Sevgilim bekar annesini geçindirmek istiyor

aynen. gerçekten yeter ki gidip çalışmıyım, yorulmayayım yollarda diye düşünen gençler var.
ben de şok oluyorum ama var cidden. bir komşumuzun kızı sırf istediği bölüm olsun diye çok alakasız bir şehire gitti. okulu bitti, 2 senedir iş aramıyor bile. evlenip evimde oturayım diyor.
bu da ayrı bi sosyal yara.
Benim kaynana gibi kaynanaları olsun da görüyüm bi onları. Eşim bile diyor, 1 hafta yaşayamam anamla diye.

aynen. gerçekten yeter ki gidip çalışmıyım, yorulmayayım yollarda diye düşünen gençler var.
ben de şok oluyorum ama var cidden. bir komşumuzun kızı sırf istediği bölüm olsun diye çok alakasız bir şehire gitti. okulu bitti, 2 senedir iş aramıyor bile. evlenip evimde oturayım diyor.
bu da ayrı bi sosyal yara.
Ay ay ay valla çüş ya böyle de düşünen varsa gitsin beynini aldırsın boşa ağırlık yapmasın. Ulan ben çalışmamak için kaynanayla oturacağıma sırtımda taş taşırım daha iyi. Yeni nesilin bir kısmı piraye piraye nin de dediği gibi dolu dizgin geliyor desene astro 🥵

Netlik nedir biliyor musun ? Kazandığının ne kadarını annesine vereceğini söylemektir karşısındaki kadına da mecbur çalışması gerektiğini söylemektir allah aşkına hergun burda millet konu açıyor elektrikten nasıl tasarruf ederiz,markette kaç para harcıyorsunuz ne nerde ucuz olur ,gaz nasıl az yanar diye hayal aleminde falan mi yaşıyorsunuz biz iki kişi hatrı sayılır bir rakamla geciniyiruz iki ev kaç para ile döner?farkında mısınız?kuru kurur anneme bakacam demekle olmuyor, elin kızının emeği ile de olmuyor ....anneye yüklenilmesi neden saçma geliyor?eli ayağı tutan gencecik kadın köşede otursun elin kızı onu gecinderecegim diye çalışsın ileride olacak çocuğu için bi kuruş köşeye koyamasın bu mu makul size göre?bu mu adil evladını düşünen anne böyle yapmaz şahsen benim annem beni şekilde geçim zorluğuna sokmaz

tekrar yazıyorum: ben konudaki kimseyi savunmuyorum. ancak bu insanlar anne-oğul veya oğul kişisi tek başına böyle bir hayat yaşama kararı almışlar.
konu sahibi de bu düzeni kabul etmemiş.
eğer adam gerçekten seviyor olsaydı sanırım ki bir orta yol bulmaya çalışırdı. en azından gidip babasından babalık vazifesini yapmasını isterdi süreçte mesela.
ama gün sonunda adamın tercihi bu şekilde bir yaşam. zaten bu kadarını konu sahibine iletmesi dahi bitirmeye yetmiş.
konu sahibini de ayrıldı diye kınamıyorum. kendi beklentileri doğrultusunda doğru olanı yapmış. ben de olsam bu düzeni kabul etmezdim.
ama "annesi çalışmadığı için ayrıldık" diye düşünmezdim veya öyle düşünenlere hak vermezdim.
bu durumun müsebbibi direkt olarak erkek arkadaş. çünkü çocuk değil, kendisi vermiş kararı. ve bize göre yanlış olsa da başka insanların kararlarına saygı duymak zorundayız.

sanki konu sahibi neden kabul etmedi, çalışıp parasını kv ye gönderseydi diye ısrar ediyormuşum gibi yazıyorsunuz sürekli.

Hahahha buldugunuz müthiş işlere bayıldım. Hepsi ayak işçiliği tam hiç çalışmamış insanlara göre gerçekten. Kimse kusura bakmasın ama aklı başında hiçbir evlat elin sümüklü oğlu/kızı için anasına milletin pisliğini temizle de kendine bak demez. Diyen varsa bulsun iş annesini çalıştırsın. İyice kafayı yediniz kayınvalide fobisinden.

hiç çalışmamış insanlara ceo’luk yaptıralım o zaman. Cehalet diz boyu..

neyse sizin hayat görüşünüz birilerinin, önce babanın, sonra kocanın, sonra da evladın üzerine yıkılmak üzerine kuruluysa bi şey diyemem. Onur sizin, haysiyet sizin. Kuş kadar maaşı olan evladımı ev geçindiremeyip yuva bile kuramayacak durumda bırakacağıma, AYAK İŞLERİ dediğiniz işleri yapar, onurumla yaşarım.

Ayrıca o ayak işleri dediğiniz işerde milyonlarca insan çalışıyor, çok terbiyesizce bu betimlemeniz..

Son düzenleme:
Ay ay ay valla çüş ya böyle de düşünen varsa gitsin beynini aldırsın boşa ağırlık yapmasın. Ulan ben çalışmamak için kaynanayla oturacağıma sırtımda taş taşırım daha iyi. Yeni nesilin bir kısmı piraye piraye nin de dediği gibi dolu dizgin geliyor desene astro 🥵

valla ben açıkça dedim, bu kafadaydın madem neden gittin de kontenjan doldurdun. okuyup çalışıp vatana birşey katacak bir insan girerdi yerine diye.
değişik kafalar var.

1sen olay basinin caresine bak demek degil ki , mesela benim annem konudaki kadin gibi 40 yasinda bosansa hicbir geliri olmasa ben anneme derim calis diye , elbette bir elim ustunde olur , yardimimi esirgemem ama hayatimi da annem icin feda etmem
Ben bu forumda defalarca dile getirdim bunu anne babalar kendilerini evlatlari icin feda etmeli , evlatlarin boyle bir gorevi yok
Ben asla ve asla oglumun bana bakmak icinz kendi hayatindan feda etmesini , sevdigi kadinla evlenmekten vazgecmesini , kendi ailesini kurmaktan vazgecmesini istemem, Allah da bana göstermesin boyle bir durumu
Konudaki kadin 45 degil de 65 olsaydi farkli bir yorum yapardim ama 45 cok cok genc bir yas , ben 42 yim yahu esim 50 yasinda biz essek gibi çalışıp cocuklarimiza bakiyoruz , bir gun bile de ileride çocuklarımız bize baksin diye dusunmedim , ne munasebet benim gorevim olan seyi niye evlatlarima yukluyim?

Hiç çalışmamış. Çalış demek çok zor olur bu yaştan sonra.

En fazla çocuk bakabilir evde.

Zaten bin tl. aliyormuş. En fazla kira yardimi olur , başka ne masrafı olabilir ki bir insanın.

Tabi harcama konusunda çok başarılı biri degilse.

Ailem şu anda dahi maddi manevi hep arkamdalar. Bilemiyorum ya bir şey olsa calismayacagim artık dese bile yük görmem onları.

Esimin ailesini de tabi yük görmüyorum. Çalışmıyorlar.

Tabi insan kendini bile gecindiremeyecek durumda ise orayı konuşmuyorum.

Ama birikim yapacağım derdiyle aile görülmezse bana vefasızlık gibi geliyor.

Onlara bakayım diye buyutmediler beni evet ama işte ben de böyle bir fikre sahibim.

Çalışma gücüne sahip olduğumuz zaman bile nasıl ailemiz bizi birakmiyorsa biz neden hemen evlenince ya da çalışmaya başlayınca bırakıyoruz bu kısmı anlayamiyorum.

Bana bu yaşa kadar fedakarlıklarla destek oldularsa bende her şekilde her şeyi yaparım.

Ölüm sırasıyla değil ancak ne kadar süreleri kaldı ki hayatımızin icinde.

Göç edip gidecekler. Gideceğiz.

Kayınvalidenizin medeni durumu değil, eş adayının tutumu önemli.
Kayınvalideniz eşinden boşanmamış da olabilirdi o zamanda erkek arkadaşınız bulduğu her fırsatta ailesinin evine gitmek isteyecek size de gitmenizi anne babasını arayıp sormanızı söyleyecekti belki de.
Erkek arkadaşınız sizi seviyor olabilir ama evlendikten sonra annesiyle alakalı planları hakkında size dürüst davranmamış, davranmıyor da.

Eğer biraz bile olsa dengeyi sağlayabilen biri olsaydı, sizle annesi için konuşma yapmak, kabul ettiremeyince artık istediğin gibi davranmayacağım demezdi, annesi ne derse desin okumuş, karakteri oturmuş, aklı başında bir bireyin kendi fikri olur yanlış mıyım?
Bakınız siz yapamam bunu kabul edemem demiş kararınızı vermişsiniz, erkek arkadaşınız da 15 yaşında bıyığı yeni terlemiş biri değil sonuçta.
Bana anne konusunu kabul ettiremeyince istediğin gibi davranmayacağım demedi aslında, bu konu hiç yokken aramızda bazı küslükler oldu artık eskisi gibi cevaplar vermediğini ben farkettim, sorduğumda artık böyle davranacağını içinden geldiği gibi olacağını zorla ben mutlu oluyum diye istemeyeceği şeyleri yapmayacağını söyledi, madem öyle ilişkimizle ilgili herşeyi baştan konuşalım netleştirelim bakalım dedim, konu annesine nasıl geldi hatırlamıyorum bile gelince böyle bir şey söyledi. Dengeyi sağlayamadığını defalarca söylemişti, nasıl sağlayacağını bilmiyor, ne doğru, ne yanlış, nasıl davranması gerektiğini oda bilmiyor, aynı benimde bilmeyip burada konu açmam gibi, ama iyiki konu açmışım benim gibi düşünen insanlar olduğunu gördüm ve fikrimi sabitledim. En azından önceliğinin ben olmayacağını öğrenmiş oldum, bu en önemli gerekli şeydi benim için...

Son düzenleyen: Moderatör:
He
Hiç çalışmamış. Çalış demek çok zor olur bu yaştan sonra.

En fazla çocuk bakabilir evde.

Zaten bin tl. aliyormuş. En fazla kira yardimi olur , başka ne masrafı olabilir ki bir insanın.

Tabi harcama konusunda çok başarılı biri degilse.

Ailem şu anda dahi maddi manevi hep arkamdalar. Bilemiyorum ya bir şey olsa calismayacagim artık dese bile yük görmem onları.

Esimin ailesini de tabi yük görmüyorum. Çalışmıyorlar.

Tabi insan kendini bile gecindiremeyecek durumda ise orayı konuşmuyorum.

Ama birikim yapacağım derdiyle aile görülmezse bana vefasızlık gibi geliyor.

Onlara bakayım diye buyutmediler beni evet ama işte ben de böyle bir fikre sahibim.

Çalışma gücüne sahip olduğumuz zaman bile nasıl ailemiz bizi birakmiyorsa biz neden hemen evlenince ya da çalışmaya başlayınca bırakıyoruz bu kısmı anlayamiyorum.

Bana bu yaşa kadar fedakarlıklarla destek oldularsa bende her şekilde her şeyi yaparım.

Ölüm sırasıyla değil ancak ne kadar süreleri kaldı ki hayatımızin icinde.

Göç edip gidecekler. Gideceğiz.
Bence bu bir döngü, aile çocuklarına karşılıksız ve çıkarsız bakıyor, sen çocuklarına, çocukların çocuklarına.. Geriye dönüp sende ailene yardım etmek istediğinde bu sefer çocuğuna yetemiyorsun, döngüde bir karışıklık oluyor. Bir arkadaş söylemişti, ona katılıyorum. Ailemiz bize yapmak zorunda ama biz onlara yapmak zorunda değiliz demişti, çok doğru. Çocuklar kendi ailesini yuvasını işini mi kurmaya çalışsın anne babasıyla ilgilenmeye mi çalışsın. Herkesin kendi ailesi var, biz ailemizin çekirdek ailesiysek bizi düşünmeliler, bizde çekirdek ailemizi düşünmeliyiz..

valla ben açıkça dedim, bu kafadaydın madem neden gittin de kontenjan doldurdun. okuyup çalışıp vatana birşey katacak bir insan girerdi yerine diye.
değişik kafalar var.
Geçen burda da vardı iki tane güzel bölüm bitirmiş baya da güzel yani ama çalışmayı tercih etmiyormuş. Madem ikinciyi niye okudun. Bir kişi orayı tercih etti ve giremedi mesela. O girerdi. Bana da garip geliyor hadi bir neyse de ikinciyi okuyup çalışmamak. Tercih meselesi ama bırakın çalışmak isteyen çalışsın. Siz beş sene sonra okuduğunuz bölümlü ilgili hiçbir şey hatırlamayacaksınız nasıl olsa...

tekrar yazıyorum: ben konudaki kimseyi savunmuyorum. ancak bu insanlar anne-oğul veya oğul kişisi tek başına böyle bir hayat yaşama kararı almışlar.
konu sahibi de bu düzeni kabul etmemiş.
eğer adam gerçekten seviyor olsaydı sanırım ki bir orta yol bulmaya çalışırdı. en azından gidip babasından babalık vazifesini yapmasını isterdi süreçte mesela.
ama gün sonunda adamın tercihi bu şekilde bir yaşam. zaten bu kadarını konu sahibine iletmesi dahi bitirmeye yetmiş.
konu sahibini de ayrıldı diye kınamıyorum. kendi beklentileri doğrultusunda doğru olanı yapmış. ben de olsam bu düzeni kabul etmezdim.
ama "annesi çalışmadığı için ayrıldık" diye düşünmezdim veya öyle düşünenlere hak vermezdim.
bu durumun müsebbibi direkt olarak erkek arkadaş. çünkü çocuk değil, kendisi vermiş kararı. ve bize göre yanlış olsa da başka insanların kararlarına saygı duymak zorundayız.

sanki konu sahibi neden kabul etmedi, çalışıp parasını kv ye gönderseydi diye ısrar ediyormuşum gibi yazıyorsunuz sürekli.
Siz de çoğu üyede bu şartı kabul etmez gerçekçi olmak lazim.ana oğul böyle karar aldılarsa sonuçlarına katlanırlar benim savunduğum da şu anne fedakar olsa ,evladını düşünse onu böyle bir yükün altına sokmazdı herkesin annelik algısı farklı demekki saygı duyuyorum adamın bu tercihi annesinin tercihlerinin sonucu bunu da unutmayın. Annesi bi nebze biseylerle uğraşıyor olsaydı evladı bu konuşmayı yapmak zorunda kalmazdı.siz konu sahibine para gondersin demiyorsunuz ama zaten geçim yapmaya başladıklarında giden hem adam hem kadından gidecek bunu anlamak istemiyorsunuz

Bana anne konusunu kabul ettiremeyince istediğin gibi davranmayacağım demedi aslında, bu konu hiç yokken aramızda bazı küslükler oldu artık eskisi gibi cevaplar vermediğini ben farkettim, sorduğumda artık böyle davranacağını içinden geldiği gibi olacağını zorla ben mutlu oluyum diye istemeyeceği şeyleri yapmayacağını söyledi, madem öyle ilişkimizle ilgili herşeyi baştan konuşalım netleştirelim bakalım dedim, konu annesine nasıl geldi hatırlamıyorum bile gelince böyle bir şey söyledi. Dengeyi sağlayamadığını defalarca söylemişti, nasıl sağlayacağını bilmiyor, ne doğru, ne yanlış, nasıl davranması gerektiğini oda bilmiyor, aynı benimde bilmeyip burada konu açmam gibi, ama iyiki konu açmışım benim gibi düşünen insanlar olduğunu gördüm ve fikrimi sabitledim. En azından önceliğinin ben olmayacağını öğrenmiş oldum, bu en önemli gerekli şeydi benim için...
Su bile cok zor.Kayinvaliden calisir durumda olsa ,evi,maasi olsa bile tek cocuk olmasi bile yine farkli bagimliliklar yukluyor.Burada onlarca konu var annesiyle duygusal bagini koparamayip esiyle catismalar yasayip ayrilan.Hele senin durumunda double ustu double problemler olacakti.Hele ki ikinci evliligin olunca daha diken ustunde olacaktin.Hayirlisi olsun.

Ben diyemezdim anne baba bu sırtımda taşısam hakları ödenmez ama şu bir gerçekki konu sahibinin sevgilisinin maaşı azmış bu durumda aynı evde yaşamaktan başka çözüm yok bu durumda da ne gibi sorunlar çıkıyor burda hepimiz okuyoruz sonra konu sahiplerine neden baştan kabul ettin diyoruz .benim.annem de hiç çalışmadı ev hanımıydı bi mesleği de yok . üsttede yazdım babamın işleri bozuldu annem kimse kendine bisey söylemeden evden satışa başladı ablam madden yardim da bulunmasına rağmen yaptığı işi de bırakmadı ve annem 55 yaşında başladı bu işleri 45 yaşındaki kadın da biseyler yapabilir evladı da yine ona para verir market alışverişi yapar v.s ama çaba gösterilmeyecek yaş değil burada 45 yaşında bi arkadaş konu açsa boşanmak ıstiyorum ama işim yok dese hepimiz çalış deriz bu da bi gerçek

Belki kadın çalışacak , belki çocuk bakacak,belki nişanlı kendi kendine gelin güvey oluyor.

Herkesin bakış açısı, hayat tarzı çok başka bu yüzden elbette ki fikirlerde farklı oluyor.

Ben gücüm yettiğince , sağlığım el verdiğince ailemi çalıştırmam .

Şu an çalışıyorlar evet ama bir durum olursa çalışın demem, istemem de zaten.

Kv.min bütün masrafı bizde. Maaşı da yok. Bir gün bile " neden çalışmıyor , başka çocukları yok mu ya " diye düşünmedim.

Herkes kendi evlatligini yapıyor. Bana ne başka evlattan ya da bana ne " eli ekmek tutan çalışsın " düşüncesinden.

İşte bu benim , ne yapayım bende böyleyim.

Ben evlatlarımı bana baksınlar diye buyutmuyorum hatta Allah korusun neden bana baksınlar ki bakılacak duruma düşmeyeyim diye hep dua ederim.

Ancak olurda bir gün ihtiyacım olursa bana asalak dense yerle bir olurum.

Çok çok fedakarlık yapıyorum çünkü.

Geçen gündüzüm yok. Gündüz ayaktayim , gece masa basindayim.

Yetmiyor mu tek iş yetiyor ama daha iyi çok daha iyi şartlarda yaşasınlar diye elimizi değil komple bedenimizi taşın altına koyuyoruz.

Mecbur muyum değilim, sevgimi sonsuz veririm, doyururum ve iyi bir eğitim veririm sonra gidin derim. Sorumluluğum bu kadar çünkü.

Ama hayır çok daha iyi şartlarda gün görsünler diye çabalıyoruz.

Bir gün bana dudak kivrilsa perişan olurum herhalde.

Bu yüzden bende bunu anne babama yapmam diyorum hepsi bu aslında.

ben kendi öz babamın ekmeğini bile ar edip yiyemem, insan nasıl çalışıp kendi hayatını kazanmak istemez? yeter ki evde oturayim, kv ile bile yasamaya razıyım der, aklım almıyor...iş arayıp bulamamak veya beğenmemek değil konu , isteyen her türlü bulur da, asla çalışmayı istememek nasil bir yüzsüzlüktür, anlamıyorum

• Beğen
Reactions: JES
Hahahha buldugunuz müthiş işlere bayıldım. Hepsi ayak işçiliği tam hiç çalışmamış insanlara göre gerçekten. Kimse kusura bakmasın ama aklı başında hiçbir evlat elin sümüklü oğlu/kızı için anasına milletin pisliğini temizle de kendine bak demez. Diyen varsa bulsun iş annesini çalıştırsın. İyice kafayı yediniz kayınvalide fobisinden.
Ya 38 yasımdayım gayette fitim yani artık eltimin balikçı dükkanı var arada yardima gidiyorum işte bulasik yikiyorum yardim ediyorum istediğim zaman oturup kahve keyfi yapiyorum ama pestilim çıkıyor bide spor yapan insanım ve hiç de çıt kırıldım bir insan değilimdir ne basit anlatiyor herkes he bide iş var herkese bakarsan heryerde :KK70:

Bana anne konusunu kabul ettiremeyince istediğin gibi davranmayacağım demedi aslında, bu konu hiç yokken aramızda bazı küslükler oldu artık eskisi cevaplar vermediğini ben farkettim, sorduğumda artık böyle davranacağını içinden geldiği gibi olacağını zorla ben mutlu oluyim diye istemeyeceği şeyleri yapmayacağını söyledi, madem öyle ilişkimizle ilgili herşeyi baştan konuşalım netleştirelim bakalım dedim, konu annesine nasıl geldi hatırlamıyorum bile gelince böyle bir şey söyledi. Dengeyi sağlayamadığını defalarca söylemişti, nasıl sağlayacağını oda bilmiyor, ne doğru, ne yanlış, nasıl davranması gerektiğini oda bilmiyor, aynı benimde bilmeyip burada konu açmam gibi, ama iyiki konu açmışım benim gibi düşünen insanlar olduğunu gördüm ve fikrimi sabitledim. En azından önceliğinin ben olmayacağını öğrenmiş oldum, bu en önemli gerekli şeydi benim için...
Bir konuda haklı, erkek arkadaşınız dengeyi sağlayabilecek biri değil, annesinin karakterini bilemem, oğlundan talepleri var mıdır yoksa oğlu kendi kafasına göre planlar yapıp da size kabul ettirmeye mi çalışıyordur, o kısım bence size bile muamma ama bir gerçek var ki evlenirseniz annesi sizinle yaşamaya başlar çünkü maaşı 6000-7000-10.000 tl olsun fark etmez, 2 ev, 2 evin kirası, faturaları, mutfak giderleri, eşin ve annenin özel ihtiyaçları, öngörülemeyen ekstra giderler, çocuk olursa çocuğun giderleri tek maaşla dönmez, aynen şu olur ben 2 evi geçindiremiyorum annemin evini kapatalım, bizimle yaşasın hem bebeğimize de bakar, sende rahat rahat çalışırsın, birikim yaparız ev alırız, araba alırız vs vs size cazip gelebileceğini düşündüğü tüm önerileri sunacak, siz itiraz edince de kavga kıyamet.

Bence bu saatten sonra sakın tekrar bir araya gelmeyin ama tabii yine de siz bilirsiniz.

He

Bence bu bir döngü, aile çocuklarına karşılıksız ve çıkarsız bakıyor, sen çocuklarına, çocukların çocuklarına.. Geriye dönüp sende ailene yardım etmek istediğinde bu sefer çocuğuna yetemiyorsun, döngüde bir karışıklık oluyor. Bir arkadaş söylemişti, ona katılıyorum. Ailemiz bize yapmak zorunda ama biz onlara yapmak zorunda değiliz demişti, çok doğru. Çocuklar kendi ailesini yuvasını işini mi kurmaya çalışsın anne babasıyla ilgilenmeye mi çalışsın. Herkesin kendi ailesi var, biz ailemizin çekirdek ailesiysek bizi düşünmeliler, bizde çekirdek ailemizi düşünmeliyiz..

O arkadaşınız gibi çok düşünenler var evet ben böyle düşünmüyorum.

Belli bir limitte yapmak zorundalar , fazlası onların fedakarlığı.

Yasladiklarinda da o fazlasını biz onlara yapmalıyız.

Sizin dusuncenizle 18 yaşına gelip gelmez ebeveynler evlatlarını evden göndermeliler.

X