Tesettürü bırakmak üzerine...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Etrafın laf sözünü düşünmek yerine neden bu aşamaya geldiğinizi neden düşünmüyorsunuz? İmanınizi kuvvetlendirmek için kitaplar okuyabilirsiniz neden tesettürlü olduğunuzu hatırlayın anne babanız neden bu kadar üzülür sizi nasıl yetiştirdiler ve sizin de iki evladınız var aniden annelerini farklı görmek onlarda da sorular oluşturacak. İki modaya uyup beli açık ve mayo giymek için bunca zamanki değerlerinizi bırakmayın iki üç sene sonra tekrar pişman olabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar tesettürlü olup da başını açan var mı uzun zamandır bunu yapmak istiyorum ama çevremden gelecek olan tepkilerden dolayi cesaret edemiyorum bu durumu yaşayanlar var mı nasıl baş ettiniz?
Çok yakın bir tanıdığım yaptı. Zorla kapanmıştı. En sonunda açıldı. Hiç bir tepkiyi kabul etmedi. Bu benim kendi kararım diye susturdu herkesi.

Dipnot bende isterdim 😬

hep yaziyorum benim cevremde acilan da cok kapanan da
hepsinin konusulmasi maksimum iki ay/ iki bayram / iki dugun
üçüncüde kimsenin umru olmuyor.
kuzenim feraceliydi like'liyorduk, simdi bikiniyle foto atiyor yine like'liyoruz. bir kuzenim daha bu yaz açıldı, bir yengem yeni sayilir kapandi, bir arkadasim gecen sene hacdan gelip açıldı:) bir arkadasim baska sehre gittiigi tatillerde aciliyor mayo giyip sortla geziyor - cesaretini toplayip açılmaya calisiyor...
yani siz de açılın, biraz göz ve kulak tikayin insanlara. sonra zaten kimsenin umru olmaz , eski haliniz unutulur gider
Herşey okey de hacdan gelip açılanı ilk kez duydum.

Çevremde bırakanlar var. Bir süre sonra sanki hep öylelermiş gibi geliyor. Çevreyi çok takmayın bence.

Çok küçük yaşta kapandım, baskı yoktu kendim istemiştim 12 yaşındaydım o zaman... şimdi 34 yaşında evli iki çocuk annesi bir ogretmenim, eşim çok fazla sorun etmez ama annem ve babam ciddi anlamda sorun ederler onları üzmek de istemiyorum ama ...
Arkadaşım imam hatipte öğretmenken açıldı. Okula askılıyla gidiyor dövme falan yaptırdı. Kimseyi sallamadı valla.. cesaretine hayran kaldım o ayrı. Kimse de konuşmuyor bi süre sonra

hep yaziyorum benim cevremde acilan da cok kapanan da
hepsinin konusulmasi maksimum iki ay/ iki bayram / iki dugun
üçüncüde kimsenin umru olmuyor.
kuzenim feraceliydi like'liyorduk, simdi bikiniyle foto atiyor yine like'liyoruz. bir kuzenim daha bu yaz açıldı, bir yengem yeni sayilir kapandi, bir arkadasim gecen sene hacdan gelip açıldı:) bir arkadasim baska sehre gittiigi tatillerde aciliyor mayo giyip sortla geziyor - cesaretini toplayip açılmaya calisiyor...
yani siz de açılın, biraz göz ve kulak tikayin insanlara. sonra zaten kimsenin umru olmaz , eski haliniz unutulur gider
Hacda ne yaşamış ya hu😬 o cidden değişik olmuş

Valla bi alisveris yaptigim yer var. Yani syda 1 alisveris yapiyorum. Bir gittigimde kapaliysa digerinde acik oluyor. Su hayatta bi onu yadirgadim. O da habire degistirdiginden. Onun disinda kim acilmis kim kapanmis bence artik kimsenin umrunda degil. Illa bikac densiz cikacaktir laf edecek. Ama hayatinizi birkac densize gore mi yaşayacaksınız bu önemli olan.

Herşey okey de hacdan gelip açılanı ilk kez duydum.
Hacda ne yaşamış ya hu😬 o cidden değişik olmuş
ben de cok sasirdim. hatta tekrar gorustukten sonra umre mi hac mi diye baktim eski gönderilerinden ama hac yani:)
Ben de aynı şeyi düşündüm.Hacda ne görüp ne yaşadılar acaba?
kötü bir sey yasadigini zannetmiyorum, cok mutluydu orada. hala dinine düşkün biri sadece başörtülü degil ve etek elbise giyiyor

Ben de 2 sene oldu tesettüre girdim , en çok da 3 ay önce vefat eden anneannem sevinmişti, benden sonra annem tesettüre girdi , teyzem ve bir kac arkadaşım namaza başladılar . İnşallah cesaretiniz tesettüre daha çok baglanmaktan yana olur.

Karşı komşum var , kizcagiz babasi zoruyla kapanmış, ama suan acik , babası dışında herkes acik oldugunu biliyor bir tek babasi bilmiyor, bu da cok üzücü mesela

Etrafın laf sözünü düşünmek yerine neden bu aşamaya geldiğinizi neden düşünmüyorsunuz? İmanınizi kuvvetlendirmek için kitaplar okuyabilirsiniz neden tesettürlü olduğunuzu hatırlayın anne babanız neden bu kadar üzülür sizi nasıl yetiştirdiler ve sizin de iki evladınız var aniden annelerini farklı görmek onlarda da sorular oluşturacak. İki modaya uyup beli açık ve mayo giymek için bunca zamanki değerlerinizi bırakmayın iki üç sene sonra tekrar pişman olabilirsiniz.
Ben kapaliliğin hakkını verdigimi düşünmüyorum pantolon üstü kısa tunik, balkona falan başı açık çıkıyorum, bu aşamaya nasıl geldiğimi düşünüyorum ama içinden çıkamıyorum

Umarım dediginiz gibi olur da iki ayda unutulur, keşke kimse kimsenin hayatına karismasa ama maalesef bizim toplumumuzda herkes herkesin işine karışıyor
İki ay bile sürmez, insanlar artık şaşırmıyor bile açılan birisini görünce. Ancak çok hadsiz insanlar yorum yapıyor. O da bir kerelik. Sizin hayatınız, insanların yorumu için ertelemeyin isteklerinizi.

Dedikoducuların gündemi çok çabuk değişiyor merak etme hem bırak el alemi canın nasıl istiyorsa o.

Kararlarına güven…

Dini konu diye detay sormak istemiyorum ama 12 yasinda gonul rizamla kapandim diyorsunuz, simdi de annem babam cok tepki gosterir diyorsunuz. Buradaki celiski bana sizin 12 yaşındayken gonul rizasiyla kapanmadiginizi anlatıyor, zaten 12 yasinda kendi isteginiz olmaz, o olsa olsa ya telkindir ya da cevredeki herkes ortuluyse ozenmekten kaynakli bi riza durumudur (12 yasindaki bir cocugun herhangi bir konu hakkinda kendi istegi, rizasi, arzusu yoktur, konu sadece tesettur değil bu dediklerim her konu icin gecerlidir)

Sonuc olarak hayat sizin yukarida bir arkadasin dedigi gibi cehennemde de cennette de yalnizsiniz, iki ay konusulur, iki ay uzulurler sonra duzelirler.

Çok küçük yaşta kapandım, baskı yoktu kendim istemiştim 12 yaşındaydım o zaman... şimdi 34 yaşında evli iki çocuk annesi bir ogretmenim, eşim çok fazla sorun etmez ama annem ve babam ciddi anlamda sorun ederler onları üzmek de istemiyorum ama ...

Üzülsünler bunu yapacaksanız ki kendiniz için birşey yapacaksınız. Anlamayabilirler ama alışırlar illaki.

Merhaba arkadaşlar tesettürlü olup da başını açan var mı uzun zamandır bunu yapmak istiyorum ama çevremden gelecek olan tepkilerden dolayi cesaret edemiyorum bu durumu yaşayanlar var mı nasıl baş ettiniz?
Çevre dönsün kendine baksın. Kapalı olsam açılmak istesem kimseyi takmam açılırım. Benim ne düşündüğüm çevredeki dedikoducu farelerden çok daha önemli. Herkes dönsün kendine baksın.

Dini konu diye detay sormak istemiyorum ama 12 yasinda gonul rizamla kapandim diyorsunuz, simdi de annem babam cok tepki gosterir diyorsunuz. Buradaki celiski bana sizin 12 yaşındayken gonul rizasiyla kapanmadiginizi anlatıyor, zaten 12 yasinda kendi isteginiz olmaz, o olsa olsa ya telkindir ya da cevredeki herkes ortuluyse ozenmekten kaynakli bi riza durumudur (12 yasindaki bir cocugun herhangi bir konu hakkinda kendi istegi, rizasi, arzusu yoktur, konu sadece tesettur değil bu dediklerim her konu icin gecerlidir)

Sonuc olarak hayat sizin yukarida bir arkadasin dedigi gibi cehennemde de cennette de yalnizsiniz, iki ay konusulur, iki ay uzulurler sonra duzelirler.
Annem çok dini bütün bir insandır, annemin yanında biri hakkında konuşmayız bile günah diye ya bulunduğumuz ortamı terk eder ya da bizi susturur, ama bize asla kapanın demedi ama kapanıp onu mutlu etmek istediğimi net bir şekilde hatırlıyorum, çevre istediği kadar konuşsun tek korkum anne ve babamın sevgisini kaybetmek ve onları üzmek

Çevre dönsün kendine baksın. Kapalı olsam açılmak istesem kimseyi takmam açılırım. Benim ne düşündüğüm çevredeki dedikoducu farelerden çok daha önemli. Herkes dönsün kendine baksın.
Haklısınız dedikodular hiç umurumda değil eşimden de sert bir tepki beklemiyorum sadece anne ve babam onları üzmeden olsun istiyorum

Arkadaşım imam hatipte öğretmenken açıldı. Okula askılıyla gidiyor dövme falan yaptırdı. Kimseyi sallamadı valla.. cesaretine hayran kaldım o ayrı. Kimse de konuşmuyor bi süre sonra
Benimki o kadar aşırı olmaz, ben kısa tunik pantolon giyen makyaj falan yapan biriyim,kapaliligin hakkını veremediğim için soğudum, açılmak da daha usturuplu bir açıklık olacak hani kot tişört tarzi, sadece başım açılacak yani gardolabimda bir değişiklik olmayacak

Valla bi alisveris yaptigim yer var. Yani syda 1 alisveris yapiyorum. Bir gittigimde kapaliysa digerinde acik oluyor. Su hayatta bi onu yadirgadim. O da habire degistirdiginden. Onun disinda kim acilmis kim kapanmis bence artik kimsenin umrunda degil. Illa bikac densiz cikacaktir laf edecek. Ama hayatinizi birkac densize gore mi yaşayacaksınız bu önemli olan.
Belki iki kardestir :KK70:

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X