Temizlik için yardımcı bulmanın aşırı zor olmasi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayatinda okul yuzu görmemiş insaat sektörünün cesitli kollarinda sirket acmis birsuru insan tanidim mesleğim geregi. Odemelerini daire olarak alıyorlar müteahhitlerden. Bugun evinize parke dosetmek, duvarlarinizi boyatmak isterseniz nerdeyse malzeme parasi kadar iscilik odersiniz bahsettigim insanlara. Onlara saatlik asgari ucreti teklif dahi edemezsiniz. Temizliğe gelen yardimci hanimlarla bahsettigim insanlar arasindaki fark "sermaye sahibi" olmalarindan kaynaklaniyor. Toplumda paran varsa saygi goruyorsun, ne acı.
O bahsettiğiniz insanlar herkese de gitmiyorlar zaten. Bizim evin boya ve sıva işi vardı çok zor birini bulduk gelmek istemediler. İyi usta iş seçiyor ufak işlere gelmiyorlar.

Merhabalar, ciddi ciddi dert oldu artık o yüzden konu açmak istedim.

Ankara'da yaşıyorum, ikiz çocuk + bir abileri var. Çalışıyorum. Ya haftasonu bir günümü cocuklarimdan alıp temizliğe vereceğim ya da hafta içi bir yardımcı bulacağım yarım gün için.

Ama fiyatlar öyle ayyuka çıkmış ki birini bulmak dünyanın en zor islerinden biri oldu resmen. Herkes tabiki hak ettiğinin karşılığını alsın ama istenen rakamlara kendi maasimin büyük kısmını (yarım güne 1000 TL diyorlar. Haftada iki yarım günden ayda 8-10 bin arası oluyor) e bakıcı abla da var. Zaten en düşük memur maaşıyla çalışıyorum. Güya 11 yıllık öğretmenim ama maaşım o tv lerde gordugunuz en dusuk memur maaşına denk geliyor.

İstenilen fiyatla çalışan bir yardımcı aylık benden daha çok kazaniyordur. Ben asgari ücret saati üzerinden hesap yapıp vermeyi teklif ediyorum ama herkes tok satıcı resmen. Kimseye kabul ettiremiyorum. Millet bu paraları nasıl verebiliyor gerçekten artık aklım almıyor. Geçen yıl yarım güne 250-300 verirken şimdi bin ne demek ya. Geçen hafta yarım güne 600 verdim birine ve inanın zerre memnun kalmadım. Salona hiç girmedi mutfağı sadece üstten supurmus bir kere viladayla geçmiş. Yetişmedi dedi. Ki bütün ev toplu düzenliydi. Bir tane eşya katlayıp yana koymadı. Aklım da vicdanım da almıyor. Seneye ikizler anaokuluna başlarsa bulduğum boşluklarda temizlik yapar sıkıntı yaşamam ama bu yıl ihtiyacım var işte 😓

Siz de durumlar nasıl? Piyasa hep mi böyle?
Bursa'da yaşıyorum. Kızım ve ben yardımcı arıyoruz ama maalesef bulamiyoruz. Ben emekliyim, eşim de emekli evdeyiz. O yüzden iş bölümü yapıp bir şekilde idare ediyoruz. Ama kızım çok yoğun ve yetistiremiyor. Bizden de fayda yok. :KK43:

Şirketlerden bulunca fiyatlar nasıl bilmiyorum. Ama tanıdık vasıtasıyla gidenler tam gün en fazla 1000 TL alıyormuş. Genelde 800 TL diyorlar. Ankara gerçekten uçmuş. 😖

O bahsettiğiniz insanlar herkese de gitmiyorlar zaten. Bizim evin boya ve sıva işi vardı çok zor birini bulduk gelmek istemediler. İyi usta iş seçiyor ufak işlere gelmiyorlar.

Ben odami kendim boyamak zorunda kalmistim bu yuzden. 19 yaşındaydım. Tum ev boyanmiyor diye gelmek istemediler. Gecen sene de priz degistirecek elektrikciyi yalvar yakar, bebegim var diye getirttim eve. Bir priz icin gelmek istemediler. 5dk bile surmeyen priz degistirme isine 120tl odemistim, simdi daha fazladir. Elektrikci olsam ben giderdim sahsen 😂

Ne zaman birilerine üstten bakmayı bırakırsak o zaman hayat daha güzel olacak, Türkiye asır atlayacak.
Siz geçen sene aldığınız maaşımı aliyorsunuz da temizlik yapan kişiye hala geçen seneki fiyatı layık görüyorsunuz?
'Ama ben yeni nesil yetistiriyorum' lafından da gına geldi. Herkesin mesleği kıymetli. Sokaklari temizleyenler, binalarımızı yapan inşaat işçileri, su borusu tamircileri vs vs uzar gider bunlardan biri eksik olsa hayat durur perişan oluruz. O yüzden artık insanları küçük görmeyi bir bırakın. Ayrica üslubunuz çok kötü yeni nesil yetistiriyorsaniz böyle konuşamazsınız.

Ben odami kendim boyamak zorunda kalmistim bu yuzden. 19 yaşındaydım. Tum ev boyanmiyor diye gelmek istemediler. Gecen sene de priz degistirecek elektrikciyi yalvar yakar, bebegim var diye getirttim eve. Bir priz icin gelmek istemediler. 5dk bile surmeyen priz degistirme isine 120tl odemistim, simdi daha fazladir. Elektrikci olsam ben giderdim sahsen 😂
Ustalar çok iş seçiyor işini iyi yapan da az olduğu için. Bizde sıva için artık emekli olup küçük işlere gelen birini bulmuştuk araya tanıdık koyduk🤣 cumartesi geldi işi bitmedi pazar gelip 1 saat yaptı gitti pazar ekstra oluyormuş 1 saate tüm gün parası aldı kuzu kuzu verdik el mecbur😅

Konu sahibi hangi semttesiniz yarım gün 500 gelen bir tanıdığım var inanın oyle memnunum anlatamam ama Keçiören dışına çıkmıyor
Ne yapacağını asla söylemem kendi düzeni var
Cumartesi salı gelir
Ben çoğu zaman kendimi ay o kalsın orayı yapma yorulma derken buluyorum mesela erken biten işi olursa ütü yapar çamaşır katlar yikar asar o saatini doldurmadan asla çıkmaz
Ben hem kendini hem sohbetini severim geçen mesela kahve icelim mola ver dedim verdi sohbet uzamış bana dedi ki simdi benim iş saatim istersen sen bana oturmaya gel sohbet edelim ama şimdi işleri bitireyim

Ustalar çok iş seçiyor işini iyi yapan da az olduğu için. Bizde sıva için artık emekli olup küçük işlere gelen birini bulmuştuk araya tanıdık koyduk🤣 cumartesi geldi işi bitmedi pazar gelip 1 saat yaptı gitti pazar ekstra oluyormuş 1 saate tüm gün parası aldı kuzu kuzu verdik el mecbur😅

Sivada yaptim, derz de cektim 😂 bu isleride yapa yapa elin alisiyor. Temizlik işide ayni yapa yapa ogreniyosun, kendimden biliyorum cok gec ogrendim dip kose temizligi 😅. Taraflardan biriyle pazarlik yaparken digerine pazarligi konu edememek toplumun bakis açısından kaynaklaniyor iste

Bizde zor bulmuştuk geçen sene.
Ev küçük bir evde değil, ama iyi usta denen birini aylarca bekledik. Rica minnet geldi resmen. 🫠

Okumak güzel birşey bakın kimse bunu kötülemiyor. Ancak, gidipde dağ başında sırf ailesinden kaçmak için okuyan ite kakalaya mezun olan öğrencinin benim gözümde bir kıymeti yok. Okuduğu okulunda yok. Tekstil okuyorlar, oraya harcanacak masraf yerine girsin tekstilde çalışsın. Çıkınca da aynı mesleği yapacak. Okumayı kötüye kullanan çocuklar var. Sırf aileden kaçmak için Türkiye'nin diğer ucuna giden. Onların ailesine acırım, bu yüzden her okuyan benim gözümde kıymetli değildir.
Ben bu düşünceye katılmıyorum. Aileden ayrılmak, farklı bir yere gitmek, fakrlı insanlarla tanışmak, bir üniversite hocasından ders alma şansı elde etmek insana vizyon katabilir. İnsanların elinden bu şansı alamazsınız. İstiyorsunuz ki insanlar köyünden çıkmadan yaşasın. Dünya global bir yer artık, nereden neyi kazanacağınızı bilemezsiniz. darkmore darkmore çok sağ duyulu yorumların var bu konuda teşekkür ederim. Eğitimi insanların gözünde sıradanlaştırmak ve hatta aşağılamak tehlikeli sonuçlar doğurur. Cahil bir toplumun temellerini sağlamlaştırıyoruz gittikçe.

Bir kaç kez eve temizlikçi almıştım. Ama gördüm ki benim yalapşap yaptığım temizlik bile onların tüm gün yaptığından daha temiz. Hele ki şart şurt bilmeyen moldova ukrayna vb. yabancı uyruklular. Dehşetti yani.

Bizde zor bulmuştuk geçen sene.
Ev küçük bir evde değil, ama iyi usta denen birini aylarca bekledik. Rica minnet geldi resmen. 🫠
Evet bende benzerini yaşadım ama biz iyisini bulamadık acil bir işte ilk bulduğumuzu getirdik. O bile çok nazlandı parayı da çok aldı mecburuz diye ses de edemedik.
Sivada yaptim, derz de cektim 😂 bu isleride yapa yapa elin alisiyor. Temizlik işide ayni yapa yapa ogreniyosun, kendimden biliyorum cok gec ogrendim dip kose temizligi 😅. Taraflardan biriyle pazarlik yaparken digerine pazarligi konu edememek toplumun bakis açısından kaynaklaniyor iste
Valla eşim öğrenip yapsa olur aslında bu boya, sıva, elektrik işlerini de kendisi tam bir prensestir yapamaz öyle işler. Yapsa kayınvalidem fenalık geçirir oğlum yoruluyor diye🤣

Bizim ülkede temizlikçi çağırmakta, evde bir işini ustaya yaptırmakta bir çile
Paranla rezil olursun.
Temizlikçi çağırırsın gelir yalap şap iş yapar, ev büyükmüş der, ev dağınıkmış der,3 saat iş yapar üç saat mola verir, dolmuş parasına kadar senden bekler, söz verdiği kadar iş yapmaz.
Öte yandan usta çağırırsın söz verdiği gün asla gelmez seni bir hafta evin içinde bekletir,gelir bir tarafı yapar, bir tarafı bozar(usta arkadaşına iş çıkarır), 300 liraya hallolacak bir işe 750 lira fatura keser vs. Vs.
Eskide kaldı alnının terini sıyırıp para kazanmaya çalışan insanlar şimdikiler tatlı su kurnazı
İstediğiniz kadar linçleyin evine usta, temizlikçi kadın çağırıp bunları yaşamayan birileri var mı?

Ben bu düşünceye katılmıyorum. Aileden ayrılmak, farklı bir yere gitmek, fakrlı insanlarla tanışmak, bir üniversite hocasından ders alma şansı elde etmek insana vizyon katabilir. İnsanların elinden bu şansı alamazsınız. İstiyorsunuz ki insanlar köyünden çıkmadan yaşasın. Dünya global bir yer artık, nereden neyi kazanacağınızı bilemezsiniz. darkmore darkmore çok sağ duyulu yorumların var bu konuda teşekkür ederim. Eğitimi insanların gözünde sıradanlaştırmak ve hatta aşağılamak tehlikeli sonuçlar doğurur. Cahil bir toplumun temellerini sağlamlaştırıyoruz gittikçe.
Siz sanırım tam olarak anlayamadınız. Birçok çocuk, yeterki annemden babamdan uzak olayım, özgür olayım, istediğimi yapayım diye ülkenin diğer ucuna gidiyor. Geziyor okula gitmiyor. Bu çocuklar neden vasıflı olsun ki? Olay eğitimi aşağılamak değil, olay okuyup iş gelsin diye beklememek, şahsi gelişim.

Bizim ülkede temizlikçi çağırmakta, evde bir işini ustaya yaptırmakta bir çile
Paranla rezil olursun.
Temizlikçi çağırırsın gelir yalap şap iş yapar, ev büyükmüş der, ev dağınıkmış der,3 saat iş yapar üç saat mola verir, dolmuş parasına kadar senden bekler, söz verdiği kadar iş yapmaz.
Öte yandan usta çağırırsın söz verdiği gün asla gelmez seni bir hafta evin içinde bekletir,gelir bir tarafı yapar, bir tarafı bozar(usta arkadaşına iş çıkarır), 300 liraya hallolacak bir işe 750 lira fatura keser vs. Vs.
Eskide kaldı alnının terini sıyırıp para kazanmaya çalışan insanlar şimdikiler tatlı su kurnazı
İstediğiniz kadar linçleyin evine usta, temizlikçi kadın çağırıp bunları yaşamayan birileri var mı?
Temizlikçide de eve gelen ustada da yaşıyorum bunları. Herkes birbirini kazıklama peşinde işini iyi yapan insan kalmadı. Tavanın sıvası düştü usta çağırdık bin tane nazla geldi. Bir günde bitiririm para şu kadar dedi tamam dedik ama 40 kere sorduk emin misin 1 günde biter mi diye, tabi yaparım ben dedi. Bir günde işi bitiremedi tabi ki ertesi gün pazardı 1 saat geldi tüm gün ücreti istedi. Arada tanıdık vardı işi de yaptı diye verdik parasını ama bizi resmen soydu yani. 3 ay sonra da yaptığı sıva çatladı sallamış geçmiş işini bile düzgün yapmamış. Helal para kazanmayı istemek bitti ülkede resmen.

İki çocuğum var buyuk oğluma özel ders gibi birebir eğitim veriyorum öğretmenim plan yapiyorum parça parça bole böle kendim yapiyorum evi çok pahalı temizlik mecburen böyle

Ne zaman birilerine üstten bakmayı bırakırsak o zaman hayat daha güzel olacak, Türkiye asır atlayacak.
Siz geçen sene aldığınız maaşımı aliyorsunuz da temizlik yapan kişiye hala geçen seneki fiyatı layık görüyorsunuz?
'Ama ben yeni nesil yetistiriyorum' lafından da gına geldi. Herkesin mesleği kıymetli. Sokaklari temizleyenler, binalarımızı yapan inşaat işçileri, su borusu tamircileri vs vs uzar gider bunlardan biri eksik olsa hayat durur perişan oluruz. O yüzden artık insanları küçük görmeyi bir bırakın. Ayrica üslubunuz çok kötü yeni nesil yetistiriyorsaniz böyle konuşamazsınız.
Bu yeni nesil yetiştiriyorum nedir ayrıca? Lafa gelince çocukları aileler yetiştirsin biz sade eğitim veririz der geçerler lafa gelince biz olmasak varya oooo sizin çocuklar bir hiiç demeye getiriyorlar.
Öğretmen benim çocuğuma dersini öğretsin yeter, diğer herşeyi biz ailesi düşünüyoruz zaten. Ama ben yıllarca okudum keşke okumasaydımda temizlikçi olsaydım diyen bir öğretmen benim çocuğuma ders bile vermesin mümkünse.

Derhal Ankara'ya taşınıp temizliğe gidiyorum 😂😂💅
Bizim burda 400 - 700 arası bir temizlik nasıl 1000 lira olabilir şaşkınım doğrusu bı de yarım gün .

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X