Sevgilim bekar annesini geçindirmek istiyor

Annesi bakicilik yapabilir, temizlikçi olarak çalisabilir. Istese yapabilir. Her sehirde is sahasi kisitli degil. Tabiki oglu hiçbirsey yapmasin denilmiyor. Arada bir yardim, ne bilim bir alis veris olabilir. Ancak tamamen iki evi geçindirmek saçmalik. O halde madem annesini açta, açikta birakmak istemiyor, evlenmeycek. Yoksa konu sahibine haksizlik oluyor.

Yani kv'de adayi en az 85 yasina kadar yasar. Adam 40 yil boyunca iki evmi geçindirecek? Desen emekli olmasina yardimci olacak, yine anlasilir. Bir defa bir meblag ödersin, annesi kendine bakar. Ancak 40 yil boyunca iki evin kirasi, elektrigini ne bilim nesini ödemek, uzun vade plani degil.

Kadinlarimizda bu kadar aciz olmasin. 45 yasinda sanki yari ayagi mezardaymis gibi. Desen kadin çok hasta yada çok yasli. Evladindan geçinmek isteyen biri üzerinede pek iyimser bakamiyorum. Kadin alismis rahata ve bozmak istemiyor.
Ben annemin temizliğe gitmesine ya da çocuk bakmasına razı olmam mesela arya. Mesleği yoksa ve rahat bir iş bulamayacaksa çalışmasın, ben bakarım. Gerekirse evlenmem yine bakarım. Evlenmek anneden önemli değil.

Konudaki sevgili de bunu söylemiş. Bu tartışmaya açık bir konu değil demek ki. Anneme yardımcı olacağım, bu benim kararım ve bu karar sana uymuyorsa yolun açık olsun demiş dürüstçe. Şimdi şurada çalışsın demek saçma değil mi? Kadın çalışmayacak, oğlu yardımcı olacak. Bu sizin yazarak değiştirebileceğiniz bir durum değil. Tartışmaya açık değil.

Herkes temizlik yapamaz hanimefendicim kendi evimizi temizlerken bile bir tarafimiz çıkıyor afedersiniz ...
Ütopik şeyler düşünmeyin Türkiye burası ve üniversite mezunları bile iş bulamıyor .
Çocuk kartları acik Oynamış işine gelen devam eder etmeyen eyvallah der
Kartlari acik oynamamis iliskinin basinda boyle konusmamislar once kendine baglamis sonra annem demis. Kayinvalidede 45 yasinda oglunun evlenince ne kadar yardimi olabilir diye kendi buyuk olarak dusunmesi lazim

Herkes temizlik yapamaz hanimefendicim kendi evimizi temizlerken bile bir tarafimiz çıkıyor afedersiniz ...
Ütopik şeyler düşünmeyin Türkiye burası ve üniversite mezunları bile iş bulamıyor .
Çocuk kartları acik Oynamış işine gelen devam eder etmeyen eyvallah der

Ama mecburiyet diye birsey var, hayat sartlari diye birsey var. Bende 67 yasima kadar çalismak zorundayim emekli maasimi almak için. Insan cocugundan geçinmek istememeli. Evet tüm hayati boyunca çalismadi fakat o durumda olan milyonlarca kadin var ve aslan gibi cocuklari için çalisip evi geçindiriyorlar.

Kadinin cocugundan geçinmek istemesi, o cocun hayatini ipotek altina aliyor. Cocuk bunu istiyebilir fakat o zaman seçmeli. Hem yemek hem pasta olmaz.

Merhaba hanımlar. Herkese iyi pazarlar dilerim.
Sevgilimle birlikte geçen 1,5 yılın sonunda bazı konularda anlaşamamaya başladık. Başta anlaştığımız veya benim istediğim gibi olacağını söyleceyeği konuları şimdi kendi istediği gibi olsun istiyor. Bunlardan birisi de annesini geçindirmek.
Sevgilimin annesi bekar, 45 yaşında. Şuan sevgilimle beraber yaşıyorlar. Sevgilim “biz evlendikten sonra annemin geçim masraflarını karşılayacağım, kirasını masraflarını ödemek zorundayım, annemin dedemden kalan 1000 TL maaşı ona yetmez, kendisi çalışsa bile zaten en fazla 5 sene çalışır/çalışmaz sonra bizim elimize bakar” dedi. Duyduklarıma inanamadım. İki ayrı ev geçindirmek zorunda olduğunu ve başka hiç bir seçeneği olmadığını bu konuda anlaşamıyorsak ilişkinin bitmesi gerektiğini konuştuk.
Eşinin iki ev geçindirmesini hangi kadın kabul eder bilmiyorum. Karısı olarak beni mi, evi mi, çocuğumuzu mu yoksa annesini mi geçindirecek kuş kadar maaşıyla. Ben de çalışacağım fakat benim çalıştığımla ev sahibi olacak veya birikim yapacaksak onun parasıyla niye annesinin evini geçindiriyoruz aklım almıyor. Annesini kendi sorumluluğuna öyle bir almış ki, sanki bu olması gereken bişey ve mecburiyet olarak görüyor. Bu konuya nasıl yaklaşmalıyım. Açıkcası ben ayrılmayı düşünüyorum. Size sorum; bekar kayınvalide nasıl kendi başına geçinir? Not olarak, sevgilimin babası başka biriyle evli, annesiyle yaklaşık 4 sene önce ayrılmışlar. Tek çocuk.

Düzenleme: 1,5 senedir “annem teyzemle aynı eve çıkar masrafları bölüşürler, anneme zaten maaş yatıyor birde çalışır kendisi geçinir, bizde 300-500 elimizden gelen yardımı yaparız” diyordu. Şimdi bütün masrafları kendi karşılayacağını, annesinin teyzesiyle geçinemeyeceğini tek yaşıyacağını söylüyor. Ve bunu annesine söylese kadın zaten hiç bişey yapmasına gerek kalmaz çalışmaz da. Aylık belli bir miktar yardım yapmak ve eksiklerini almak ayrı, tamamen sorumluluğu üstlenmek ayrı bir şey benim gözümde. Haksız mıyım? Her sene fikri değişiyor, seneye “annem tek yaşayamaz bizle yaşasın” diyecek diye korkmuyor değilim. Annesi hassas konusu.
Teknik olarak evlat anneye bakmakla yükümlü.
Kabul edemezseniz ayrılabilirsiniz

Kartlari acik oynamamis iliskinin basinda boyle konusmamislar once kendine baglamis sonra annem demis. Kayinvalidede 45 yasinda oglunun evlenince ne kadar yardimi olabilir diye kendi buyuk olarak dusunmesi lazim
Tabi hepimiz ilişkiye başlarken olur da bu iş evliliğe giderse diye ansiklopedi kıvamında rehberler koyuyoruz birbirimizin önüne bütün şartları anlatan 😂

Simdi evlenecekler cocukta olacak neden o cocuk kresde buyusun?cevremizdede boyle cocuklarinin hayatina coreklenmis insanlara onay vermeyin ki insanlar biraz dusunsun hata yapiyorlar mi diye
Kimse bir yere çöreklenmiyor yalnız, annem çalışsa 5 yıl çalışır vs. de demiş çocuk olabilecekleri açıkça söylemiş ama konu sahibi şimdiden olmayan evin ,olmayan çocuğun hesabını yapıyor. Kuş kadarsa maaş ( bundan kasıt ne anlamadım) zaten tek ev bile geçindirilmez. Bu durumda evlenmek yanlış olur. Ha bir de çocuğu çeyizde getirmeyecekse çok da güzel çalışılır bir süre. Ama konu sahibi direkt bana baksın, bana bakacak , bana bakabilecek mi mantığında. Çocuk elbet kendine uygun birini bulabilir, şartlar- beklentiler bu kadar uymuyorken ille de evlenmeye gerek yok.

bende yazdiklariniza inanamadim😳 annesi bu yaa agac kovugundan cikmad。 ayni seyi kendi annen icin dusunurmuydun acaba。 esim anne babasinin eli ayagi gibi faturalara kadar oder heray。 anababasi yapacak valla。 sevgililikte boyle ayri kese hesaplari evlilikte hic dusunemedim ozur dilerim

Bizim jenarasyon değilki kadın.. Biz çalışıyoruz bu dediklerinizi yapabilen kıvama 80'lerin sonu 90'lılar geldi.. Eskisi değil yani 25'li yaşlarına kadar çalışmamış gençlerde bile bunu yapamayan varken temizliğe gidecekse annem ben göndermem yani.. Yani başka işe de tecrübesiz almıyorlar çok görmemek lazım karşı tarafın düşüncesini

Bizim jenerasyon degil dedigin kadin, benden sadece 10 yas büyük. Temizlik yapmak ayipmi? Benim annemde yillarca fabrikalarda çalisti. Kadin artik bir sekilde yanliz kaldi, bir sekilde bir çare bulmali. Oglu hada 2-3 yil geçimini sagladi peki sonrasi? Ekonomi zaten berbat. Bu düzeni daha nereye kadar tutturabilir oglu?

Kadin bir 5 hatta 10 yil çalissa, iyi kötü bir emekliligi olur yada kenara para atabilir. Ogluda sonrada emekliligini tamamlayabilir. Kadin mecburen çaba göstermeli yani. "Benim elimden bisey gelmez" deyip sadece oglundan para beklemesi, o genç yasta evet bence olmamali.

Adam daha yolun basinda sartlarini soylemis. Annesine bakmak istiyorsa ve bu sizin isinize gelmiyorsa ayrilirsiniz.
Ben de tek cocugum, annem 16 senedir bekar. Tum sorumlulugu her zaman bana aittir. Maasi var ama olmasaydi da ona ben bakardim. Esim de ayni sekilde isterse babasini annesini gecindirebilir. Sorun etmem,sorun edenle de yasamam ayni evde bu kadar net ve basit bir mesele.

O kadar cumlenizden suna takildim bu arada
Ben de çalışacağım fakat benim çalıştığımla ev sahibi olacak veya birikim yapacaksak onun parasıyla niye annesinin evini geçindiriyoruz aklım almıyor.
Esinizin parasiyla gecinirken sorun yok da siz calisinca o para neden sadece sizin paraniz oluyor? Eve giren para ikinizin parasidir,sen calistin ben calistim diye ayiracaksaniz evlenmeyin sadece ev arkadasi olun daha masrafsiz ve etik olur

Sevgilimle birlikte geçen 1,5 yılın sonunda bazı konularda anlaşamamaya başladık. Başta anlaştığımız veya benim istediğim gibi olacağını söyleceyeği konuları şimdi kendi istediği gibi olsun istiyor. Bunlardan birisi de annesini geçindirmek.
Sevgilimin annesi bekar, 45 yaşında. Şuan sevgilimle beraber yaşıyorlar. Sevgilim “biz evlendikten sonra annemin geçim masraflarını karşılayacağım, kirasını masraflarını ödemek zorundayım, annemin dedemden kalan 1000 TL maaşı ona yetmez, kendisi çalışsa bile zaten en fazla 5 sene çalışır/çalışmaz sonra bizim elimize bakar” dedi. Duyduklarıma inanamadım. İki ayrı ev geçindirmek zorunda olduğunu ve başka hiç bir seçeneği olmadığını bu konuda anlaşamıyorsak ilişkinin bitmesi gerektiğini konuştuk.
Eşinin iki ev geçindirmesini hangi kadın kabul eder bilmiyorum. Karısı olarak beni mi, evi mi, çocuğumuzu mu yoksa annesini mi geçindirecek kuş kadar maaşıyla. Ben de çalışacağım fakat benim çalıştığımla ev sahibi olacak veya birikim yapacaksak onun parasıyla niye annesinin evini geçindiriyoruz aklım almıyor. Annesini kendi sorumluluğuna öyle bir almış ki, sanki bu olması gereken bişey ve mecburiyet olarak görüyor. Bu konuya nasıl yaklaşmalıyım. Açıkcası ben ayrılmayı düşünüyorum. Size sorum; bekar kayınvalide nasıl kendi başına geçinir? Not olarak, sevgilimin babası başka biriyle evli, annesiyle yaklaşık 4 sene önce ayrılmışlar. Tek çocuk.

Düzenleme: 1,5 senedir “annem teyzemle aynı eve çıkar masrafları bölüşürler, anneme zaten maaş yatıyor birde çalışır kendisi geçinir, bizde 300-500 elimizden gelen yardımı yaparız” diyordu. Şimdi bütün masrafları kendi karşılayacağını, annesinin teyzesiyle geçinemeyeceğini tek yaşıyacağını söylüyor. Ve bunu annesine söylese kadın zaten hiç bişey yapmasına gerek kalmaz çalışmaz da. Aylık belli bir miktar yardım yapmak ve eksiklerini almak ayrı, tamamen sorumluluğu üstlenmek ayrı bir şey benim gözümde. Haksız mıyım? Her sene fikri değişiyor, seneye “annem tek yaşayamaz bizle yaşasın” diyecek diye korkmuyor değilim. Annesi hassas konusu.
En başından dürüstçe söylemiş planını. Üstelik annesi. Kendisini bu yaşa getiren kadın. Tabii ki bakacak geçindirecek. Bunda anormal birşey yok. Ancak esas karar sizde. Bunu kabullenip kabullenmeyeceğinize göre adım atın.

**Aynı durumda kalsaydım sevgilinizin yaptığını yapardım.

Bizim jenerasyon degil dedigin kadin, benden sadece 10 yas büyük. Temizlik yapmak ayipmi? Benim annemde yillarca fabrikalarda çalisti. Kadin artik bir sekilde yanliz kaldi, bir sekilde bir çare bulmali. Oglu hada 2-3 yil geçimini sagladi peki sonrasi? Ekonomi zaten berbat. Bu düzeni daha nereye kadar tutturabilir oglu?

Kadin bir 5 hatta 10 yil çalissa, iyi kötü bir emekliligi olur yada kenara para atabilir. Ogluda sonrada emekliligini tamamlayabilir. Kadin mecburen çaba göstermeli yani. "Benim elimden bisey gelmez" deyip sadece oglundan para beklemesi, o genç yasta evet bence olmamali.
Evet aynen böyle. Yoksa kimse annesini yüzüstü bırakmaz bırakmasın da zaten. Ama insan 45 yaşında bir insandan çaba bekliyor. Benim annem 70 yaşında rahmetli babamdan kalan maaşı var ama çalışkan bir kadın örgü örüp satar, erişte keser bir şekilde harçlığını çıkartır. Anne yapma deyince "kendi el emeğimi yemek daha güzel" diyor. Nasıl olsa oğlum var yan gelip yatabilirim mantığı biraz kötü.

Ayol anne adamin annesi maas yine kendi maasi. Kizi da zorlamıyor, işine gelmiyorsa ayrilir.
1.5 yillik arkadasliktan sonra mi kendi annesi olmus? Durust olmamis hatta bu kizcagizin sevgisine iyice guvenmis ben anneme bakcam sen eve bakcana getirmis isi kisaca!!!ben boyle annelere kiziyorum cocuklarinin hayatini caliyorlar ve maalesef ki toplumda bunu onayliyor!! Kendi hayatini minumumda idare edecek gucun olur arttirabilirsen tabi annene yardim edersin ama ben anneme bakcam sen evi gecindircen diyemezsin hele 1,5 yil arkadasliktan sonra demen hainlik olur

Ben annemin temizliğe gitmesine ya da çocuk bakmasına razı olmam mesela arya. Mesleği yoksa ve rahat bir iş bulamayacaksa çalışmasın, ben bakarım. Gerekirse evlenmem yine bakarım. Evlenmek anneden önemli değil.

Konudaki sevgili de bunu söylemiş. Bu tartışmaya açık bir konu değil demek ki. Anneme yardımcı olacağım, bu benim kararım ve bu karar sana uymuyorsa yolun açık olsun demiş dürüstçe. Şimdi şurada çalışsın demek saçma değil mi? Kadın çalışmayacak, oğlu yardımcı olacak. Bu sizin yazarak değiştirebileceğiniz bir durum değil. Tartışmaya açık değil.

Ben birseyler degistirmiyorum ki. Hani sanki oglu bunu okuyacak. Ancak konu sahibine sanki o kötüymüs gibi, dogal olan sadece anneye bakmakmis gibi yaklasmakta bana yanlis geldi. Herkes kendi fikrini belirtmekte özgür.

Ve çalismak kötü birsey degil ki. Hele 45 yasindaki bir kadin olarak. Kadin genç, uzun vade plan olmali. "Ben ömür boyu evlenmem, anneme bakarim" pek bir plan degil açikçasi. Ha çok zenginsin, pek hayat standardindan ödünce vermezsin annene bakarsan o halde normal karsilarim. Ancak bu adam anladigim kadari ile zaten ortalama maas aliyor.

Baştan dürüst olmamış anladığım kadarıyla, eğer baştan böyle söylemiş olsaydı, "bile bile devam etmissnz" derdim.
Ama adamın senede bir fikri değişiyor.
Bilemedim sonuçta annesi, anne bu benim eşim bile babana (Allah korusun) bi şey olsa annene ben bakarım"diyo.
Benim annem için bile böyle söylüyor, ki insanın öz annesi bambaşkadır hak verdim sevgilinize ama senede bir fikir atıyorsa ortaya güvenmezdim açıkçası.

Benim başıma böyle bir şey gelseydi kabul ederdim (aynı evde yaşamamak kaydıyla.)

Çünkü benim de annem var ve bu tür durumlarda düşünerek, empati kurarak hareket etmek gerekiyor.

Yapamıyorsanız ayrılın.

Allah askina kadin 45 yasindaymis kendi kendine bakabilir.cocuklar elbette anne babaya destek olabilir ama saglamken cocuguna tum sorumlulugu yuklemek nasil bir bencillik
Farkındaysanız adam da annem calışsa bilesen fazla 5 sene hadi olmadı diyelim 10 sene çalışsın. Elinde sonunda bu kadın oğluna muhtaç olacak mı olacak. Ne yapsn o zaman da anne karım istemiyor huzurevine mi git desin ?

Anneye biryerden gelecek para,miras falan yoksa cocugunun evine bakacak belli .Hayatinin sonuna kadar bu boyle olacak.45 yasina kadar calismamis kadin bu saatten sonra duzenli is bulamaz.Anneyi yola atamaz ,atmamali ama bu durum hayat boyu 3 kisiyi de yorar.Oglan belki yuksek tutarli is bulsa belki cozum olur ama gene de baska sorunlar yasanir.
Sevginiz coooook derin degilse bu iliskinin yurumesi cok zor.

1.5 yillik arkadasliktan sonra mi kendi annesi olmus? Durust olmamis hatta bu kizcagizin sevgisine iyice guvenmis ben anneme bakcam sen eve bakcana getirmis isi kisaca!!!ben boyle annelere kiziyorum cocuklarinin hayatini caliyorlar ve maalesef ki toplumda bunu onayliyor!! Kendi hayatini minumumda idare edecek gucun olur arttirabilirsen tabi annene yardim edersin ama ben anneme bakcam sen evi gecindircen diyemezsin hele 1,5 yil arkadasliktan sonra demen hainlik olur
Benim annem de 46 yaşında hiç çalışmamış hayatında, böyle bir durum ile karşı karşıya kalsaydı bu yaşta gitsn temizlik yapsın, çalıssn diyemezdim.
Ama benim annem temizlik bile olsa yapardı o ayrı konu.
Bende dürüst olmamasına takıldım baştan dürüstçe davranmış olsaydı çocuğu anlardım ama burda kızada hak veriyorum adam dürüst olmamış

X