Sizce ailede kim haklı? Siz olsanız ne yapardınız?

Annesiyle babası eşim askerdeyken boşanmışlar. Bi geldim ayrılardı diye anlatıyor. Kadının hiçbir hakkı yokmuş zaten öldüğünde. Zaten annem olmasa ipleri koparıcam diyor. Ayrıca hayır sanmıyor. Aksine eşim hiç bi zaman satma taraftarı olmadı. Ablasıyla ortaklığı dışında dedenin vefatı halinde 5 kardeşle daha (halaları ve amcası amca demeye bin şahit lazım) ablasıyla birlikte ortak olacaklar eşim birlik olmak istedi bizim aramızdaki bizim aramızda kalır onlara karşı böyle olmayalım dedi ablası zamanı geldiğinde nasıl gerekiyorsa öyle davranırım dedi. Eşimin dükkanının üst katı pansiyonmuş ve eşim ablasına al çocuklsrı gel pansiyonu işlet senin olsun ben yapmak istemiyorum kocana katlanmsk zorunda değilsin arkandayım dedi. Kabul etmedi. Kabul etmediği için bizimde ihtiyacımız oldu şu an burası bizim evimiz. Artık pansiyon yok. Her verdiğimiz önemli haberde ya öncesi ya sonrası malları ayıralım, onu bunu satalım diye eşimi huzursuz eden, nişanımızın olacağı hafta içinde cebindeki son kuruşu mal ayrımı için harca yatırtıp cuma günü son ana kadar eşimi oyalayıp son dk ben vazgeçtim diyen, nişanımıza bile gelmeyen, düğünümüze de komşunun düğününe uğramış gibi gelen, her özel günümüzü zehir etmek için uğraşan, babasını 8 yıl diyalizle birlikte böbrek nakli sonrası bi kez olsun ziyaret etmemiş (bu süreçte eşim her evlat gibi babasının yanında destek olmuş bi o varmış yanında eşimin o zaman edindiği borçlar biz evlendikten sonra bitti) ama ölünce malının peşine giden bi kadın görümcem. Dahası da var. Eşim bazı taşınmazları satıp görümcemin kocası borcunu ödemesine izin vermedi (bi yalandan tamir dükkanını iş yeri diye açmış karısını tartaklamsktan çocukla tehdit etmekten çekinmeyen bi adam kendisi), evi istedi kredi çekmek için ipotek ettiriceklermiş ama sadece ev için işlem yapılıcakmış diğerleri durucakmış, eşimin annesine bağlanmış engelli maaşı 2000 liraya göz koyacağını sanıp söylemiyor (engelli maaşı diye de söylemiyor anneye bu arada 10 küsur yıl önce boşanmış 6 yıl önce ölmüş eski eşinin emekli aylığıymış güya öyle sanıyor kadın) sebebi de sanayi kirasının yarısını 2500 lirayı eşimin vermeyeceğini düşünmüş. Eşimin daha önce annesine gelen 25000 lirayı ablası çocuklara tablet mablet almak için kullandığında gıkı çıkmadı anneme bakıyorsun ben bişey beklemiyorum ona iyi bak yeter diyordu. Ve daha bunun gibi bi kaç on tane olayın üstüne eşimin geçirdiği sinir harbi sırasında kurduğu bi cümle. O yorumda da yazıyor. 5 buçuk sene kendi gözlerimle iki kardeşin miras yüzünden kopuşunu izledim. Daha da kötü yerlere gidecek. Bilmeden yargılayıp yorum yapmak hoş değil. Tepkinizi kendinize saklayın.
Hala oyle dediler boyle dediler diyorsunuz .pansiyon olan daire gecip oturan sizsiniz otekilerde oyle veya boyle para istemiyi kendine hak gorur .haklari oraninda kira vermeniz lazim .miras malinda oturmayin zaten kardes ve abinin degil deden kalma anladigim kadariyla baskalarininda hakki var .karma karisik bir is gene tabiki araniz bozulur.ama kicaniz istiyorsa hala hakkini satabilir ama 10 mirasciki yeri kimse almaz .

Bence hikayede anneniz de teyzenizde haksız.Annaanne haklı.

Siz 1 milyon masraf yapacaksiniz ama iyi olan daireyi alacaksınız.yani 2.kat çoğu zaman 1.kattan iyidir.Degeri fazladır zaten.

Tapu alınmazs masraf yapılmaz.Yoksa daha büyük sorunlar yaşarsınız

Teyze sizeasrafi yaptirip sonra vazgeçecek.Plani yapmış zaten , ama siz tapuyu isteyince bozulmuş.Ama baştan kabul etmese ya da bu sinsilige girmese haklı.

Anneanne ölmeden niye oturduğu evin tapusunu versin.Tek evladım var yine vermem

İşte zeytinlik satılınca o 1 milyonu o paradan bize verecekler sonra kura olsun isteyecekler. Anneme giderken aynısını dedim garanti değilse asla yaptırmayın önce tapuyu isteyin öyle girişin dedim teyzemler sinsidir çünkü bu düşüncelerini asla söylemediler bize. Yazmayı unutmuşum anneannemin biraz birikmişi vardı onu verecekti inşaat için teyzem neden veriyor ki vermesin falan demiş. Güven olmaz yani
Şimdiki 1 milyon ile atıyorum 5 yıl sonraki aynı mi? Ya da siz oturdunuz kiraya sayın diyebilirler.Ya da vermiyorum dese ne yapacaksınız.Bu şartlar altında yaptırmayın

Anneannemin iki katlı evi var alt katta kendisi oturuyor üst kat boş tuğlalı duruyor daha pencere kapı hiç bişey yok kaba inşaat yani. Yaklaşık 12 senedir falan oturuyor anneannem ev yapılalı da 15 sene falan olmuştur.
Senelerdir üst kat öyle duruyor anneannem kendi yaptıramaz maddi olarak. Annemler iki kardeş teyzem var teyzeminde maddi durumu yok yaptıramıyor. Senelerdir yaptırmak istiyoruz ama teyzem yaptırın siz demiyor. Bu yıl konuştuk kışın biz yaptıralım diye tamam dediler. Annem inşaat yapıcaz diye yazın işe gitti hatta çok pahalı her şey bi gelir olsun diye. Şimdi annemler memlekete gitti bu iş için annemler yaptıralım ama tapuları ayıralım üst katı alalım alt kat senin üstüne olsun demiş teyzeme teyzemde aslında senelerdir üst katı istiyormuş içten içe ama güçleri yok. Tapuların dağılcağını duyunca teyzemler caydılar anneannemde öyle mırın kırın etmeye başladı alt kat teyzeme gidince ben nolcam diye anneanneme de dedik seni kimse sokağa atmaz saçmalama diye eniştemde konuştu bu şekilde.
Anneannemin zeytinliği var senelerdir satılık 5 senedir falan ilanda duruyor alan yok çok pahalı ilçeden falan uzak bi yerde büyük bi zeytinlik. Teyzemler şimdi diyor ki siz yaptırın kiraya da verin ama tapuyu almayın zeytinlik satılınca o paradan inşaat paranızı alırsınız kura çekeriz diyorlar. Ya da yaptırılmasın zeytinlik satılınca anneannem o parayla yaptırsın yine kura çekilsin diyorlar.
Bize baştan bunu demediler bu düşüncelerini. Bizde kararsız kaldık güvenemedik sonuçta tarla satılmayadabilir senelerdir duruyor. Siz olsanız ne yapardınız? Sizce kim haklı?
Uzun oldu biraz kusura bakmayın
Annenizin biriktirdiği parayı başka bir yatırıma dönüştürün ve eve hiçbir şey yapmayın. Zeytinlikten inşaat masrafını al falan hikaye, o zamana kadar sizin harcadığınız para pul olur, tam hakkınızı da alamazsınız. Ayrıca ne münasebet benim gönlüme göre yaptırdığım ev kuraya girecek. Ben kabul etmem, anneanne ölmeden çivi bile çakmayın. O öldükten sonra da sorun çıkacak. Kurada teyzeye üst kat çıkarsa zaten yaptıramayacak, alt kat çıkarsa sizin yaptırdığınızda gözü kalacak, özetle orayı size huzurla yar etmeyecekler anneniz üzüldüğüyle kalacak. Zeytinlik satılırsa hem üst katı bitirip hem alt katı yenileyip öyle paylaşmaları en mantıklısı

Anneannemin iki katlı evi var alt katta kendisi oturuyor üst kat boş tuğlalı duruyor daha pencere kapı hiç bişey yok kaba inşaat yani. Yaklaşık 12 senedir falan oturuyor anneannem ev yapılalı da 15 sene falan olmuştur.
Senelerdir üst kat öyle duruyor anneannem kendi yaptıramaz maddi olarak. Annemler iki kardeş teyzem var teyzeminde maddi durumu yok yaptıramıyor. Senelerdir yaptırmak istiyoruz ama teyzem yaptırın siz demiyor. Bu yıl konuştuk kışın biz yaptıralım diye tamam dediler. Annem inşaat yapıcaz diye yazın işe gitti hatta çok pahalı her şey bi gelir olsun diye. Şimdi annemler memlekete gitti bu iş için annemler yaptıralım ama tapuları ayıralım üst katı alalım alt kat senin üstüne olsun demiş teyzeme teyzemde aslında senelerdir üst katı istiyormuş içten içe ama güçleri yok. Tapuların dağılcağını duyunca teyzemler caydılar anneannemde öyle mırın kırın etmeye başladı alt kat teyzeme gidince ben nolcam diye anneanneme de dedik seni kimse sokağa atmaz saçmalama diye eniştemde konuştu bu şekilde.
Anneannemin zeytinliği var senelerdir satılık 5 senedir falan ilanda duruyor alan yok çok pahalı ilçeden falan uzak bi yerde büyük bi zeytinlik. Teyzemler şimdi diyor ki siz yaptırın kiraya da verin ama tapuyu almayın zeytinlik satılınca o paradan inşaat paranızı alırsınız kura çekeriz diyorlar. Ya da yaptırılmasın zeytinlik satılınca anneannem o parayla yaptırsın yine kura çekilsin diyorlar.
Bize baştan bunu demediler bu düşüncelerini. Bizde kararsız kaldık güvenemedik sonuçta tarla satılmayadabilir senelerdir duruyor. Siz olsanız ne yapardınız? Sizce kim haklı?
Kadını ölmeden mezara koymuşsunuz

Hala oyle dediler boyle dediler diyorsunuz .pansiyon olan daire gecip oturan sizsiniz otekilerde oyle veya boyle para istemiyi kendine hak gorur .haklari oraninda kira vermeniz lazim .miras malinda oturmayin zaten kardes ve abinin degil deden kalma anladigim kadariyla baskalarininda hakki var .karma karisik bir is gene tabiki araniz bozulur.ama kicaniz istiyorsa hala hakkini satabilir ama 10 mirasciki yeri kimse almaz .
Bilmediğiniz çok detay var her şeyi oturup burda size nasıl anlatıcamı bilmiyorum. Ben tanıştığımda da bu haldelerdi sadece daha halı altıydı bu mevzu. Ayrıca pansiyon dediğiniz daire olan yer kple dedenin ortak yeri eşimin doğduğu yer, kaynanamın gelin geldiği ev. Sonradan kp boşanıp yalnız kalınca yapılmış bişey o. Bu eve de gelmek istemedim ama o dönem mecburdum. Ev yapmak için harcadığım çabanın haddi hesabı yok. Kira vermek yerine dedenin yüklü vergilerini biz ödüyoruz, zaten yarısı eşimle ablasına ait. Pansiyonda babasının işletmesiymiş ölümden 5 yıl sonraya kadar işletmeyi işlemsiz direk üstlerine alıp çalıştırabilirlerdi eşim ablasına defalarca gel burayı işlet elinde kazancın olsun dedi dinleseydi napıyım. Ablası dubleks bi evde oturuyor bizde burda. Annesi de zaten yanımıza gelmek istemiyor. Allah biliyor kadının gönlü kırılmasın, kendini rahat hissetsin diye elimden geleni yaptım. Sandığınız gibi keyif almıyorum bu mevzudan. Sinir anında söylediği hayatta yapmayacağı bişeyi bi cümle anlattım diye yiyici ilan ediyorsunuz hata yapıyosunuz. O dedi bu dedi diyorum ablasına neden kızdığını söylemek için. Boşuna size dil dökmeye niyetim yok daha fazla. Bizim gönlümüz rahat kimsenin hakkını yemiyoruz. Siz çok şeyapmayın yani sizi ilgilendiren bi durum yok.

Bilmediğiniz çok detay var her şeyi oturup burda size nasıl anlatıcamı bilmiyorum. Ben tanıştığımda da bu haldelerdi sadece daha halı altıydı bu mevzu. Ayrıca pansiyon dediğiniz daire olan yer kple dedenin ortak yeri eşimin doğduğu yer, kaynanamın gelin geldiği ev. Sonradan kp boşanıp yalnız kalınca yapılmış bişey o. Bu eve de gelmek istemedim ama o dönem mecburdum. Ev yapmak için harcadığım çabanın haddi hesabı yok. Kira vermek yerine dedenin yüklü vergilerini biz ödüyoruz, zaten yarısı eşimle ablasına ait. Pansiyonda babasının işletmesiymiş ölümden 5 yıl sonraya kadar işletmeyi işlemsiz direk üstlerine alıp çalıştırabilirlerdi eşim ablasına defalarca gel burayı işlet elinde kazancın olsun dedi dinleseydi napıyım. Ablası dubleks bi evde oturuyor bizde burda. Annesi de zaten yanımıza gelmek istemiyor. Allah biliyor kadının gönlü kırılmasın, kendini rahat hissetsin diye elimden geleni yaptım. Sandığınız gibi keyif almıyorum bu mevzudan. Sinir anında söylediği hayatta yapmayacağı bişeyi bi cümle anlattım diye yiyici ilan ediyorsunuz hata yapıyosunuz. O dedi bu dedi diyorum ablasına neden kızdığını söylemek için. Boşuna size dil dökmeye niyetim yok daha fazla. Bizim gönlümüz rahat kimsenin hakkını yemiyoruz. Siz çok şeyapmayın yani sizi ilgilendiren bi durum yok.
Siz bir sürü konuda eşinizin bu durumunu anlatıyorsunuz, herkes anlıyor anlayacağını. Laf edince de siz karismayin diyorsunuz. O zaman siz de anlatmayın yani eşinizin yaptığı şeyleri. Hak vermiyoruz vermedikçe inatla devam ediyorsunuz ama ak kaşık değilsiniz.

Siz bir sürü konuda eşinizin bu durumunu anlatıyorsunuz, herkes anlıyor anlayacağını. Laf edince de siz karismayin diyorsunuz. O zaman siz de anlatmayın yani eşinizin yaptığı şeyleri. Hak vermiyoruz vermedikçe inatla devam ediyorsunuz ama ak kaşık değilsiniz.
Benzer durumlar gördüğümde neler yaşandığını anlatıyorum o kadar. Çoğunda da bu durumdan rahatsız olduğumu dile getiriyorum. Eşimi de kendince haklı görüyorum. Hak vermemeniz yaşananları değiştirmiyor ki 🤷🏻‍♀️ benimle konuşurken nazik olmayı deneyip tepkisini üstüme atar gibi yapmayan herkesi dinlemeye açığım.

Valla çok uyanıksınız.
Evi bitirdik diye tapuyu alma cinliği.
Daha konuyu okumaya başlarken direkt tapuyu almak isteyecekler olay çıkacak dedim….

İster yaptırır ister yaptırmazsınız.
Anneanneniz öldükten sonra tapu teyzeniz ve annenize geçer. Ondan sonra isteyen istedigini yapar.
Siz 1 milyona ev yaptırcanız bu zamanda tapu istemiceniz mi? Rahatlığınıza maşallah

Siz 1 milyona ev yaptırcanız bu zamanda tapu istemiceniz mi? Rahatlığınıza maşallah
Sizin rahatlığınıza uyanıklığınıza ve çiğliğiniza maaşallah.
Allah evlat evlat diye inletsin ama sizin gibileri de nasip etmesin.

Siz baya aile boyu uyanıksınız.
Asıl siz uyanıklar 1 milyona ev yapıp konmak istiyorsunuz. Anneannenizin oturdugu daireden de ilerde hak da istersiniz.

Sizden kim üst katı yapında tapuyu alın oturun diye bir istek ve talep de bulunmamış ki. Siz aklınızca kendi çıkarlarınız doğrultusunda istiyorsunuz.

Ben miras, mal, mülk işlerini iyi bilirim.
Siz bu uyanıklığı yapamazsınız yapsanız bile ah yarına kalırda yanına kalmaz hele hele miras hakkında.
Ben bu konu da şeytanlık yapıp daha sonra evlat evlat diye gözümün önünde inleyeni gördüm.

Yapar oturursunuz. Anneanneniz rahmetli olduğunda da yarı bedelini teyzenize verip. Alt kattanda hakkınız ne ise alırsınız.
İster yaptırın ister yaptırmayın.

Benimde ailemden bana İstanbul gibi bir yerde hic de fena sayılmayacak bir yerde daire kalacak. Ama ben hakkımı almıcam ya da satın demicem ileri de…. fakat haklarıma kimseye devretmeyeceğim. Bu benim kendi özgür kararım.

O yüzden insanların size talebi isteği olmadan tadilat yapıp (hadi diyelim istedi talepleri oldu siz de enayi gibi tadilat yapmayın) tapuyu da isteyemezsiniz…

satılınca o paradan inşaat paranızı alırsınız kura çekeriz diyorlar.
Zeytinlik satılınca sizin inşaata harcadığınız paranın değeri aynı mı kalacak… bunu sakın kabul etmeyin. Ben olsam anneannenin ölümünü beklerim, sonra eşit paylaşılır mecburen. En temizi bu duruyor

Yukardaki teklifi yapan teyze uyanık değil mi sizce?
Önce kimsenin bu aileden gelin evin üst katı yapın tapu da size geçsin talebi yok, ayrıca anneanne hayatta daha ne tapu ayrılması.
Kadın tabi ki istemez bende olsa istemem.

Bu tarz miras olan evlere millet bir çivi çakmıyor neden çünkü miras biliyorlar ki ev yapıldığında kıymete binecek ya da tapu onlarda olmadığı icin.

Kendileri yapalım demişler diğerleri de yap demiş.
Tapu ayırmaya gelince kim ayırır bana bi söylermisiniz.

Benim de ailemden bana kalacak bir kaç bişey olacak. Evden hak talep etmeyeceğim, oturmalarına ya da istedikleri gibi kullanmalarına müsade edicem ama iş tapuya bana vere gelince asla vermem neden vereyim ki, benim çocuklarımın babaları geleceklerini garanti altına alacak ama annelerinden kalan bir ev, toplu para vs ne olursa alacaklar harcayacaklar.

Madem teyzelerinin huyunu biliyorlar neden girişiyorlar ev yapma işine. Girmesinler kimse zorla girmez bu işlere. Aile yokun yoncası değil ki, zeytinlikleri ne zaman satılırsa yapılır yukarısı…

Teyze ve anneanne haklı

Önce kimsenin bu aileden gelin evin üst katı yapın tapu da size geçsin talebi yok, ayrıca anneanne hayatta daha ne tapu ayrılması.
Kadın tabi ki istemez bende olsa istemem.

Bu tarz miras olan evlere millet bir çivi çakmıyor neden çünkü miras biliyorlar ki ev yapıldığında kıymete binecek ya da tapu onlarda olmadığı icin.

Kendileri yapalım demişler diğerleri de yap demiş.
Tapu ayırmaya gelince kim ayırır bana bi söylermisiniz.

Benim de ailemden bana kalacak bir kaç bişey olacak. Evden hak talep etmeyeceğim, oturmalarına ya da istedikleri gibi kullanmalarına müsade edicem ama iş tapuya bana vere gelince asla vermem neden vereyim ki, benim çocuklarımın babaları geleceklerini garanti altına alacak ama annelerinden kalan bir ev, toplu para vs ne olursa alacaklar harcayacaklar.

Madem teyzelerinin huyunu biliyorlar neden girişiyorlar ev yapma işine. Girmesinler kimse zorla girmez bu işlere. Aile yokun yoncası değil ki, zeytinlikleri ne zaman satılırsa yapılır yukarısı…
Siz senaryo yazmışsınız resmen. Madem teyzenin huyunu biliyorlar ne demek, bilmiyorlarmış ki teklif etmişler. Üst kata daire yaptıran tabii ki o daireyi alır, anneannenin evini de teyzeye teklif etmişler. Ha teyze ve anneanne kabul etmek zorunda değil ama teklifte ben uyanıklık göremedim. Hele o para size yaramaz falan çok abartılı ve alakasız kaçmış

X