Temizlik için yardımcı bulmanın aşırı zor olmasi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
At yalanı seveyim inananı. Ha gerçekse o zaman sen asgari ücretle işe başlayınca yanında çalışan ustanın yarısını alırken ağlayarak günlüğüne yazacaksın. Piyasadan haberin yok galiba. Ama madem böyle düşünüyorsun o zaman helal olsun abime dersin inşallah
evet helal olsun diyorum. asgari ücretle de çalışmıyorum çalışmadım hiç. gayet iyi biliyorum piyasayı. herhalde sana mühendis olmak çok uzak bir şey inanmıyorsun

Okumuş olmayı itibarsızlaştırın bir de aferin. Temizlikçi olsaydınız daha fazla kazanırdınız,ne harika bir yaklaşım. Sonra gelsin “okuyup da nolacak” yorumları. En kızdığım şey. Madem para çok önemli,uyuşturucu kaçakçısı olalım,silah kaçakçısı olalım,pavyon işletelim karı-kız satalım abi. Nolcak okuyup? Para önemli.
Konu sahibinin üstten bakışı olmasa hiç sanmıyorum böyle yorumlar geleceğini.
O temizlikcilere asgari ücreti layık görmüş, 'aman ne yapıyorlar ki,hıh' modunda konu açmış. Kendisine 'benim vergimle para aliyorsun, sanki ne yapıyorsun yarım gün çalışıyorsun, yılda dört ay bedava maaş alıyorsun' diyen zihniyetten farksız bir üstten bakışla yazmış. Haliyle herkes gıcık olmuş.
Paran yoksa evine temizlikçi almayiver yani . Kadının kendi emeğine biçtiği rakam oysa yapacak bir şey yok, demek ki o parayı veren buluyor. İnsanlar asgari ucretle caliisyor ama en azından saati belli, bazen dinlenme imkanı oluyor,sigortası oluyor, bazı hakları oluyor, emeklilik hayali kurabiliyor, ay sonunda eline ne kadar geçeceği belli. Ofis görevlisi abla mesela sabahtan paspas çeker sonra birkaç saat rahatlar. Öğle molasindan sonra mutfağı toplar, arada çay demler. Günün geri kalaninda bir şey yapmaz. Ama gündelik temizlik işi öyle değil ki. Neredeyse hiç boş durmadan çalışması lazim, bedeni asiri yordugu için her gün çalışamaz, bugün çağıran yarın gelme diyebilir, ülkede ekonomi bozulunca yeni müşteri bulamayabilir. sigortası yatmadigi için sağlıkta sorun yaşar, emekli olamayacağı için sorun yaşar ...
Eğer kişi asgari ücretle temizlik işini sectiyse kendisine göre artısi çoktur diye seçmiştir . Eğer kişi gundelige gitmeyi sectiyse de istedigi ücreti söyler, beğenmeyen evine almaz.
Asgari ücret teklif etmek, 'seninle aynı işi yapanlar bu parayı aliyor' demek sacmalik

Sizi alıntı yaptım ama yorumum genel evet okumuş olmak hele bu ülkede itibarsızlaştırılabilir şu an aslında temelde ara mesleklere eleman yetiştirmediğimiz için en basitinden bu temizlikçi sıkıntısı yaşanıyor . Ülkecek ara meslekleri aşağılamaya bayılıyoruz ama bunlara da ihtiyacımız var su bayisi açar gibi her ile köye okul açacağımıza mesleki eğitime ağırlık versek mesela belki daha iyi olurdu kusura bakmayın ama adını bile bilmediğimiz okuldan allahın dağındaki yerleşkeden mezun olan insanın eğitiminin benim gözümde değeri yok .
Kör topala ver optiği kapat gözünü koklayarak işaretlesin yine o bölüme girer kapasitesindeki okullarda okuyup sonra ara mesleği küçümsersen kalk kendin yap derler okudun da ne oldu derler adama
Zanaat öğrenmek,meslek edinmek konusunda haklısınız. İlla herkes iyi okullardan mezun olsun diye bir şart yok. Mesleğini iyi öğrenebilmek,iyi yapabilmek kişinin zaten kendisiyle alakalı. Okuduğu okulla alakalı değil. O da ayrı mesele. Benim kızdığım nokta “falanca işi yapan benden fazla maaş alıyor o zaman ben de okumasaydım”
E tamam okumasaydın,o işi yapsaydın,o parayı da sen alsaydın madem diyorum böyle saçmalayanlara.

Okumak benim gözümde her zaman değerli,her zaman itibarlı. Nereden mezun olursa olsun,herkes de okusun. Okumamak değerli değildir,istediğiniz kadar işsizlik mağduru olun. İşsizlik var diye,mezunlar pazarcılık yapıyor diye okumaktan vazgeçilmez.

Okumuş olanlar okumamışları aşağılamasın ama okumamışlar da okumuşları aşağılamasın bir zahmet. Ben ortalama bir üniversiteden mezunum,benden daha iyisini okumuş birinin önünde ceketimi iliklerim şahsen. Amaaan okumuş da noolmuş eşeklik baki kalmış demem şahsen. Herkes yerini bilse,edebiyle davransa sorun kalmayacak.

Konu sahibesi çok yanlış bir yerde, başka insanların emegini aşağılıyor. Temizlikçi kadınların yaptığı is gayet zor, o işi yarım gün yapsa şurdaki kadınların çogu 2 gün koltuğa yığılır. Emek o kadınların, istedikleri fiyata satarlar. Talep var k8 bu fiyatlardan alıcı var, kendisi fiyata yetişemiyorsa konu sahibesi okumuş! olmasına rağmen neden en düşük maaşı alıyor oturup onu düşünecek.

Şartlar farklı gelişmiş olabilir.
Bizim bölüm 1.si arkadaşımız yokluktan okulu bırakıp fabrikaya girdi. Şahsen sırf elimde bir diploma var diye önümde ceket iliklesin istemem. Yıllar önce ölen bir usta vardı. Araba parçalarıyla çok ünlenmişti. Adamın okul konusunda hiçbir tecrübesi yok ancak adam gördüğü herşeyi taklit ederek aynısını yapabiliyor diye adamın araç fuarlarına girmesi yasaktı.
Yani olay okumak değil bakın, kendini geliştirmek. Kendini geliştirmeyen insan ODTÜden birincilikle mezun olsa ne olur?
Kendini geliştirmek apayrı bir konu. Bunun için okumamış olmak zorunda değiliz.
Zaten her okuyan kendini geliştirir veya her okumayan kendini geliştiremez diye bir şey de yok.

Kendini geliştirmek apayrı bir konu. Bunun için okumamış olmak zorunda değiliz.
Zaten her okuyan kendini geliştirir veya her okumayan kendini geliştiremez diye bir şey de yok.
Olayda orda zaten bunu anlatmaya çalışıyorum. Olay artık okumak değil, kendini geliştirmek. Çünkü siz sadece değerli olduğu için okuyabilirsiniz. Ancak insanlar gelecekte güzel bi hayatları olsun diyerek bölüm seçip okuyorlar.

Konu sahibinin üstten bakışı olmasa hiç sanmıyorum böyle yorumlar geleceğini.
O temizlikcilere asgari ücreti layık görmüş, 'aman ne yapıyorlar ki,hıh' modunda konu açmış. Kendisine 'benim vergimle para aliyorsun, sanki ne yapıyorsun yarım gün çalışıyorsun, yılda dört ay bedava maaş alıyorsun' diyen zihniyetten farksız bir üstten bakışla yazmış. Haliyle herkes gıcık olmuş.
Paran yoksa evine temizlikçi almayiver yani . Kadının kendi emeğine biçtiği rakam oysa yapacak bir şey yok, demek ki o parayı veren buluyor. İnsanlar asgari ucretle caliisyor ama en azından saati belli, bazen dinlenme imkanı oluyor,sigortası oluyor, bazı hakları oluyor, emeklilik hayali kurabiliyor, ay sonunda eline ne kadar geçeceği belli. Ofis görevlisi abla mesela sabahtan paspas çeker sonra birkaç saat rahatlar. Öğle molasindan sonra mutfağı toplar, arada çay demler. Günün geri kalaninda bir şey yapmaz. Ama gündelik temizlik işi öyle değil ki. Neredeyse hiç boş durmadan çalışması lazim, bedeni asiri yordugu için her gün çalışamaz, bugün çağıran yarın gelme diyebilir, ülkede ekonomi bozulunca yeni müşteri bulamayabilir. sigortası yatmadigi için sağlıkta sorun yaşar, emekli olamayacağı için sorun yaşar ...
Eğer kişi asgari ücretle temizlik işini sectiyse kendisine göre artısi çoktur diye seçmiştir . Eğer kişi gundelige gitmeyi sectiyse de istedigi ücreti söyler, beğenmeyen evine almaz.
Asgari ücret teklif etmek, 'seninle aynı işi yapanlar bu parayı aliyor' demek sacmalik
Kesinlikle öyle.
Kadın temizlikçilik yapıyor diye itibarsız değil ki. Onun da işi o. O da emek veriyor,kendince elinden geleni yapıyor. Sana bu para yeter,bak ben okudum ama senden az kazanıyorum da denmez ki yani. Çok sevdiysen sen ol temizlikçi,madem para önemli,para için her şeyi yap diyorum ben böylelerine.

Konu sahibesi çok yanlış bir yerde, başka insanların emegini aşağılıyor. Temizlikçi kadınların yaptığı is gayet zor, o işi yarım gün yapsa şurdaki kadınların çogu 2 gün koltuğa yığılır. Emek o kadınların, istedikleri fiyata satarlar. Talep var k8 bu fiyatlardan alıcı var, kendisi fiyata yetişemiyorsa konu sahibesi okumuş! olmasına rağmen neden en düşük maaşı alıyor oturup onu düşünecek.
Aynen o şekilde düşünüyorum.
Temizlikçilik kolay iş olsa herkes yapardı,günlük 1200 lirayı da koyardı cebine.
Her gün bir farklı eve git,elalemin pisliğini temizle,üstüne böyle trip ye. Kim ister ki? Para çok mu önemli böyle bir durumda?
Toplumda herkesin yapacağı işe ihtiyaç var. Okumuşlukla okumamışlıkla bu konuyu irdeleyemeyiz bana göre. Okumak evet değerli,okumuş olmak da değerli. Ama bir insanın yaptığı işe de saygı duyulmalı. Esas değerli olan da insan emeği.

Zanaat öğrenmek,meslek edinmek konusunda haklısınız. İlla herkes iyi okullardan mezun olsun diye bir şart yok. Mesleğini iyi öğrenebilmek,iyi yapabilmek kişinin zaten kendisiyle alakalı. Okuduğu okulla alakalı değil. O da ayrı mesele. Benim kızdığım nokta “falanca işi yapan benden fazla maaş alıyor o zaman ben de okumasaydım”
E tamam okumasaydın,o işi yapsaydın,o parayı da sen alsaydın madem diyorum böyle saçmalayanlara.

Okumak benim gözümde her zaman değerli,her zaman itibarlı. Nereden mezun olursa olsun,herkes de okusun. Okumamak değerli değildir,istediğiniz kadar işsizlik mağduru olun. İşsizlik var diye,mezunlar pazarcılık yapıyor diye okumaktan vazgeçilmez.
Ben okumak değerli değil demiyorum her yerde her okul okumak değerli değil diyorum , okumuş olmak illaki üniversite okumak değil ki bir meslek edindirme kursuna gidebilir, çeşitli diller öğrenebilir kendi kendini geliştirebilir herkes okusun herkes üniversite mezunu olsun dediğimiz için zaten afedersiniz bu okumuş eş.k dediklerimiz türüyor ya zaten.
Okuyor ama bomboş okula gidiyor geliyor insanlıktan nasibini almıyor , koy hayatın içine insanlarla uyumlanamıyor topluma karışamıyor saygı yok adap yok okumasın o insan ya gerek yok hem boşuna kontenjan doldurmasınlar hem belki başka bir şeye yatkınlığı vardır gitsin onu keşfetsin geliştirsin.

Olayda orda zaten bunu anlatmaya çalışıyorum. Olay artık okumak değil, kendini geliştirmek. Çünkü siz sadece değerli olduğu için okuyabilirsiniz. Ancak insanlar gelecekte güzel bi hayatları olsun diyerek bölüm seçip okuyorlar.
Keşke her okuyanın güzel bir hayatı olsa. Maalesef yok.
Ama yok diye de okumaktan vazgeçmemeliyiz.

Ben okumak değerli değil demiyorum her yerde her okul okumak değerli değil diyorum , okumuş olmak illaki üniversite okumak değil ki bir meslek edindirme kursuna gidebilir, çeşitli diller öğrenebilir kendi kendini geliştirebilir herkes okusun herkes üniversite mezunu olsun dediğimiz için zaten afedersiniz bu okumuş eş.k dediklerimiz türüyor ya zaten.
Okuyor ama bomboş okula gidiyor geliyor insanlıktan nasibini almıyor , koy hayatın içine insanlarla uyumlanamıyor topluma karışamıyor saygı yok adap yok okumasın o insan ya gerek yok hem boşuna kontenjan doldurmasınlar hem belki başka bir şeye yatkınlığı vardır gitsin onu keşfetsin geliştirsin.
Nerede keşfedecek,bizim öyle bir mekanizmamız olduğuna inanmıyorum şahsen. Keşke olsaydı.

Keşke her okuyanın güzel bir hayatı olsa. Maalesef yok.
Ama yok diye de okumaktan vazgeçmemeliyiz.
Okumak güzel birşey bakın kimse bunu kötülemiyor. Ancak, gidipde dağ başında sırf ailesinden kaçmak için okuyan ite kakalaya mezun olan öğrencinin benim gözümde bir kıymeti yok. Okuduğu okulunda yok. Tekstil okuyorlar, oraya harcanacak masraf yerine girsin tekstilde çalışsın. Çıkınca da aynı mesleği yapacak. Okumayı kötüye kullanan çocuklar var. Sırf aileden kaçmak için Türkiye'nin diğer ucuna giden. Onların ailesine acırım, bu yüzden her okuyan benim gözümde kıymetli değildir.

Nerede keşfedecek,bizim öyle bir mekanizmamız olduğuna inanmıyorum şahsen. Keşke olsaydı.
İşte en baştan toplumu buna adapte etseydik öyle bir mekanizmamız olurdu illa da okusun üniversite diye kendimizi öldürmeseydik olurdu mesela ben kardeşimi lisede aldım açığa istediği mesleğe yönlendirdim çocuk o mesleği istiyor üniversite okusa boş okuyacak gözünde görüyorum bunu ben, şu an lise mezunu fakat mesleğinde çok iyi şu an çoğu meslekten kat kat fazla alıyor . Kendim KOÜ mezunuyum bazen benimle aynı okuldan mezunları görünce bu yanlışlıkla mı girmiş nasıl mezun olmuş diye hayretle bakıyorum ya bir insan ancak bu kadar boş boş okuyabilir mesleki bilgi okuduğu kitapla sınırlı toplum içindeki hareketleri saçma sapan hem statüsünü kaldıramıyor hem mesleği sevmiyor keşke okumasaydı ilgisi olan alana yönelseydi belki daha mutlu olurdu yani deşersek konu hakkında söyleyeceğim çok şey var ama genel konudan kopmayalım temizlikçilik küçümsenecek asgari teklif edilecek ne yapıyor ki sanki denilecek bir meslek değil vasıfsızlık da değil meslek bunu bazılarının kabul etmesi lazım bence

Hastanelerde, restoranlarda vs çalışan temizlikciler ne kadara çalışıyor hanımefendi? Vasıfsız işçi için uygun görülen ücret asgari ücrettir. Dunyanin heryerinde de bu böyledir. Hem işini düzgün yapma hem dünyanın parasini iste. Bu da hak değil mi?
Madem vasıfsız bi is kolu. Bu denli kucumsuyosunuz bu mesleği ve bu mesleği yapanları o halde vereceğiniz para cebinize kalsın ve kendiniz yapın. Hem verdiğiniz paraya aciyosunuz hem temizliği beğenmiyorsunuz hem yapılan işi alcalttikca alcaltiyosunuz.. madem bu kadar basit ve vasıfsız bi is olarak görüyorsunuz o halde istifa edip sizde yapabilirsiniz bu işi. Vasıf aranmıyor nasılsa 😉
( temizlik işi yapmıyorum yakınım da yapmiyo. Hic bir işi kucumsememek gerektiği için de savunma gereği duydum..)

Okumak güzel birşey bakın kimse bunu kötülemiyor. Ancak, gidipde dağ başında sırf ailesinden kaçmak için okuyan ite kakalaya mezun olan öğrencinin benim gözümde bir kıymeti yok. Okuduğu okulunda yok. Tekstil okuyorlar, oraya harcanacak masraf yerine girsin tekstilde çalışsın. Çıkınca da aynı mesleği yapacak. Okumayı kötüye kullanan çocuklar var. Sırf aileden kaçmak için Türkiye'nin diğer ucuna giden. Onların ailesine acırım, bu yüzden her okuyan benim gözümde kıymetli değildir.
Hayır yanlışınız var,okuyanlar hep okumayanı aşağılıyor,okumayanlar da okumuşları itibarsızlaştırmaya çalışıyor hep. Sosyal medyada hep görüyorum. Konu sahibi de kendince temizlikçinin yaptığı işi küçük görmüş,kendisi okumuş olduğu için yaptığı işi daha değerli görmüş. Şimdi okumuş biri bunu yapıyor,okumamışlar da hemen saldırıya geçip okumamayı savunuyor. Her iki türlüsü de yanlış bana göre. Benim yorum yaptığım ve sinirlendiğin kısım burası. Okumak değerlidir,nerede ne şartlarda okursanız okuyun. Ama bu okumamış insanı da onun yaptığı işi de değersiz kılmaz. Emek de değerli,okumak da değerli. İnsanların anlamadığı nokta burası. Ben sadece bunu eleştirdim. Diğer eğitim kalitesi ve benzeri konular değil yorumladığım kısım.

Bizim eski ofise de temizliğe bir abla geliyordu, çalıştığı para ile tarla alıyordu, şu an burada bulunan bir çok kisiden zengindir.

Konu sahibi, eğer verdiğin para gözüne batıyorsa her gün 1 saat erken uyanıp temizlik yapabilirsin, günümüzde bir çok vasıfsız işçi asgari ücretten fazla, bir çok vasıflı işçi de asgari ücrete yakın çalışıyor

Ahaha siz vasıfsız işçisiniz diye bu işleri yapanların dünyayı hak ettiğini düşünüyorsunuz. Şu an hedef kitle sizsiniz ve binbir şakşakla avuca geliyorsunuz. Tabii doktoru aşağılat, öğretmeni dövdürt geldiğimiz nokta bu. Eskiden insanlar okuyamadıkları için üzülürler, keşke imkanlarımız olsaydı derlerdi. Şimdi herkes gurur duyuyor vasıfsızlığıyla. Bu gidiş iyi gidiş değil, sonuçlarını yıllar sonra göreceğiz. Gelsin beğenmedimler…
Arkadaşım kimse öğretmen hakarete uğrasın doktor dövülsün demiyor. Kaldıki vasfı ve meslek tanımı ne olursa olsun kimseye hakaret edip şiddet uygulamamak gerekir. Kanunen suç bu dediklerin ve iş kanunu kapsamında tazminat nedeni. İşte bunu anlamış milletler medeni millet oluyor. Kimse göğsünde mesleği ile itibar peşinde değil, kimse meslek yüzünden karşısındakini küçümse ya da karşısındakini hor görme hakkına sahip değil. Öğretmen doktor ayrımı yapmadan mesleğini yaparken bilerek zarar verilen herkes en ağır şekilde cezalandırılsın. Ayrıca temizlikçilerin vasfı var ki yana döne temizlikçi arıyorsunuz. Zira devlet memurlarının iki gün izni var tüm evi temizlemeye dört saat yetiyorsa siz temizleyin o zaman. Kaldı ki yeni nesil bir sürü üniversite mezunu işsizle doldu. Temizlik şirketlerinde, benzinliklerde, üç harfli marketlerde, kafelerde bir sürü hizmet sektöründe çalışmaya gelen üniversite mezunu var. Geçen sitemizin temizliğine gelen kızlardan biri iki yıllık adalet mezunuydu mesela, referans bulsa katıp, icra müdürü olacak. Şu memlekette sırf sen torpil bulup memur oldun diye olamayanlara hakaret edemezsiniz. Doktoru döven zihniyet ne kadar kirli ise sizin gibi hizmet sektörünü köle gören zihniyette o kadar kirli. Herkes karşısındaki insana insan olarak saygı duymayı, onunda en azından kendisi kadar saygıyı ve insanca yaşamayı hak ettiğini öğrenecek.

Kaldıki vasfı ve meslek tanımı ne olursa olsun kimseye hakaret edip şiddet uygulamamak gerekir. Kanunen suç bu dediklerin ve iş kanunu kapsamında tazminat nedeni. İşte bunu anlamış milletler medeni millet oluyor. Kimse göğsünde mesleği ile itibar peşinde değil,
İşte biz anlamış değiliz demek ki bunlar yaşandığına göre.

Hayatinda okul yuzu görmemiş insaat sektörünün cesitli kollarinda sirket acmis birsuru insan tanidim mesleğim geregi. Odemelerini daire olarak alıyorlar müteahhitlerden. Bugun evinize parke dosetmek, duvarlarinizi boyatmak isterseniz nerdeyse malzeme parasi kadar iscilik odersiniz bahsettigim insanlara. Onlara saatlik asgari ucreti teklif dahi edemezsiniz. Temizliğe gelen yardimci hanimlarla bahsettigim insanlar arasindaki fark "sermaye sahibi" olmalarindan kaynaklaniyor. Toplumda paran varsa saygi goruyorsun, ne acı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X