Sorun annemde mi eşimde mi?

bessste

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2024
1.104
1.733
32
Uzatmadan konuya girmek istiyorum. 28 haftalık doğum yaptım şu an 3 aydır kızım yanımda. Doğum sonrası zaten bebeğim 83 gün küvezde kaldığı için çok stresli günler geçirdim o dönemde annem sadece 2 gün yanımda kaldı evine döndü bu Arada 1,5 saat mesafedeyiz. Toplu taşıma ile gidip gelinebiliyor İstanbul-Kocaeli arası.
Bebeğim prematüre olduğu için özellikle sigara konusunda doktor bizi çok uyardı ciğerleri tam gelişmediği için maruz kalmamalı dedi. Annem de günde 1 paket sigara içen bir insan. Neyse kızım eve geldi tabi biz üzerine titriyoruz çok ayrı kaldık diye. Anneme de diyorum anne bak elini yıka üzerini değiştir kızıma öyle yaklaş. Minicik zaten korkuyordum. Tabi eşim de bazen gördüğünde anne elini yıka gel şeklinde konuştuğu oldu. Annem bu cümlelerden huy kaptı. Sanki onu azarlıyormuşuz gibi özellikle eşime taktı bu konuda surat asmaya başladı 4-5 gün sonunda da evdekilerin giyecek kıyafeti kalmamış dedi gitti. Uzun bir süre de telefonda ben sigara içiyorum ondan gelmiyorum şeklinde konuştu.
Ben üzüldüm açıkçası çünkü 30 yıl ailemin her işini halleden her şeyi bir şekilde çözen elemanıydım ve böyle zorlu bir hamilelik ve doğum sürecinde yalnız bırakıldım. Doğum sonrası çocuğum yoğun bakımdayken bile onların kendi arasındaki sorunlarla uğraştım.
Biz tabi kızım kendini toparladığı için aileme pazar günleri gidiyoruz ben üşensem bile eşim torunlarını görsünler diye bizi götürüyor. Benim ailem ise 1 defa geldi sadece. Eşim de biraz titizdir ve ailesinden dolayı üslubu da benim aileme farklı geliyordu. Mesela anne elini yıka demek eşim için normal ama annem diyor ki ben bilmiyor muyum nasıl bunu söyler falan. Şahsen ailemi bu konuda gereksiz alıngan buluyorum ama eşime de susması için önceden söylerim o da dinler genelde.
Konu şu annem iki haftadır bana gelip kışlık domates sosu falan yapmak için plan yapıyor bu plan onun hasta olması nedeniyle falan uzadı. Sende mi yapsak bende mi yapsak hep böyle muamma. En son artık dayanamadım ya milletin annesi etrafında dönüyor kızının sen hep bahane buluyorsun dedim. Bana dedi ki öyle mi ama senin de kocan beni rahat ettirmiyor öyle konuşulmaz böyle denmez. Ben de anne benim kocamla ne alakası var sana bir şey demedi dedim. Annem böyle kocamla ilgili konuşmaya başladı ben de konuşmasını böldüm tamam anne hadi görüşürüz deyip kapattım. Sizce yanlış mı yaptım ?
Eşim onlara farklı geliyor diye annemi idare mi etmem lazım yoksa eşimi destekleyip annemi hatalı olduğuna mı inandırmam lazım ?

Sevgili güzel kadınlar güncelleme paylaşayım. Dün kandil sebebiyle annemi aradım kandil kutladım. Kendisi geçen gün yüzüme kapattın falan deyip konuyu açtı. Ben de haksız olduğunu bebeğim zor zamanlardan geçerken daha anlayışlı olması gerektiğini ve sigara için sürekli alınganlık yaptığını söyledim. Yine yine yine eşimin onu rahat ettirmediğinden şikayet ederken lafını kestim ve
Anne ne söylesem ne yapsam şikayet edeceksin o yüzden sen bilirsin kızımın çocuğu olsaydı senin gibi davranmazdım eşiyle mutlu diye sevinirdim sigarayı da içmeyiverirdim ya da olması gerektiği gibi dikkat ederdim o yüzden kusura bakma seni anlamaya çalışmak istemiyorum lütfen bir daha eşimin dedikodusunu bana yapma ben senin akrabaların gibi değilim sürekli bu ikilemde de kalmak istemiyorum senden herhangi bir beklentim Yok kendini kasma dedim. Tabi annem böyle bir konuşma tarzıma alışık olmadığı için alttan aldı ben de torunumu önemsiyorum işte senin eşini de öyle kabullendim falan dedi. Haftaiçi geleyim domatesi halledelim şunu da yapalım bunu da yapalım dedi. Sen bilirsin gelmek istediğinde söylersin dedim. Konuşma böyle bitti :)

Son düzenleme:
Büyütülecek bir mevzu göremedim.
Eşinizin cümlesinde sorun yok, ses tonu yüksek çıkmadıysa tolere edilir bir cümle.

Bu senede kışlık domates yemeyin canım boşverin, herkesin annesi peşinde dönmüyor ki.

Mesela ben bu halle kışlık hazırlık yapıp, doğum temizliğimi yaptım ve hala çalışıyorum, hiçte lafını etmedim kimseye.

Normal şartlarda annenizin “elini yıka” demeden yıkaması gerekiyor, bunu yapmıyorsa tabiki hatırlatma yapılması çok normal. Neredeyse 3 ay küvöz görmüş bir bebek için çok titiz davranılmalı kaldıki siz doğrusunu yapmışsınız. Kaptığı bi enf. Onu hop başa döndürebilirdi, anane olarak en başta kendi hassas davranmalıydı bilmiyorsa unutursada söylenmesine alınmamalı bana göre. Eşiniz nasıl bi tavırla söyledi bilemiyorum tabiki.
Sizde annenize karşı biraz sert konuşmuşsunuz uygun dille anlatabilirdiniz

Evinin huzuruna, bebeğinin sağlığına bak.
Gerisini takma 🌸
Bilmiyorum hayalimde hep birlikte çok güzel bir aile olmak vardı sanırım bu durum o yüzden üzdü biraz beni. Bir de onlar için herşeye katlandım ama onlar bebeğimin durumunu umursayıp anlayış göstermiyorlar gibi hissettim

Ben eşinizi haklı buldum, erken doğum yapmışsınız kaygılanması ve bebeğinin sağlığını düşünmesi kadar normal bi şey yok. Hatırlatması da bana anormal gelmedi çünkü düzenli sigara içenler öyle her seferinde el falan yıkamıyor benim gördüğüm, unutmuştur belki diye hatırlatmıştır ne var bunda bilemedim

Annene asla kabul ettirmezsin hatalarını ki annedir kırmaya gerek yok beklentiye girmemek en iyisi. İlk çocuk kuvezde kalmış, daha 3 aylık eşinin ve senin üzerine titremesinde, uyarmasinda hiçbir şey göremedim. İnsanlar sağlık konusunda gerçekten algilayamiyorlar bazı şeyleri. Kızım daha 2 3 aylık bebekken gerizekali kuzenim uçuklu dudağıyla öpmeye kalktı öpme uçuk virüsü bebekler icin çok tehlikeli dedim körlüğe kadar yol açıyor dedim yine de öptü. Sinirimden bağırdım çağırdım çocuğu yıkadım annem küsmüştü kuzenime kızmama. Neden bilmiyorum ama algılar ciddi manada kapanıyor. Siz tepki bile göstermeden sadece uyarmışsınız

Bence eşin ortada bir yanlışlık varken ses çıkarabilen biri, onu susturma. Burda kaç tane kadın derdi okuyup neden şöyle diyememiski dedim içimden. Eşin ne güzel başarmış sessiz kalmamayi.
Annen böyle durumda seni eşini suçlu görüyorsa bırak görsün, sen evinin kapısı kapandığı zamanki huzuruna odaklan

Büyütülecek bir mevzu göremedim.
Eşinizin cümlesinde sorun yok, ses tonu yüksek çıkmadıysa tolere edilir bir cümle.

Bu senede kışlık domates yemeyin canım boşverin, herkesin annesi peşinde dönmüyor ki.

Mesela ben bu halle kışlık hazırlık yapıp, doğum temizliğimi yaptım ve hala çalışıyorum, hiçte lafını etmedim kimseye.
İnanın derdim domates değil. Sadece gerçekten eşime laf söylenmesini gerektirecek bir şey göremiyorum ama annem böyle düşünmediği için fikir almak istedim dengeyi nasıl kurmalıyım anlamında teşekkür ederim

Normal şartlarda annenizin “elini yıka” demeden yıkaması gerekiyor, bunu yapmıyorsa tabiki hatırlatma yapılması çok normal. Neredeyse 3 ay küvöz görmüş bir bebek için çok titiz davranılmalı kaldıki siz doğrusunu yapmışsınız. Kaptığı bi enf. Onu hop başa döndürebilirdi, anane olarak en başta kendi hassas davranmalıydı bilmiyorsa unutursada söylenmesine alınmamalı bana göre. Eşiniz nasıl bi tavırla söyledi bilemiyorum tabiki.
Sizde annenize karşı biraz sert konuşmuşsunuz uygun dille anlatabilirdiniz
İşte beni çok güzel anladınız bebeğim 1 kg doğdu öncesinde de hep hastanedeydim biraz anlayışı hakediyordum. Annem de bu konuda hassas olmalıydı ama o gitti eşimin titizliğine taktı. Eşim abartı bir şey yapsa tamam ama elini yıka demekte ne var eşim çok yumuşak bir insan sesi yükselmez bu yüzden annem laf edince sinirlenip telefonu kapattım

Evet bunu gördüğü için söylemiş.
Valla alınmicak o da. Dikkat edecek. Çok şükür bizim eve geleceklerde sigara içen yok. Ben de takardım eşim de. Yıkasınlar ellerini, üstlerini. İyi demiş. Ses tonu vs rahatsız ediciyse de ondan o hassasiyeti beklediğindendir. Arada kalmak zorunda değilsiniz. Anne baba olunca her şey doğru yapılmıyor. Siz annesiniz şimdi. Eşinizle bebeğinize iyi bakmaya çalışıyorsunuz anladığım kadarıyla. Aynen böyle devam işte. Sağlıkla büyütün inşallah. Anneniz de öğrenecek. Ama kırgınlık olmadan olmuyor malesef ebeveynlerle. O yoldan geçmek gerekiyor.

Annene asla kabul ettirmezsin hatalarını ki annedir kırmaya gerek yok beklentiye girmemek en iyisi. İlk çocuk kuvezde kalmış, daha 3 aylık eşinin ve senin üzerine titremesinde, uyarmasinda hiçbir şey göremedim. İnsanlar sağlık konusunda gerçekten algilayamiyorlar bazı şeyleri. Kızım daha 2 3 aylık bebekken gerizekali kuzenim uçuklu dudağıyla öpmeye kalktı öpme uçuk virüsü bebekler icin çok tehlikeli dedim körlüğe kadar yol açıyor dedim yine de öptü. Sinirimden bağırdım çağırdım çocuğu yıkadım annem küsmüştü kuzenime kızmama. Neden bilmiyorum ama algılar ciddi manada kapanıyor. Siz tepki bile göstermeden sadece uyarmışsınız
Kuzeniniz anca anne baba olduğu zaman sizi anlar çok yanlış yapmış. Açıkçası eşim sessiz sakin biri ona laf söylenmesinin nedeni de böyle olması bence. Eşim fena biri olsa laf söyleyemezlerdi diye sinirleniyorum işte.

Bence eşin ortada bir yanlışlık varken ses çıkarabilen biri, onu susturma. Burda kaç tane kadın derdi okuyup neden şöyle diyememiski dedim içimden. Eşin ne güzel başarmış sessiz kalmamayi.
Annen böyle durumda seni eşini suçlu görüyorsa bırak görsün, sen evinin kapısı kapandığı zamanki huzuruna odaklan
Sanırım herkesi aynı anda mutlu edemem bu beni yoruyor artık. Ama annemin de eşimle ilgili konuşmasına müsade etmek istemiyorum

İşte beni çok güzel anladınız bebeğim 1 kg doğdu öncesinde de hep hastanedeydim biraz anlayışı hakediyordum. Annem de bu konuda hassas olmalıydı ama o gitti eşimin titizliğine taktı. Eşim abartı bir şey yapsa tamam ama elini yıka demekte ne var eşim çok yumuşak bir insan sesi yükselmez bu yüzden annem laf edince sinirlenip telefonu kapattım
Eşiniz tamamen haklı oluyor bu durumda. Başka bi şey olsa onada uyarı yapılır mesela öpme ile ilgili vs bunlara alışacak yeni nesil ananeler, babaneler kusura bakmasınlar.

Valla alınmicak o da. Dikkat edecek. Çok şükür bizim eve geleceklerde sigara içen yok. Ben de takardım eşim de. Yıkasınlar ellerini, üstlerini. İyi demiş. Ses tonu vs rahatsız ediciyse de ondan o hassasiyeti beklediğindendir. Arada kalmak zorunda değilsiniz. Anne baba olunca her şey doğru yapılmıyor. Siz annesiniz şimdi. Eşinizle bebeğinize iyi bakmaya çalışıyorsunuz anladığım kadarıyla. Aynen böyle devam işte. Sağlıkla büyütün inşallah. Anneniz de öğrenecek. Ama kırgınlık olmadan olmuyor malesef ebeveynlerle. O yoldan geçmek gerekiyor.
İnanın çok zor bir süreçti ve hala da zor eşim olmasa o süreçleri atlatamazdım. Benimle hastanede yattı kalktı sürekli yanımdaydı. Bebeğimize de beraber bakıyoruz sorumluluktan kaçmıyor çok yoğun çalışmasına rağmen. Nedense annem bunları görmüyor zoruma giden bu. Kendi babam anneme eşimin bana davrandığı gibi davranmadığı için ve eşim yumuşak bir insan olduğu için ona laf söylemekten çekinmiyor rahatsız olduğum durum bu.

Eşin haklı.
Annen çok alıngan.
Benim bebeğim erken doğmadi ama ben gebelik boyunca bağşiklik bastıran iğne kullandığım için oğlum düşük bir bağşiklik sistemiyle doğdu ve ilk aşısını 6 aylikken olabildi. Sigara içen insani birakin yanina kimseyi maskesiz sokmadim ilk 3 ay. Ayrica kapida kolonya niyetine hastane dezenfektani sıktım gelen insanlarin eline. Allah korusun, kimsenin kalbi çocuğunuzun sağlığından önemli değil. Kırılan kırılsın

X