Sipaydi ye Yardım lütfen

neden annesi babası olan anlamadım. bizde öyle bişey yok sanrıım kime istersen ama bizdede var ise akşam anneme sorarım yengem yada teyzem yakar diye düşünüyorum.

Bende netten araştırdım biraz. Annesi babası olmasının sebebi, boşanmamış biri olmasının sebebi
"Alıntı"
genel olarak şöyle denilebilir : Geline kına boşanmamış, aile düzeni düzgün, çocukları tarafından sevilen bir kadına yaktırılır. böylece gelinin geçimli olacağına inanılır.

geline kınayı erkek tarafından sevip sayılan yaşça hürmet edilen kişi veya kişiler yakar. kimi zaman damadın anneside bu işe gönüllü olabilir.

karadeniz yöresinde Gelinin kınasını yenge karar ve kınayı yine yenge yakar. Kına yakılırken kardeşi avucunun ortasına para koyar.

bazı yörelerde Geline kınayı kirvenin hanımı yakar. Kirvenin hanımı gelinin sağ acucunun içine altın koyarak kınayı yakar.

doğu bölgelerinde Kınayı genelde büyük anneler yakar. bunlar sağ değil ise sülaleden yaşlı bir kadın tarafından kına yakılır.

anladım bunu ilk kez duydum ama bizde de şu var.
Gelinin yatak odasını evli ve mutlu çiftler düzenler bunları da gelin kendisi seçer onun dışındakiler eşyalarına dokunmamaya özen gösterir

Speedy o bizde de var. yatak odasını falan evli ve mutlular düzenlerler. hani gelin şöle şöle böle böle yapın der. onlarda yaparlar.

Arkadaşım vardı ya evlenen onun kınasını da bana karıştırdılar. Bende anlamadım niye ben diye ama =))
bu yüzdenmiş. Kınayı kardığımdan beri pırlanta yüzüğümün altta kalan tarafı hafif sararma yaptı kınadan. halada geçmiyo. geçmicekte galiba 2 ay oldu. parlatmaya vermem lazım.

Başka bi arkadaşamın kına gecesinde de şöle bi olay oldu.
Kıza kınayı büyük kuzeni yaktı. Halasının kızı. Yaşı büyüktü baya. Kız o yaksın istemiş.
Kınayı yakarken bütün eltileri, görümceleri falan laf soktular.
Böle şeymi olur, bizde kınayı erkek tarafı yakar, falan filan diye.
Kınadan önce belirlemek lazım orda böle tatsız şeler konuşulmaması için.
Özgeye de ananesi yakmıştı.

bizde de evi yerleştirirken diye bişey yok bak ,ilk kez duydum onu

ben ne kına kardım bugüne kadar ne de kına yaktım
düğündede çok hafif yapıcam belli olmasın kokusundan felaket oluyorum

canım çok güzel valla hediyelerin bayıldım :asigim:
çeyizin çoğu tamamlanmış oldu

X