Sürekli Kuran sesi gelen üst komşu

insanlar neden kendi evlerinde kulaklık taksın ya ne alaka? ses, önlenemeyecek bişeyden gelir anlarım. cocuk vardır mesela yukarda, cocugu bağlayamaz annesi, illa ses yapar, ok der geçersin. yarın da biri cıkıp 3 saat sesli kitap okusun onu dinleyelim. oyle saçmalık mı olur. içinden okusun okuyan ne okuyorsa. konu sahibi abartmıyorsa, yani gercekten adam sesli konuşuyorsa konu sahibi haklı. ses hassasiyetine de gerek yok. gerçekten yan eve gececek kadar ses yapıyorsa birisi, toplum kurallarına uymak gereği yapmamalı. valla bizim apartmanda gece 12 den sonra gelenler koridorda konuşmasın yazıyor heryerde. cok eski apartmanlarda oturuyoruz fransadayım ses yalıtımı sıfır. kimse de ses cıkarmıyor.
ama tr de komşuya sessiz olun diye gideresin de tek parça döner misin bilmem konu sahibi. yine adam agresif değilmiş.
Adam agresif değil ama dışarıda nasıl bizim çıkışımıza denk gelebilecek şekilde ayarladı anlayamadım. Evet bebek çocuk sesine bir şey demem çocuktur ses yapar ki bu derece olmaz gibi. Çok hafif ses gelse zaten ben de rahatsız olmam. Komşunun yarım saat dersine mola veremez misin demesine de ayrı gıcık oldum. Uzanıp dinlenirken onun sesini duymak zorundayım sanki

Yani günde 2 şer yarım saatten bi zarar gelmez şunu okuyunca üzüldüm adama. O kadar ses geliyor mu cidden?
Direkt yanımda biri yüksek sesle okur şekilde değil. Ama başka bir evden gelen konuşma sesi gibi az da değil. Mesela gece okuduğunda sakin okuyor ve rahatsız olmuyorum sesini duysam bile. Çünkü belli bir seste okuyordur ve onu her türlü duyarım zaten. Ama gündüz sesi fazla geliyor sanki birinin evinde mevlüt varmış da hoca okuyormuş gibi. Bizde bir ara kalan akraba "o komşunuz Kuran okuyor mu yine" diye sormuş hatta anneme telefonda konuşurken bir keresinde

Adam agresif değil ama dışarıda nasıl bizim çıkışımıza denk gelebilecek şekilde ayarladı anlayamadım. Evet bebek çocuk sesine bir şey demem çocuktur ses yapar ki bu derece olmaz gibi. Çok hafif ses gelse zaten ben de rahatsız olmam. Komşunun yarım saat dersine mola veremez misin demesine de ayrı gıcık oldum. Uzanıp dinlenirken onun sesini duymak zorundayım sanki
haklısın konu sahibi. insanlar gereksiz hassasiyet göstermiş konuda bariz nedenden ötürü. kimse her gun 2 saat konuşma, okuma, söyleme adına ne dersen duymak istemez, duymamalıdır da.

Ses hassasiyeti diye bi hastalık var, kızımda var 5 yaşından beri. Adı mizofonya. Çekmeyen bilemez. Bir çeşit okb. Küçük yaşından beri ilaç kullanıyor. Sürekli ağlardı, okula gitmrk istemezdi, öksürük burun çekme sesleri yüzğnden. Öyle dedğin gibi kapris değil yani.
Konu sahibi bu hastalıktan muzdaripse destek almalı. Konuşma sesi gelmiyor diyor ama kuran sesi geliyormuş.( Üst kat komsularimizdan konuşma sesi gelmeyene henüz denk gelemedim) Kur'an sesli de okunsa belirli bir huşu içinde makamlı okunuyor zaten, birde aralıksız saatlerce okumak ciddi ciğer isteyen bir sey. Merve bundan dolayı inandırıcı bulmadı bence.

Konu sahibinin ses hassasiyeti değil de komşu amcanın sesine hassasiyeti var sanırım. Çocuk sesine, araba korna sesine vs hepsine ok hiçbiri rahatsız etmiyormuş.. Hanımıyla konuşun bir de o ikna edebilir belki veya okumaya başladığında hatırlatır sesini kontrol etmesi gerektiğini

Konu sahibi bu hastalıktan muzdaripse destek almalı. Konuşma sesi gelmiyor diyor ama kuran sesi geliyormuş.( Üst kat komsularimizdan konuşma sesi gelmeyene henüz denk gelemedim) Kur'an sesli de okunsa belirli bir huşu içinde makamlı okunuyor zaten, birde aralıksız saatlerce okumak ciddi ciğer isteyen bir sey. Merve bundan dolayı inandırıcı bulmadı bence.
Konu sahibi almış zaten destek, hatta aynı ilaçtan bahsettik çünkü verilen tek ilaç var. Ne kadar etki ettiği bilinmez. Mizofonyadan bahsediyoruz burda adı üstünde hastalık, tedavisi yok gibi. Allahın cezası belası bişey diycem de gene de beterinden korusun🥺

Konu sahibi almış zaten destek, hatta aynı ilaçtan bahsettik çünkü verilen tek ilaç var. Ne kadar etki ettiği bilinmez. Mizofonyadan bahsediyoruz burda adı üstünde hastalık, tedavisi yok gibi. Allahın cezası belası bişey diycem de gene de beterinden korusun🥺
Bu durumda üst komşu gerçekten aşırı sesli kuran okumuyor mu? O kısımda emin olamadım ben... İlaç kullandığı halde, hassasiyet devam ediyorsa komşuya haksızlık edilmiş olmuyor mu? 😕
Konu sahibine de kizcene de çok çok geçmiş olsun

Bu durumda üst komşu gerçekten aşırı sesli kuran okumuyor mu? O kısımda emin olamadım ben... İlaç kullandığı halde, hassasiyet devam ediyorsa komşuya haksızlık edilmiş olmuyor mu? 😕
Ay bilemedim daha yeni başlamış, ama biz senelerdir içiyoruz onu, rn fazla kriz geçiriyoken ağlamaya döndü tepkisi yani

Konu sahibinin ses hassasiyeti değil de komşu amcanın sesine hassasiyeti var sanırım. Çocuk sesine, araba korna sesine vs hepsine ok hiçbiri rahatsız etmiyormuş.. Hanımıyla konuşun bir de o ikna edebilir belki veya okumaya başladığında hatırlatır sesini kontrol etmesi gerektiğini
Araba,korna sesi o kadar gelmiyor eve. Bir de belli bir düzende gelen ses değil bunlar. Mesela eviniz sessiz ve bir anda üstteki komşunun Kuran okuma sesi geliyor. Yani ben mi sessiz sakinliği çok seviyorum anlamadım. Şu an yan odadan annemlerin izlediği tv sesinde kelimeleri seçemiyorum mesela. Komşunun okuduğu Kuranda Sadagallahulazim dediğini duyabiliyorum. Okumasın deme hakkına zaten sahip değilim beni de ilgilendirmez ama biraz daha sesi azaltmak bu kadar zor olmamalı

Ya böyle evi titreten müzik tarzında bir ses değil tabiki. Bir yerde Kuran okunur yan odadan sesi gelir ya o tarz bir şey. Bu kişi benim yan odamdaki aileden birisi olsa anlıycam. Ama üst katta evi ayrı biri olunca rahatsız oluyorum. O kadar duvar örülü arada. Sesini yükseltip okumasa gelmez bu kadar. Bunun dışında arada bir gelen bir ses olsa da anlarım. Geçen Ramazanda okuduğunda evdekiler bir şey dese "Kuran sesinden rahatsız olunmaz yaa" diyordum. Ama bunu bir düzene koyduğu için bıktırdı artık

Selam arkadaşlar. Evde ders çalışıyorum. Tam üst evdeki komşunun eşi emekli. Her gün düzenli Kuran okuyor. Eskiden de okuyordu ama böyle her gün olacak şekilde düzene koyunca artık rahatsız oldum. Günde toplamda 1,5-2 saat bile olsa her gün bir erkeğin sesini duymak istemiyorum her gün. Zaten sesler konusunda hassasım. Bu durum da şu stresli sınav sürecimde tuzu biberi oldu. Kendim inançlı bir insanım. Kuran'la bir ilgisi yok. Aynı şey TV sesi olsa da sorun olurdu. Kuran sesinden rahatsız olunmaz diyenler olabilir ama her gün birisi ayeti duyacak şekilde sesli okuyunca stres oluyorum artık. Babam geçen haftalarda camide görünce söylemiş. Tamam dikkat ederim demiş.Yine aynı devam edince gittim kendim söyledim. "Normal sesle okuyorum e Kuran okumayayım mı" dedi. Ben de "normal sesle okuyor olsanız günlük konuşmalarınızın sesi de gelirdi, bizzat Kuran sesinizi duyuyorum, ders çalışırken konsantre olamıyorum, yani konu Kuran değil" dedim.

Bir mırıldanma sesi gelse anlarım da direkt ayeti duymak konsantremi çok etkiliyor. Nezaketli konuştuk umarım anlamıştır ama böyle durumlarda gelecek kaygım bile yükseliyor. Bugün bu komşu olur ileride başka bir ses sorun olur biraz umursamaz olabilmem gerekiyor. Sırf bu ses hassasiyetlerimden dolayı psikiyatriste gittim geçen hafta, kaygılı bir dönemde olduğun için dedi. Sürekli tekrarlayan bir ses olunca kaygılanıp stres oluyorum. Geçmişteki sınav çalışma dönemlerimden kaldı bu sorun. Ama bir yandan da herkesin rahatsız olabileceği sesleri sanki tek ben rahatsız oluyormuşum gibi düşünüyor da olabilirim. Bu konuda ne tavsiye edersiniz seslere olan bakış açımı nasıl normalleştirebilirim çünkü artık gerçekten sıkıldım ?
Konusun komsunuzla

Adam yaşlı nasıl sessiz okusun yeni alışan için sessiz okumak çok zordur. Bir buçuk saati molaniza denk getirin abartmayın bu kadar

Selam arkadaşlar. Evde ders çalışıyorum. Tam üst evdeki komşunun eşi emekli. Her gün düzenli Kuran okuyor. Eskiden de okuyordu ama böyle her gün olacak şekilde düzene koyunca artık rahatsız oldum. Günde toplamda 1,5-2 saat bile olsa her gün bir erkeğin sesini duymak istemiyorum her gün. Zaten sesler konusunda hassasım. Bu durum da şu stresli sınav sürecimde tuzu biberi oldu. Kendim inançlı bir insanım. Kuran'la bir ilgisi yok. Aynı şey TV sesi olsa da sorun olurdu. Kuran sesinden rahatsız olunmaz diyenler olabilir ama her gün birisi ayeti duyacak şekilde sesli okuyunca stres oluyorum artık. Babam geçen haftalarda camide görünce söylemiş. Tamam dikkat ederim demiş.Yine aynı devam edince gittim kendim söyledim. "Normal sesle okuyorum e Kuran okumayayım mı" dedi. Ben de "normal sesle okuyor olsanız günlük konuşmalarınızın sesi de gelirdi, bizzat Kuran sesinizi duyuyorum, ders çalışırken konsantre olamıyorum, yani konu Kuran değil" dedim.

Bir mırıldanma sesi gelse anlarım da direkt ayeti duymak konsantremi çok etkiliyor. Nezaketli konuştuk umarım anlamıştır ama böyle durumlarda gelecek kaygım bile yükseliyor. Bugün bu komşu olur ileride başka bir ses sorun olur biraz umursamaz olabilmem gerekiyor. Sırf bu ses hassasiyetlerimden dolayı psikiyatriste gittim geçen hafta, kaygılı bir dönemde olduğun için dedi. Sürekli tekrarlayan bir ses olunca kaygılanıp stres oluyorum. Geçmişteki sınav çalışma dönemlerimden kaldı bu sorun. Ama bir yandan da herkesin rahatsız olabileceği sesleri sanki tek ben rahatsız oluyormuşum gibi düşünüyor da olabilirim. Bu konuda ne tavsiye edersiniz seslere olan bakış açımı nasıl normalleştirebilirim çünkü artık gerçekten sıkıldım ?
Nedense herkes beğenmedim atmış. Ama haklısın. Demek ki adam yüksek sesle okuyor yoksa normal konuşma seslerini de duyardın.

Ve ben ergenlik döneminde gençlerin sese karşı daha duyarlı olduğunu düşünüyorum. Zamanla geçer aynı hassasiyet ergenliğimde bende de vardı.

Kardeşim elma, havuç yediğinde çocuğa çok kızmışlığım var. Elma tabağıyla odaya girdiği an hemen odadan çıkarırdım🤣 Şimdi ise top patlasa umrumda olmuyor🫠

Adam yaşlı nasıl sessiz okusun yeni alışan için sessiz okumak çok zordur. Bir buçuk saati molaniza denk getirin abartmayın bu kadar

teklif ettiğiniz şey, bir insanın hayatından her günün 1.5 saatini başka bir insana göre yönlendirmesi ve hatta o insana adaması anlamına geliyor. sizce bu mantıklı mıdır gerçekten?

Bu kadar ponçik bünyeli insanlar benim sinirimi bozuyo gerçekten. Dert edecek bir şey bulamayıp hemen tırnağı kırıldı diye depresyona da girer bu tipler. Kalpli pijamalarla da bizim deprosyan stayla diye tivit de atabilirler.

2 saat kuran okuyabilen amcayı da o çok çok tebrik ediyorum. Hem de komşu rahatsız edilecek düzeyde bir gür ses. Lütfen isviçreli bilim adamlarına bildirin bu gırtlak bu ses telleri bir araştırılsın. Biz 4 hikaye kitabında perte çıkıyoz on dakikada.

Ayrıca da sınavı kazanacak kapasiteniz olmadığı için şimdiden kendinize bahane bulup kendinizi rahatlatmak tek derdiniz.

Babanızgile de söyleyin olur da sınavı kazanırsanız asla yurda vermesin. Zinhar uyuyamazsınız. Böööyle duvarlar ekstra ses yalıtımlı bir ev bulsunlar size. Çünkü üniversitede daha zor sınavlarınız olacak.
Öyle deme Merve, benim dedem de o komşu gibiydi, en gür sesiyle her sabah Kur'an-ı Kerim okurdu hemde öyle kısa kısa değil, bir cüz okurdu oturduğunda, hatta bazen abartır balkona çıkar, balkonda sesli sesli okurdu. Yaşlılar birde daha yüksek sesle okuyorlar. Annem de bir kaç kere dedemi uyarmıştı, komşular rahatsız olacak, balkonda sesli sesli okuma, içeride oku, daha sessiz oku diye. Gerçekten öyle. Biz uyurken dedemin Kuran okuma sesini duyardık. Sonraları azalttı ama.

55-60 yaş yaşlı mı oluyor ? Yaşlı da olsa sessiz okuyamaz diye bir kural mı var ayrıca. 1,5 saat sizin komşunuz ses evinize gelir tarzda ses yapsa rahatsız olmaz mısınız bir de gelmiş abartmayım diyorsunuz

Öyle deme Merve, benim dedem de o komşu gibiydi, en gür sesiyle her sabah Kur'an-ı Kerim okurdu hemde öyle kısa kısa değil, bir cüz okurdu oturduğunda, hatta bazen abartır balkona çıkar, balkonda sesli sesli okurdu. Yaşlılar birde daha yüksek sesle okuyorlar. Annem de bir kaç kere dedemi uyarmıştı, komşular rahatsız olacak, balkonda sesli sesli okuma, içeride oku, daha sessiz oku diye. Gerçekten öyle. Biz uyurken dedemin Kuran okuma sesini duyardık. Sonraları azalttı ama.
Bu komşu da anlayıp sesini azaltır umarım. Mola veremez misin o an diyor ama sanki molamda dinlenirken duymak zorundayım

teklif ettiğiniz şey, bir insanın hayatından her günün 1.5 saatini başka bir insana göre yönlendirmesi ve hatta o insana adaması anlamına geliyor. sizce bu mantıklı mıdır gerçekten?
Mantıklı değil ama adamla konuşmuş değişmiyor kendi aklı başında ise değişip o saatleri molaya denk getirse rahat etmeyecek mi?

X