Temizlik için yardımcı bulmanın aşırı zor olmasi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Siz sanırım tam olarak anlayamadınız. Birçok çocuk, yeterki annemden babamdan uzak olayım, özgür olayım, istediğimi yapayım diye ülkenin diğer ucuna gidiyor. Geziyor okula gitmiyor. Bu çocuklar neden vasıflı olsun ki? Olay eğitimi aşağılamak değil, olay okuyup iş gelsin diye beklememek, şahsi gelişim.
Tabi bu konu çok uzun ama buradaki yaklaşım bence yanlış. Bu gençler ne yapsınlar ya yaşıtları sırt çantası takıp dünyayı geziyor. Bizimkilerin şehir değiştirmesi bile çok görülüyor resmen. Yazık değil mi bu gençlere? Eğitimin böyle kalitesizleşmesi onların mı suçu? Tamamen devletin yanlış politikası. Sizin bahsettiğiniz şey zaten ayrı bir olay. Ne insanlar var iyi üniversiteden mezun ama kendini geliştirip iyi bir işe girememiş. Burada gelip öğretmeni vs linç etmeye çalışmış insanlar yaptığı tatilden girerek. Yarın doktoru linçleyecekler vs vs. Bundan bahsediyorum tehlikeli sular bunlar. Cehaleti beslememek gerek.

Uzun zamandır evime düzenli gelecek birini arıyordum . Çok memnun olduğum, anahtarı bırakıp çıktığım bi abla vardı, rahatsızlaninca temizlik işini bıraktı. Daha da onun gibisini bulmam zor derken daha 3 gün önce bir kız geldi temizliğe lk kez. Tesadufen buldum. Vileda kullanmadan, hep eliyle sildi her yeri. Çok titiz calisti. Tam gün 800 tl verdim ki bizim burda bu fiyata tam gün gelen bulmak imkansız. Evim sapa oldugu, taksiyle geldiği için taksi parasını da ekstra verdim. Helali hoş olsun. Sabah 8 bucukta başladı işi bitirmeden cikmadi, saat 6ya geliyordu. Yaptıkları iş zor, bence az bile o beden gücüne. Ogretmenim, her meslek grubuyla öğretmenliğin kıyaslanmasindan da gına geldi artık. Her çeşit insan var bizim meslekte de..

Derhal Ankara'ya taşınıp temizliğe gidiyorum 😂😂💅
Bizim burda 400 - 700 arası bir temizlik nasıl 1000 lira olabilir şaşkınım doğrusu bı de yarım gün .
Temizlik işinde yarım gün kavramı farklı
Yarım günü 8-12 anlayanda var 8-14 gibi algılayanda
Anlaşmaya bağlı. Evin büyüklüğüne görede şekilleniyor çoğu zaman.
Ama 1000 lira 8-12 değildir yani.
arada sırada kadın çağırlan evlere ise kadınlar zaten direk 2katı fıyat bile çekiyorlar, kim bilir nezamandır temzilenmedi ne halldedir diye.
Devamlı düzenli gelen birisi yarım gün için 1000lira olmayacağınıda bilir
Adı üstünde serbest piyasa
Yarım güne 2000 de dese kimse bişey diyemez, çağırmassın olur biter

Valla ülkede hicbirseyin kalitelisi kalmadığı gibi insanın personelin de kalmadı. Bunu en iyi ekip yönetenler, birim amiri olanlar ik cilar anlar. Evet herseyin bir bedeli vardır evet eğitim görmüşler daha katma değeri yüksektir dolayısıyla daha yüksek ücret alır. Ankara gibi bir yerde asgari ucret üstü sabah 8 öğle 15 de bitip gidilen is için bulasikci bulamadık. Erkeklerle çalışmam, x e gelmem. Garson oraya gelmem kapanışta çalışmam. Asci babam izin vermiyor hep kapanışa yazıyorsunuz. Fabrikada niteliksiz asgari ücrete aldığımız personel gece vardiyasında uyur. Telleri alır satar, istisnasız hergun beyaz yakanin kaçırmadigi servisi kaçırır, kadin is guvenlikcinin üstüne yürür, baretini firlatir Kimse boşuna gariban emekçi ayağı yapmasın burda

Temizlikçi olayı konusunda da fikrim yok açıkcası. Sadece arkadaşımın dubleks evine haftada beş gün yarım gün yardımcı geliyor. Aylık 5000 TL'ye anlaşmış. Çok iyi geldi bana, baya uygun. Ama küçük bir şehirde yaşıyoruz. Büyük şehirde yaşamanın da bedeli farklı oluyor heralde.

Tabi bu konu çok uzun ama buradaki yaklaşım bence yanlış. Bu gençler ne yapsınlar ya yaşıtları sırt çantası takıp dünyayı geziyor. Bizimkilerin şehir değiştirmesi bile çok görülüyor resmen. Yazık değil mi bu gençlere? Eğitimin böyle kalitesizleşmesi onların mı suçu? Tamamen devletin yanlış politikası. Sizin bahsettiğiniz şey zaten ayrı bir olay. Ne insanlar var iyi üniversiteden mezun ama kendini geliştirip iyi bir işe girememiş. Burada gelip öğretmeni vs linç etmeye çalışmış insanlar yaptığı tatilden girerek. Yarın doktoru linçleyecekler vs vs. Bundan bahsediyorum tehlikeli sular bunlar. Cehaleti beslememek gerek.
O bambaşka birşey. Ancak bir memurda bir emekçiyi hor göremez. Şahsen öyle bir hakkı yok. Ufacık bir olaydan memurluktan men edilir, beğenmediği o konuma düşer. Kimin yarın ne olacağı belli değilken birisini hor görmek hiç hoş değil

O bambaşka birşey. Ancak bir memurda bir emekçiyi hor göremez. Şahsen öyle bir hakkı yok. Ufacık bir olaydan memurluktan men edilir, beğenmediği o konuma düşer. Kimin yarın ne olacağı belli değilken birisini hor görmek hiç hoş değil
Emek konusunda haklısınız, herkesin verdiği emeğe saygı duyulmalı elbette. Herkes verdiği emeğin karşılığını alıp insanca yaşayabilse keşke.

Öğretmen linci nerde yapıldı? Neden konuda bir anda okumuş insan duyarı kasılmaya başlandı anlamıyorum. Konu sahibinin kendisi okumayı aşağıladı. Okumayıp temizlikçi olsa daha iyi olurmuş çünkü onlar daha çok kazanıyomuş diye konuşan kişi bizzat linçlendiğini iddia ettiğiniz öğretmenin kendisi.

Ülkedeki ustalar rezalet iş yapıyor bu arada buna yüzde yüz katılıyorum. Ancak ustadan, temizlikçiden çok kazanmak isteyen bir insanın memur olmaması gerek. Memurluk demek çok maaş demek değil. Rahat ve garanti çalışma şartları demek. Benim kuzenim avrupa ülkelerinden birine gitti yıllar önce. ustalık yapıyor şu an. Ve o ülkedeki memurlardan katbekat fazla kazanıyor.

Dünyanın hiçbir yerinde, maaşınızı başkalarının belirlediği işlerde (eğer belli başlı çok gözde işler yapmıyosanız misal yazılımcılık gibi) alacağı ücreti kendi belirleyen serbest meslek erbabları ve tüccarlar kadar kazanamazsınız. Bu yüzden istediği kadar okumuş olsun bir memurun maaşını bu tarz insanlarla kıyaslaması saçma.

Herkes çocuğunun iyi bir mesleği olsun istiyor değil mi burada. Benim cocugim temizlikçi olsun diye yetiştiren biri var mı aramızda ya da berber olacak benim oğlum diyen var mı yok dolayısıyla itibar meselesi herkes daha iyisi olsun istiyor. Ben yüksek lisans mezunuyum kızım kuaför olsjn istemem dolayısıyla artık özellikle niteliksiz işler azalacak

Emek konusunda haklısınız, herkesin verdiği emeğe saygı duyulmalı elbette. Herkes verdiği emeğin karşılığını alıp insanca yaşayabilse keşke.
Bu emekçi illaki "vasıfsız" asgari ücretli birisi değil. Doçentte olabilir, temizlikçide. Emek emektir. Ve bu üye emek ne demek bilmiyor.

Öğretmen linci nerde yapıldı? Neden konuda bir anda okumuş insan duyarı kasılmaya başlandı anlamıyorum. Konu sahibinin kendisi okumayı aşağıladı. Okumayıp temizlikçi olsa daha iyi olurmuş çünkü onlar daha çok kazanıyomuş diye konuşan kişi bizzat linçlendiğini iddia ettiğiniz öğretmenin kendisi.

Ülkedeki ustalar rezalet iş yapıyor bu arada buna yüzde yüz katılıyorum. Ancak ustadan, temizlikçiden çok kazanmak isteyen bir insanın memur olmaması gerek. Memurluk demek çok maaş demek değil. Rahat ve garanti çalışma şartları demek. Benim kuzenim avrupa ülkelerinden birine gitti yıllar önce. ustalık yapıyor şu an. Ve o ülkedeki memurlardan katbekat fazla kazanıyor.

Dünyanın hiçbir yerinde, maaşınızı başkalarının belirlediği işlerde (eğer belli başlı çok gözde işler yapmıyosanız misal yazılımcılık gibi) alacağı ücreti kendi belirleyen serbest meslek erbabları ve tüccarlar kadar kazanamazsınız. Bu yüzden istediği kadar okumuş olsun bir memurun maaşını bu tarz insanlarla kıyaslaması saçma.
Ben konu sahibinin tavrına destek vermiyorum zaten, birden parlamış. Haklı olduğu yerler de var elbet ama sert söylemlerle kışkırtılmış yer yer. Yine de üstenci bir tavrı var. Yanlış buldum.

Bir kaç kişinin yorumunda gördüm, öğretmenlerden girmişler. Yok öğretmenler de ne yapıyormuş da, yok çok tatilleri varmış da bilmem ne. Toplumda nedense bu tarz meslekler yapanlara karşı bir nefret oluştu. Böyle söylemleri kendimce yanlış bulduğumyçu belirtmek istedim.

Ha bence zaten eve temizlik için yardımcı alma olayı bence lüks bir şey. Çevremde herkes yardımcı çağırıyor dikkat ediyorum. Ben çağırmadığım için bazen hatta küçümsendiğimi hissediyorum konuşma aralarknda. Ne ara bu kadar zengin olduk onu da anlamadım ki. Herkes hanımenfendi olmuş, elini bir işe sürmüyor. Param varsa zaten bunun hesabını yapmam, parası neyse verir yaptırırım. Param yoksa da parama göre yaşarım, evimi sade tutar, temizliği kolaylaştırır ona göre yaşarım. İşi için ücret belirleyen birine ya gel 100 liralık işi 50'ye yap diye teklif etmem.

Valla ülkede hicbirseyin kalitelisi kalmadığı gibi insanın personelin de kalmadı. Bunu en iyi ekip yönetenler, birim amiri olanlar ik cilar anlar. Evet herseyin bir bedeli vardır evet eğitim görmüşler daha katma değeri yüksektir dolayısıyla daha yüksek ücret alır. Ankara gibi bir yerde asgari ucret üstü sabah 8 öğle 15 de bitip gidilen is için bulasikci bulamadık. Erkeklerle çalışmam, x e gelmem. Garson oraya gelmem kapanışta çalışmam. Asci babam izin vermiyor hep kapanışa yazıyorsunuz. Fabrikada niteliksiz asgari ücrete aldığımız personel gece vardiyasında uyur. Telleri alır satar, istisnasız hergun beyaz yakanin kaçırmadigi servisi kaçırır, kadin is guvenlikcinin üstüne yürür, baretini firlatir Kimse boşuna gariban emekçi ayağı yapmasın burda
Bu dediklerinizi beyaz yaka tabir edilen mühendislerde yapıyor yalnız. Nitelikli görülen çoğu meslekte gördüm dağ ayısı tipleri. Yani beyazmış yok mavi yakaymış hikaye ülke çöplük gibi eğitimlisi de eğitimsizi de aynı, saygısız seviyesiz insan çok fazla.

Temizlikçide de eve gelen ustada da yaşıyorum bunları. Herkes birbirini kazıklama peşinde işini iyi yapan insan kalmadı. Tavanın sıvası düştü usta çağırdık bin tane nazla geldi. Bir günde bitiririm para şu kadar dedi tamam dedik ama 40 kere sorduk emin misin 1 günde biter mi diye, tabi yaparım ben dedi. Bir günde işi bitiremedi tabi ki ertesi gün pazardı 1 saat geldi tüm gün ücreti istedi. Arada tanıdık vardı işi de yaptı diye verdik parasını ama bizi resmen soydu yani. 3 ay sonra da yaptığı sıva çatladı sallamış geçmiş işini bile düzgün yapmamış.
Bari o kadar para aldın işini düzgün yap değil mi?
Ama hayır asla profesyonellik yok
Kim kime ne kadar geçirebilirse
Bunları yazıncada bizim insanımız seni Türk filmlerindeki ince dudaklı kötü fabrikatör eşleri zannediyor. Karşı tarafta fakir, mağdur işçi
Arada gerçekten işini iyi yapan ne kadar para alırsa alsın helali hoş olsun dedirtenler var ama azınlık
Ben konu sahibinin tavrına destek vermiyorum zaten, birden parlamış. Haklı olduğu yerler de var elbet ama sert söylemlerle kışkırtılmış yer yer. Yine de üstenci bir tavrı var. Yanlış buldum.

Bir kaç kişinin yorumunda gördüm, öğretmenlerden girmişler. Yok öğretmenler de ne yapıyormuş da, yok çok tatilleri varmış da bilmem ne. Toplumda nedense bu tarz meslekler yapanlara karşı bir nefret oluştu. Böyle söylemleri kendimce yanlış bulduğumyçu belirtmek istedim.

Ha bence zaten eve temizlik için yardımcı alma olayı bence lüks bir şey. Çevremde herkes yardımcı çağırıyor dikkat ediyorum. Ben çağırmadığım için bazen hatta küçümsendiğimi hissediyorum konuşma aralarknda. Ne ara bu kadar zengin olduk onu da anlamadım ki. Herkes hanımenfendi olmuş, elini bir işe sürmüyor. Param varsa zaten bunun hesabını yapmam, parası neyse verir yaptırırım. Param yoksa da parama göre yaşarım, evimi sade tutar, temizliği kolaylaştırır ona göre yaşarım. İşi için ücret belirleyen birine ya gel 100 liralık işi 50'ye yap diye teklif etmem.
+100000

Merhabalar, ciddi ciddi dert oldu artık o yüzden konu açmak istedim.

Ankara'da yaşıyorum, ikiz çocuk + bir abileri var. Çalışıyorum. Ya haftasonu bir günümü cocuklarimdan alıp temizliğe vereceğim ya da hafta içi bir yardımcı bulacağım yarım gün için.

Ama fiyatlar öyle ayyuka çıkmış ki birini bulmak dünyanın en zor islerinden biri oldu resmen. Herkes tabiki hak ettiğinin karşılığını alsın ama istenen rakamlara kendi maasimin büyük kısmını (yarım güne 1000 TL diyorlar. Haftada iki yarım günden ayda 8-10 bin arası oluyor) e bakıcı abla da var. Zaten en düşük memur maaşıyla çalışıyorum. Güya 11 yıllık öğretmenim ama maaşım o tv lerde gordugunuz en dusuk memur maaşına denk geliyor.

İstenilen fiyatla çalışan bir yardımcı aylık benden daha çok kazaniyordur. Ben asgari ücret saati üzerinden hesap yapıp vermeyi teklif ediyorum ama herkes tok satıcı resmen. Kimseye kabul ettiremiyorum. Millet bu paraları nasıl verebiliyor gerçekten artık aklım almıyor. Geçen yıl yarım güne 250-300 verirken şimdi bin ne demek ya. Geçen hafta yarım güne 600 verdim birine ve inanın zerre memnun kalmadım. Salona hiç girmedi mutfağı sadece üstten supurmus bir kere viladayla geçmiş. Yetişmedi dedi. Ki bütün ev toplu düzenliydi. Bir tane eşya katlayıp yana koymadı. Aklım da vicdanım da almıyor. Seneye ikizler anaokuluna başlarsa bulduğum boşluklarda temizlik yapar sıkıntı yaşamam ama bu yıl ihtiyacım var işte 😓

Siz de durumlar nasıl? Piyasa hep mi böyle?
bulunduğum şehirde yarım gün 350- 400 tl
kimisi yalapşap yapıyor.
benim en son 300 idi bıraktı gelen abla tam zamanlı bir işe girdi
zaten doğru dürüst yapmıyordu son zamanlarda salmıştı.
şimdi 350 den birini buldum onu çağırıcam
ama maalesef tüm günleri de dolu oluyor bu insanların :)
ben yarım günde 1000 kazanmıyorum veremem herhalde o kadar

Bu dediklerinizi beyaz yaka tabir edilen mühendislerde yapıyor yalnız. Nitelikli görülen çoğu meslekte gördüm dağ ayısı tipleri. Yani beyazmış yok mavi yakaymış hikaye ülke çöplük gibi eğitimlisi de eğitimsizi de aynı, saygısız seviyesiz insan çok fazla.
Bakın bir hanım bulasikci ile görüştüm benim evim ondan daha uzaktaydi yani ben her gün geliyorum hali hazırda o ise. Ben gelemem çok uzak dedi. Beni burada bağlayan tek etken maaş değil işimi yapmak. Ostimde sincan da yeni mezun mühendis çocuklar asgariye başlatılır 1000 lirasını maaş yatınca muhasebeciye atar bir de genç tecrübesiz olduğu için amiri olduğundan ustalarından hergun ayar yer ağlar köşelerde. Elbette beyaz yakanın da kalitesizi vardır ama mavi yakanın havası kimsede yoktur. Deneyimsiz asci alirsin işi öğrenmek istiyorum diye gelir maaşı yattığı gün telefonu kapatır gelmez. Kaynakci zaten hepsi eyt li günlük min kalfa olanlar 2000 alır gider, sigorta istemez Bi daha ara ki bulasın. Bodrum gibi yerde tamirci cagirirsin 3 katı ister tamam dersin 3 gün sonra teşrif eder bakar makineye at abla bunu der alır parasını gider. Siz işten ayrılmak istediğinizde patrona yalvararak söylersiniz ihbarı bekle der. Mavi yaka 3 gün devamsızlık yapar noteriyle ugrasirsiniz

Bakın bir hanım bulasikci ile görüştüm benim evim ondan daha uzaktaydi yani ben her gün geliyorum hali hazırda o ise. Ben gelemem çok uzak dedi. Beni burada bağlayan tek etken maaş değil işimi yapmak. Ostimde sincan da yeni mezun mühendis çocuklar asgariye başlatılır 1000 lirasını maaş yatınca muhasebeciye atar bir de genç tecrübesiz olduğu için amiri olduğundan ustalarından hergun ayar yer ağlar köşelerde. Elbette beyaz yakanın da kalitesizi vardır ama mavi yakanın havası kimsede yoktur. Deneyimsiz asci alirsin işi öğrenmek istiyorum diye gelir maaşı yattığı gün telefonu kapatır gelmez. Kaynakci zaten hepsi eyt li günlük min kalfa olanlar 2000 alır gider, sigorta istemez Bi daha ara ki bulasın. Bodrum gibi yerde tamirci cagirirsin 3 katı ister tamam dersin 3 gün sonra teşrif eder bakar makineye at abla bunu der alır parasını gider. Siz işten ayrılmak istediğinizde patrona yalvararak söylersiniz ihbarı bekle der. Mavi yaka 3 gün devamsızlık yapar noteriyle ugrasirsiniz
tahsil yapmış insan sorumluluk yüklendiği işlerde çalışıyor. İmza attığı bir işle ilgili problem olduğunda soruşturmayı yiyor. Nitelikli memuru şikayet için telefon hattı var düşünün. Dolayısıyla daha iyi şartlarda yaşamayı hak ettiğine inanıyor. Yargıda, eğitimde, sağlıkta vicdan yükü çok ağır. Diğer tarafta eğitime önem vermeyen yurdum insanı sen de kimsin bea, ne yapıyorsun ki tavrıyla yaklaşıyor konuya. Ev süpürmek ne kadar zor biliyor musun diyor. Zorlandığında gelmeme lüksü var istemiyorsa gelmesin. İpler orda kopuyor işte

Hiç sormayın. Benim bir yardımcım vardı melekti, çok iyiydi ama memleketine gitti çocuklarını özlediği için. Tekrar gel diyorum bak sigortanı her şeyini yaparım, çalışma izni oturum izni her şeyi yine yaparız aylık kazancın da iyi olur diyorum ama çocukları bırakmıyor. Gideli 1 seneden fazla oldu perişanım. Düzgün kimseyi bulamadım. Günlük 1000 alıyor İstanbulda iyi bir semtteyim bir de. Yarım gün 1000 çok mantıksız geldi/ hele ben haftada 2 gün günlüğü 800den söylüyorum. Kabul ediyorlar da işte temiz değiller, düzenli değiller çok konuşuyorlar ve dolap içlerini istediğim gibi yapmıyorlar. Aramalarım devam ediyor, yakında doğumum var ne yapacağım hiç bilmiyorum kaldık böyle.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X