Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
İnşallah.
14+1 bugün 12+2 de atıldı.
Dikiş tam uca mı konuluyor yoksa ortalarda mı oluyor? Dr alttan açıklık var uzunluk iyi orayı tam ortaladım dedi. Bilinmezlik ne kadar kötü ya
En sık mcdonald tekniği ile yapılıyor.rahim ağzını torba şeklinde büzerek dikiyorlar.çok uçta değil dikiş ama doktorun tekniğine de bağlı tam olarak nereye atacağına o anki rahim ağzının durumuna göre karar veriyor.
Bazılarında vajinal serklaja rağmen erken doğum oluyor.o zaman gebelik öncesi karindan abdominal serklaj öneriliyor.

Benimde durumum sizin ki gibi galiba. Banada dikişi gösterdi. Siz kaçıncı haftadasınız ? Sizin dikiş ne zaman atılmıştı? Sorduysam daha önce kusura bakmayın
Hiç önemli değil ben de sürekli konuşuyorumm ama inanın yarını kimdi aklımda kalmıyor ben 15+3 atıldı dikiş şimdi 24+2 deyim

Allah kimseye muhtaç etmesin gerçekten şu dönem muhtaç olmanın ne kadar zor olduğunu sağlığın aslında en büyük nimet olduğunu daha iyi anladım.Allah im hep muhtaç durumda olanların yardımcısı olsun inşallah.bizimkisi gelip geçici zaman,geçecek elbet ama hep yatmak zorunda olanlar muhtaç olanlar için çok çok zormuş bunu anladım.

Evet benimkide McDonald, ortaladım dedi de herkesin aynı merak ettim.

Hiç önemli değil ben de sürekli konuşuyorumm ama inanın yarını kimdi aklımda kalmıyor ben 15+3 atıldı dikiş şimdi 24+2 deyim
Maşallah inşallah 37ye kadar sağ salim içerde durur bebeğin. Allah sağ salim kucağında göstersin inşallah

Evet Allah beterinden korusun, bu dönemde kimin ne olduğunuda anladık. İnşallah güzelce sağlıklı bir şekilde geçer gider hepimiz kavuşuruz sağ salim.

Bana operasyon öncesi bu riskleri söylediler hatta ameliyathanede idim ama başka şansım da yoktu hunileşme vardı ve çok kısa idi ölçü hatırlamıyorum gerçi mm. Sini
Yüce Rabbim güvendim teslim oldum şükür 37+2 ye kadsr istirahat ve dikişle dayandı oğlum..
Çok iyi demişsin bu gebelikteki serklajımda bende ilk kontrole kadar genelde yattım çok az kalktım oğlumla ilgilenmek için.. Kontrole gidince Dr um sürekli yatmama gerek olmadığını söyledi çok mutlu oldum ağır işler yapma kaldırma ilişki hariç herşeyi yaptım yine birde uzun yürüyüşe izin vermedi.. Şimdi şükür şafak sayıyorum son 10 gün
Benim de mcdonald idi evet

Rahim agzi yetmezligi bende de var canim 23+6 haftalkken 2 gece sanci cektim doktora gittim rahim agzi 1.8cm e duşmuş hastaneye girdim enfeksiyon vardi 3 gun enfeskiyon tedavi ettiler o sirada 0.8mm e duştu 17 gün hastanede yattim halka taktilar 1.5cm yukseldi eve gittim 2 hafta sonra 0.3mm dustu sonuc suan 10 gündur tekrar hastanedeyim ve 1.5cm açıklığım var 10 gün once hastaneye girdim her an bebek gelebilir dediler ve rahim agzi 0.3 mm hala stabil ciger gelistirici bile vurdular ama kizim gelmek istemiyor ben buraya cok zor geldim 6 haftaligimdan beri kanamalarim vardi her ay hastanede yattim ama hep pozitif dusundum sizde negatif sakin dusunmeyin iyi dusunun iyi olsun ben bilemhala 0.3 mm ve 1.5cm ile 10 gun cikardiysam ustune doktor pazartesi durumun stabilse eve gonderecegim dediyse sizin durumunuz benden iyidir o yuzden icinizi ferah tutun

Geçmiş olsun canım doktor ihmali senin kisi normalde her gittiginde doktorun rahim kısaligina bakmali ve yaşin iyi aslinda ama yinede doktorun sekraj onerebilirdi doktorunu degistir bence

Allah kolaylık versin evet çok zor evinizden ayrılacak olmanız da ayrı sıkıntı ama bunlar geçici unutmayın bi de bunu stres yapmayın. Bazen saniyeler bile ilerlemiyorken bir bakmışsınız sonuna gelmiş sarılık mı oldu, yemek saati geldi mi, doydu mu, kaka yaptı mı streslerine girmişsiniz. Sağlıkla, hayırlısıyla zamanında kavuşun inşallah.

Doktor yemek yaparken oturabilirsin dedi bana mesela ya anlayamadım ya bazı doktorlar gereksiz korkutuyor ya da bazıları rahat. Yaşayıp göreceğiz inşallah sağlıkla zamanında gelsin minikler
Kendini dinleyip kontrollerdeki duruma göre hareket etmek en iyisi sanırım. Ben de fobi oluştu ayakta hamile görünce korkuyorum. İnşallah sağlıkla vakitlice alırsınız kucağınıza.

Merhaba canım allah uzun omur nasip etsin yavruna erken dogum sebebin neydi bebegin kilosu için doktorlar normal mi dedi ?
Kilosu normaldi canim herkesin evladiyla insallah ömürleri uzun bahtlari guzel olsun erken dogum sebebim kesin bi tani yok hep doktorlarin denemesine denk geldim nasip işte rahim filmi çekilmemistim kafadan senin rahim dar kapasitesi bu kadar dedi şimdi doktoru degistirdim rahim filmi istedi rahim darligi yok diyor anlamadim bende eşimden bile kan tahlili istedi araştırılıyor bakalim hayırlısı

Biraz uzun bir hikayem var. 2010 yılında ilk gebeliğimi yaşadım hiç bişeyden habersiz kontrollere gidiyordum. Sonra bir akşam kasılmalar başladı acil dr yanına gittik ve doğum başlamış dedi o kadar korktum ki ama daha 24 haftalık nasıl olurdu ki dedim işte o zamanlar tanıştım rahim ağzı yetmezliği ile. Bizi başka bir hastaneye yönlendirdiler velhasıl bebeğim dayanamadı ve doğdu sadece 1 saat yaşadı. Çok üzgündüm ama böyle uygun görülmüştü. 11 ay sonra tekrar hamile kaldım ama yine kanamalar tamam dedim Buda aynı olacak sonrasında iyi bir dr bulduk 18 haftada dikiş atıldı 9 ay hiç kalkmadan yattım psikolojik olarak berbat bi durumda oluyorsunuz her gün kaybetme korkusuyla yaşamak başkasına muhtaç gibi hissediyorsun neyse ki bebeğime 37 hafta 4 günlükken kavuştum. Aradan 11 ay geçti ve ben sürpriz bir şekilde yine hamile kaldım nasıl olacaktı nasıl yatacaktım küçük bebeğim vardı derken ilk 4 ay ayakta işimi gücümü yaparak geçirdim. Sonrasında dr dikiş atmalıyız dedi ve yine yatmak zorundaydım sayılı gün çabuk geçer derler ya sanki saniyeler bile geçmiyordu sonra 37. Haftada dikişim alındı ve bu sefer bebeğim gelmek bilmedi sonrasında ikinci kızımı da kucağıma aldım. Ardan 4 yıl geçti ve bi bebek daha istedik ve 9 ay boyunca dikişsiz tabi dikkat ederek 3. Kızımıda kucağıma aldım. Artık çocuk Faslını kapattım spiralim vardı ve 2,5 yıl sonra spiral ile yine hamile kaldım ve çok üzüldüm çünkü 3 çocuk yeteri kadar yorucuydu. Ve o eski günlerimden eser yoktu hiç dikkat etmiyordum ama 18. Haftada kontrole gittiğimde yine rahim ağzı açılmış dedi doktorum ve ertesi gün dikiş uygulandı. Şimdi 21+4 düm tabi ki yatamıyorum ama dr ısrarla yatman gerekiyor diyor hafif ev işleri ve yemek vs için ayaktayım 3 çocuk var bide. Biraz uzun oldu ama demem o ki umutsuzluğa kapılmayın rabbim ol derse olur. Ben bu yazıları okuyarak bazen Ümit bazen ümitsizlik içinde bu günlere geldim. Umarım benim hikayem sizlere destek olur zorlu süreçlerinizi tez vakitte atlatırsınız.

maşallah allah uzun omurler versin evlatlariniza ben bi kardeşi olsun kapatacagim bu defteri diyorum dikiş sitresi şimdiden sardi helal olsun sabriniza

At inşallah sağ salim son haftalara geliriz hepimiz, kolay güzel doğumlarımız olur ve bunca sıkıntıdan sonra evlatlarımız dünyanın en akıllı uslu çocukları olur. Bizler için vatanı milleti için hayırlı olurlar. Çektiğimiz son sıkıntılar bunlar olsun.

İlkinde bende öyle diyordum bi daha uzun yıllar hamile kalmam zaten sürprizdi ikincisi yoksa mümkün değil cesaret edemezdim. Ama işte Allah ol derse oluyor. O günleri bana bi sorun sanki zaman duruyor. Rabbim evlatlarınızı kucağınıza almanızı nasip etsin inşallah sonrasında zaman nasıl geçiyor anlamıyorsunuz

maşallah allah uzun omurler versin evlatlariniza ben bi kardeşi olsun kapatacagim bu defteri diyorum dikiş sitresi şimdiden sardi helal olsun sabriniza
Büyük konuşmim ama ben sağ salim kavuşalım ikinciyi istemiyorum, ha Allah nasip eder bir şey yapmam yine elimden geleni yaparım ama kendi isteğimle en azından uzuuun bir süre isteyemem gibi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…