Tesettürü bırakmak üzerine...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tam olarak öyle aslında, yazdıklarınızın anladığım kadarıyla yani.
O yüzden acele etmeyin, önce uykunuzu kaçıran vesveselerinizin çaresine bakmaya çalışın.
Bu konuda öneriniz var mı vesveselerden kurtulmak için (uzman psikolog ve kitaplar dışında ne yapılabilir )

Gercekten evlat sevgisini yureginde tasiyan, evlatlarini Allah'in bir emaneti olarak gorebilmis ebeveynlerin sevgisini kaybetmezsiniz.
İnşallah dediğiniz gibi olur bu yaşıma kadar hiç üzmedim onları, her yerde bunu söyler annem de babam da en hayırlı evlat diye anlatirlar beni ama bu durumdan sonra ne derler düşünemiyorum

Bu yazdığınız açıdan bakabilirsen hayata gerçekten çok mutlu olup cevremi de çok mutlu ederim ama elimde değil boş veremiyorum ...

Bu konuda öneriniz var mı vesveselerden kurtulmak için (uzman psikolog ve kitaplar dışında ne yapılabilir )
Ama tam da psikoloğun konusu, kök nedenleri bulmaya o yardım edecek sonuçta.
Zihni meşgul etmek gerekir bunun yanında, günlük rutinlerin yanına bir şeyler eklemeli.
Hobi, sosyal çevre, bi eğitim almak vs...
Yine vesvese için Felak, Nas, ferahlamak için İnşirah.

Acele etmeyin, hiçbir şey kaçmıyor.

Kendi anne babanız için bile olsa başkaları için değil Allah rızası olsun tek gayeniz. Yorumlarda da dedikleri gibi insanlar her türlü konuşur. Benim gönlüm tesettürü bırakmamanızdan yana. Çünkü ben de bazı ibadetleri yaparken “Hıh niye yapıyorsun ki zaten düzgün yapmıyorsun” diye vesvese yapıyorum. Ama vazgeçmek istemiyorum. Belki yarın öbür gün imanım artacak ve daha iyisini yapcam. Niye üç günlük dünya için sonsuz yurdumu heba edeyim… şimdi tesettürü bırakırsanız içinizdeki ses bu defa “zaten tesettürü de bıraktın niye başka ibadetleri de yapasın ki Allah kabul etmez” gibi vesveseler verecek size. Böylece siz yavaş yavaş uzaklaşacaksınız. Ahirette ger koyun kendi bacağından asılacak evet ama bu dünyada da Allah bizden iyiliği emredip kötülükten alıkoymayı farz kılmış.

Bu lanet vesveseler beni içinden çıkılmaz hallere sokunca tek sığınağım Kuran ve dualar oluyor gerçekten huzuru ve çözümü bu üç ayette ve ettiğim dualarda buluyorum ama kalıcı olmuyor o an kendimi sakinleştirmeyi başarıyorum ama sonra hiç alakasız zamanlarda yine geliyor,

Çok genç yaşta kapanmıssınız 12 yaş daha çocukmussunuz bence bir şeyler içiniz de ukte kalmış bu yüzden açılmak istiyorsunuz gibime geldi...

Bu yazdığınız açıdan bakabilirsen hayata gerçekten çok mutlu olup cevremi de çok mutlu ederim ama elimde değil boş veremiyorum ...
Ama eğer kendinizi mutlu edemezseniz bu kar topu etkisi olarak devam eder. Mutsuz bir eş, mutsuz bir anne olursunuz ve maalesef mutlu bir aile olamazsınız bu noktada. Boş vermek değil de bu mutlu olmaya çalışmak.
Biz insanız ve hatalarımız ve doğru yaptığımız her şey insan için. Tesettürlü olmak sizi mutsuz ediyorsa açılabilirsiniz. Belki açıldıktan sonra tekrar kendinizi mutsuz hissedip tesettüre girmek isteyebilirsiniz. Bunların hepsi insanlar için. Kararlarımızın kölesi olmak zorunda da değiliz. Ama nasıl istiyorsak öyle yaşamak zorundayız ben olabilmek için.
Dediğim gibi siz hangi noktada durursanız durun insanlar hep sizi aşağıya çekecek bir şeyler bulacak. Çünkü bazı insanların hayat motivasyonu başkalarının arkasından konuşmak ve onları eleştirmek.
Aileniz üzülse bile size sırt dönmez sanmıyorum. Mantıklı bir şekilde hissettiklerinizi aktarmayı deneyin.

İnsan boşken veya vakti tam dolu değilken vesvseleri artıyor, o yüzden günü doldurmak çok önemli.
Bir de kendiniz çözemiyorsanız destek almalısınız tabii ki.

Kendimden o gücü bulursam net bir şekilde konuşup çözecem ama , cesaretimi toplamaya çalışıyorum buraya da o yüzden yazdım belki yazılan bir yorum bam teline denk gelir ve kendime HADİ derim

Umarım dediginiz gibi olur da iki ayda unutulur, keşke kimse kimsenin hayatına karismasa ama maalesef bizim toplumumuzda herkes herkesin işine karışıyor
En yakın arkadaşım geçen sene böyle bir karar aldı çevresi de bizde alıştık sevmeden yada isteksiz tesettürlü olmak bana yanlış geliyor

İnsan boşken veya vakti tam dolu değilken vesvseleri artıyor, o yüzden günü doldurmak çok önemli.
Bir de kendiniz çözemiyorsanız destek almalısınız tabii ki.
Küçük bir yerde yaşıyorum uzman dediğimiz kişilere giden herkes pişman yani işinin ehli bir doktor yok çevremde şehir dışına çıkacak durumda da degilim

Kendimden o gücü bulursam net bir şekilde konuşup çözecem ama , cesaretimi toplamaya çalışıyorum buraya da o yüzden yazdım belki yazılan bir yorum bam teline denk gelir ve kendime HADİ derim
Siz neden açılmak istiyorsunuz böyle sordum ama cevap vermek tabiki zorunda değilsiniz özel bir soru

Milletin ne dediği önemli değil
Önemli olan senin düşüncen senin hayatin açılmak istersen acil tesettürlü olmak istiyorsan tesettürlü ol

Söyle soyliyim eger açılırsam gardolabimdan hiç bir şey eksilmeyecek tüm kıyafetlerim zaten açıklama göre sadece başörtüleri gidecek, yani hakkını veremediğim bir olay
Eğer mesele estetiksel değilse yani görünüşle alakalı bir sıkıntınız yoksa bu sebepten direkt açılmayı düşünmeyin bence hakkını veremediğim bir olay diye düşünmeyin bazen inancımıza daha yakın bazen daha uzak oluruz önemli olan yörüngede kalmaktır kimse ibadetlerini dört dörtlük yapmıyor ve unutmayın taviz tavizi doğurur maalesef o yüzden kendiniz için dua edin ve biraz daha düşünün derim

Hakkınızda hayırlısı olsun inşallah

Katılıyorum

Evet ama 6 kardeşiz içlerinde en çok beni seviyorlar, daha doğrusu en söz dinleyen onları hiç üzmeyen hep ben oldum şimdi böyle bir şeyde büyük yıkım olacak onlar için,
içinize siniyorsa onların yanında kapatın?

(ben yapamam) ama öyle kuzenim var. ona göre amcam asla kabul etmez başı açık kız ? durun hikaye farklı:

bu kuzen de baya çarşaflı gibi kapalıydı kuran hocasıydı vs.
gitti zengin diye esnaf bir koca aldı. bu adam da demesin mi ben boyalı, süslü, açık hatun isterim
kuzenin de demek hevesi varmış, bir açıldı tam açıldı, onun günlük makyajını ben düğünde yapmam.

ama amcamın yanında hala kapalı. gerçi pardesülü filan değil, pantalon tunik giyiyor ama başını kapatıyor. (dediğim gibi benim yapacağım, beğeneceğim davranış değil ama babasının yanında makbul evlat olmak istiyor herhalde, bu da onun düşüncesidir, olabilir).

diğer bir kızı da eşi memurdu o zamanlar üst rütbeli asker-polis eşleri açılıyordu, açılmıştı (eşi üst düzey emniyet müdürüydü)
önce 1-2 kundak filan yaptı babasının yanında sonra toptan artık babam da alışsın dedi herhalde...
bu daha usturuplu giyindi, makyaj vs. de yapmadı. belli bir tarzı oldu, hep öyle, herkesin yanında öyle. senelerdir.

amcam evlatlıktan filan reddetmedi valla. --ki bizimkiler gayet işte, başı açık, kafiiiiir küffaaaar filan diye konuşan kişiler (not: başım açık)

ama
bu arada amcamın oğlu da evlendi ve tataaaam. kız açık.
kız asla da kapanmaz öyle biri. yani gelini aldıktan sonra, seneler de oldu, bir böyle yuttular bir şeyleri
sonra büyük kızlarının hepsinin çocukları yetişti büyüdü (bizde aile kalabalık efenim) 1-2 tanesi hariç hiçbiri örtülü değil. torunlarla da bi yutkundular.

kıscası aşama aşama böyle şeyler.

ha ailede ilk olacaksanız biraz daha acılı olabilir.
ben ailede baştan örtünmeyen ilk kadınım. acılı oldu mu oldu. şimdi anlatsam bizim yeni nesile kimse inanmaz ama

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…