Arkadaşlar ne yapmam gerektiği konusunda çok kararsızım yardım edin

Canım benim bak yaşım 29 ve bu yaşıma kadar çalıştığım her kuruşu aileme verdim ben zaten şuna ev yapılıyor bize ona ekstra borç çıktı onu da ben ödedim. Eşim keza 17 yaşından beri çalışıp eve para veren bir insan. Evet batıyor çünkü biz yiyemiyoruz burda konu bu değil insanlar 3-5 kuruş arttırıp yaşam kalitesini az azaltıp bir şeyler yapabilir.
Bu durumda anneniz mecbur kalmış ama durumu yoksa kadın ne yapsın...
Gerçekten zorlamadım biliyor musunuz benim ettiğim masrafın harcadığım paranın haddi hesabı yok ki bilezikler olduğunda da az daha ekleyip araba almak için kullanacağım cebime atmıyorum yine oğullarına gidecek. Aldım alacağımı zaten inan bana elime para kalmıyor şuan nişanlım ara ara para vermeye. Çalışıyor çünkü yol param yok.
Nişanlı bey hangisine yetişsin...
Haklısınız biz yaşam kalitelerimizi baya az da değil azaltıp aldık. Ben hiç yemesinler değil en azından her gün yemesinler diyorum. Çünkü verilmiş bir söz var ya hani daha bu il başlamadan konuşulan söz ne demek biliyor musun? Ben diyorum ki babamın mezarını yaptıramadık onlar et yemediği için mi problem işin kötüsü bunu biliyor olmaları
Korku filmi vol1: yengem yediklerime karışıyor

En sevmediğim muhabbetler.
Konu gerçekten 2-3 bilezik mi ?
Onu sana taktıklarında zengin mi olacaksınız sanki?
Yapmayın ya şu konulara takılmayın gözünüzü seveyim hayatta daha önemli şeyler var.
Mesela babanızın mezarını yaptırmak yerine beyaz eşya almak vs bence daha absürt.
Yani boğazınızdan kısıp bir peynir bile alamıyorsunuz ama her şeyiniz tam evleniyorsunuz nişanlınızın değil sizin yaptığınız mı normal yani ?
Bir kaç bişey eksik evlenin ha şimdi ha düğünden 3-4 ay sonra tamamlasan eksikleri mesela ne olabilir?

Tüm yorumlarınızı okudum, avamlık paçalardan akıyor resmen.
Daha çamaşır makinesinin kaç kg olcağına annesiyle karar veren kadın, nişanlısının ailesine baskı yapmasını istiyor😄
Sizin evliliğiniz üç kişilik sen eşin ve annen. Kaç yaşına gelmişsiniz düştüğünüz hale bak, ayrıca “dul kadın gibi” diyip durmuşsunuz, anne kız kibirinizden ne hale gelmişsiniz.

Konuya yorum yapanların büyük kısmı, "aşkından eriyorum, seviyorum, ölüyorum" dedikleri adamı ve ailesini soyup soğana çevirmek ve bolca altın bilezik yaptırmakla övünüyor.
Şaka gibi..

Konu sahibi desen, eski nesil ana kuzusu erkeklerin kadın versiyonu. "Anam üzülmesin" diye diye sözde 'çok sevdiği' adamın gırtlağına çökecek neredeyse. "Bana altın sözü verdileer, bana takı takacaklaar" bık bık bık.
Evlerden uzak.

Ben sizin aksinize bu hikayedeki en masum olarak annemi görüyorum bazı toksik davranışlarına rağmen elinden geleni yaptı. Kız annesi olarak en azından saygı görmek istiyor. Kadın evini verdi bize yapılacak evlerde oturacağız. Kadın tüm eşyaları üstlendi. Annem bu bilezikleri istemeseydi o eşyalarınyapmaz aynı kapıya gelecekti o zaman koltuk takımınız buz dolabınız olmasın mi denecekti? He yoksa yoktur buna okeyim kimsenin gırtlağına çökülmez ama en azından sırf o bilezikler yapılsın diye tüm borcun altına giren annem yapamadıklarını duymayı sebebini duymayı hak etmiyor mu ?

100 gram altın yapılsın diye ev verdiyse anneniz onun da aklı yok
Ha bunları verdim damadı da iç güveysi alıyorum buralar benden sorulur kafası yürümez bilesin
O hiç bir şey yapmadı dediğin damat sizi sürüm sürüm süründürür

Akına organizasyonu konusunda da bu arada ben müdahil olmadım yengem vardı annemin aklına girmişti annem tutalım dedi. Bu arada bunları ben ödedim yanlış anlaşılma olmasın bir tl almadım annemden bu süreçte. Bu arada ben düğün istemedim karşı taraf istedi ben nikahtan gitmeye razıydım hatta bu konuda direndim de

Ben sizin aksinize bu hikayedeki en masum olarak annemi görüyorum bazı toksik davranışlarına rağmen elinden geleni yaptı. Kız annesi olarak en azından saygı görmek istiyor. Kadın evini verdi bize yapılacak evlerde oturacağız. Kadın tüm eşyaları üstlendi. Annem bu bilezikleri istemeseydi o eşyalarınyapmaz aynı kapıya gelecekti o zaman koltuk takımınız buz dolabınız olmasın mi denecekti? He yoksa yoktur buna okeyim kimsenin gırtlağına çökülmez ama en azından sırf o bilezikler yapılsın diye tüm borcun altına giren annem yapamadıklarını duymayı sebebini duymayı hak etmiyor mu ?
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun, mutluluklar dilerim🧿

Babanız vefat etmiş Allah rahmet eylesin🙏 Anneniz babanızın eksikliğini yaşamayın diye nişan düğün işlerinizde elinden geleni yapmış ama hata etmişsiniz, nişanlınız da siz de yetişkin insanlarsınız ikiniz de çalışıyorsunuz, sırf aileler istiyor diye kaldıramayacağınız masrafın altına girmemeliydiniz, ikinizde bütçeniz dahilinde yapabileceğiniz kadarını yapıp sade bir törenle evlenecektiniz, annenizin verdiği evde oturmanız da hata, bir göz oda olsun kira olsun demeliydiniz çünkü siz unutsanız bile anneniz size yapılanı da yapılmayanı da unutmayacak, 2 ailenin de yaptığı masraf sürekli kıyaslanacak, anneniz ben ev verdim tek başına kadın olmama rağmen her şeyini yaptım onlar kıytırık bir yerde düğün yapıp 2-3 bilezikle geçiştirdiler diyecek, annenizden etkilenmemeniz mümkün değil, bu durum eşinizle ilişkinize de yansıyacak, kaldı ki eşinizi çok sevseniz de dünyanın en iyi insanı da olsa mal mülk edinmek için çabalamak nedir bilmeden hazır eve yerleşecek, bu çok yanlış bir karar umarım ileride pişman olmazsınız.

Sizinle yaşıt 1 ay sonra evlenecek kızım var, nişan nikah süreçlerine girmiş evladının mutluluğu için çabalayan bir anne olarak yazıyorum, baştan itibaren her şeye nişanlınızla karar verecek, ailelere de bu kararlara saygı duymalarını söyleyecektiniz bütçeniz dışına çıkmayacaktınız, aileler kararlarınıza saygı duymak zorunda kalacaktı, aileler ne kadar karışırsa o kadar sıkıntı çıkıyor zira.

Insan duygusal olarak yipranmisliktan sonra bunca tantanaya - takı , töre vs - ne gerek var diye düşünmeden edemiyor. Maksat iki insanın huzur içinde bir yaşam sürmesi değil mi ? Maksat iki tarafın kazandığı parayla geçinip karnını doyurup beraberce sulh içinde yaşamak değil mi? Onca borç altına girip evlilik boyunca sürekli kredi ödemek size huzur getirmeyecek malesef ..

Sizinle yaşıt 1 ay sonra evlenecek kızım var, nişan nikah süreçlerine girmiş evladının mutluluğu için çabalayan bir anne olarak yazıyorum, baştan itibaren her şeye nişanlınızla karar verecek, ailelere de bu kararlara saygı duymalarını söyleyecektiniz bütçeniz dışına çıkmayacaktınız, aileler kararlarınıza saygı duymak zorunda kalacaktı, aileler ne kadar karışırsa o kadar sıkıntı çıkıyor zira.

Mune hayırlı uğurlu olsun, tebrik ederim, Allah güzel günler göstersin sana da evladına da :dua: :KK200:

Annem bileziği kızımın güvencesi olsun kenara koysun ilerde ekler ve araba alırlar diye istiyor. Sırf o bilezikler yapılsın diye tüm her şeyi üstlenmeme izin verdi. Kimseye anlatamadığım bu bakın koltuk takımı ve yatak odası dışındaki her şeyi ben yaptım
Aşkım altin dediğin nedir ki ? Yani 350 gram değil 1 kg da olsa hazira dağ dayanmaz . Sizin sorununuz sadece para gibi görünüyor yani senin annenin istediği damat bence bu kisi zaten değil hatta bence sen de evliliği genel anlamda güvence olarak görüyorsun o zaman neden çok daha zengin birisini bulmadin. Şimdi çingene pazarlığı gibi şeyler ortaya çıkınca olmaz bu iş hep kırılırsın yarin öbür gün çocuk olur maddi olarak yine zorlanilir yani

Kimse yazmış mı bilmiyorum gerçi konu sahibi de uçmuş. Yahu bazı şeylerin çözümü basittir. Niye yani bu kadar tantana. Nişanlına evi annem kiraya verecek, geçinemiyor zaten tonla masraf yaptı kadın. Bir de bileziği düğünde takarız sonra anneme veririm, babamın mezarını yaptırıcaz, diyeceksiniz. Haberi olacak ve nişanlını da evlenmeden tanımış olursun. Ailesine gösterdiği anlayışı size de göstersin. Bir de kira vermek neymiş anlar belki. Evlilik çocuk oyuncağı değil. Ailelere yüklenerek nereye kadar yaşanır? İkiniz de biraz zorlanıp öğrenin bence.

Kimse yazmış mı bilmiyorum gerçi konu sahibi de uçmuş. Yahu bazı şeylerin çözümü basittir. Niye yani bu kadar tantana. Nişanlına evi annem kiraya verecek, geçinemiyor zaten tonla masraf yaptı kadın. Bir de bileziği düğünde takarız sonra anneme veririm, babamın mezarını yaptırıcaz, diyeceksiniz. Haberi olacak ve nişanlını da evlenmeden tanımış olursun. Ailesine gösterdiği anlayışı size de göstersin. Bir de kira vermek neymiş anlar belki. Evlilik çocuk oyuncağı değil. Ailelere yüklenerek nereye kadar yaşanır? İkiniz de biraz zorlanıp öğrenin bence.
İlk ve son sayfayı okudum sadece, arada ne muhabbet oldu bilmiyorum ama konu sahibi bu arkadaşı dinleyin.

Annenizden asla ev almayın. Verin kiraya, kadın alsın parasını yazık eşi de yok. Siz gençsiniz, çalışır bir şekilde geçinirsiniz. Ayrıca o ev miras olaraktan size kalmayacak mı zaten? Üstünüze olsa bile annemin deyin. Dünyanın bin bir türlü hali var.

Hem de annenizin evinizdeki otoritesini devre dışı bırakırsınız bu şekilde, çünkü o evde oturursanız anneniz sebepli çok kavga çıkacak.

Bilezik eksik olsun, boş verin. Temel eşyalar olsun, kalanları yavaş yavaş alırsınız! Biz öyle yaptık. Evlenınce borç ödemek yerine yavaş yavaş elektronik eşya, koltuk takımı vs almak inanın çok keyifli ve daha aile hissettiriyor insana.

Şu saatten sonra eğer nişanlınızı çok seviyor ve güveniyorsanız, yapacağınız şey, yukardaki yorumda söylendiği gibi bazı şeyleri geri çekmek. Böylece nişanlınızı da değerlendirme fırsatınız olacak.

X