Sevgilim bekar annesini geçindirmek istiyor

Ben direkt o kısma daha çok odaklandım astrojurnal, yani annesinin çalışmasını istemiş istememiş, genç anne neden çalışmıyor vs bana göre 2. planda kaldı, onlar ana oğul kendi sorunları fakat kıza söyledikleri, kaç yıllık eşim dese çok kırılırım, adam resmen rol yapmış belki annesi konusunda da rol yapıyor, hangi bir yaptığına ya da sözüne güvenilir ki bu saatten sonra, düşünsene adam sizin hoşlanacağınızı bildiği bir şey yapıyor ama içinden geldiği için mi yaptı yoksa yüzüm düşmesin diye mi yaptı diyerek düşünüp duracaksınız 🙇‍♀️

Valla iyi ki evlenmeden her şey ortaya çıkmış, youandi evlenseydi büyük hayal kırıklığı yaşayacaktı.

evet kesinlikle. sevgilin birşey yapıyor, çok mutlusun ancak bunu hep zoraki yapmış. insanın ağzında çok kötü bir tat bırakır bu.
zaten hepsinden öte bu ayrılık için yeterli.
insan her güzel anda şüpheyle zehirler kendini.

Demekki iki taraf içinde hayırlı olmuş ama calismamayi desteklemek bana her halükarda tuhaf geliyor. Geri kalan sayfalarda da yazdım benim annem su an 58 yaşında babamın işleri zora girdiğinde 54 yaşında falandı emekli maaşı var ama gelir azalınca annem evden neler sattı neler.ve çok da güzel paralar kazandı ablam da bende kimsenin bizi mecbur hissettirmemesine rağmen ara ara yardim ettik annem su an internetten satis yapmaya başladı sağlık durumuna gelirsek oldukça kilolu ve 2 anjio geçirdi ama hem madden hem ruhen kendini O kadar iyi hissediyor ki keşke üyeliği olsa da yazsa :)
Ben zaten her zaman çalışmamın taraftarıyım hepte yazarım. Benım annem 50 yaşında babamın durumu çok çok iyi çalışmıyor ama çalışmamasının nedenleri var. Okula gönderılmemiş butun kardeşlerı okutulmuş kendısı okutulmamış evlenene kadar köyde hayvanlara bakmış. Devletın verdığı çeyız parasını bıle annesı vermemış. 25 yaşında engelli kardeşim var omrunu ona ve bıze adadı. Boynunda fıtıklar var. Diz kapağı kayık. Beli sorunlu şu an ılerde mısal boşansa bu kadın çalışamaz. Okuma yazma öğrendı ama bızım gıbı hızlı hızlı okuyamaz her şey kelimesini ayrı yazamaz bilemez. Ama hayali hep kadın doğum doktoru olmak bunu söylerken gözleri dolar. Yanı kımse kımsenın yaşadığını bilmiyor bır sağlık sorunu var mı bılemez. Ben kalkıp maaşını zaten eşimin aılesıne harcamasını tabı kı ıstemem ama hepten ustlerınden elini çeksın ıstemem. Faturalarını odeyebılır ya da kırasını ödeyebilir. Benım aılemın durumu ıyı olsada ben ılerde anneme jestler yapabılırım . Isterse zengın olsun arada harçlık verebılırım. Bu evımden kısıp değil ımkanım varsa yaparım eşim bana bunun lafını yapamaz. Çünkü evımden kısmıyorum elimde vardır yaparım. Konu sahıbıde kendınce haklı ama ben çifte standarta da karşıyım belli şeylerde

Tatlım ben yorumlarını severım ama konu sahıbının annesı evlenınce bu beklentıye girceği ne malum annesının faturasına kirasına yardım edıcek ya da cüzzi yardım kabul edıcek. Konu sahıbı istememiş ayrılmış bu hakkı ama karşı tarafta daha evli değil annesıyle şuan yaşıyor evını karşılıyor kuafore gıdıyor sevgılım sayesınde gıbı bakış açısı da normal değil. Sonuçta şu an beraberler beraber yaşıyorlar yardım edecek. Ama konu sahıbı bır yorumunda ben belkı okutacam çalışmak ıstemeyecem bana bakıcak söylemlerıne kımse bır şey demıyor. Eşi çalışmak ıstemeyınce tabı kı bakıcak ama annesıne fazla demıyorum cüzzi yardım edılebılır buna fazlasıyla aslan kesiliyor. O yanlışsa buda yanlış. Şimdide aıle evlatlarına bakmak zorunda gıbı yorumlar gelıyor eee bu ne perhiz bu ne lahana turşusu bu ınsanlar mezara kadar evlat dıye yardım etcekler ama aıle yardım ıstedımı uslupsuz cumleler kuruluyor

Konu sahibi oyle demis cunku , sevgilisi annesinin evini de gecindirecegini ve her ay iki bin lira verecegini soylemis o yuzden bu sekilde yorum yapiyorum basindan beri
Konu sahibinin bana bakacak yorumunu gormedim , konu guncellemesinde sevgilisi calisirsan parani alirim gibi bisey demis onu yazmis
İhtiyaci olan evlat da olsa ana baba da olsa elbet yardim edilir , ben bunun aksine birsey demedim ama ne evlat diye annesinin tum gecimini karsilamak zorunda ne de anne diye ölene kadar evladina bakmak zorunda
Bak su anda ben koronadan dolayi annemin evindeyim , ha biz saglik ve corona yuzunden geldik ama annem elimizi cebimize attirmiyor destek olmak istiyor bana , iki gün sonra annemin ihtiyacı olur ben ona destek olurum , aile olmak boyle birseydir ama ben desem ki ooo annem degil mi bakacak elbet o zaman yanlis olur ki demem zaten , elim ayagim tutuyor sukur yeniden calisip kendime de çocuklarıma da bakarim

Konu sahibi oyle demis cunku , sevgilisi annesinin evini de gecindirecegini ve her ay iki bin lira verecegini soylemis o yuzden bu sekilde yorum yapiyorum basindan beri
Konu sahibinin bana bakacak yorumunu gormedim , konu guncellemesinde sevgilisi calisirsan parani alirim gibi bisey demis onu yazmis
İhtiyaci olan evlat da olsa ana baba da olsa elbet yardim edilir , ben bunun aksine birsey demedim ama ne evlat diye annesinin tum gecimini karsilamak zorunda ne de anne diye ölene kadar evladina bakmak zorunda
Bak su anda ben koronadan dolayi annemin evindeyim , ha biz saglik ve corona yuzunden geldik ama annem elimizi cebimize attirmiyor destek olmak istiyor bana , iki gün sonra annemin ihtiyacı olur ben ona destek olurum , aile olmak boyle birseydir ama ben desem ki ooo annem degil mi bakacak elbet o zaman yanlis olur ki demem zaten , elim ayagim tutuyor sukur yeniden calisip kendime de çocuklarıma da bakarim
Zaten aynı şeylerı düşünüyoruz ama burda ınsanlar bırbırını yanlış anlıyor ya da aıleler verıcı olmalı kafasındalar o kadar konu gördük ki belli yorumlar burda da gectı ben bununda yanlış olduğunu düşündüm. Aynı şeylerı konuşuyoruz aslında

Merhaba hanımlar. Herkese iyi pazarlar dilerim.
Sevgilimle birlikte geçen 1,5 yılın sonunda bazı konularda anlaşamamaya başladık. Başta anlaştığımız veya benim istediğim gibi olacağını söyleceyeği konuları şimdi kendi istediği gibi olsun istiyor. Bunlardan birisi de annesini geçindirmek.
Sevgilimin annesi bekar, 45 yaşında. Şuan sevgilimle beraber yaşıyorlar. Sevgilim “biz evlendikten sonra annemin geçim masraflarını karşılayacağım, kirasını masraflarını ödemek zorundayım, annemin dedemden kalan 1000 TL maaşı ona yetmez, kendisi çalışsa bile zaten en fazla 5 sene çalışır/çalışmaz sonra bizim elimize bakar” dedi. Duyduklarıma inanamadım. İki ayrı ev geçindirmek zorunda olduğunu ve başka hiç bir seçeneği olmadığını bu konuda anlaşamıyorsak ilişkinin bitmesi gerektiğini konuştuk.
Eşinin iki ev geçindirmesini hangi kadın kabul eder bilmiyorum. Karısı olarak beni mi, evi mi, çocuğumuzu mu yoksa annesini mi geçindirecek kuş kadar maaşıyla. Ben de çalışacağım fakat benim çalıştığımla ev sahibi olacak veya birikim yapacaksak onun parasıyla niye annesinin evini geçindiriyoruz aklım almıyor. Annesini kendi sorumluluğuna öyle bir almış ki, sanki bu olması gereken bişey ve mecburiyet olarak görüyor. Bu konuya nasıl yaklaşmalıyım. Açıkcası ben ayrılmayı düşünüyorum. Size sorum; bekar kayınvalide nasıl kendi başına geçinir? Not olarak, sevgilimin babası başka biriyle evli, annesiyle yaklaşık 4 sene önce ayrılmışlar. Tek çocuk.

Düzenleme: 1,5 senedir “annem teyzemle aynı eve çıkar masrafları bölüşürler, anneme zaten maaş yatıyor birde çalışır kendisi geçinir, bizde 300-500 elimizden gelen yardımı yaparız” diyordu. Şimdi bütün masrafları kendi karşılayacağını, annesinin teyzesiyle geçinemeyeceğini tek yaşıyacağını söylüyor. Ve bunu annesine söylese kadın zaten hiç bişey yapmasına gerek kalmaz çalışmaz da. Aylık belli bir miktar yardım yapmak ve eksiklerini almak ayrı, tamamen sorumluluğu üstlenmek ayrı bir şey benim gözümde. Haksız mıyım? Her sene fikri değişiyor, seneye “annem tek yaşayamaz bizle yaşasın” diyecek diye korkmuyor değilim. Annesi hassas konusu.

Son düzenleme: Herkesin mesajları için teşekkür ederim. Sevgilimden ayrıldım. Bu konu da oda bende eşit derecede haklıyız. Sorun şu ki; bu sadece onun değil benim de yapacağım bir fedakarlıktı. Ve ben bu fedakarlığa onun değmeyeceğini düşündüğüm için ayrıldım. Konuyla ilgili değil ama biraz bahsetmek isterim, sadece bu anne konusunda değil; diğer konularda da anlaşmazlıklar olduğu için bitirme kararı aldım. 1,5 senedir benim yüzüm düşmesin, terk edip gitmiyim diye yaptığı veya yapacağını söylediği şeylerin çoğunu isteyerek yapmamış. Bundan sonra beni üzmemek için sırf ben istiyorum diye benim isteklerimi yapmayacağını, kendi istemediği hiç birşeyi yapmayacağını söyledi. 1.5 senedir aşık olduğum adamın aslında o olmadığını bana gösterdiği başka biri olduğunu fark ettiğim için ayrıldım. Bunca konunun üstüne anne meselesi tuz biber oldu böyle bir fedakarlığa değmeyeceğini düşündüm. Anne konusuna gelirsek; ayda 2 bin TL annesine yardım yapacağını, annesinin veya benim çalışmak zorunda olmadığımızı, ne ona ne bana çalışın diyemeceğini bu yüzden iki evi de geçindirmeye çalışacağını söyledi. Annesiyle beraber yaşıyor, annesinin aldığı 1000 TL yi naptığını sormuyor veya desteğini istemiyor kendisi evi geçindiriyor ama ben çalışırsam benim maaşımın ortak hesapta olması gerektiğini söylüyor. Annesine aynı tavrı göstermiyor. Büssürü konu var anlatmakla bitmez. Ayrılık kararım umarım ikimiz içinde hayırlı olur. Herkese tekrar teşekkür ederim.
Ya cennet anaların ayağının altında diye bi laf var annesi senin sevdiğin adamı doğurmuş bu yaşa kim bilir ne zorlukla getirmiş 4 yıl öncesine kadar kocasına belki de katlanmak zorunda kalmış şimdi bir evladı canı ona sırt mı dönsün sende kendini haklı görmek için destek mi arıyorsun bu resmen nankörlük toprağı sevmezsen mahsul alamazsın annesini sevmezsen huzur bulamazsın sende onu ana bil ve gerekirse yanınıza alın bi oda fazla ev tutun iki ev bakmayın annenizide ortada bırakmayın seviyorsan sende bu fedakarlığı yaparsın

Nesi terbiyesizce ayak işleri gayet. Sizin de dediğiniz gibi normal şartlar altında mesleği olan kariyeri olan kimse bulaşık yıkamaz gidip.

Benim ailemde çalışmayan başkasının eline bakan kimse yok. Konu zaten bu durumun doğruluğu yanlışlığı da değil. Ortada 45 yaşına kadar çalışmayan bir anne var kendi çalışmak istese yine okey ama belli ki istemiyor. Bu şekilde yaşayan yüzbinlerce kadın var bu ülkede keşke olmasa. Ama nasıl bu normal değilse bir evladın annesine ben evlenicem sen de çalış artık kendi başının çaresine bak demesi de normal değil. Kaldı ki şu dönemde sanki iş bolluğu var gibi yorumlar da çok absürt.

Evlenicek diye annesine bakmamasını istenmesini onurlu ve haysiyetli bulmanız da ayrı tuhaf. Dediğiniz gibi herkesin hayat görüşü. Başınıza gelirse siz öyle yaparsınız.

senin ailende olmadığı için bu kadar rahat konuşuyorsun zaten. Bi düşün bakalım annen sırf çalışmak istemiyor diye ona bakmak zorunda bırakılsan vicdanen ve ömür boyu kendi hayatını yaşayamasan, aşık olduğun insanla evlenemesen, çocuk sahibi olamasan.. allah herkese uzun ömürler versin de sonra sen 50 yaşına gelip iş işen geçtiğinde annen de hakkın rahmetine kavuşup yalnız kalsan, bak bakalım o zamanda böyle ah anam, ben sana bakarım anam, elin sümüklüsü için seni çalıştırmam anam dermiydin.... ordan atıp tutmak kolay oluoyor.

Sevgilimle birlikte geçen 1,5 yılın sonunda bazı konularda anlaşamamaya başladık. Başta anlaştığımız veya benim istediğim gibi olacağını söyleceyeği konuları şimdi kendi istediği gibi olsun istiyor. Bunlardan birisi de annesini geçindirmek.
Sevgilimin annesi bekar, 45 yaşında. Şuan sevgilimle beraber yaşıyorlar. Sevgilim “biz evlendikten sonra annemin geçim masraflarını karşılayacağım, kirasını masraflarını ödemek zorundayım, annemin dedemden kalan 1000 TL maaşı ona yetmez, kendisi çalışsa bile zaten en fazla 5 sene çalışır/çalışmaz sonra bizim elimize bakar” dedi. Duyduklarıma inanamadım. İki ayrı ev geçindirmek zorunda olduğunu ve başka hiç bir seçeneği olmadığını bu konuda anlaşamıyorsak ilişkinin bitmesi gerektiğini konuştuk.
Eşinin iki ev geçindirmesini hangi kadın kabul eder bilmiyorum. Karısı olarak beni mi, evi mi, çocuğumuzu mu yoksa annesini mi geçindirecek kuş kadar maaşıyla. Ben de çalışacağım fakat benim çalıştığımla ev sahibi olacak veya birikim yapacaksak onun parasıyla niye annesinin evini geçindiriyoruz aklım almıyor. Annesini kendi sorumluluğuna öyle bir almış ki, sanki bu olması gereken bişey ve mecburiyet olarak görüyor. Bu konuya nasıl yaklaşmalıyım. Açıkcası ben ayrılmayı düşünüyorum. Size sorum; bekar kayınvalide nasıl kendi başına geçinir? Not olarak, sevgilimin babası başka biriyle evli, annesiyle yaklaşık 4 sene önce ayrılmışlar. Tek çocuk.

Düzenleme: 1,5 senedir “annem teyzemle aynı eve çıkar masrafları bölüşürler, anneme zaten maaş yatıyor birde çalışır kendisi geçinir, bizde 300-500 elimizden gelen yardımı yaparız” diyordu. Şimdi bütün masrafları kendi karşılayacağını, annesinin teyzesiyle geçinemeyeceğini tek yaşıyacağını söylüyor. Ve bunu annesine söylese kadın zaten hiç bişey yapmasına gerek kalmaz çalışmaz da. Aylık belli bir miktar yardım yapmak ve eksiklerini almak ayrı, tamamen sorumluluğu üstlenmek ayrı bir şey benim gözümde. Haksız mıyım? Her sene fikri değişiyor, seneye “annem tek yaşayamaz bizle yaşasın” diyecek diye korkmuyor değilim. Annesi hassas konusu.

Son düzenleme: Herkesin mesajları için teşekkür ederim. Sevgilimden ayrıldım. Bu konu da oda bende eşit derecede haklıyız. Sorun şu ki; bu sadece onun değil benim de yapacağım bir fedakarlıktı. Ve ben bu fedakarlığa onun değmeyeceğini düşündüğüm için ayrıldım. Konuyla ilgili değil ama biraz bahsetmek isterim, sadece bu anne konusunda değil; diğer konularda da anlaşmazlıklar olduğu için bitirme kararı aldım. 1,5 senedir benim yüzüm düşmesin, terk edip gitmiyim diye yaptığı veya yapacağını söylediği şeylerin çoğunu isteyerek yapmamış. Bundan sonra beni üzmemek için sırf ben istiyorum diye benim isteklerimi yapmayacağını, kendi istemediği hiç birşeyi yapmayacağını söyledi. 1.5 senedir aşık olduğum adamın aslında o olmadığını bana gösterdiği başka biri olduğunu fark ettiğim için ayrıldım. Bunca konunun üstüne anne meselesi tuz biber oldu böyle bir fedakarlığa değmeyeceğini düşündüm. Anne konusuna gelirsek; ayda 2 bin TL annesine yardım yapacağını, annesinin veya benim çalışmak zorunda olmadığımızı, ne ona ne bana çalışın diyemeceğini bu yüzden iki evi de geçindirmeye çalışacağını söyledi. Annesiyle beraber yaşıyor, annesinin aldığı 1000 TL yi naptığını sormuyor veya desteğini istemiyor kendisi evi geçindiriyor ama ben çalışırsam benim maaşımın ortak hesapta olması gerektiğini söylüyor. Annesine aynı tavrı göstermiyor. Büssürü konu var anlatmakla bitmez. Ayrılık kararım umarım ikimiz içinde hayırlı olur. Herkese tekrar teşekkür ederim.
Son düzenlemeye bakarak söylüyorum yaşamış biri olarak öyle düşünüyorumki insanın karşısındaki birinin gerçekteki yüzü yerine göstermek istediği yüzü tanıması çok kötü. Gerçek yüzünü gördüğümde gözlerime inanamışyım

Ben zaten her zaman çalışmamın taraftarıyım hepte yazarım. Benım annem 50 yaşında babamın durumu çok çok iyi çalışmıyor ama çalışmamasının nedenleri var. Okula gönderılmemiş butun kardeşlerı okutulmuş kendısı okutulmamış evlenene kadar köyde hayvanlara bakmış. Devletın verdığı çeyız parasını bıle annesı vermemış. 25 yaşında engelli kardeşim var omrunu ona ve bıze adadı. Boynunda fıtıklar var. Diz kapağı kayık. Beli sorunlu şu an ılerde mısal boşansa bu kadın çalışamaz. Okuma yazma öğrendı ama bızım gıbı hızlı hızlı okuyamaz her şey kelimesini ayrı yazamaz bilemez. Ama hayali hep kadın doğum doktoru olmak bunu söylerken gözleri dolar. Yanı kımse kımsenın yaşadığını bilmiyor bır sağlık sorunu var mı bılemez. Ben kalkıp maaşını zaten eşimin aılesıne harcamasını tabı kı ıstemem ama hepten ustlerınden elini çeksın ıstemem. Faturalarını odeyebılır ya da kırasını ödeyebilir. Benım aılemın durumu ıyı olsada ben ılerde anneme jestler yapabılırım . Isterse zengın olsun arada harçlık verebılırım. Bu evımden kısıp değil ımkanım varsa yaparım eşim bana bunun lafını yapamaz. Çünkü evımden kısmıyorum elimde vardır yaparım. Konu sahıbıde kendınce haklı ama ben çifte standarta da karşıyım belli şeylerde
Herkesin hikayesi ,yasam tarzı, sağlık durumları birbirinden farklı herkesi bir kalıp içinde elbette değerlendirmemiz doğru değil ama konu sahibi durumu yazmış annenin hikayesini de yazmış ben ekstra calisilmayacak bi pozisyon göremedim. Ben de evliyim eşimin ailesinin ihtiyacı olsa eşimin yardim etmesine sizin söylediğiniz gibi arada jestler yapmasına karışmam ama tümden geçimi ele almak a dan z ye herşeyi üstlenmek çok zor ve ağır bir durum maddi olarak çok güçlü değilsen.ne bileyim sağlık gideri, bakım gideri,üst baş, kira liste uzar gider...konu sahibi bu acıdan doğru karar vermiş bu iş ileride birlikte yasayalım mevzusuna gelecekti çünkü maddi manevi diğer türlüsü mümkün olmayacaktı

Tatlim burdaki konu o degil ama , bende anneme babama yardim ederim elimden geldigince ama mesela onlar benden hayatindan vazgec bize bak gibi bir beklentiye girmezler , girerlerse de calisin derim
45 yas herkese cok yasli gelmis konuda , degil yahu valla degil , benim daha 4 yasinda cocugum var , yani konu sahibi bes kurus vile yardim etmem dememiş ki , yardim etmek , eksigini almak baska ama kirasindan faturasina kuaforunden pazarina o evi gecindirmek cok farkli seyler
Zaten çoğu kişi aynı şeyi söylüyor burada bence. Belki konudaki annenin olaylardan haberi bile yok. Zaten ben adamın konu sahibine aşık olsa gerçekten yuva kurmak istese başka çözüm bulacağına eminim. Adam yine baştan söylemiş. Bir bakarsın biriyle 6 içinde ama annesine yardım etmemek şartıyla evlenivermis. Yani kimsenin yuvaya engel.okdugu da pek yok. Adam yeterince sevmiyor ya da matematik hesabı yok 6bin lira ole iki evi gecindirecegini düşünüyor bilemedim

Zaten çoğu kişi aynı şeyi söylüyor burada bence. Belki konudaki annenin olaylardan haberi bile yok. Zaten ben adamın konu sahibine aşık olsa gerçekten yuva kurmak istese başka çözüm bulacağına eminim. Adam yine baştan söylemiş. Bir bakarsın biriyle 6 içinde ama annesine yardım etmemek şartıyla evlenivermis. Yani kimsenin yuvaya engel.okdugu da pek yok. Adam yeterince sevmiyor ya da matematik hesabı yok 6bin lira ole iki evi gecindirecegini düşünüyor bilemedim
Adamın matematiğinde sıkıntı yoktur bence o eş adayının da maaşını hesaba katarak yapıyordur o hesabı yoksa 6000 tl ile bu işi becerebiliyorsa gelsin burda hepimize ders versin biz de öğreniriz belki idare nas yapılır ev nasıl geçinir....

Bu konuda vefasiz evlat vurgusu çokça yapıldi ama şu çalışmak meselesinde sanirim tam bir aydinlanma yaşayamamışız. Kac yaşında olursak olalım yeni seyler öğrenebiliriz, uretebiliriz. Calismak güzel bir sey.

Ayak isleri ifadesi cok incitici ve dışlayıcı. Bunu değiştirmeliyiz artik. Inanın su an cok meşhur kuruluslarin başında yönetici pozisyonunda olan tanidiklarim yurt dışında, yurt içinde egitim alırken garsonluk, nakliye sirketlerinde şoförlük yapti. Hic kimse gocunmadi. Doktorluk, hakimlik, öğretmenlik ne kadar meslekse diger hizmet sektorlerindeki isler de o kadar meslektir.

Çevrenizde sağlıklı olup da calisamam işim yok, yaşım cok, eğitimsizim diyen varsa yol yordam gösterin. Belediyelerin, halk eğitim merkezlerinin meslek edindirme kurslari var. Pastaciliktan tutun bahçecilige, el sanatlari, giyim teknolojisi vs. Yakınım ismek'te kurs öğretmeniydi. Cok guzel işlere imza attılar. Cok kadına ışık oldular. Para kazanmaktan ote kendini gerceklestirdi 50 yasında kadınlar.

Hayat boyu ögrenme denilen bir kavram var.
Hayat boyu öğrenme, okullar ile sınırlı kalmayan; evde, işte, hayatın her alanında gerçekleşebilen; öğrenmenin yaş, sosyal, ekonomik statü ve eğitim seviyesine bakılmaksızın, herhangi bir engel olmadan sürdürülebileceğini gösteren temel kavramlardan biridir.

Yaşli olgusuna yeni bir boyut kazandirmak gerek sanki.

45 yaşinda diye yasli imasinda bulunanlara da cok kırıldim😊 ne demisler 40 yaş gencligin yaşlılığı olsa da 50 yaşin gencligidir.

Bu konuda vefasiz evlat vurgusu çokça yapıldi ama şu çalışmak meselesinde sanirim tam bir aydinlanma yaşayamamışız. Kac yaşında olursak olalım yeni seyler öğrenebiliriz, uretebiliriz. Calismak güzel bir sey.

Ayak isleri ifadesi cok incitici ve dışlayıcı. Bunu değiştirmeliyiz artik. Inanın su an cok meşhur kuruluslarin başında yönetici pozisyonunda olan tanidiklarim yurt dışında, yurt içinde egitim alırken garsonluk, nakliye sirketlerinde şoförlük yapti. Hic kimse gocunmadi. Doktorluk, hakimlik, öğretmenlik ne kadar meslekse diger hizmet sektorlerindeki isler de o kadar meslektir.

Çevrenizde sağlıklı olup da calisamam işim yok, yaşım cok, eğitimsizim diyen varsa yol yordam gösterin. Belediyelerin, halk eğitim merkezlerinin meslek edindirme kurslari var. Pastaciliktan tutun bahçecilige, el sanatlari, giyim teknolojisi vs. Yakınım ismek'te kurs öğretmeniydi. Cok guzel işlere imza attılar. Cok kadına ışık oldular. Para kazanmaktan ote kendini gerceklestirdi 50 yasında teyzeler.

Hayat boyu ögrenme denilen bir kavram var.
Hayat boyu öğrenme, okullar ile sınırlı kalmayan; evde, işte, hayatın her alanında gerçekleşebilen; öğrenmenin yaş, sosyal, ekonomik statü ve eğitim seviyesine bakılmaksızın, herhangi bir engel olmadan sürdürülebileceğini gösteren temel kavramlardan biridir.

Yaşli olgusuna yeni bir boyut kazandirmak gerek sanki.

45 yaşinda diye yasli imasinda bulunanlara da cok kırıldim😊 ne demisler 40 yaş gencligin yaşlılığı olsa da 50 yaşin gencligidir.
Hay agzina sağlık 😊daraldim saatlerdir birşeyleri anlatmaya çalışmaktan.....bi yandan da üzüldüm 36 yaşındayım az bi zamanın kalmış hayattan elimi etegimi çekmeye diye..

Benim çevrem de hep benim gibi amele demek :KK61:@Coseff sayende kendim ve çevrem hakkında inanılmaz bir aydınlanma yaşadım şu an :confused:ayol 45 yaşında kuaforünden, konforundan geri kalmayan bir kadının oğlum bana bakacak demesinde nasil bir iyi niyet buldunuzsa aynisindan ben de istiyorum zira şu andan itibaren ben de kızıma çökmek istiyorum:anne:çalışsın baksın bana cadı, yeter bu kadar yan gelip yattığı
Şuraya bir anket açın isterseniz ne kadar azınlıkta olduğunuzu anlarsınız yaşıtlarınızın ne kadar az çalışan kesime sahip olduğunu..
Benim iyi niyet gördüğüm kısma gelirsek; eğer çocuğunun gelirine çökme niyetine sahip olsaydı her boşanmayan kadının yaptığı birkaç daha çocuk yapayım ya evliliğim kurtulur ya da çocuklarım bana bakar mantığı olurdu.. Kadın sadece ötelemiş çocuğu için boşanmayı.. Her şeyi kötü düşünür olduk artık ben hala bir annenin iyilik tarafını görmeyi istiyorum..

Çocugunuz sizi tek başina biraksa hoşunuza gider mi? Tabiki vazifesi yardim etmek. Zamanla.kuş kadar dediğiniz maaşla iki aile geçindjremedigini anlarsa zaten bir yol düşunur. Ama bu yol asla anneyi yalniz birakmak olmamali. Annesi yalniz. Oğluyla yaşamasindan daha doğal ne ola bilit? Tabiki her gelin eşiyle yalniz yaşamak ister ama anne bu aylarca karninda, yillarca kalbinde taşiyan insan. Şimdi gereksiz biriymis gibi muamele etmeyin.
keşke çocuğum okullarını bitirip kendi işini , evini kursa da bir an önce beni yalnız bıraksa diye iç geçirdim :rolleyes::-)ben onun güçlü ve mutlu olduğunu bilmekten başka birşey istemem, o da benim mutlu olduğumu bilirse yalniz olmam niye sorun olsun?Doğurdum diye illa benim başımda mı bekleyecek olene kadar? ay allah korusun

38 yaşında olan şahsim da demek toplum bana oyle bakiyor diye afalladi.

En üretken çağımızdayız oysa.
45 yaşında, 50 yasinda bir sürü çalışan insan var etrafımda. büyük bir kafede çalıştım arkadaşımın yeriydi 50 yaşına yakın bir ablamız bulaşıkları yikardi gayette keyifli yapardı işini ben de aynı kafede yeri geldi kasaya baktım yeri geldi aşçılık yaptm yeri geldi bulaşık yıkadım ben üniversite mezunuyum ama bunun gocunulacak bisey olduğunu burda öğrendim ....

Şuraya bir anket açın isterseniz ne kadar azınlıkta olduğunuzu anlarsınız yaşıtlarınızın ne kadar az çalışan kesime sahip olduğunu..
Benim iyi niyet gördüğüm kısma gelirsek; eğer çocuğunun gelirine çökme niyetine sahip olsaydı her boşanmayan kadının yaptığı birkaç daha çocuk yapayım ya evliliğim kurtulur ya da çocuklarım bana bakar mantığı olurdu.. Kadın sadece ötelemiş çocuğu için boşanmayı.. Her şeyi kötü düşünür olduk artık ben hala bir annenin iyilik tarafını görmeyi istiyorum..
Ya MaHlass MaHlass içime kurt düşürdün, bitek benim küçuk -pek de küçuk değil ama- çevrem mi çalışan kadınlardan oluşuyor? Burda benim nesilden kimle konuşsam çoğu iş güç sahibi, işyerimde hep yaşıtım kadınlar, ortaokul liseden bile görüştüğüm herkes hala çalışıyor....lan 80 kuşağı bi tek bizim okuldan hatunları mı sürdünüz piyasaya amele diye, evde oturabiliyorduk da bana niye haber vermediniz kızım? :KK61:

Adamın matematiğinde sıkıntı yoktur bence o eş adayının da maaşını hesaba katarak yapıyordur o hesabı yoksa 6000 tl ile bu işi becerebiliyorsa gelsin burda hepimize ders versin biz de öğreniriz belki idare nas yapılır ev nasıl geçinir....
Ne bileyim istersen sen de çalışma ben bakarım demiş ya. Onun için kendi maAdına güveniyor sandim.

Ya MaHlass MaHlass içime kurt düşürdün, bitek benim küçuk -pek de küçuk değil ama- çevrem mi çalışan kadınlardan oluşuyor? Burda benim nesilden kimle konuşsam çoğu iş güç sahibi, işyerimde hep yaşıtım kadınlar, ortaokul liseden bile görüştüğüm herkes hala çalışıyor....lan 80 kuşağı bi tek bizim okuldan hatunları mı sürdünüz piyasaya amele diye, evde oturabiliyorduk da bana niye haber vermediniz kızım?
Benim de çevrem de bu bahsettiğiniz kadınlardan yok ben hariç etrafımdaki herkes evde çocuk ya da torun bakıyor. Bu durumda sizin tanımızdaki amelelerden biri de ben oluyorum 😂 ama onları yargılamıyorum. Ben böyle rahatım onlar da böyle rahat demekki..

Son düzenleme:

Ayrılmakla en ıyısını yapmışsın.

X