Sevgilimin muhafazakar ailesi beni düşündürüyor.

Nasıl karar vereceğim hiç bilmiyorum. Çok arada kaldım bunun için ne yapmalıyım bilmiyorum

Dogulu olması dusundurucu
Muhafazakar olması degıl

Bence yengesiyle konuş. Aranı iyi tut. En güzel varsa elti ondan çözersin aileyi. Bir de şeye dikkat et. Nişanlın/ sevgilin artık her kimse, ailedeki kadınlardan kimi kınıyor, hangi noktaları doğru/ yanlış buluyor ? Aile sıkıntılıysa illaki bu diğer eltine vs yansır. Kuzeni muzeni varsa bilir ailenin zihniyetlerini. Erkek pek gözü açık olmuyor maalesef. Konu kendi annesi olunca fark etse dahi dönüp de mecbur kalmadıkça benim annem şurada yanlış. Benim annem burada bu haksızlığı yaptı demiyor. Birebir şahit oldukça söylerse söylüyor. Kimisi fark etse de demez gene annem şöyle diye. Ki benim kaynanam neler dedi. Başkasından duysa eşim sin sülale söverdi. Annesi yapınca evet cahil insan vs dedi ama dönüp bir kere dw benim de annem kötü biri demedi yani. Demez de. O da onun annesi nihayetinde. Haksız der. Ama kötü demez. Konduramaz yani. Umarım anlatabilmişimdir. Ama varsa elti falan kesinlikle görüş, aranı iyi tut derim

Nasıl karar vereceğim hiç bilmiyorum. Çok arada kaldım bunun için ne yapmalıyım bilmiyorum
Aileler tanışmış olsa bile hemen evlilik sürecine gitmeyip işi uzatarak tanımaya çalışabilirsiniz ama size gerçek yüzlerini göstermeyebilirler. Ya da çok dikkat edip siz bir çıkarım yapacaksınız.

Benimkiler utanmasalar beni alıp başlarına tac yapacaklardı ilk tanışmada giydiğim etek dizimdeydi gelmişler çok güzle giymiş etek ykaışmış vs demişler. Kışın bi elbise aldım midi boy bileğimden bi tık yukarda.. öyle görüp bunun altına niye bi siyah çorap giymeidn dediler bacakalrın hep ortada deidler bacagımd agözükmüyo öyle yani inan giydiğin tshirte konuşurlar pantolonunun darlıgına konuşurlar. Heleki o bluzu pantolonun içine sok bak bakalım neler ediyolar ben üstüme uzun bi trenç giyip çıkıyorum dışarda çıkarıyorum . Eşimde benim açık olmamı isterdi istanbul dışına çıkıyoruz şortlar mortlar burdayken giydiğim herşey sorun oluyor.

Kültür kısmını bilemeyeceğim, ben egeliyim eşim marmaralı.

Kv tarafı Bulgaristan göçmeni. 70 yaşındaki kayınvalidemin babaannesi bile hacı, öyle söyleyeyim.
Sülaledeki tesettürlü olmayan tek kadın benim. Ben zaten crop, şort falan giymiyorum giysem hoş karşılanmaz bence. Bikini giyiyorum mesela kv “mayo mu giysen çocukların var artık” diye alttan alttan iğneliyor çünkü eşim de bikini giymemden pek hoşlanmıyor. İlk zamanlarda da eşimin teyzesi “Barta, tesettür düşünür müsün?” diye sormuştu ve ben asla böyle bir niyetimin olmadığını söylemiştim devamı gelmedi ANCAK benim eşim de tesettüre girmemi istemiyor.

Bu yüzden bana bu konuyu uzatamadılar ama eşimden biraz yumuşaklık görselerdi muhtemelen tesettür konusunda baskı görürdüm ki, çarşaflı değiller sadece normal tesettür, 5 vakit namaz var onlarda(herhangi bir gruba dahil değiller)

Sizin durumda muhtemelen baskı olur. Ayrı oturma vs varsa ben tesettüre girmemenin yıllar içerisinde sorun oluşturabileceğini düşünüyorum.

Yani vazgeç mi diyorsunuz

Aile içinde açık tek kadın olmanıza rağmen baskı vs gördünüz mü? Dışlama vs oldu mu

Sevgilin sence senin yolundanmı gelir yoksa anasıgilin dolduruşuna gelir mi
Açık konuşayım. Benimle evlenmeye hazır. Çok istiyor. Her şey senin dediğib gibi olsun diyor. Ben seni seviyorum, kollarım, arkanda dururum her zaman diyor. Annesinin de çok dolduracağını zannetmiyorum şuanlık. Ancak kız kardeşleri anneleri vs ileride onu da kaparız diye düşünüyorlardır bence

Evet onu düşünüyorum zaten konuşmayı ayrı bir şekilde. Onun aile içinde kapalı olmasına rağmen yaşadığı zorluklar vs.

Aile içinde açık tek kadın olmanıza rağmen baskı vs gördünüz mü? Dışlama vs oldu mu

Hayır, görmedim ama sizin bahsettiğiniz kadar değiller ayrı odalarda oturmak falan. Sadece yıllardır hepsi hac görevini yerine getiriyor, kandil, bayram, oruç, zekat vs. gibi şeylere dikkat ediyorlar yani hepimizin normal bildiği tipik muhafazakar aile. Mesela iki kız kardeş diğerinin eşinin yanında saçını açıyor kardeş gördüğü için. Ya da sofra ayrımı yok, mesela eşimin dayısıyla birbirimizi çok severiz görünce sarılırım o da bana sarılır. Ben onların yanında biraz daha dikkat ediyorum mesela normalde kot şort giyerim sahile gezmeye gidince ama onlarla giymem. birkaç kere tesettür konusunda kendilerince bana takılmışlardı ben de kayınvalideme dönüp “ben sana başını açsana diyor muyum? Ne ayıp” demiştim. Ama işte benim eşim kesinlikle istemediği için onu dolduramıyorlar.

Biz Karadenizliyiz; fakat tutucu bir ailemiz yok, babam aydın bir adamdı ve ben de rahat büyüdüm. Bizde sürü gibi haremlik selâmlık yaşama kültürü yok, akrabalarla ölüm düğün dışında toplu hâlde pek görüşmeyiz. Kendi adıma asla evlenmezdim, Doğu ile kültür, aile yapısı olarak farklıyız. Muhafazakâr bir Doğulu, evlenene kadar bazı şeyleri görmezden gelir, esas kabus evlendikten sonra başlar. Bir tanıdığım evlendi, inanır mısınız sürekli en az yirmi kişilik misafire hizmet etmesi beklendi, evinden çıkmak bilmediler ya da evinde bireysel bir hayatı olmadı, sürekli kaynana görümce elti birilerine çağırıldı, dediğiniz gibi odalar ayrı haremlik selamlık sürekli yemek tatlı servisi yaptı durdu. Çocuk doğurdu ve hayatı hepten cehenneme döndü ve boşandı. İllâki istisnalar vardır; ama düşman başına diyorum.

Evet çok haklısınız. Benimde hem kendi yaşayış tarzım rahat. Rahat büyüdüm. Bu tarz şeyler onlar için baskı bile değil, olması gereken bir durum. Tüm ailem iyi düşün taşın, tasarruf sahibi sensin diyor…

Ben olsam bile bile lades demezdim sanırım ya. Kültür farkı da çok önemli. Mesela benim ebeveynlerim kardeşleriyle iyidir ama öyle kabile gibi hareket etmezler. Eşimin annesi kardeşleri ve yeğenleriyle çok iç içe ve benimde öyle olmamı bekliyor bu mesela beni yıpratıyor çoğu zaman ama ben kavga dövüş kendi bildiğimi yapıyorum yeri geliyor kayınvalideme meydan okuyorum. Sevgilinin bahsettiğin gibi olan ailesine bu çıkışları yapamazsın bence.

İyi düsünülmesi gereken bir karar. Oldu bittiye getirme kendine zaman ver . Sonuç ne cıkarsa çıksın Allah hayırlısını versin hakkında

Belki önyargılı bir düşünce olacak ama büyük ihtimalle şu an sizi açık kabul etseler bile ilerde kapattırırız düşüncesi ile kabul ediyorlardır.

Bu seviyede muhafazakar insanlar gelinlerinin saçının telini bile kendi namusları olarak görüp kendilerine göre çevirmeye çalışırlar. Normalde bile haremlik selamlık oturan insanlar düğününüzü de mevlüt şeklinde isterler. Akılı davranın uyuşmadığınız insanlarla zorlama evlilik yapmayın.
Çok genel örnekler vericem çünkü çevremden duyduklarımı size de anlatmak istiyorum, çocuğunuz olsa ismini modern koymak isteseniz suyu mu çıktı şabanın ramazanın diyecekler. Tatile gitseniz şortlu fotoğraf paylaştığınız anda gavur ya da kafir olacaksınız. Ortalama diz altı bir etek giyseniz baldır bacak geziyor olacaksınız. Saçınızı kapatmadığınız her sene sorun olacak çünkü dinen saçı açık kadının teli göründüğünde imam nikahı bozuluyormuş* öyle söylediler ne kadar doğru bilmesem de. Gelinlik seçmeye kalkarsınız açık kapalı kavgası verirsiniz. Nerden tutarsanız tutun o kadar uyuşmayan şeyler var ki kendini bu ateşe atma derim ben. Eşine de sürekli sen erkeksin sen şöylesin deseler doldursalar bir kaç seneden sonra ona da baş gelemezsin. Benden demesi sonra burda konularını okumayalım.

Son düzenleme:
Şöyle düşünün biz baskı yapmayız dediler ama misafirliğe geldikleri evde kadın erkek ayrı oturma istediler diyorsunuz. İlk baskıları başlamış zaten. İlerledikçe baskılar artacak belli . Örneğin nişan yapacaksınız, sizin arkadaşlarınız gelecek dekolte şık elbiselerle , ne diyeceksiniz kadın erkek ayrı oturacak mı? Servis yapacak arkadaşlarınız , onun ailesindeki erkek ve kapalı kadınlar kötü kötü bakacaklar. Düğün zamanı sizin istediğiniz gelinliğin sırtı açık olacak mesela , onlar diyecek ki bu gelinlik olmaz akrabalarımız seni sırtı açık görmemeli. Eşya alma isteyeceksiniz , inanın aldığınız biblo bile sorun olacak , duvarlara İslami motifli eşya almadınız diye sorun olacak. Sosyal medyada paylaştığınız fotoğraf fazla davetlkar bulunacak. Kankilerinizin eşleri ileri konuşmanız tokalaşmanız sorun olacak, hamile kalacaksınız , erkek doktora gitmeniz sorun olacak. Bunların hepsine katlanırım , yaparım diyorsanız evlenin. Sonuçta sevgiliniz o ailede yetişti, onlara dönüşeceği konusunda şüpheniz olmasın.

ay bilemedim ya
göre göre ateşe yürümek nasil olur?
daha ilk gorusmede - cekindikleri bir donemde bile haremlik selamlik olsun diyebiliyorlarsa hic cekinmeyecekleri artik gelin aldiklari donem ne derler?
gelinligine laf edecekler mi? düğünü nisani oynamali yapsan gelecekler mi? balayinda bikini giydigini ogrenince huzursuzluk cikaracaklar mi? hadi sen el kizisin . kiz torunlarini kendin gibi yetistirince onu cennetten alikoyduguna üzülüp müdahale edecekler mi? sen lohusayken eve doluşacaklar mi?
açıkçası cok muhafazakar insanlarla yasamak istemem. benim annem bu bahsettiginiz insanların onda biri kadar muhafazakar. asla haremlige selamliga gelmez, ataerkil degildir vs. ama kac yasindayim hala kiyafetlerime laf eder (ha ben giyerim o ayri). asla guzel bir yorum yapmaz. hatta tam tersi cirkinlesir. cunku ona göre tek dogru var o dogruya gore de bu kiyafetler / bu yasayis beni cehenneme götürecek. kendinin köru körüne inandigi ve hayatini yasadigi sey bu oldugu icin ona gore bu karisma vs degil. yapilmasi gereken bir uyari. ona rağmen annemle yasamak cok zor kendime annemin zitti, dinin d'sinden haberi olmayan birini buldum koca adayi diye. ben yani yasayamazdim ailesi asiri muhafazakar bir insanla. cunku dedigim gibi onlarinki uyari - hayatına karismak falan degil. yuzde yuz dogru olduguna inandiklari konu hakkinda seni yonlendirmek istemek. o yuzden asla duracaklarıni sanmıyorum

Ne demek doldurmazlar. Senin şu yazdıkalrın benim sözlendiğim zamanlardaki halimi hatırlattı bana. Deidklerine değil sen sevgilinden anlarsın zaten. Eğer o arkanda duracaksa uzakta bi konumda oturursunuz ama ne kadar uzak olsada sorunlar olacak yakın olursanız bu sorunlar misliyle artar. Dikkat et gözün açık olsun yeni bir hayata başlayacaksın. Böyle bi yola çıkmışsın sen artık vazgeç denilse de vazgeçmeyeceksin. Madem sevdiniz. Bu sevginizi sizden almak isteyenler olacak inan. heleki sosyal çevresi olmayan bir tkaım insnaın içine gireceksen tek rakipleri sen olacaksın. Sakın demeki yok iyi insanlar. Herkes en başta iyidir. Onlardan bir fazla ekmek girer evine fazla ekmek yiyo derler.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…