Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Bence yemeğinizi de yatarak yiyin oturmak da rahim ağzına baskı yapıyor. Bende hem serklaj hem rahim ağzı halkası olduğu halde yatarak yedim hunileşme sorunum vardı. Serklaj haftanız ileride diye riske atmıyor olabilirler. İlaçlar ve dinlenme şifa olsun inşallah. Sağlıkla bebeğinizi alın kucağınıza.
Doktor yemek yaparken oturabilirsin dedi bana mesela ya anlayamadım ya bazı doktorlar gereksiz korkutuyor ya da bazıları rahat. Yaşayıp göreceğiz inşallah sağlıkla zamanında gelsin minikler

Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Benimde serviks uzunluğum kısa 1,8 cm. Serklaj kararını bize bıraktı çünkü bilimsel yayınlar daha önce erken doğumu olmamış Kişiler için serklaj ve Progestan tedavisi arasında anlamlı fark bulamamış. Bende devamlı olmasada uzanmaya çalışıyorum. Çünkü küçük bir çocuğum daha var ister istemez kalkıyorum. Doktorum mümkün olduğunca uzan dedi ama yemek dahil yatış önermedi. Tabi stresliyim umarım hepimiz içim her şey güzel olur.
Merhaba size de geçmiş olsun. Şöyle ki ben de bazı akademik kaynaklara baktım dediğiniz gibi önceden erken doğum hikayesi olmayanlar tek gebelikler vs olmadıkça serklaj önerilmemiş ve benim kafam karıştı, forumlarda baktığımda pek çok kişiye serklaj uygulanmış ve bunları okumak da doktorlara güvensizlik oluşturdu bende şuanki psikolojiyle. Üstelik eşim şehir dışına çıkmıştı durumdan önce bikaç gündür de yalnızım okuduklarım da bana korku salıyor, doktorumla konuştum istirahat et dedi yemeği oturarak yapabilirsin dedi. Hatta şöyle ki durumu ilk farkeden perinatolog bana istirahat bile demedi sadece yorulmadan günlük hayatına devam et dedi. Mesajınız biraz rahatlattı beni. Sağlıkla kucaklayalım inşallah zamanında.

Benim de yakınım yakın zamanda 25. Haftada açılma sonucu acil serklaj oldu ama enfeksiyon kapmıştı galiba böyle riskleri oluyor 🙄
Evet su kesesi patlaması enfeksiyon gibi riskleri var. Bizde zaten hafta olarak ileride olduğumuz için ancak açılma gibi gibi durumlarda acil serklaj yaparız diye düşündük.. inşallah gerek kalmaz 🙏🏻 Bu arada hunileşme bendede mevcut.

Benim doktorum bol bol dinleceksin yer çekiminden karnını korucaksın dedi. Sadece ayda 1 defa sağlık ocağına kan tahlili yaptırmaya gittim arabada yatarak. İdrar tahlillerimi eşim hastaneye götürdü. İğne için eve geldiler . Hiç oturmadım hep yattım. Bu önlemlere rağmen hunileşmem hep arttı ekstra önlem almak zorunda kaldık.O kadar yatmasam sonum nasıl olurdu bilmiyorum. Bu yatma işi çok kişisel , birine sorun yaratmayan durum başka birine büyük sorun yaratabilir. Bu geçici bir durum eğer koşullar uygunsa ,bakacak birileri varsa yatılabilir.
Evet hemde baya kişisel, kaç kişiye sorduysam hiç kimsenin cevabı bir diğeri gibi değil. Kimi o kadar yatmaya rağmen kısaldı,hunileşme oldu diyor. Kimi gezdim dolaştım bir şey olmadı diyor.
Kafam iyice karıştı. Aslında yatmak sıkıntı değil birilerine muhtaç olmak sıkıntı. Şimdi eşim var ama sonra başka bir eve birinin yanına gideceğim. Nasıl rahat ederim bilmiyorum, vücut temizliğim var,banyo işi var. En basiti bir şeyi canım çekse bile rahat rahat söyleyemem. 🤷🏻‍♀️ Allah yardımcımız olsun şu zamanlar sağlıklı bir şekilde hızlı hızlı akıp gitsin inşallah.

Evet su kesesi patlaması enfeksiyon gibi riskleri var. Bizde zaten hafta olarak ileride olduğumuz için ancak açılma gibi gibi durumlarda acil serklaj yaparız diye düşündük.. inşallah gerek kalmaz 🙏🏻 Bu arada hunileşme bendede mevcut.
Yakın zamanda çok yakınımda bu hikayeye şahit olduğum için psikolojim alt üst oldu tabi, zor bir dönem geçirdiği için aklıma hep o şekilde geliyor yoksa konu hakkında bilgim de yok, bazı yayınlar okuyorum yalnızca. İnşallah diyelim, hakkımızda hayırlı ve kolayı olsun hepimizin

Evet hemde baya kişisel, kaç kişiye sorduysam hiç kimsenin cevabı bir diğeri gibi değil. Kimi o kadar yatmaya rağmen kısaldı,hunileşme oldu diyor. Kimi gezdim dolaştım bir şey olmadı diyor.
Kafam iyice karıştı. Aslında yatmak sıkıntı değil birilerine muhtaç olmak sıkıntı. Şimdi eşim var ama sonra başka bir eve birinin yanına gideceğim. Nasıl rahat ederim bilmiyorum, vücut temizliğim var,banyo işi var. En basiti bir şeyi canım çekse bile rahat rahat söyleyemem. 🤷🏻‍♀️ Allah yardımcımız olsun şu zamanlar sağlıklı bir şekilde hızlı hızlı akıp gitsin inşallah.
O kadar haklısınız ki, bu kadar bilimsel bir olayın bu kadar kişisel olması da ayrı bir sorun ve ikilem yaratıyor. Birine muhtaç olma hissi çok kötü gerçekten, eşim şehir dışında yarın dönecek, başkasından yardım aldım bikaç gün ama çekindim dedim eşimden başka kula muhtaç olmayayım. Sağlıkla alalıminşallah minikleri

Merhaba size de geçmiş olsun. Şöyle ki ben de bazı akademik kaynaklara baktım dediğiniz gibi önceden erken doğum hikayesi olmayanlar tek gebelikler vs olmadıkça serklaj önerilmemiş ve benim kafam karıştı, forumlarda baktığımda pek çok kişiye serklaj uygulanmış ve bunları okumak da doktorlara güvensizlik oluşturdu bende şuanki psikolojiyle. Üstelik eşim şehir dışına çıkmıştı durumdan önce bikaç gündür de yalnızım okuduklarım da bana korku salıyor, doktorumla konuştum istirahat et dedi yemeği oturarak yapabilirsin dedi. Hatta şöyle ki durumu ilk farkeden perinatolog bana istirahat bile demedi sadece yorulmadan günlük hayatına devam et dedi. Mesajınız biraz rahatlattı beni. Sağlıkla kucaklayalım inşallah zamanında.
Bende elimde telefon bütün gün okuyorum bazen hayırlısı allahtan diyorum bazen bir şey yapmamış olmaktan korkuyorum. Ama senin bence uzunluğun o kadar kötü değil benim doktorum 2,5 üstü için endişelenmeye gerek yok demişti. Birde benim kasılmalarım oluyor karnım sertleşiyor bu durumda kısaltıyor sadece fiziksel hareket değil onu da takip etmek gerekiyor

Benim eşimde normalde il dışında çalışıyor şimdi izinli. Bir haftaya gidecek mecbur çalışması lazım, özel hastaneye gidiyoruz ve ara ara kalmam gerekiyor.
Zaten bebeğim de tedaviyle oldu o süreçtede baya harcamamız oldu.
Kim olursa olsun muhtaç olmak çok zor. Allah ım kimseyi kimseye muhtaç etmesin.
O kadar haklısınız ki, bu kadar bilimsel bir olayın bu kadar kişisel olması da ayrı bir sorun ve ikilem yaratıyor. Birine muhtaç olma hissi çok kötü gerçekten, eşim şehir dışında yarın dönecek, başkasından yardım aldım bikaç gün ama çekindim dedim eşimden başka kula muhtaç olmayayım. Sağlıkla alalıminşallah minikleri

Bende elimde telefon bütün gün okuyorum bazen hayırlısı allahtan diyorum bazen bir şey yapmamış olmaktan korkuyorum. Ama senin bence uzunluğun o kadar kötü değil benim doktorum 2,5 üstü için endişelenmeye gerek yok demişti. Birde benim kasılmalarım oluyor karnım sertleşiyor bu durumda kısaltıyor sadece fiziksel hareket değil onu da takip etmek gerekiyor
Okumamak en iyisi demişti doktorum ama insanın içi rahat etmiyor dediğiniz gibi ya bişey yapmazsam da bişey olursa korkusu var hepimizde. Doktorum da kendi hamileliğinde ikizler olmasına rağmen 2.5 la 38. Haftada doğurdum telaşlanma çok kötü değil sadece tedbiren dikkat edelim dedi.
bu kasılma olayı da ben durumu öğrendikten sonra başladı, doktora sordum tekrar psikolojik olduğunu söyledi ki galiba doğru dün psikolojim berbattı kasıldım gibi böyle bugün biraz iyi hissediyorum hiçbişeyim yok 🙄 Tevekkül etmem gerek diyorum çünkü şuan elden başka bişey gelmez alacağı nefes varsa sağlıkla gelir ama yoksa takdir Allahtan

Maşallah günlük yürüyüşe gitmeniz güzel bir şey. Hava bu kadar güzelken yatmak zorluyor.
Benim Dr 10 gün yatak istirahati dedi. Sonrada çok yürüme çok oturma dedi. Bende atıldığı günden beri yatıyorum wc harici.
Yemeğide yan dönüp hafif doğrulup yiyorum.
Belki ilerleyen zamanda banada ağır iş yapmadan normal hayatına dön diyecek ama ben rahimağzı ne kadar uzun devam ederse o kadar iyi diye yatmayı tercih edicem galiba.
İlişki de zaten baştan beri yok, öğrendiğim günden beri evi süpürmedim ağır iş yapmadım.
Rahim uzunluğunuz kaç evet herkesin cevabı farklı olacaktır kadın doğum doktoru hayatına devam et dedi perinatolog açılma var dedi ev içinde ufak ufak yürü dedi genel olarak yatak istirahatı önerdi

Benim de yakınım yakın zamanda 25. Haftada açılma sonucu acil serklaj oldu ama enfeksiyon kapmıştı galiba böyle riskleri oluyor 🙄
Merhaba bende serklajlıyım serklaj sırasında doktor ufak bir açıklık vardı dedi geçen de alt muayene de açıklık tespit edildi açıklığınız çok mu

Rahim uzunluğunuz kaç evet herkesin cevabı farklı olacaktır kadın doğum doktoru hayatına devam et dedi perinatolog açılma var dedi ev içinde ufak ufak yürü dedi genel olarak yatak istirahatı önerdi
Uzunluk Dr söylemedi ama uzunluğun gayet iyi dedi.
Bebekten taraf değilde alt taraftan açılma vardı 1 cm iyiki dikiş atmışız dedi sadece.

Uzunluk Dr söylemedi ama uzunluğun gayet iyi dedi.
Bebekten taraf değilde alt taraftan açılma vardı 1 cm iyiki dikiş atmışız dedi sadece.
Benim de dikiş ilerde ama açıklık başlamış doktorum dikiş isabet olmuş dedi dikiş umarım bizi bir müddet daha götürür kaçıncı haftasınız

Benim de dikiş ilerde ama açıklık başlamış doktorum dikiş isabet olmuş dedi dikiş umarım bizi bir müddet daha götürür kaçıncı haftasınız
İnşallah.
14+1 bugün 12+2 de atıldı.
Dikiş tam uca mı konuluyor yoksa ortalarda mı oluyor? Dr alttan açıklık var uzunluk iyi orayı tam ortaladım dedi. 🤷🏻‍♀️Bilinmezlik ne kadar kötü ya

İnşallah.
14+1 bugün 12+2 de atıldı.
Dikiş tam uca mı konuluyor yoksa ortalarda mı oluyor? Dr alttan açıklık var uzunluk iyi orayı tam ortaladım dedi. 🤷🏻‍♀️Bilinmezlik ne kadar kötü ya
İnanın bende o kadar bilgili değilim ama alttarafta açıklık benim çünkü dikiş şurda dedi dikişe gelene kadar zaman kazanırız bir müddet de dikiş oyalar dedi sizde istirahat sürenizi artırın yatış sürenizi artırın ben. Öyle yaptım

Merhaba bende serklajlıyım serklaj sırasında doktor ufak bir açıklık vardı dedi geçen de alt muayene de açıklık tespit edildi açıklığınız çok mu
Benim açıklığım yok sadece kısalma var ve hunileşme. Yakınımın 1 cm açıklığı vardı acil dikiş atıldı. Çok geçmiş olsun sağlıkla gelsin ve zamanında

İnanın bende o kadar bilgili değilim ama alttarafta açıklık benim çünkü dikiş şurda dedi dikişe gelene kadar zaman kazanırız bir müddet de dikiş oyalar dedi sizde istirahat sürenizi artırın yatış sürenizi artırın ben. Öyle yaptım
Benimde durumum sizin ki gibi galiba. Banada dikişi gösterdi. Siz kaçıncı haftadasınız ? Sizin dikiş ne zaman atılmıştı? Sorduysam daha önce kusura bakmayın

Birilerine muhtaç olmak sıkıntı yazmışsınız ya tam olarak duygularıma tercüman olmuşsunuz.ben 14.haftada serklaj oldum ve her an yanımda olabilecek kimse yok.annem kanser hastasi bir taraftan onun tedavisi sürüyor.ilk zamanlar o yalnızlık hissiyle çok kendimi üzüyorum.evde de bir çocuk var.kücük değil oğlum 13 yaşında ama kahvaltısını yemeğini hazırlamak gerek.evladim birden büyüdü sanki herseyde bana yardım etti.camasir atıyorum makineden çıkarıyor asarken yardım ediyor evi süpüruyor ama tabi ne kadar yapabilir ki yavrum.eşim yanına bir yardımcı alalım dedi,yeni ev aldık çok çabalıyor ona da kıyamadım.
ben de çareyi tevekkül de buldum.birsey olacağı varsa istersen 24 saat kıpırdama yine olacak dedim,30 haftalik doğurdugum ihmaller yüzünden sadece 1 gün yaşadı.alacak nefesi varsa dünyaya gelecek yaşayacak dedim.bu zamana kadar yemeğimi oturarak mümkün olan minimum hareketle kendim yaptım,basit işlerimi kendim yaptım.10 dakika ayakta kaldıysam yarım saat dinlendim.ilk zamanlar duşa bile korkuyla girdiğim günler oluyordu ama farkettim ki ben stres yaptıkça kasilma yaşıyorum rahat oldukça ne kasilma ne ağrı gayet iyiyim.insallah 37 haftayı görürüz hepimiz.

Birilerine muhtaç olmak sıkıntı yazmışsınız ya tam olarak duygularıma tercüman olmuşsunuz.ben 14.haftada serklaj oldum ve her an yanımda olabilecek kimse yok.annem kanser hastasi bir taraftan onun tedavisi sürüyor.ilk zamanlar o yalnızlık hissiyle çok kendimi üzüyorum.evde de bir çocuk var.kücük değil oğlum 13 yaşında ama kahvaltısını yemeğini hazırlamak gerek.evladim birden büyüdü sanki herseyde bana yardım etti.camasir atıyorum makineden çıkarıyor asarken yardım ediyor evi süpüruyor ama tabi ne kadar yapabilir ki yavrum.eşim yanına bir yardımcı alalım dedi,yeni ev aldık çok çabalıyor ona da kıyamadım.
ben de çareyi tevekkül de buldum.birsey olacağı varsa istersen 24 saat kıpırdama yine olacak dedim,30 haftalik doğurdugum ihmaller yüzünden sadece 1 gün yaşadı.alacak nefesi varsa dünyaya gelecek yaşayacak dedim.bu zamana kadar yemeğimi oturarak mümkün olan minimum hareketle kendim yaptım,basit işlerimi kendim yaptım.10 dakika ayakta kaldıysam yarım saat dinlendim.ilk zamanlar duşa bile korkuyla girdiğim günler oluyordu ama farkettim ki ben stres yaptıkça kasilma yaşıyorum rahat oldukça ne kasilma ne ağrı gayet iyiyim.insallah 37 haftayı görürüz hepimiz.
Hemde nasıl zor, annem babam yaşlı bekar kız kardeşim onlara bakıyor. Ve bana çok uzaklar, eşimin ailesinden bahsetmek istemiyorum bile kendi işimi görürken bile bir faydaları olmadı nasılsın diye sormadılar.
Maşallah oğlunuz az da olsa destek oluyor.
Maddi olarakta zorlanıyor işte insan ,sizinde durumunuz aynı.
Bizimde olan birikim tedaviye gitti ve eşim çalışmasa hiç bir gelirimiz yok.
Ve evet her şey nasip bir şey olacaksa hiç kimse önüne geçemiyor.
İnşallah sıkıntısız 37leri görüp sağ salim kucağımıza alırız. 6 yıldır hasretim bebek kokusuna,oğlumu kaybettikten sonra daha da arttı bu anne olma isteğim.
Rabbim halimizi görüyo, inşallah sağ salim zamanında doğar bütün bebekler. Hiç birimiz evlat acısı yaşamayalım bir daha.

X