Arkadaşlar ne yapmam gerektiği konusunda çok kararsızım yardım edin

yaşınız doğruysa diyecek bir şeyim yok.. 29-30 yaşında insanlar da kendi evlenir yaa.. eve peynir almayacaksınız ama söz nişan düğün takıdan da kalmayacaksınız. aileye giren toplam geliri eve aldıkları tavuğu 🤦🏻‍♀️ bile hesaplıyorsunuz sonra nişanlımı seviyorum ama diye cümleler kuruyorsunuz.
Ben bu yoruma katılıyorum o onun ailesi bu manada görmüyor gerçeği diyemezsiniz .Sizin için niye ailesini silsin.Bence nişanı atarsanız iki taraflı rahat edersiniz.Hem mükemmel adam hem su şu yapılmadı olmuyor birarada.Belki sonraki hiç mükemmel olmayacak herşeyi yapacak şahane bir portmandaniz ve berbat bir eşiniz olacak.Bilemedim.Keske ikiniz para biriktirip evliliği erteleseydiniz.Ben evlilikte yapilanla değer gören kadin tanımadım..Bakin eş ile uyum anlayış sevgi ilgi olmayınca ne o eşya ne o düğün ne o altının kıymeti kalmıyor.Altini alan dönüyor eski hayatına.Bilemem öncelikleriniz doğru gelmedi .Annenize yüklenmeyin karşı tarafada.Olmuyorsa ayrılmak da siz yazmışsınız bir seçenek.

Evlenirken borçlu olunca ne oluyor yada evde bir eşya eksik olunca? Ben kimsenin evinin eksiği ile ilgili konuşulduğunu gülündüğünü görmedim. Her şey zamanla alınır halledilir, 14 yıllık evliyim hala bir eksik çıkar hatta eşinle birlikte bakmak almak daha zevkli. Benim buzdolabım, çamaşır makinem aynı hala, ve bu evde buzdolabı için ayrılan yere küçük kalıyor, çamaşır makinem 5 kiloluk olandan. Çok şükür ikisi de çalışıyor ve yetiyor. Bu evin tavanı daha yüksek olduğu için perdelerim kısa kaldı, salonunkini yeniledik oturma odasını birkaç yıl sonra, diğerleri duruyor aynı. Hepsini ilk ayda yeniden yaptırabilirdik ama yaptırmadık kim ne düşünürse umrumda değil. Elalem ne der diye yemeyip içmeyip eşya almak akıl karı değil. Annenize burada yazılanları okutun. Anneniz çok evham yapıyor karşı taraf da çok rahat.

Evliliğime 25 gün kaldı ama ne alınacak eşyalar tamamlandı ne de takılar? Ben üstüme düşeni fazla fazla yaptım annemin emeklisi ve benim maaşımla beyaz eşyalar tv küçük ev aletleri mutfak hepsini ben aldım. Eşimin tarafına mobilyalar halı ve perdeler aynı zamanda 5 adet 20 gr bilezik düğün dışında bir şey yüklemedim. Evleneceğim adamı gerçekten çok seviyorum. Mükemmel biri. Mutfak masam ve portmanton halılarım perdelerim ve bileziklerimin 2 tanesi yapılmadı. Annem tamamlanmazsa nikahı yaptırmam diyor çünkü bizim adetlere göre yapmamız gerekenden çok fazlasını yapıp normalde yapılandan daha azını istedik. Eşim işten çıkış yapıp 5 yıllık tazminatını aldı. Bu sürede nişanı sözü ben yaptım. Annem zaten 2 20 gr bilezik takacak. 9 aylık bir sürede ortada sadece mobilyaların bir kısmı (13 13 taksitle ödediler) 3 bilezik var. 2 si yeni borçla alındı zaten. Daha 15 gün oldu. Eşime söylediğimde var da mı yapmıyorlar diyor elimden bir şey gelmiyor bana neden yükleniyorsun diyor ama evde 5 çalışan nüfus var. Hatta annesinin emeklisi de var 6 gelir. Borçları varmış abisinin borcu yüzünden kredi çekmişler zamanında. Biz eve peynir bile alamıyoruz kına organizasyon yapacağımız için. Babamın mezarını yaptırmak için annemin biriktirdiği parayı annem beyaz eşyalara verdi. Bir peynir girmedi eve 4 5 aydır annem sıkmaktan canı çıkmış durumda. Ama nişanda dahi karşı taraf masraf yapmadı eşime yüklendiler takılardan gizli gizli para verdim eşime. 2 haftadır ha bu gün ha yarın deniyor ama annem bu hafta alınsın dedi 3 gün kaldı. Delirme noktasına geldim arada kaldım. Anneme hak veriyorum kadın yemedi içmedi yaptı. Eşime dediğimde var da mı yapmıyorlar diyor Savunmaya geçiyor kavga edip duruyoruz biliyorum onun da elinden bir şey gelmiyor. Çünkü konuşsa çocuğa yapmıyoruz ne halin varsa gör demelerinden çekiniyor. Söylediğine göre konuşuyormuş ama ağırlığını koysa böyle olmayacağını düşünüyorum. anneme de diyemiyorum bir tane az yapsınlar kıyamet koparır sen bana değil onlara acıyorsun ben kıyıp eve bir yumurta alamıyorum onların evinde tavuk et eksik olmuyor diyor. Eşime yükleniyorum neden biriktirmiyorsunuz son günlerimiz ayrılalım mı istiyorsun ağırlığını koy diye ama ona da üzülüyorum çünkü çok seviyorum kıyamıyorum. Adama ailesini kötülemek istemiyorum ama durumlar ortada görmek istemiyor o da arada kalıyor. Ne yapacağımı şaşırdım gerçekten. 9 ayda 6 maaşla bir bilezik (2 tanesi yeni dayıdan alınan borçla yapıldı) bir de kolye yapıldı. Nişanda çeyrek takıldı zaten. Bohça falan da yapılmadı. Bu ay getirdiler az bir şey. Ben o arada sözüme en az 25 bin nişanıma en az 50 bin harcadım. Nişanlık su bu hepsini evleneceğim adam yaptı zaten. Ki annemden gizli kredi çekip biraz yardım ettim. Neye kızayım neye üzüleyim neyi düşüneyim Allah bullak oldum. Artık kendim işin içinden çıkamıyorum nişanlıma yüklenmek istemiyorum sürekli yapılmayacak mı dedin yapılacak diyor ama ondan başka yükleyebileceğim insan yok çünkü anneme dediğimde annem benden 3 tane fazla yapıyorlar eşyaların çoğunu ben aldım babanın mezarını bile yaptırmadım evime bir şey alamıyorum diyor. Nişanlımın eli kolu bağlı düğünün çoğunu ailesi yapıyor çık git deseler ne yapacağım diyor. Ailesine saygısızlık yapmak istemiyorum çünkü ben öyle bir insan değilim büyüğüm hepsi ve eşimin ailesi ile iyi olmak istiyorum. Ama ben böyle iyi niyetli oldukça ciddiye alınmıyor gibi hissediyorum. Degersizleşmiş hissediyorum artık kendim işin içinden çıkamayıp yazdım.
Keşke siz de nişanlınızdan örnek alıp annenize bu kadar yüklenmeseydiniz . Babamın mezarının parasını nişana harcayacak kadar bencil olamam bilmiyorum bi şeyler eksik kalsın ama annem aç kalmasın bana göre . Siz bu şekilde yapınca anneniz de karşı taraftan bekliyor hali ile .

Üç sayfasını okudum içim şişti konu sahibinden. Kendini bir yere sıkıştırmış sıkıştım diye ağlıyor. Anneme şunu diyemem nişanlıma bunu diyemem. Bunun adı 5 liran varken 50 liralık şeyi alamayıp ağlamak. Bir de dram yapıyor öff valla içim şişti

Ben konu sahibine hak verdim. Çünkü en iyi dediğimiz erkekler bile evlenince senin ailen ne yaptı ki diye yüzüne vurabiliyorlar. Konu sahibinin annesi ilerde kızına laf gelebileceğini düşündüğü için üstüne düşen şeyleri yapmaya çalışmış. Burada kötü niyet olamaz zaten bunu eleştirenleri anlayamıyorum. Anneler biz ne kadar istemesekte yemez içmez bize harcarlar. Onları durduramazsın. Nişanlınız ve ailesine gelince abisinin borcu falan hikaye. Geri durarak ya devamını da sizden bekliyorlar ya da son ana bırakıp araya kaynatmayı. Ama şundan eminim ki nişanlılıkta yaşadığınız maddi problemler evlilikte de aynen devam edecek. Nişanlınız evlendikten sonra da yapılması gerekenleri ya hiç yapmayacak ya da uğraştıra uğraştıra yapacak. Aynı şeyleri yaşadım. Kumarı varmış nişanlıyken de oynuyormuş. Düğün ayı geldi ortada benim yaptıklarım harici hiçbir şey yoktu. Susuyordu ve beni suçluyordu. Nişanı attım 2 ay sonra tekrar barıştık. Evlendim kumarı öğrendim boşandım. Abisinin borcu neymiş kumar falan mı? Hatta olaylar çok benzediği için söylüyorum nişanlınız da bir şey biriktirmemiş kumar şüphesi aklınızda bulunsun.

nasıl yani eşin ailesinin maaşına mı güvendiniz
size mi çalışacaklar
zırnık koklatmam

X