Sizce ailede kim haklı? Siz olsanız ne yapardınız?

İşte zeytinlik satılınca o 1 milyonu o paradan bize verecekler sonra kura olsun isteyecekler.
Zeytinlik beş senedir satılmamış. 5 sene önceki bir milyon ile şimdiki bir mi? Siz şu anda bu masrafı yapsanız, üç beş yıla zeytinlik satılsa, hatta o kadar bile değil bir yıl sonra satılsa harcadığınız 1 milyonun yerinde yeller esecek.

Tapu üstünüze almadan kesinlikle bir kuruş harcama yapmayın. yıllardır durmuş bu şekilde dursun miras kaldığı zaman zaten kalan mallar 2.bölünecek belki o zamanki şartlarda hepsi satılıp para olarak dönecek size
(miras kalmadan bu konuşmalar bana çok kırıcı geliyor ya anneanne tiken üstünde kalıyor mal kavgası yapacaklar ortada kalacağım diye hep huzursuz olacak )

Mal sahibi hayattayken bu dertlere düşülmesi çok saçma.
Siz kaç yaşındasınız? Evli misiniz? Yanlış anlamazsanız, anne babanız hayattaymış, masrafı yapacak olan onlar, mal sahibi olacak olan onlar. Ben bu durumun sizi de çok ilgilendirdiğini düşünmüyorum açıkçası. Meseleyi niye onlara bırakmıyorsunuz?
Evet de aileyiz sonuçta biz bi karar alıncaksa beraber oturur konuşuruz. Kazık yesek biz ailecek kazık yemiş olucaz elbette beni de ilgilendiriyor. Annem kendiside tapuyu istiyor zaten bende onu haklı buluyorum o konuda daha önce kazık yedik çünkü

Anneannemin iki katlı evi var alt katta kendisi oturuyor üst kat boş tuğlalı duruyor daha pencere kapı hiç bişey yok kaba inşaat yani. Yaklaşık 12 senedir falan oturuyor anneannem ev yapılalı da 15 sene falan olmuştur.
Senelerdir üst kat öyle duruyor anneannem kendi yaptıramaz maddi olarak. Annemler iki kardeş teyzem var teyzeminde maddi durumu yok yaptıramıyor. Senelerdir yaptırmak istiyoruz ama teyzem yaptırın siz demiyor. Bu yıl konuştuk kışın biz yaptıralım diye tamam dediler. Annem inşaat yapıcaz diye yazın işe gitti hatta çok pahalı her şey bi gelir olsun diye. Şimdi annemler memlekete gitti bu iş için annemler yaptıralım ama tapuları ayıralım üst katı alalım alt kat senin üstüne olsun demiş teyzeme teyzemde aslında senelerdir üst katı istiyormuş içten içe ama güçleri yok. Tapuların dağılcağını duyunca teyzemler caydılar anneannemde öyle mırın kırın etmeye başladı alt kat teyzeme gidince ben nolcam diye anneanneme de dedik seni kimse sokağa atmaz saçmalama diye eniştemde konuştu bu şekilde.
Anneannemin zeytinliği var senelerdir satılık 5 senedir falan ilanda duruyor alan yok çok pahalı ilçeden falan uzak bi yerde büyük bi zeytinlik. Teyzemler şimdi diyor ki siz yaptırın kiraya da verin ama tapuyu almayın zeytinlik satılınca o paradan inşaat paranızı alırsınız kura çekeriz diyorlar. Ya da yaptırılmasın zeytinlik satılınca anneannem o parayla yaptırsın yine kura çekilsin diyorlar.
Bize baştan bunu demediler bu düşüncelerini. Bizde kararsız kaldık güvenemedik sonuçta tarla satılmayadabilir senelerdir duruyor. Siz olsanız ne yapardınız? Sizce kim haklı?
Uzun oldu biraz kusura bakmayın
Anneanne hayatta iken mal peşine düşmenin hiçbir manası yok , yazık kadın ben ne olacağım bile demiş, şuanda hicbirsey yapmamalısınız...

İyi de halihazırda yaşayan insanın mirasını bölüşmeyi teklif eden de sizsiniz.
Kadının evi var,oturuyor üstü yapılmış yapılmamış onun için sorun değil ki. Niye paylaşsın malını mülkünü yaşarken. Belki ilerde bağışlayacak bir huzurevine gidecek orada yaşayacak. Sizlere bırakmayacak. Belki hastalanacak satıp tedavi masrafı yapacak. Ayıp yani sizin yaptığınız.
Bence ölene kadar bekleyin,ona göre kim hakkı neyse onu alır.
Anneannem üstün yapılmasını istiyor en çok isteyen o zaten aylardır temizlik yaptı üst katta ıvır zıvır çoktu temizledi dağıttı. Elaleme karşı tuğla kaldı der senelerdir hep. Bizde bu yıl yaptıralım madem dedik üzüldüğü için. Evin satılmasını asla istemiyor dedemin vasiyetiymiş ev satılmayacak diye.

Anneannemin iki katlı evi var alt katta kendisi oturuyor üst kat boş tuğlalı duruyor daha pencere kapı hiç bişey yok kaba inşaat yani. Yaklaşık 12 senedir falan oturuyor anneannem ev yapılalı da 15 sene falan olmuştur.
Senelerdir üst kat öyle duruyor anneannem kendi yaptıramaz maddi olarak. Annemler iki kardeş teyzem var teyzeminde maddi durumu yok yaptıramıyor. Senelerdir yaptırmak istiyoruz ama teyzem yaptırın siz demiyor. Bu yıl konuştuk kışın biz yaptıralım diye tamam dediler. Annem inşaat yapıcaz diye yazın işe gitti hatta çok pahalı her şey bi gelir olsun diye. Şimdi annemler memlekete gitti bu iş için annemler yaptıralım ama tapuları ayıralım üst katı alalım alt kat senin üstüne olsun demiş teyzeme teyzemde aslında senelerdir üst katı istiyormuş içten içe ama güçleri yok. Tapuların dağılcağını duyunca teyzemler caydılar anneannemde öyle mırın kırın etmeye başladı alt kat teyzeme gidince ben nolcam diye anneanneme de dedik seni kimse sokağa atmaz saçmalama diye eniştemde konuştu bu şekilde.
Anneannemin zeytinliği var senelerdir satılık 5 senedir falan ilanda duruyor alan yok çok pahalı ilçeden falan uzak bi yerde büyük bi zeytinlik. Teyzemler şimdi diyor ki siz yaptırın kiraya da verin ama tapuyu almayın zeytinlik satılınca o paradan inşaat paranızı alırsınız kura çekeriz diyorlar. Ya da yaptırılmasın zeytinlik satılınca anneannem o parayla yaptırsın yine kura çekilsin diyorlar.
Bize baştan bunu demediler bu düşüncelerini. Bizde kararsız kaldık güvenemedik sonuçta tarla satılmayadabilir senelerdir duruyor. Siz olsanız ne yapardınız? Sizce kim haklı?

Torunu olacak yaştaki kadın bir tane inşaat halindeki iki katlı evde yalnız yaşıyor. 15 yıldır oturduğu ev berbat halde. İki tane sinsi kız kardeş bu arsayı uygun fiyatına satalım parasıyla annemiz bir rahat etsin diyeceklerine mal mülk derdine düşmüşler. Teyzen ve annen çok haksızlar.

annenin bir gram akli varsa o ise bulasmaz.
benim akraba cevremde de benzer bir sey oldu..cocuklardan biri "ust kati yaptiralim beraber en azindan giden kullanir. ata evi tüter" dedi yillarca. kimse dag basindaki eve masraf yapmak istemedi. sonra sozel olarak "ben ust kati yapayim, ama kapisini da kapatırım benim olur" dedi..kimse ne itiraz etti ne kabul etti. sonuc olarak alt katta yasayan baba ölünce herkes hak iddia etti. su an büyük kavgalilar. sonucta o evde herkesi 4te 1 hakki var. dava nasil sonuclanir bilmiyorum ama söylenene göre kardesler haklilar.
anneniz de yapar yapar sonra zararlı çıkar evin yarisini bacisi alir. ya da satilir kalan kismini alir.
akli olan miras malina elini surmez. sonunda cirkinlesilmeme ihtimali cok az

Ne kadar zeytinlik? Siyah mı yeşil mi?

Torunu olacak yaştaki kadın bir tane inşaat halindeki iki katlı evde yalnız yaşıyor. 15 yıldır oturduğu ev berbat halde. İki tane sinsi kız kardeş bu arsayı uygun fiyatına satalım parasıyla annemiz bir rahat etsin diyeceklerine mal mülk derdine düşmüşler. Teyzen ve annen çok haksızlar.
Siz okuduğunuzu anlamamışsınız herhalde, anneannem evin üstünün yapılmasını kendisi istiyor. Aylardır annemler memlekete gelsinler diye bekliyor. Elalem ayıplıyor tuğla kaldı ele güne karşı diyor. Arsa derken zeytinlikten bahsediyorsanız satışıyla biz değil annemin kuzeni ilgileniyor bize soran yok zaten

Teyze de haklı bence. Bekleyin acele etmek için bir sebebiniz var mı. Yaptırıp kiraya vereceksiniz gibi anladım. Anneanne ölmeden miras paylaşımı yapmayın

Valla çok uyanıksınız.
Evi bitirdik diye tapuyu alma cinliği.
Daha konuyu okumaya başlarken direkt tapuyu almak isteyecekler olay çıkacak dedim….

İster yaptırır ister yaptırmazsınız.
Anneanneniz öldükten sonra tapu teyzeniz ve annenize geçer. Ondan sonra isteyen istedigini yapar.

Kiraya vermek için böyle bir şeye kalkışmak hiç mantıklı gelmedi
Hele ki Anneanneniz hayatta iken tapu paylaşmak hoş değil
Sadece başınız ağrır düşman olursunuz
Zamanı gelince zaten eşit bölünür

Köye gidince anneannenizin evinde kalamıyor musunuz neden ayrı ev merakı?

Parayi veren dudugu calar .ust kati yaptirirsam ben ust kati alirim .
Hem ust kati yaptırıp hem niye kura cekeyim ki ?

Mecburum. Eşimin annesi göeümcemle kalıyor. Miras evde. Bi gün ablasına kızdı arada annem olmas aher şeyi satıp yıkıcam ortalığı falan atıyor. Bende derdin annense biz sahip çıkarız ona dedim bana beni gaza getiriyosun yapma dedi. Halbu ki derdim gaza getirmek değil annesi konusunda benden çekinmemesini sağlamaktı. Öyle diyince ilk ve son kez ağzımı açmış oldum. 3 kere evime davet ettim, habersiz hiç birinde dediği saatte gelmedi arayınca bahane. Oğlum halasını tanımıyor. Kuzenlerini bilmiyor. 11 haftalık hamileyim oğlumde öğrendiği gün annesini görüntülü arayan adam daha hala söylemedi. O kadar kırgın ve kızgın ki eşimin başka birine karşı böyle hissedebileceğini sanmıyorum. Zaten miras. Yasal olarakta hakkım olmayan bişey. Ben sadece artık bıktım sıkıldım diyorum. Eşimi tanıdım tanıyodu kocaman bi gündem azıcık durulsa her verdiğimiz güzel haberde (tanışma, nişan, evlilik, bebek istisnasız hepsi) sırf moral bozmak için konu alevlendiriliyor. Yorucu yani bu durum. Siz bu duruma glemeyin inşallah ben dış kapının mandalıyken bu şekilde hissediyorsan eminim siz daha da hırpalanırsınız
Anasi hayattayken esin kimin meyini satiyor ?
Cok itici bir davranis .bide miras evde yasiyor demissiniz birinin babasinin birinin kocasiyla kendisinin evi.esiniz her sey kendinin saniyor sanirim .

Siz okuduğunuzu anlamamışsınız herhalde, anneannem evin üstünün yapılmasını kendisi istiyor. Aylardır annemler memlekete gelsinler diye bekliyor. Elalem ayıplıyor tuğla kaldı ele güne karşı diyor. Arsa derken zeytinlikten bahsediyorsanız satışıyla biz değil annemin kuzeni ilgileniyor bize soran yok zaten
Anneannen istiyor olabilir ama goz gore gore paranizi baskasina yedirmeyin .madem oaraniz var anneniz altin alip bankaya koysun .yaslilar elaleme karsi bak aile birarada usgude yaptirdilar heo beraberler desinler ister ama ger ekler oyle degil .sizin olmayacak bir yere para harcamak hele bu ekonomide hic mantikli degil.anneannenize durumumuz uetmiyor demeniz yeterli cok istiyorsa kendi yaptiracak .onunda asil istemesinin nedeni yikarinin yapilmasi demek surekli yanina gidip gelen veya orada kalna biri olmasi demek .bu devirde bu pahlailikta tapusunu almadigin yere para harcamak sacmalik

Anasi hayattayken esin kimin meyini satiyor ?
Cok itici bir davranis .bide miras evde yasiyor demissiniz birinin babasinin birinin kocasiyla kendisinin evi.esiniz her sey kendinin saniyor sanirim .
Annesiyle babası eşim askerdeyken boşanmışlar. Bi geldim ayrılardı diye anlatıyor. Kadının hiçbir hakkı yokmuş zaten öldüğünde. Zaten annem olmasa ipleri koparıcam diyor. Ayrıca hayır sanmıyor. Aksine eşim hiç bi zaman satma taraftarı olmadı. Ablasıyla ortaklığı dışında dedenin vefatı halinde 5 kardeşle daha (halaları ve amcası amca demeye bin şahit lazım) ablasıyla birlikte ortak olacaklar eşim birlik olmak istedi bizim aramızdaki bizim aramızda kalır onlara karşı böyle olmayalım dedi ablası zamanı geldiğinde nasıl gerekiyorsa öyle davranırım dedi. Eşimin dükkanının üst katı pansiyonmuş ve eşim ablasına al çocuklsrı gel pansiyonu işlet senin olsun ben yapmak istemiyorum kocana katlanmsk zorunda değilsin arkandayım dedi. Kabul etmedi. Kabul etmediği için bizimde ihtiyacımız oldu şu an burası bizim evimiz. Artık pansiyon yok. Her verdiğimiz önemli haberde ya öncesi ya sonrası malları ayıralım, onu bunu satalım diye eşimi huzursuz eden, nişanımızın olacağı hafta içinde cebindeki son kuruşu mal ayrımı için harca yatırtıp cuma günü son ana kadar eşimi oyalayıp son dk ben vazgeçtim diyen, nişanımıza bile gelmeyen, düğünümüze de komşunun düğününe uğramış gibi gelen, her özel günümüzü zehir etmek için uğraşan, babasını 8 yıl diyalizle birlikte böbrek nakli sonrası bi kez olsun ziyaret etmemiş (bu süreçte eşim her evlat gibi babasının yanında destek olmuş bi o varmış yanında eşimin o zaman edindiği borçlar biz evlendikten sonra bitti) ama ölünce malının peşine giden bi kadın görümcem. Dahası da var. Eşim bazı taşınmazları satıp görümcemin kocası borcunu ödemesine izin vermedi (bi yalandan tamir dükkanını iş yeri diye açmış karısını tartaklamsktan çocukla tehdit etmekten çekinmeyen bi adam kendisi), evi istedi kredi çekmek için ipotek ettiriceklermiş ama sadece ev için işlem yapılıcakmış diğerleri durucakmış, eşimin annesine bağlanmış engelli maaşı 2000 liraya göz koyacağını sanıp söylemiyor (engelli maaşı diye de söylemiyor anneye bu arada 10 küsur yıl önce boşanmış 6 yıl önce ölmüş eski eşinin emekli aylığıymış güya öyle sanıyor kadın) sebebi de sanayi kirasının yarısını 2500 lirayı eşimin vermeyeceğini düşünmüş. Eşimin daha önce annesine gelen 25000 lirayı ablası çocuklara tablet mablet almak için kullandığında gıkı çıkmadı anneme bakıyorsun ben bişey beklemiyorum ona iyi bak yeter diyordu. Ve daha bunun gibi bi kaç on tane olayın üstüne eşimin geçirdiği sinir harbi sırasında kurduğu bi cümle. O yorumda da yazıyor. 5 buçuk sene kendi gözlerimle iki kardeşin miras yüzünden kopuşunu izledim. Daha da kötü yerlere gidecek. Bilmeden yargılayıp yorum yapmak hoş değil. Tepkinizi kendinize saklayın.

Anneannem üstün yapılmasını istiyor en çok isteyen o zaten aylardır temizlik yaptı üst katta ıvır zıvır çoktu temizledi dağıttı. Elaleme karşı tuğla kaldı der senelerdir hep. Bizde bu yıl yaptıralım madem dedik üzüldüğü için. Evin satılmasını asla istemiyor dedemin vasiyetiymiş ev satılmayacak diye.
O zaman şartlarınız olmazsa yaptırmayın.
Bölünürken eşit bölünecekse sizin masraf yapmanız saçma olur.

X