Sevgilim bekar annesini geçindirmek istiyor

Keşke okuyupta yorum yapsaydınız, 25 yıldır çalışıyorum, sabah 5:30 da kalkarım, ne kocama ne de başka birine asla ihtiyacım yok hayat yatırımlarımı çoktan yaptım. Hangi işi yapıp yapmayacağıma da ben karar veririm hariçten gazel okuyanlar değil, daha konuyu ne yazdığımızı, ne anlettığımızı anlamamışsınız öyle saldırıyorsunuz ayıp ama ilaveten hanfendi değildir o hanımefendidir

Bence duygusal yaklaşılıyor olay bu. Yalniz bu şekilde yaşayan insanlara asalak, onursuz vs yazan olunca insanlar savunma ihtiyacı hissediyor sanırım. Kadın kendi doğurduğu büyüttüğü kişiden destek alıyor cocuk da istiyorsa sorun ne...Bence asalaklik böyle bir şey değil. Ne bileyim kocasını sevmediği, kocası ona kötü davrandığı halde parası için çalışmamak için çekenler. Ya da aldatilinca çalışmıyorum neyle geçineyim diye affedenler vs vs... burdaki gibi anneye gelene kadar neler var...ki anne ne durumda onu da bilmiyor konu sahibi. Olayın neresinde haberi bar ki onu da bilmiyor. Zaten olay aslında para verirse geçinememek de değil. Kocası aylık 40bin kazanıp i3bini ile ailesine yardım etse ona bile laf eder çoğu kadın. Bazılarının derdi kaynamasına para gitmesin...burdaki olayda o maaş ile iki ev geçinmez zaten de geçinse hatta ellerine 10bin bile kalsa kadın der ki 13bin kalacaktı normalde...

Aslına bakarsan asalak kelimesi ağır haklısın .bana göre bencillik ,tembellik yaptığı mesela....bu arada konu sahibi annesi ile ilgili bilgileri yazdı gözden kaçmış olabilir konu sahibinin erkek arkadaşı babaannesinde buyumus annenin evliliği hep sorunluymus ama hiç bir zaman çalışmamış olacakki şimdide durum devam ediyor bence tamamen kişilik meselesi burda çok icsellestirilecek bi durum yok.ayrica 40 bin tl kazansa tabi ki bu mesele edilmezdi akşamdan beri 6000 tl gibi küçük bi mebla ile nasıl iki ev geçinir onu anlamaya çalışıyoruz

Eğitim düzeyiyle pek alakası yok kişisel deneyimlerle çok alakası var ama haklısınız. Muhtemel ki annenizle ilgili bir sorununuz var sizin o yüzden bunu anlamlandıramıyorsunuz. Çünkü ben annesiyle iyi anlaşan birinin anneye bakmayı dilencilikten aşağı görebileceğine inanmıyorum. Konu sadece anne baba siz olayı mirasa paraya getiriyorsunuz hatta alakasız bir biçimde. Kötü tecrübelerden kaynaklı bu olumsuzluğunuz sanırım, anlıyorum ve hak veriyorum size. Ve lütfen artık alıntılamayın burada bitsin konuşmamız zira aynı payda da buluşamayacağımız çok açık ve ben yoruldum

Konu bir noktadan sonra koptu gitti bahsi gecen kv adayini geçti ahlaki bir ikileme döndü.

Evet gercekten kadin aciz olabilir, sağlığı musait olmayabilir , becerisi, girisimciligi zayif olabilir. Cocugu bakacaktir. Bakmalıdır da böyleyse zaten.

Ama su 45 yaş kışkırtıcı oldu sanki. 70- 80 desen üç beş kişi yazar kapanırdı konu. Ortalama insan ömrünü düşünürsek Allahtan bir kaza bela olmazsa 30 yil daha yasayacak. 30 yil baskasinin eline bakmak. Uretmemek ne bileyim... Cok ciddi bir sağlık sorunun olur anlarim. Dr calisamaz der.

Bu konuyu tipiklestirip uzerinden sosyal mesaj vermek bana yanlis geldi. Extrem bir durum bence. Gelecegi biraz da planlayip ona gore yasamak lazim. Cocugunu kendine ebeveyn yapmak bu kadar basit olmamali.

Çalışma konusu da cok arabeskleşti. Bakıcılık, bulaşıkçılık yerden yere vurduk. Tas tasi demedik kadina ama illa bir sey bulmali insan üretecek. Ye yat ye yat nereye kadar.

Bir de düzelteyim .

40 yaş gencligin yaşlılığıdir.
50 yaş yaşlılığın gencligidir.

Allah hepinize hayirli evlatlar saglikli ömür versin. Bir avazda geldigimiz şu dünyadan elden ayaktan dusmeden guzel anilar ve eserler birakarak bir avazda ugurlanalim insallah.

Ahahaha valla hepimiz yorulduk isteyen çalışır üretir istemeyen köşede oturur yıkıntı olur yapabilecek bisey yok Allah herkese geçim kolaylığı versin ne diyelim su sartlarda....

Şöyle bir göz attım da hararetli forumlardan biri olmuş bu forumda.
Annene olan sevgine, evlatlık vazifene sonuna kadar saygım var, öyle de olmalı zaten Ama kendi yaşantımıza göre değil forumda ki olay örgüsüne göre cevap vermemiz gerekirse sizin gibi düşünmüyorum.

Benim annem 63 yaşında hiç çalışmamış bir kadın. Şu saatten sonra maddi olarak muhtaç kalırsa başımın tacıdır. Ne eş dinlerim ne şart şurt elimden geleni yaparım. Ama konuda ki kv 45 yaşında ve geçimi için bir şeyler yapabilecek güce kuvvete sahip.
Ben 40 yaşındayım halen aktif olarak çalışıyorum. Mesleğim ve eğitimim olmasaydı, masa başı iş değil başka bir iş yapar geçimimi sağlamaya çalışırdım. Maddi olarak muhtaç kalırsam kendimi sıkmak yerine kızıma yada oğluma beni geçindireceksiniz dersem bencillik etmiş ve onların hayatından çalmış olurum. Eğitimlerini sekteye uğratmış olurum, buda uzun vade de onlara vereceğim en büyük zarar olur.

Teyzem 55 yaş civarı, eşinin aldığı maaş yetmediği için çalışıyor. Konfeksiyonlarda iplik temizliyor, bankada çay getirip götürüyor, masa siliyor. Ufak tefek sağlık sorunları var ama ekmeğini kazanmaya engel değil.

Yine 40'lı yaşlarda bir arkadaşım var eşinden boşandı. En büyük çocuğu lise çağlarında. Kadın ayrıldıktan sonra eğitimi olmamasına rağmen mobilya mağazasında satış personelliği yaparak geçimini sağlıyor. Ben bu yaştan sonra çalışamam hadi girin birer işe bana bakın derse benim gözümde kötü ebeveyndir.

Burada görüşlerimizi yazarken yaşları da baz almalıyız. 60 yaşına gelmiş bir kadına "hadi git çalış benden beklentin olmasın" demek kötü evlat olmaktır. 45 yaşında evladın daha hayata atılmadan "ben rahatımı bozamam ömrümün sonuna kadar bana bakacaksın" demekte kötü ebeveyn olmaktır bana göre. Ha bedensel olarak geçimini sağlamaya engel durum varsa o zaman bu görüşlerim geçerli değil.

Konunuzu okuyunca basta kizdim. Annenin durumu ortada. Isi yok gucu yok. Oglu tek cocuk illaki bakacak. Bu konuda sevgilinize destek olmalisiniz diye dusundum. Sonra size hak verdim. Illa bu fedakarligi vermek zorunda degilsiniz, eger zorlanacaginizi biliyorsaniz, sizi cok etkeleyecek birsey olacaksa ilerde (ki olacaktir suan bile muhasebesini yaptiginiza gore) ayrilmakla dogru karar aldignizi dusunuyorum. Evlenmeden bu konuyu dusunup tartmakta dogru yapmissiniz. Umarim gonlunuze gore biri cikar karsiniza.

Bir arkadasimin sevdigi, anne ve babasi yasli oldugundan dolayi onlara bakmaya mecbur oldugnu ve ayri eve kesinlikle cikmayacagini soyledi. Arkadasim bu agir sorumlulugu ustlenemeyecgi icin iliskisini sonlandirdi. Insanoglu kaldiramayacagi yukun altina girmemeli bencede.

Ben beni doğurdu bakmak zorunda kısmına da katılmiyorum mesela ama burda görüyorum anne baba köle olacak ama çocukların anne babasına bakmaya gelince wooww asalak anneme asalak diyeninde ağzına depiği korum
Nasıl yani? doğurduğuna bakmak zorunda değil misin? kendi rızanla dunyaya getirdiğin ve hayatı sana bağlı olan bir cana bakmakla, yetişkin insanlara bakmak aynı şeyler mi? doğurup bebeğimi sokağa atabilirım , bakmaya mecbur degilim, ama eli ayağı tutan 45 yaşında anneme zevk için bakarım, yeter ki konu komşu " hayırlı evlat" desin....öyle mi?

Bi de "debik" ne?

Son düzenleme:
Depik ne biliyorsun işte yeme beni piraye

Evet bence anne baba köle olmamalı ömür boyu en azından doğurduğumun doğurduğuna kadar bakmamalı mesela ama kk da bunu savunanlarla dolu belli bir yaştan sonra kendi hayatını yasmak isteyen insanlar burda linç göruyor

Ha bu belli bir yaşa gelmiş bilmem kaç yasinda hala beni doğurmasaydı bakıcak tabi diyenler için diyorum ayrıca kimse kimseye bakmak zorunda değil ya hani

Herkes birşey yazmış bide yazdıgımı begenmemişler kimisi demişki gitsin annesi kendi çalışsın kimisi ayrıl demiş kıza annesine bakacak diye ya teyzesi değil halası degil ANNESi ya annesi anne nedemek onu mu unuttuk yoksa büyüyünce anne dış kapının mandalı mı oluyor kendi çocuklarınıza oglum kızım ilerde yaşlanınca bana bakmayın diyebiliyormusunuz beyaz melek filminde bir sahnede şöyle diyordu anne babar küçücük evlerine onlarca çocuk torun sıgdırırken evlatlar kocaman evlerine anne babalarını sıgdıramıyorlar.. yazık birgün bizde yazlanıcaz böyle kalmyacagız

Aynen ya...çocuğunu büyütüyorsun yetmiyor torununu...hem de büyütmek zorunda diyen bir sürü insan var. Yani seçim de değil zorunluluk gibi. Koca adam, kadın olmuş çocuğuna bakıyorsun bazen evlenene kadar. Yetmiyor boşansa yine sana geliyor yardım ediyorsun, bakıyorsun. O zaman kimse bir şey demiyor anne baba ya... ama tam tersi durumda hemen anne babaya laf. Doğayı örnek verenler var. Doğadaki annelik bizimki gibi değil ki...belli bir dönem sonra bitiyor. Arada dinlenme süresi var sonra tekrar başa sarıyor .doğurganlık bitince tamamnr kendine kalıyor. Bizde öyle mi ölene kadar... doğada aç kalınca yavrusunu yiyen hayvanlar var vs... Tam buraya uyacak örnek değil o yani

Evet benim kizim bana bakmasin. Cocugumu "yaslilik sigortasi" olsun diye dünyaya getirmiyorum. Ona göre parami biriktiririm, kendime bakarim. Gerekirse hemsire, bakici ne bilim ne tutarim, yinede istemem kizimin bana bakmasini.

Ki ortada "bakilcak" durum bile yok. Kadin yasli degil hasta degil. Tüm hayati çalismadi diye, evladinin hayatini çalip ondan medet ummasina bahane degil. Eger bir evlat dünyaya getiriyorsan, onu her sekilde sömürme hakki vermiyor. Ebeveyn- evlat iliskisi, evlat-ebeveyn iliskisi ile asla ayni olamaz. Ben kizima verdiklerimi kosullara baglamiyorum. Ben dünyaya getirdiysem, ben sorumlulugunu alacam. Bunun kisasida olmaz. Ben yaptim, hadi simdi sen yap olmaz.

Ha evlat olarak ne olur? Ziyaret edersin annenleri, hal hatir sorarsin. Bu konuda mesela bekar bir anne/baba var ise, arada faturalar ile yada bir alis veris yaparak yardim edersin. Manevi olarak degerli oldugunu his ettirirsin. Ancak kendini feda etmemelisin. Hiç kimse için. Bu hayata hepimiz sadece 1 defa geliyoruz. Bir anne babada kendini evladi için feda etmemeli. Herseyin bir yeri, bir siniri olmali.

Ha bu belli bir yaşa gelmiş bilmem kaç yasinda hala beni doğurmasaydı bakıcak tabi diyenler için diyorum ayrıca kimse kimseye bakmak zorunda değil ya hani
Sen olayı çok yanlış anlamışsın canım, anne baba elbette evlatlarina bakmak zorunda, bunun sınırını da anne baba belirler, misal ben kendi keyfim için şahane bir kız doğurdum, istersem ölene kadar bakarım ama planım en fazla 30 yaşına kadar eğitim ve yasam giderlerini sağlamak sonra müsaade istemek...25 inden sonra kendi ayakları üstünde durabilir, sonrası benim keyfime kalmış, canım isterse, ömrüm olursa , o da kabul ederse torun da bakarim, zaten ben ona hakettiği imkanları sağlayabilirsem torun baktirma gibi arabesk dertleri olmayacak....ama bu arada kendimi de düşünüp yaşlilik için de afedersin eşşek gibi çalışıp birikimimi yapıyorum, emeklilik×2 +kira gelirim kenarda, çoluk çocuğun insafına kalmıycam, bana baksın diye onun da hayatını karartmıycam böylece

Son düzenleme:
Kadın şimdi 45 yaşında. Hiç çalışmamış emekliliği olmayacak. Ileride zaten birlikte yaşamak noktasına gelinecek. Ikı ev geçindirmek zaten fantezi olmuş.
Ya beraber yaşamayı düşünüp planlamak lazımmış yada ayrılmak.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…