Sorun annemde mi eşimde mi?

Anneniz günde 1 paket sigara içiyorsa, 20 kez üzerini değişip, 20 kez elini yüzünü yıkaması gerekiyor
illa ki dalacak unutacak,oda rahat ve huzurlu olamaz bu durumda, sizde zaten rahatsızlığınızı dile getirmişsiniz ,oda incinmiş çekip gitmiş

Zaten bu durumda yardımcıda olamazdı size
Gitmesi iyi olmuş bir nevi
Keşke aradığınızda hiçbir şey olmamış gibi davransaydınız
Ben kim haklı kim haksız bilemem
Kimileri çok hassas kalplidir
Konu sigara dahi değildi konuşmamızda konu eşime laf söylemesiydi. Zoruma gitti eşim için haksız söylemlerde bulundu adam kötü bir şey demedi ki

Annen haksız, bebeğim küvözden çıkıp eve geldiğinde eşimin ailesi de dahil kimseyi kabul etmedik sigara icmedikleri halde ki eşimin ailesi bebeklere karşı aşırı dikkatli olmasına rağmen uzun süre kimseyi eve bile almadık, unutmayın bebeğiniz herkesten kıymetli...
Hala misafir kabul etmiyoruz desek yeri aslında. Arkadaşlarımız falan durumu anladı gelmediler. Aile büyükleri de genel olarak görüntülü konuşma ile yetindiler ama annemin bu alınganlığı beni çok yordu…

Eşiniz haklı. Siz evinizin huzurunu, bebeğiniz ve eşinizin mutluluğunu ön plana koyun, kalanını boşverin bence. Bu sigara mevzusu bana çok bencilce geliyor. İnsan erken doğmuş, kuvözde kalmış torununun hayrına gerekirse 1 ay sigara içmez, ne bileyim sadece gece içer sonra duşa girer. Hamilelikten önce sigara kullanan birisi olarak söylüyorum bunu. İlk üç ay ben de sigaradan uzak tuttum bi şekilde bebeğimi, sigara içen yakın akrabaları uyardım, kimisi dikkat etti, kimisi beni suçlu çıkardı ama yapacak bir şey yok. Bebeğin sağlığı uğruna bundan feragat edilebilmeli.
Ayrıca eşiniz de ne düzel takip etmiş bebeğin sağlığını, başkası olsa farketmeyip uyarmayabilirdi. Ben yazdıklarınızdan eliniz ve sizin iyi bir takım olduğunuzu çıkardım, böyle devam edersiniz inşallah.
Eşim olmasa bu süreci böyle mutlu geçiremezdim bana hep mutlu bir anne olman lazım böyle istiyorum dedi elinden geleni de yapıyor. Evimin içinde bir huzursuzluk olmadı eşime bu konuşmadan bahsetmedim Kendim de takılmayacağım çünkü annem haksız ve bu sefer geri adım atmayacağım

Annem bir üst mahallede oturuyor. Çok fedakardir ama çocuklu hele de özel çocuklu bir evde (bizde İkizler vardı) şunu ogrendim ki tırnağın varsa başını kendin kası. Yoksa da otur oturduğun yerde durumu oluyor. Zerre birşey beklemeyin. Bu süreç geçecek ve sonrasında annenle daha iyi bir ilişki kurabilirsiniz. Şimdilik gel ya da geleyim işi yapmayın. Kışlık da olmayiversin. Kimse kızının peşinde dolanıp durmuyor inanın. Yetisilmiyir çünkü. Benim ki fedakar diyorum ama çok zorluk çektim ikizleri büyütürken, yanımda da kimse yoktu

Konu sigara dahi değildi konuşmamızda konu eşime laf söylemesiydi. Zoruma gitti eşim için haksız söylemlerde bulundu adam kötü bir şey demedi ki
Sonuçta sigaradan çıkan bir dargınlık.
Bende şunu demek istedim, tekrar irtibata geçtiğinizde keşke alttan alsaydınız
Belli ki sizde üzüldünüz konu açma gereği duydunuz
Arkadaşların da dediği gibi kimsenin annesi pervane olmuyor herkesin etrafında
,İstisna dışında .
Sizde bu konuyu eşinizle çok konuşmayın, en ufak tartışmada tokat gibi surata çarpıyor bazı karaktersizler

Annem bir üst mahallede oturuyor. Çok fedakardir ama çocuklu hele de özel çocuklu bir evde (bizde İkizler vardı) şunu ogrendim ki tırnağın varsa başını kendin kası. Yoksa da otur oturduğun yerde durumu oluyor. Zerre birşey beklemeyin. Bu süreç geçecek ve sonrasında annenle daha iyi bir ilişki kurabilirsiniz. Şimdilik gel ya da geleyim işi yapmayın. Kışlık da olmayiversin. Kimse kızının peşinde dolanıp durmuyor inanın. Yetisilmiyir çünkü. Benim ki fedakar diyorum ama çok zorluk çektim ikizleri büyütürken, yanımda da kimse yoktu
Zaten herşeyi kendim yapmış bulundum 3 aydır bebeğim evimizde. Bazı arkadaşlarımın annesine özendim açıkçası geliyorlar ay annem şunu yaptı çocuğa baktı uyudum falan anlatıyorlar bilirsiniz. Eşimle hallediyoruz yani bir şekilde. Dediğiniz gibi bir şey beklememek en iyisi :)

Sonuçta sigaradan çıkan bir dargınlık.
Bende şunu demek istedim, tekrar irtibata geçtiğinizde keşke alttan alsaydınız
Belli ki sizde üzüldünüz konu açma gereği duydunuz
Arkadaşların da dediği gibi kimsenin annesi pervane olmuyor herkesin etrafında
,İstisna dışında .
Sizde bu konuyu eşinizle çok konuşmayın, en ufak tartışmada tokat gibi surata çarpıyor bazı karaktersizler
Eşimle bazı kurallarımız var böyle herşeyi birbirimize yetiştirmeyiz zaten o doğru bulmuyor o senin annenle aranda diye söyler genelde. Burda da eşimin suçu olduğunu düşünmüyorum ona rağmen annem alınmasın diye görmezden gelmesini benim uyarmamın yeterli olduğunu söylemiştim ama annem bizi takmadığı gibi alınganlık yapıp bana yardım etmedi. Kendisi bilir artık ne diyeyim ben bir adım atmayacağım :)

Zaten herşeyi kendim yapmış bulundum 3 aydır bebeğim evimizde. Bazı arkadaşlarımın annesine özendim açıkçası geliyorlar ay annem şunu yaptı çocuğa baktı uyudum falan anlatıyorlar bilirsiniz. Eşimle hallediyoruz yani bir şekilde. Dediğiniz gibi bir şey beklememek en iyisi :)
Hayatta herşey herkes için geçerli,beklenti içine girmek insanı üzer yıpratır
Eşimle bazı kurallarımız var böyle herşeyi birbirimize yetiştirmeyiz zaten o doğru bulmuyor o senin annenle aranda diye söyler genelde. Burda da eşimin suçu olduğunu düşünmüyorum ona rağmen annem alınmasın diye görmezden gelmesini benim uyarmamın yeterli olduğunu söylemiştim ama annem bizi takmadığı gibi alınganlık yapıp bana yardım etmedi. Kendisi bilir artık ne diyeyim ben bir adım atmayacağım :)

Eşiniz düzgün biri olabilir , umarım ömür boyu mutlu olursunuz.
Annenize dargın kalıp kalmayacağınız tabi ki sizin kararınız
Ben kendi tecrübelerimi fikrimi yazdım

İnan ki eşinle dönüşümlü yaptığın herşey ev dışından biriyle yapmaktan her açıdan kat kat daha iyi. Annemin 8. Torun yolda. Hangibirimizin neyine nasıl yetişsin kadın. Olmuyor yani. Siz arkadaşlarınızın anlattığına bakmayın hayat içinde anlatılanlar gibi değil. En güzeli eşle yapılanı. Bugünler gelip geçiyor. Bu yorgunluklarda azalıyor. İkizlerle gece bir ona bir ona uyanıp ulan iki bebek mi baktım on tane mi diye kestiremedigim, rüyada miyim gerçekte mi su camdan atlayayim da ruyaysa süzüle süzüle inerim diye ciddi ciddi akıl tutulması yaşadığım geceler oldu. Şükür kendimi camdan atmadan bugünlere geldik 🤣 esim olmasa lohusa psikolojisiyle camdan atlayıp öldü diye haberlere çıkabilirdim oysa sadece rüyada olup olmadığımdan emin olmaya çalışıyordum 🤣🤣 hiç caninizi sıkmayın herkes bu hayatta tek başına 😅

Hala misafir kabul etmiyoruz desek yeri aslında. Arkadaşlarımız falan durumu anladı gelmediler. Aile büyükleri de genel olarak görüntülü konuşma ile yetindiler ama annemin bu alınganlığı beni çok yordu…
Anneniz dahi olsa evliliğinize, eşinize, çocuğunuza karışmasına ve dil uzatmasına izin vermeyin lütfen, aynı şeyi kayınvalidemiz yapsa hemen savunmaya geçerdik değil mi ? Annenize sınır koyun ve yardım beklemeyin ...

Uzatmadan konuya girmek istiyorum. 28 haftalık doğum yaptım şu an 3 aydır kızım yanımda. Doğum sonrası zaten bebeğim 83 gün küvezde kaldığı için çok stresli günler geçirdim o dönemde annem sadece 2 gün yanımda kaldı evine döndü bu Arada 1,5 saat mesafedeyiz. Toplu taşıma ile gidip gelinebiliyor İstanbul-Kocaeli arası.
Bebeğim prematüre olduğu için özellikle sigara konusunda doktor bizi çok uyardı ciğerleri tam gelişmediği için maruz kalmamalı dedi. Annem de günde 1 paket sigara içen bir insan. Neyse kızım eve geldi tabi biz üzerine titriyoruz çok ayrı kaldık diye. Anneme de diyorum anne bak elini yıka üzerini değiştir kızıma öyle yaklaş. Minicik zaten korkuyordum. Tabi eşim de bazen gördüğünde anne elini yıka gel şeklinde konuştuğu oldu. Annem bu cümlelerden huy kaptı. Sanki onu azarlıyormuşuz gibi özellikle eşime taktı bu konuda surat asmaya başladı 4-5 gün sonunda da evdekilerin giyecek kıyafeti kalmamış dedi gitti. Uzun bir süre de telefonda ben sigara içiyorum ondan gelmiyorum şeklinde konuştu.
Ben üzüldüm açıkçası çünkü 30 yıl ailemin her işini halleden her şeyi bir şekilde çözen elemanıydım ve böyle zorlu bir hamilelik ve doğum sürecinde yalnız bırakıldım. Doğum sonrası çocuğum yoğun bakımdayken bile onların kendi arasındaki sorunlarla uğraştım.
Biz tabi kızım kendini toparladığı için aileme pazar günleri gidiyoruz ben üşensem bile eşim torunlarını görsünler diye bizi götürüyor. Benim ailem ise 1 defa geldi sadece. Eşim de biraz titizdir ve ailesinden dolayı üslubu da benim aileme farklı geliyordu. Mesela anne elini yıka demek eşim için normal ama annem diyor ki ben bilmiyor muyum nasıl bunu söyler falan. Şahsen ailemi bu konuda gereksiz alıngan buluyorum ama eşime de susması için önceden söylerim o da dinler genelde.
Konu şu annem iki haftadır bana gelip kışlık domates sosu falan yapmak için plan yapıyor bu plan onun hasta olması nedeniyle falan uzadı. Sende mi yapsak bende mi yapsak hep böyle muamma. En son artık dayanamadım ya milletin annesi etrafında dönüyor kızının sen hep bahane buluyorsun dedim. Bana dedi ki öyle mi ama senin de kocan beni rahat ettirmiyor öyle konuşulmaz böyle denmez. Ben de anne benim kocamla ne alakası var sana bir şey demedi dedim. Annem böyle kocamla ilgili konuşmaya başladı ben de konuşmasını böldüm tamam anne hadi görüşürüz deyip kapattım. Sizce yanlış mı yaptım ?
Eşim onlara farklı geliyor diye annemi idare mi etmem lazım yoksa eşimi destekleyip annemi hatalı olduğuna mı inandırmam lazım ?
Eşiniz haklı.Doktor uyarmış.

Kendinin olan söyleyince zoruna gitmez ama el söyleyince gider. Ben anneninizi anlıyorum. Ben olsam az ye de o zaman hizmetçi tut derdim. Yardıma gelenden rica edilir, uyarı verilmez. Minnettar olunur geldiği için. Ben de hamileyim. Doğuma 5 ay var, k. Validem yok mecbur annem bakıcak ama eşim asla uyarmaz, ben de onun tarafını uyarmam. Herkez kendi tarafından ricada bulunur.

Uzatmadan konuya girmek istiyorum. 28 haftalık doğum yaptım şu an 3 aydır kızım yanımda. Doğum sonrası zaten bebeğim 83 gün küvezde kaldığı için çok stresli günler geçirdim o dönemde annem sadece 2 gün yanımda kaldı evine döndü bu Arada 1,5 saat mesafedeyiz. Toplu taşıma ile gidip gelinebiliyor İstanbul-Kocaeli arası.
Bebeğim prematüre olduğu için özellikle sigara konusunda doktor bizi çok uyardı ciğerleri tam gelişmediği için maruz kalmamalı dedi. Annem de günde 1 paket sigara içen bir insan. Neyse kızım eve geldi tabi biz üzerine titriyoruz çok ayrı kaldık diye. Anneme de diyorum anne bak elini yıka üzerini değiştir kızıma öyle yaklaş. Minicik zaten korkuyordum. Tabi eşim de bazen gördüğünde anne elini yıka gel şeklinde konuştuğu oldu. Annem bu cümlelerden huy kaptı. Sanki onu azarlıyormuşuz gibi özellikle eşime taktı bu konuda surat asmaya başladı 4-5 gün sonunda da evdekilerin giyecek kıyafeti kalmamış dedi gitti. Uzun bir süre de telefonda ben sigara içiyorum ondan gelmiyorum şeklinde konuştu.
Ben üzüldüm açıkçası çünkü 30 yıl ailemin her işini halleden her şeyi bir şekilde çözen elemanıydım ve böyle zorlu bir hamilelik ve doğum sürecinde yalnız bırakıldım. Doğum sonrası çocuğum yoğun bakımdayken bile onların kendi arasındaki sorunlarla uğraştım.
Biz tabi kızım kendini toparladığı için aileme pazar günleri gidiyoruz ben üşensem bile eşim torunlarını görsünler diye bizi götürüyor. Benim ailem ise 1 defa geldi sadece. Eşim de biraz titizdir ve ailesinden dolayı üslubu da benim aileme farklı geliyordu. Mesela anne elini yıka demek eşim için normal ama annem diyor ki ben bilmiyor muyum nasıl bunu söyler falan. Şahsen ailemi bu konuda gereksiz alıngan buluyorum ama eşime de susması için önceden söylerim o da dinler genelde.
Konu şu annem iki haftadır bana gelip kışlık domates sosu falan yapmak için plan yapıyor bu plan onun hasta olması nedeniyle falan uzadı. Sende mi yapsak bende mi yapsak hep böyle muamma. En son artık dayanamadım ya milletin annesi etrafında dönüyor kızının sen hep bahane buluyorsun dedim. Bana dedi ki öyle mi ama senin de kocan beni rahat ettirmiyor öyle konuşulmaz böyle denmez. Ben de anne benim kocamla ne alakası var sana bir şey demedi dedim. Annem böyle kocamla ilgili konuşmaya başladı ben de konuşmasını böldüm tamam anne hadi görüşürüz deyip kapattım. Sizce yanlış mı yaptım ?
Eşim onlara farklı geliyor diye annemi idare mi etmem lazım yoksa eşimi destekleyip annemi hatalı olduğuna mı inandırmam lazım ?
Az bile yapmışsınız, benzerlerini benim annem ve babam yaptı, daha doğuma 3 ay var ve bu zamana kadar defalarca ölümden döndük kayıtsız kaldıkları için görüşmüyoruz ve görüşmeyeceğiz.

Kendinin olan söyleyince zoruna gitmez ama el söyleyince gider. Ben anneninizi anlıyorum. Ben olsam az ye de o zaman hizmetçi tut derdim. Yardıma gelenden rica edilir, uyarı verilmez. Minnettar olunur geldiği için. Ben de hamileyim. Doğuma 5 ay var, k. Validem yok mecbur annem bakıcak ama eşim asla uyarmaz, ben de onun tarafını uyarmam. Herkez kendi tarafından ricada bulunur.
Sigara içip elini yıkamayan ve henüz ciğeri gelişme aşamasında olan el kadar sabi var konuda. Minnettarlığın nedeni ne olmalı? Herkes doğurduğundan sorumlu, kadını herhalde kimse zorla gel bize destek ol diye çağırmamıştır kendi kızına destek olmak için gelmiştir ama destek olacağına hayati bi tehlike yaratıyor. Bu durumda uyarmamak doğurduğuna ayıptır asıl

G.te g.t deme taraftariyim.Tabi ki anadır, emeği çoktur.Ama sizin de bebeğiniz kuvezden yeni çıkmış.Siz de artık küçücük bir candan sorumlusunuz.Siz ve eşiniz sonuna kadar haklısınız.Ben bı de bu denir mi olayına ayar olurum.E sen düşün yapta demeyelim biz de.Hic taviz vermeyin.

Domatesi de evinde yapsın anneniz.Bebekli halimle evde de o ise kalkismam.

Anneme azarlayıcı şekilde asla kimse konuşamaz ne eşim ne ben öyle insanlar değiliz. Ama siz de doğurunca anlayacaksınız beni şu an anlayamazsınız. Bebeğimin yaşama şansı yüzde 5ti ve çok savaştı. Kendi evladınız söz konusu olunca başlarım yardımına diyor insan :) 5 ay sonra tekrar konuşalım bunu :) öncesinde annemle ilişkim hep mükemmeldi.

Aynısı olmasa da ben de doğum zamanı hep eşimle annem arasında kaldım. Ama bizde ikisi de hatalıydı ve ben hep arada kalıp depresyona girdim onların yüzünden. Ama sizin durumunuzda kesinlikle eşiniz haklı. Çünkü küçücük doğmuş bir bebek, doktor sigara konusunda uyarmış. Hem de hastalıklara çok açık. Kayınvalideniz olsa siz onu uyarirdiniz mesela, eşiniz de uyarmış. Anneniz düşünüp içmeyi bırakmalıydı veya çok titiz davranmalıydı torunu için. Domates konusunda da sizin serzenişinizin üstüne damadını hemen öne sürmüş çünkü baya alınmış o konuya. Size tavsiyem annenizi eşiniz konusunda konusturmamaniz. Çünkü bir defa ona o izni verirseniz sürekli eşinizi size şikayet edecek ve siz arada kalacaksınız. Annenizden bir beklentiye de girmeyin bence. Kendiniz yapabildiginiz kadarını yapın yapamazsaniz da bosverin. İnanın anne bile olsa gebe kalıyor insan. Mümkün olduğunca misafircilik oynayın ailenizle. Eşiniz aileniz konusunda üzerinize gelirse elinden geleni yaptığınızı söyleyip onu da susturun. Her iki taraf da sizin üstünüze gelme cesaretini bulamamalı. Yoksa çok yipranirsiniz. Biraz geç oldu ama ben bu şekilde rahata erdim. Ne annemi ne eşimi konusturmuyorum. Onu da onu da kendim uyarıyorum. Birbirleri ile muhatap etmiyorum

X