Şu sıralar eskiden sıradan olan ihtiyaçlarınızın, lüks haline geldiği oldu mu?

Az önce bankamatikte önümdeki vatandaş isyanlardaydı, Almanya kartımdan Euroyu 16,35ten veriyor, euro 17,5 kaç para kaybım var diye... Hiç üzülmedim, sorsan ekonomi onlar için çok iyi ama parası yalnızca %6 değer kaybedince isyanlarda... Bizim paramız değer kaybından eridi bitti o kadar isyan etmedik.
Vah caniiim hayatta ne buyuk dertler var hemen bir yardim kampanyasiyla destek olmaliyiz. Dedemize sahip cikalim :confused:

Eşimde bende çalışıyoruz gelirimiz fena sayılmaz-dı son bir kaç aya kadar.
Ben rahat harcayan eşim yatırım yapan taraftır bizde.
Bu huyuma rağmen çok şey gözüme batmaya başladı son zamanlarda.
İşe arabamla gidip gelirim, benzin fiyatı belimi bükmeye başladı ona bir çare aramaya başladım.
Haftanın iki günü ailece yemeğe çıkar yada eve bir şeyler söylerdik, bunu bıraktım.
Mevsim değişikliklerin de alışveriş yapardım biraz, bu yaz bir iki bady dışında hiç bir şey almadım.
Misal iş çıkışı yemek çabuk hazır olsun diye tavaya atmalık et alırdım geçen gün "ne gerek var uygun yollu bir sebze pişireyim. En fazla biraz geç yeriz akşam yemeğini" diye düşünürken buldum kendimi.
Geçen kızlarımızın yaşıt olduğu bir arkadaş dışarıda kahvaltı yapalım diye aradı. Sen git otur, konum at geliyorum dedim. Kızımla ben beyaz peynirli domatesli tost onlarda anne kız karışık tost yedi sadece. Birer de türk kahvesi içtik 450 TL hesap geldi. Evde yüzüne bakmadığımız tosta bu parayı verince içim acıdı resmen. Bu keyifde rafa kaldırdık.
Evimiz bahçeli olduğu için mangala çok gelenimiz olur, geçende bir masaya 1000 TL ye yakın harcayınca eşimle bunu da azaltalım diye konuştuk.
Bir kaç ay önce bunlara hiç dikkat etmeme rağmen kredi kart ekstremi rahatlıkla öderdim maaşımla.
Bu ay dikkat etmeye çalıştığım halde borcum maaşımı geçmişti, birikim yaptığım parayı bozdurup borcumu kapattım.
Gelir düzeyi ve harcama alışkanlığına göre herkes bir kaç tık aşağıda şimdi ki zamanda bence.
Asgari ücretle çalışıp birde kira ödeyen insanlar nasıl döndürüyorlar merak ediyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Kebapsa fiyatı uygunmuş biz en son 2 kişi 450 TL hesap ödedik Mart ayıydı. Sonra dedik ki yok bundan sonra pideciye gidelim, orası da 170 mi ne tuttu ayranla birlikte, ve geçen seneye kadar ben kendimi ekonomik olarak ortanın bir tık üstü sanıyordum. Değiliz onu anladım :))
pazar günü 4 kişi kebepçıya gittik, 900 küsür hesap geldi (alkolsüz). adisyona dolar karşılığını da eklemişler 55 60 dolar arası bir şeydi. o kadar üzüldüm ki birim olarak adamların 60 ödediği şeye biz 900 küsür veriyoruz

okullar kapanır kapanmaz çocukların kırtasiye ihtiyaçlarını aldım. öğretmenlerimiz gelecek yılın listesini hazırladı verdi sağolsunlar kırtasiye fiyatları 2 aya kadar 3 e katlayacak alabilirseniz şimdiden alın koyun dediler. iki kızımda kolejde okuyorlardı bu yıldı bahçeşehir kolejinde okuyanın kaydını yenileyemedik.

Merhaba arkadaşlar ekonomik kriz malumunuz bekarım, iyi bir isim var kazancım bana yetiyordu. Ama son zamanlarda eskiden sıradan olan birçok ihtiyaç lüks haline geldi. Ben mesela seyahat etmeyi seven biriydim, epey sınırlamak zorunda kaldım. Bununla birlikte eskiden arkadaşlarla disarida kahve içmek, beraber birşeyler yemek tamamen sıradanken şuan ayda bir - iki yapabiliyoruz yani epey lüks oldu. Bu yıl bir kez il dışına çıkıp gezmistim diye bayram tatili planımı iptal ettim. Eskiden her hafta kuruyemiş alırken şuan almadan önce iki defa düşünüyorum. Bunun gibi lüks haline gelen durumlariniz oldu mu, alternatif yöntemleriniz nedir? Beraber teselli bulabilir, alternatiflerden örnekler alabiliriz belki .
aynı durumdayım eskıden ıstanbul carsı yoluydu benım ıcın su an ucretıne bakmaya korkuorum kı kuafor bıle luks oldu resmen sonumuz hayr olsun

ben fazla masrafı olan bir insan değilim
kahvemi evde yaparım suyumu bile evden yanıma alırım. makyaj yapmıyorum. sigaram içkim yok.

tek yaşıyorum. en büyük günlük lüksüm evde yemek yapmayı çok sevmediğim için dışarıdan çok söylemekti..fiyatı da ayrı bir konu da bulunduğum yer öğrenci semti. işletmelerde ne çeşit kaldı ne kalite. dışarıdan söylesem söyleyecek bir şey bulamıyorum...1.5 aydır iş yoğunluğum vardı eskiden olsa 45 günde dışarıdan en az 25 kere yemek söylerdim (fazla geliyor diğer öğün de yiyorum) toplasan 3 kere söylemişimdir...sevdiğim 1-2 mekan var yanımda arkadaşım olursa keyfi oralara giderim yoksa ölmüyorsam dışarıdan bir şey söylemiyorum.

büyük bir stokum var. temizlik malzemesi, kağıt grubu, çay ,kahve vs. (aslında az yemek yaptığım için yemeklik stokum azdı o yüzden güncel fiyatları en çok yemek grubundan takip ediyorum) ama diğer stoklarım bitince asıl ekonomik gümbürtü o zaman olacak bende herhalde. arkadaş geçen çayın kilosu 70 olmuş dedi. ben en son aldığımda 25 yoktu...korkarım diğer kalemler 4 kattan fazla artmıştır ben aldığımdan beri...

kıyafet almıyorum. çünkü çok fazla vardı zaten almama planım vardı. ayakkabı-çanta grubunu da tamamladım. şu anda sadece olacakları izliyorum aslında.

benim en büyük lüksüm yurtdışı tatil olayı. onu da pandemi yüzünden yapmıyordum. şimdi o lükse geri dönmem lazım. onu bir şekilde tekrar yapmalıyım. çünkü ülkede parasını da versen kalite yok çeşit yok, alternatif çok azaldı o benim canımı çok sıkıyor. sevdiğim bir lezzeti ya da aldığım bir hizmeti bir dahaya bulamıyorum....

canımı en fazla sıkan ise bu 6 ay sonra gececek, bilemedin 1 sene sonra geçecek bir şey değil....

marmara bölgesinde 40 yıllık yazlığımız var, eskiden yüzüne bakmazdım şimdi orası bana bodrum beachleri gibi geliyor sanki cennet öyle bir değere bindi... geçen gün de dondurmacıya gittik, geçen sene bir top 4 liraydı bu sene 10 olmuş.. yarımşardan 1 top aldım yedim :KK70:

marmara bölgesinde 40 yıllık yazlığımız var, eskiden yüzüne bakmazdım şimdi orası bana bodrum beachleri gibi geliyor sanki cennet öyle bir değere bindi... geçen gün de dondurmacıya gittik, geçen sene bir top 4 liraydı bu sene 10 olmuş.. yarımşardan 1 top aldım yedim :KK70:
Ora nere yav burda bır top 5 lıra

Zeytinyağını cam şişede alırdım artık plastik şişede alıyorum 😅 güneş kremi alicaktim milyar milyon olmuş, beş kişilik aileyiz bebek için aldım hepimiz onu kullaniriz dedim 🤣

Merhaba arkadaşlar ekonomik kriz malumunuz bekarım, iyi bir isim var kazancım bana yetiyordu. Ama son zamanlarda eskiden sıradan olan birçok ihtiyaç lüks haline geldi. Ben mesela seyahat etmeyi seven biriydim, epey sınırlamak zorunda kaldım. Bununla birlikte eskiden arkadaşlarla disarida kahve içmek, beraber birşeyler yemek tamamen sıradanken şuan ayda bir - iki yapabiliyoruz yani epey lüks oldu. Bu yıl bir kez il dışına çıkıp gezmistim diye bayram tatili planımı iptal ettim. Eskiden her hafta kuruyemiş alırken şuan almadan önce iki defa düşünüyorum. Bunun gibi lüks haline gelen durumlariniz oldu mu, alternatif yöntemleriniz nedir? Beraber teselli bulabilir, alternatiflerden örnekler alabiliriz belki .
Maalesef bircok şey lüks olmaya başladı.
Mesela kuaför , cilt bakımı bunlar benim için lüks olmaya başladı.

Eskiden eşimle kafamız esince bir iki günlüğüne bir yerlere kaçardık şimdi nerede :KK43:

Gıda da öyle , eskiden daha çok kıyma , et alırdım.
Şimdi tavuk bile 40- 50 tl olmuş .

Eskiden senede 3-4 kere yurtdışına giderdim. En son 3 sene önce yurtdışına çıktım. Eskiden bir arabayı 2 sene kullanırdım. Eski arabalarım artık hayal.
Gidişhat deşiğişmezse kesin kararlıyım. Amerika’ya yerleşeceğim.

Maalesef birikimi olmayanlar ki özellikle döviz ya da altın birikimi olmayanlar için evet her şey lüks oldu. Birikimi olanların zaten birikimi değerlendi. Geçen sene 3 birim verdiği şeye şuan 9 birim vermek canını sıksada yapıyor alıyor hallediyor. Kendim için örnek verecek olursam ben geçen sene bile 1500-2000 liralık bir telefonu pahalı bulurken şuan en kötü telefonların fiyatı uçmuş durumda. Bir şey almak istesem on kez düşünüyorum. Olmadı evdekilere bakıyorum. Üzerime olmayanlar için artık kilo vermeliyim diyorum. Evet sağlık için kilo vermek çok iyi ama 10 sene önceki bir kıyafete girebilmek için kilo vermeye çalışmak ne kadar mantıklı... Artık zaten bildiğiniz istifçiye döndüm. Ucuz ya da uygun bir ihtiyaç malzemesi buldum mu almalıyım psikolojisinden çıkamıyorum. En basit tuvalet kağıdı. 1-2-3 nereye kadar. Almasan fiyat uçuyor. Hadi diyorum bozulmayacak ürün tamam. Ama ya diğerleri. Deterjan/gıda!
Hadi bunları da geçtim sağlık tamamen lüks. Diş dolgum sızlayınca dişimle konuşuyorum. Şuan değil şimdi değil diye. Şaka gibi.
Tatil etkinlik hiç saymıyorum bile. En son 4 sene önce kamp yapmıştım. Şimdi çadır duruyor köşesinde. Kamp yerlerinin bile fiyatı uçmuş durumda ki en yakın denize gidebilmek için vereceğim yol parasını dile bile getirmiyorum.
Bir de etrafta sürekli bunlar iyi günlerimiz diyenler var. O kısmı düşünmek bile istemiyorum.

Bu kadar ağır hezimete uğramış ekonomilerin düzelmesi en iyi ihtimalle bir 20 yılı bulur. O da çok sağlam bir kalkınma planıyla olur :KK66: Ha var mı bu planı yapabilecek bir yiğit dersen işte onu hiç sanmıyorum :işsiz:
20 yıl mı diyorsunuz ya,cidden mi umut da olmazsa düzeleceğine dair nasıl yaşayacağız 😔

bir çok şey lüks oldu bizim için...daraldım artık sürekli hesap yapmaktan ama gezen nasıl geziyor ya da arabasını yenileyen tatiline çıkan nasıl yapıyor anlamış değilim

Haftasonu lüx bir yerde 2 kişi yemek ve 1 kadeh şaraba 1000 TL ödedik. Bu hadi lüx bir harcamaydı. Bu akşam normal bir dondurmacıdan 2 top dondurma, 2 soda 1 bonibon ve 1 sakız 50 TL tuttu. Bu harcamanın neresi lüx. 1 kilo nektarini 20 tl ye aldım içinde 4 tane var ve biz 5 kişilik aileyiz. Yani 20 TL’nin altına meyve yok. Şeftali nektarin kayısı kiraz hep 20 tl civarı. Bu ülkede meyve yemek bile lüx artık

Bu soru bana komik geldi. Ironi olsun diye mi sordunuz? Cevabi zor bir soru degil cunku.

X