Şu sıralar eskiden sıradan olan ihtiyaçlarınızın, lüks haline geldiği oldu mu?

Geçen bi teyze maaşlara dünya kadar zam yaptılar daha ne istiyorsunuz dedi bana
Dün bir arkadaşım bana ekonomi eskisinden iyi dedi .yalnız cebinde paketi olmadığı için internetten aradı konusamadik ben geri aramıştım . Dedim ekonomi iyiyse kendine kontör yüklede beni doğru düzgün ara dedim. kapattım. Önceden kimsenin durumuyla ilgili asla böyle bir yorum yapmazdim ama artık bıçak kemiğe dayandı.madem ekonomi iyi niye gezemiyorsum , niye üstündeki eski, niye suyun uyduruk diye yapıştırıyorum lafı. Bu insanlar bizim hayatimizi kaydirirken uzulmuyor ben mi onların haline aciyacagim diyorum.

Çalışma bakanımız her evin önünde bir araba var ve herkesin çocuğu okula gidebiliyor,refah içinde yaşıyoruz Hamdi olsun demiş.Allah'ım aklıma mukayyet ol.

Bir fıstık ezmesi ne kadar oldu senin haberin var mı hele bir protein ekmeğinin yanına yaklaşamazsın, et desen zaten hayal olmuş

Az önce bankamatikte önümdeki vatandaş isyanlardaydı, Almanya kartımdan Euroyu 16,35ten veriyor, euro 17,5 kaç para kaybım var diye... Hiç üzülmedim, sorsan ekonomi onlar için çok iyi ama parası yalnızca %6 değer kaybedince isyanlarda... Bizim paramız değer kaybından eridi bitti o kadar isyan etmedik.

Bahçede mangal partileri veririz diye bahçeli ev aldık 5 yıl önce. Gel gör ki kendimize ayda 1 anca yakıyoruz mesela kötü kanat 80 TL olmuş
Çok uzun zamandır dışarıda yemek yemiyorum,eşime dedim hadi çıkıp yiyelim birseyler değişiklik olsun falan,neyse dört kişilik aile gittik bif kebapçıya,yedik kalktık derken kasaya gittik ve hesap 385 lira geldi.O anda kalbimin sıkıştığını ve tansiyonumun firladiğını hissettim.Ya zaten küçücük bir ilçede yaşıyoruz,hani lüks bir mekan falan desen o da değil yani.

Karnını doyurmak ,barınmak,cocuk okutmak,gezmek hepsi lüks oldu.Her yıl tatile giderdik bu yıl gitmiyoruz.Avm ye gider gönlünüzce yer içer gezer alışveriş yapardık eve gelince yorgunluktan kayıp giderdik.Şimdi mağazalara girmeye korkuyoruz avm ye gezmeye bile gitmiyorum birsey alamayınca sinirim bozuluyor.İlk defa bu yıl barınma içşn korkuyorum.Çok şükür durumumuz var karşılarız ama ev yok eskiden olsa kirayı verip oturuyorum derdim.Şimdi ev sahibine %100 kira artışı teklif edecegız.Eve yemek söylerdik oda artık külfetli oluyor.Eeee alıp evde pişirsen oda pahalı.Valla kafayı yedirecekler insanlara.Gezmeye çıkıyoruz gözümüz arabanın ibresinde.Eve dönüyoruz eşim hesaplıyor bukadar harcandı sok oluyoruz.İş yerinde göreve gidiyoruz arabada sürekli pahalılık konuşuluyor harcanan paralar borçlar konuşuluyor.İnsanlar bayramlarda memleketine giderdi tatile giderdi artık oda lüks millet eve kapanıyor gelde delirme.Çalışıyoruz çok şükür sağlıklıyız istediğimizi alıyoruz diyoruz ama bu böyle gitmez.Devlet hastanesinde doktor bulunmuyor özele gitsen maaş yetmez.Eee sağlık harcamasına para kalmıyor ki insanlar karnını zor doyuruyor.Arkadaş anlatıyor haftasonu misafir gelmiş iki avuç kuru yemiş 1 kutu dondurma 2 çeşit hamur işi için 400tl harcadım diyor.Valla düşündükçe kalbim sıkışıyor benim.Allah sonumuzu hayır etsin.

Valla o yine kebapmış ben bugün 1 tane ayvalık tostuna 80 TL verdim. İçecek yok bişey yok. Ve malesef işyerinde her gün yemek yemem gerekiyor dışardan

Bu teyze de emekli yiyecek ekmeği zor buluyor memur maaaşı 10 bin oldu daha ne istiyorsunuz herkesin evi arabası var köyü filan değil diyor kendisinin sefalet içinde olması önemli değil ülkede zengin birileri varsa ülkenin durumu iyi diye düşünüyorlar kötü demeleri için sokakta açlıktan insanların birbirini kesmesi filan lazım heralde

Kebapsa fiyatı uygunmuş biz en son 2 kişi 450 TL hesap ödedik Mart ayıydı. Sonra dedik ki yok bundan sonra pideciye gidelim, orası da 170 mi ne tuttu ayranla birlikte, ve geçen seneye kadar ben kendimi ekonomik olarak ortanın bir tık üstü sanıyordum. Değiliz onu anladım :))

Hala bu kadar mal insan var mı ya gerçekten bazen inanamıyorum duyduklarıma

Eşim evde limit dolu deyip dolanıyo yani daha bi şey sipariş verme demek ama ihtiyaçlar bitmiyo iki aydır harcamalar 3 katına çıktı

Ben genelde haftada birgun dışarıdan söylüyorum,içecek falan olmayınca daha uyguna mâl oluyor ama geçen sene misal 70 liraya denk geliyorsa bu sene 150 liraya denk geliyor.

Valla o yine kebapmış ben bugün 1 tane ayvalık tostuna 80 TL verdim. İçecek yok bişey yok. Ve malesef işyerinde her gün yemek yemem gerekiyor dışardan
Ben en son dışardan yiye yiye nerdeyse işte kazandığımı full yemeğe harcıyordum Artık yoğurt kabım yulafım meyvemle gidiyorum. Bir de eve yulaf depoladım sırf bunun için

Rica ederim çok haklısınız,söylediğiniz şeyi başka konularda uyguluyorum mesela sinemaya çok giderdik gerek yok o kadar para vermeye nete düşünce izleriz diyorum ..yokluk durumunu biliyor daha önce işyerimiz battı 1 liramızın olmadığı günler yaşadık..bu süreçte bizi hiç üzmedi,hiçbirşey için tutturmadı,o yüzden şimdi kıyamıyorum…son zamlardan sonra haftada 2’de anlaştık..

Ben en son dışardan yiye yiye nerdeyse işte kazandığımı full yemeğe harcıyordum Artık yoğurt kabım yulafım meyvemle gidiyorum. Bir de eve yulaf depoladım sırf bunun için
Açıkçası işyerimde öyle evden getirme şansım pek yok ortam müsait değil. Bir de diyetime uymuyor aralıklı oruç yapıyorum çünkü, burada sağlam bişeyler yemezsem aç kalıyorum, öyle yulafla falan idare edebilecek gibi değilim

Alternatif ne denilir ki herkes aynı durumda biliyorsunuz , ekonomi duzelene kadar herkes kendinden ödün veriyo maalesef. Umarım daha güzel günler olur. Tek yaşıyorsunuz emin olun çocuklu bireylere göre daha rahatsınız bu durumda. İyi bir maaşim var demişsiniz aslında, çerez derken hangi çerez iki kez düşünme sebebi oluyor cips falan mi kaju mu

Arttiriyorum biz jubilemizi Mayısta 3 kişi kebapçıda 700 ödeyerek yaptık. Daha da gidemem...Ha bu arada işletmeler için masaya boş tabak koymanin maliyeti 100 lirayı geçti , o yüzden kişi başı 150 den aşağıya sizi doyurmayı vadeden yerlerden yemek satın alırken 2 değil 5 kere düşünün derim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…