Tesettürü bırakmak üzerine...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

anneask

Üye
Kayıtlı Üye
3 Temmuz 2024
88
129
34
Merhaba arkadaşlar tesettürlü olup da başını açan var mı uzun zamandır bunu yapmak istiyorum ama anne ve babamdan gelecek olan tepkilerden dolayi cesaret edemiyorum bu durumu yaşayanlar var mı nasıl baş ettiniz?

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar tesettürlü olup da başını açan var mı uzun zamandır bunu yapmak istiyorum ama çevremden gelecek olan tepkilerden dolayi cesaret edemiyorum bu durumu yaşayanlar var mı nasıl baş ettiniz?
Neden açılmak istiyorsun? Çevrenden dolayı mı yoksa istemeyerek kapandığın için mi eğer bi heves uğruna açılmak istiyorsan yapma derim ( benim düşüncem ) ama sen istiyorsan kimse buna karışamaz laf söyleyene cevabını verirsin olur biter kimse kimsenin ne cehenneminde yanacak ne de cennetine alacak her koyun kendi bacağından asılır sonuçta

hep yaziyorum benim cevremde acilan da cok kapanan da
hepsinin konusulmasi maksimum iki ay/ iki bayram / iki dugun
üçüncüde kimsenin umru olmuyor.
kuzenim feraceliydi like'liyorduk, simdi bikiniyle foto atiyor yine like'liyoruz. bir kuzenim daha bu yaz açıldı, bir yengem yeni sayilir kapandi, bir arkadasim gecen sene hacdan gelip açıldı:) bir arkadasim baska sehre gittiigi tatillerde aciliyor mayo giyip sortla geziyor - cesaretini toplayip açılmaya calisiyor...
yani siz de açılın, biraz göz ve kulak tikayin insanlara. sonra zaten kimsenin umru olmaz , eski haliniz unutulur gider

Çok küçük yaşta kapandım, baskı yoktu kendim istemiştim 12 yaşındaydım o zaman... şimdi 34 yaşında evli iki çocuk annesi bir ogretmenim, eşim çok fazla sorun etmez ama annem ve babam ciddi anlamda sorun ederler onları üzmek de istemiyorum ama ...

Tesettürlü biri olarak yazıyorum.
İnsanları önemsemeyin. Ben tesettüre girmek için çok baskı gördüm (kök ailemden değil şükür.Konuşan herkese ağzının payını verdi babam abim ve annem) noldu biliyor musunuz onlar baskı uyguladıkça inadına örtünmedim. Kendim ölçtüm biçtim ve aileme sürpriz yaptım tesettüre girdim. Kutladılar,kardeşim tesettüre girmedi mesela bu onun kararı,tercihi. yenGEnC 'in dediği gibi gündemleri hep değişir o insanların. Gün sofrasında salatanın ikinci tabağını yerken, böreğin tarifini isterken laf arası mevzu olup geçeceğimiz ve hayatımızda yeri olmayan insanlar için kararlarımı hiç değiştirmedim,değiştirmem. Siz de öyle yapın.

Aile baskısı ile tesettüre giren öğrencim ağlıyor istemiyorum hocam diye. Ne bu şimdi? Ya da sahilden bikinili foto atan kuzenim linçleniyor diye giymesin mi? Herkesin kendine yetecek aklı var,karar da hayat da sizin. İyi düşünün ve kararınızı "kendiniz" için verin.

Milletin konuşacağı 2 ay sonra unutulup gidiyor emin olun
Kimse kimsenin orucuna namazına karışmıyor ama tesetttürüne burnunu sokuyor anlamıyorum gerçekten
Umarım dediginiz gibi olur da iki ayda unutulur, keşke kimse kimsenin hayatına karismasa ama maalesef bizim toplumumuzda herkes herkesin işine karışıyor

Cok teşekkür ederim yorumunuz için her kelimesinde haklısınız... bakalım nasıl bir süreç bekliyor beni

Hayat senin .Kime ne dünyanın en büyük suçunu işlemiyorsun açılınca .İnsanlar zaten her şeyi konuşur onlara sohbet konusu olsun .
Diğer insanlar hiç umurumda değil anne ve babam üzülür hem de çok üzülürler onları kırmadan üzmeden olsun istiyorum eşim de açılmamı istemez ama çok büyük bir sorun da çıkarmaz bakalım ne olacak

Anne baba diyince bilemedim on kere düşünün bir kere karar verin o zaman

Benim kuzenimin anne ve babası hacı hoca gibiler, abileri zaten aşırılar. Kuzenim 45 yaşında açıldı, hem de baya açılma. Babası annesi reddetti görüşmüyorlar ama kuzenimin de umru değil zaten. Kendi oğullarıyla mutlu. Kocasından da boşanmıştı. Gayet mutlu. İnsanlar mutlu olacağı şekilde yaşamalı bence.

Ben de eskiden kapalıydım, sonra açıldım.Kimse o kadar umursamadı ama şimdi yeniden kapanmak istiyorum cesaretim yok, ya yine açılırsam korkum var keşke kapndıktan sonra hiç açılmasaydım düşüncem var.İyi ki açıldım diyemem, hala bir yanım üzgün.Başaramamış hissi var.İyi düşünün çevreyi boşverin çevre için kapanılıp açılınmaz.

Benim annem Bir dönem tesettüre girdi sonra çıktı. Kimse bir şey diyemez. Bu tamamen kişinin kendi isteği.

şu siteden benzer kadere sahip kadınların hikayelerini okuyup kendinizi bulabilirsiniz. belki kimi hikayeler sürecinizi kolaylaştırır. ayrıca destek de alabilirsiniz.

Ben kapansam çevrem şok olur, anne ve babam beni evlatlıktan reddeder. Ama istersem kimseyi dinlemezdim. Çevreyi boşverin, bu hayat sizin istediğiniz gibi yaşayınz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…