercihle alakalı. İstese şimdi gider. Ama cebinde kocasının verdiği harçlık olan bir kadın ha diye kıpırdanamaz.

Gitmeyecek. Bunu çeken insanlar zaten kocayı bırakmayacak insanlar. Bakın bi kere işin içine şiddet girdiyse 2 de gelir 3 de. Bire göz yuman 2ye 3e de göz yumacak. Adamlar da biliyor. Bunu çekmeyen de zaten ilkinde bırakır gider
Şiddet bir örnekti ama kocam karşıma geçip onların çocuğu olmadan bizimki olmaz derse ben o adamla evli kalmayı düşünürüm mesela. Değil ki çocuk yapmak

Çalışmayan kadın olsa çalış tavsiyesi gelecekti. Birikim yap sonra başından at diyecekti herkes. Farkı anlamışsınızdır umarım. Konu sahibinin durumu tercihle alakalı. İstese şimdi gider. Ama cebinde kocasının verdiği harçlık olan bir kadın ha diye kıpırdanamaz.
Ya biz yine aynı şeyi konuşuyoruz yine anlaşamıyoruz 😅 kesinlikle haklısınız. Çalışmayan için çok daha zor ama ben de diyorum ki çalışanlar da kendileri bile isteye çekiyor. Neden mesela kardeşimin çocuğu olmadan bizimki olamaz diyen adama çocuk yapılır ki

Aynı şekilde bende tepki aldığım kişilerin de görümcem gibi olup biz napalım kocan düşünsün dediklerini düşünüyorum bi adam evlendiyse biraz yuvasına dönmesi sağlanır sırtına kambur olmaya gerek yok bi insan saf diye dolandırılmaz ahlaka sığmaz o böyle diye bunu kullanmak kendi sorununu hiçbir dahili olmayan bi yuvaya yıkıp sizin çocuğunuz var o etkilenir demek bencilliktir
Hem eş hem görümce tarafından bakıyorum. Her şeyi ben bilmek zorunda değilim. Herkesin yerine düşünmek zorunda değilim. Evinin içindeymişçesine ince ince başka hayatlarla empati kurmak zorunda değilim. Ağlamayana meme vermezler. İnsanlardan çok şey bekliyorsunuz.

Ya biz yine aynı şeyi konuşuyoruz yine anlaşamıyoruz 😅 kesinlikle haklısınız. Çalışmayan için çok daha zor ama ben de diyorum ki çalışanlar da kendileri bile isteye çekiyor. Neden mesela kardeşimin çocuğu olmadan bizimki olamaz diyen adama çocuk yapılır ki
Çocuk kendine yapılır birini baba yapmak için değil ben onu çok istedim çok bekledim çok hayalini kurdum eşim olmadan yola devam ederim ama kızım için pişman değilim yukarıda okusaydınız yeni bebeğini kaybetmiş kardeşi için böyle bi cümle çok duygusal gelmişti o an için demiştim evladı olmayanın yanında evlat sevilmez gibi bi düstur gibi gelmişti ikinci cümlesinde çok geçti ben bebek bekliyordum

Eşim demişti ki onlar bebek sahibi olmadan biz düşünmeyelim,

Adam şunu dedikten sonra evliliğe devam edip bir de bu adamdan çocuk yapmışsınız.

Sorun görümcen değil ki eşin🙄
Bütün ömrün boyunca görümce ve ailesi sizin ailenizden daha önemli olacak demek ki. Ya böyle devam edeceksin yaşamaya ya da yaşayamam deyip boşanacaksın. Eşin değişmez bence çünkü tuhaf takıntısı var.

Hem eş hem görümce tarafından bakıyorum. Her şeyi ben bilmek zorunda değilim. Herkesin yerine düşünmek zorunda değilim. Evinin içindeymişçesine ince ince başka hayatlarla empati kurmak zorunda değilim. Ağlamayana meme vermezler. İnsanlardan çok şey bekliyorsunuz.
Eğer bi insana dert anlatıyorsanız onun gününe de gölge düşürüyorsunuz demektir ki bence tek başına bunu düşünmek bile yeterli bi insanın işte de sorunu varken ailesi varken kendi sorununu çözmeye çalışmayı düşünmesi yeterli bi insan bu kadar abisiyle evli gibi her derdini anlatmaz sorun orada benim bebek düşürdüğümü işteki sorunumu abim niye bilsin sebep ne bunlar özeldir işte görümcemin tarafından baktım olaya abim zaten takıntılı dert arıyor o çok duygusal deyip niye keyfini kaçırıyorsun sözde seviyorsun abini yeğenini

Sorunun kaynağı sensin aslında . Çünkü sorunu seninle evlenmeyen senin mutluluğunu dert edinmesi gerekmeyen gorumceye bagliyorsun . Sorun kocan bunu söylersen sende bir sorumluluk alıp bosanman gerekir . Bu bir kısır döngü sen sorumluluk almadıkça kendine ve doğurduğun çocuğa sevgi ve saygı içerisinde yasamadikca hiçbir şey değişmeyecek . Bu kadar sümsük davranışları nasıl kabul edip devam edebildin ki ?

Konu sahibi istese sorumluluk en başta alır bu saçma durumun içinde olmazdı .

Ben iki buçuk yıllık evli bi kadınım doğru evlilik için uzun yıllar bekleyip acele etmemiş bi insanım. Karşıma eşim çıktı ve gerçekten takdir ettiğim düzgün bir insandır. Ancak bizim sorunlarımız ikinci sene patlak vermeye başladı bugün düşününce bizim hiç bir sorunumuz incir kabuğunu dolduracak şeyler değil ama fazlasıyla birikmişlik var Şöyle ki ben gördüğüm bi tedavi sonucu belki de anne olamayacağım korkusu yaşarken daha 8 aylık evliyim (bizden iki buçuk yıl önce evlenmiş üç bebek kaybetmiş görümcem) eşim demişti ki onlar bebek sahibi olmadan biz düşünmeyelim, bu sözüne öyle üzülmüştüm ki sonra görümcemin gebe olduğunu öğrendik daha sonra da benimkini eşim önce onlarınki olmasa üzülürdüm onlara söyleyemezdim dedi şok oldum. Ne tepki verdim hatırlamıyorum bile. Zaman içerisinde görümcemin eşi işten ayrıldı eşim benimle hiç konuşmadı hissettiğini asla bilemedim ama öyle bi ağladı ki sonrasında bir aya yakın elinde telefon sadece onun iş durumunu araştırdı benimle konuşmadı kendini iletişime kapattı. O dönem hamileydim gebeliğimle alakalı 1 sayfa okumadı asla araştırmadı sonra görümcem eşiyle annesiyle kavga etse sanki o evde yaşıyor gibi herşeyden haberimiz oluyordu görümcemin kızı oldu doktorlar göz kontrolünde bir şeyler söyledi eşim yine agresif gergin ağlıyor kanında birşey var doktor bişeyden şüpheleniyor görümcem eşim kadar dert etmiyor. Görümcem iş yerinde arkadaşıyla takışmış eşim iş yerine gidiyor ya da araya adam buluyor. Görümcem araba alacak eşim beni ve bebeğimi bırakıp peşlerine düşüyor. Anlayamıyorum benim mutluluğum neden görümceme bağlı Bunun dışında kaynımın da iş sorunu oldu o da abi yetiş. Kayınvalidem kayınpederim ile tartışır bize anlatılır görümcem babasıyla kavga eder biz buradan koşarız. Geçen gün görümcemin taşınacağı evdeki kiracının çıkma tarihi ve görümcemin izin aldığı tarih uymamış eşimle kavga etmiş aynı hafta kızım hasta oldu ateşli bi hastalık eşim araştırdım telefonla başka doktora sordum diye bana kızdı tartıştık görümceme anlattım Abim üzüntüsünü öyle belli ediyor herkesinki farklı dedim eskiden böyle değildi cevabı kim aynı ki bunun yılla alakası yok 60 yaşında hanımını pamuklara saran da var dedim cevabı ne dememi bekliyorsun abla haklısın birbirinizi daha çok mu yiyin diyim oldu yani sorunumuz umrunda değil ama ona bişey olsa biz aklımızı kaybediyoruz
Sorum sorunum şu ben eşimin bu ilgisini nasıl azaltacağım bıktım bu sorunlardan evime yansımasından buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim 🙏🏻

Başlık yanlış olmuş. Tüm sorunlarınız kaynağı görümceniz değil, eşiniz. Hatta kaynak da değil eşiniz sorunun taa kendisi. Bu başlığı atarak, sorunun görümceniz olduğunu düşündüğünüz için sizde sorunlusunuz bence.

Ağlamak ne ya? Görümcenizin eşi işten ayrıldı diye eşiniz neden ağlıyor? Bu sizi korkutmuyor mu? Ben korkardım deli mi bu psikopat mı diye.

Son düzenleme:
Eğer bi insana dert anlatıyorsanız onun gününe de gölge düşürüyorsunuz demektir ki bence tek başına bunu düşünmek bile yeterli bi insanın işte de sorunu varken ailesi varken kendi sorununu çözmeye çalışmayı düşünmesi yeterli bi insan bu kadar abisiyle evli gibi her derdini anlatmaz sorun orada benim bebek düşürdüğümü işteki sorunumu abim niye bilsin sebep ne bunlar özeldir işte görümcemin tarafından baktım olaya abim zaten takıntılı dert arıyor o çok duygusal deyip niye keyfini kaçırıyorsun sözde seviyorsun abini yeğenini
İşte bu sizin düşünceniz bu sizin yetişme şekliniz sizin ahlakınız sizin terbiyeniz. İnsanlar çoğunlukla böyle hassas değil. Olmak zorunda da değiller yerine göre. Siz kendinizi koruyacak, kullandırmayacaksınız. Sizi sizden başka düşünen olmayacak, herkes eşiniz değil. Eşiniz dert arıyor da sizinkilere neden kapalı? Eşinizin takıntısından nasibinizi siz neden alamadınız? Görümce yoluna keyfine bakıyor, kadının sizle bir sorunu yok ki. Siz ona konuştuğunuzda abisini savunup size de çemkirebilirdi, ama nazikçe sizin ve eşinizin koruyamadığı sınırlarınızdan öte geçmemiş, aranıza girmemiş. Başkası olsa abisini şikayet ettiniz diye sizi yoluk yoluk yapardı görmediğimiz şeyler değil.

Temennim yaşa ve tecrübe et sonra burada tekrar buluşalım kır papatyası
Kusura bakmayın konu sahibi ama herkesin savunması da aynı, yaşasaydın da görseydin de sen ne yapardın bakalım diye. Bi kere sizin kararınızı isteğinizi önemsemeyen her zaman ailesi bacısı önce gelen adamdan çocuk yapmazdım ben. Ha yapmışsınız Allah bağışlasın, hala daha sorunun eşiniz olduğunu kabullenmek istemediğiniz için görümceye takmışsınız kafayı. Sorun kocanız. Bu durumun içindeyseniz boşanmayacaksanız bile sorunu görün en azından onunla yaşamayı öğrenin, çünkü değişmeyecek. Sorun eşiniz .

Görümce ve anası salsa belki düzelir demişsiniz de. Görümcenin kocası bedelliye giderken abi gel benle gözyaşı mı dök diyor? Ben adet olunca gel benle ağrısını çek mi diyor? Kocanız amiyane tabirle ailesinde "hıyarım var diyene tuzlukla koşuyor".
Çocuğu kendiniz için yapabiliyor olmanız sizin tercihiniz ama benim ciddi sağlık sorunlarım varken, çok da isterken çocuk sahibi olamama durumum varken görümcemin isterse son yumurtası boş çıksın gene de beklemezdim. Siz eşinizi dinleyerek en baştan hata etmişsiniz. Siz ve eşiniz yok şu karede. Eşiniz ve ailesi var yanda da siz varsınız, tekli.

Temennim yaşa ve tecrübe et sonra burada tekrar buluşalım kır papatyası
Ben bunu yaşamam ki . Bana bunu yaşatmak isteyenler oldu . Bende kocama kapıyı gösterdim . Kötü bir insansın ya . Senin hayatında olumsuzluk çekmen kadar normal birsey yok . Diğer yorumum zoruna gitti yüzleşmek istemiyorsun değil mi ? Tek derdin herkes toplansın görümcem kötü ah vah desin. Sen mutsuzlugu secmissin de yazık çocuğun suçu neydi .

Ben mutsuzluğu tercih etmiyorum kardeşim . Benim yanımda gerçek erkek gibi erkek durabilir . Miyir miyir kusura bakmayın ben böyle bir adamı istemezdim .benim kızıma babası prenses gibi davranır öyle davranmak zorunda . Kayinvalidemin görümcenin evine gidince onlar da öyle davranmak zorunda . Çünkü o benim KIZIM. Önceliği ben ve benim doğurduğum olacak . Anlatabiliyor muyum ben neden bunları yaşamam ?? Benim kızım neden bunları yaşamaz . Çünkü ben bunu tercih ediyorum . Bak hala niye anlatıyorum çocuğun için anlatıyorum. Anla diye .

X