Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Geçmiş olsun.imkan varsa başka bir doktora ya da en iyisi bir perinatoloğa görünün.

Maşallah ben yaptırdım gebelik şekerim çıktı diyet yapıyorum insülin vuruyorum.. Açlık ve tokluk baktırın tokluk yalnız ilk lokmadan bir saat sonra bakılmalı
Tokluk kan şekerine bakmiş diğer tahlillerle beraber.87 çıkmış normal bir değer sanırım.referans aralığı <126 olmalıymış.bilmiyorum bu tahlil yeterli mi.

Tokluk kan şekerim normal çıkmış kan tahlilinde ama açlığa da bakılmalı mi bilmiyorum.

Bana da doktorlar ilkte atıldı diye ikincide de atmıyoruz diyor. Ölçü normalsa neden yapalım diyor.ölçününde her an değiştiğini benden iyi bilmelerine rağmen bir canın hayatını riske atıyorlar
İstanbuldayım Zeynep Kamil kadın doğum hastanesinde perinatoloji takibim başlamıştı 20.haftaya kadar karından bakıldı hep orda en son 32 mm idi progestana devam dedi bu şekilde bir hastam daha var dikişsiz takip ediyoruz dedi.. Ama ben tedbir amaçlı başka bir kadın doğum hastanesine gebelik polikliniği ne gittim (Süleymaniye)
Orda asistan Dr alttan muayene etti ve 27 mm ölçtüğünü söyledi beni hemen perinatoloji ye yönlendirdi bende ilk bulduğum randevuya gittim burası daha evvel gittiğim yer değildi.. Orda detaylı ultrason um da yapıldı ve ra ölçümü 21 mm görüldü ve serklaja karar verdik.
Lütfen sizde başka Dr a görünün özellikle 20.hafta yı atlamayın
Size birsey sorabilir miyim hunileşme ve açıklık alttan muayene de mi belli olur bilmiyorum basınıza geldi mi ama doktorum beni alttan muayene etmedi hiç bende ya varsa diye endişe ediyorum
Galiba alttan muayenede belli oluyordu hatırlamıyorum net ama Dr vakti gelince bakar ona...
Teşekkür ederim. Eğer ölçü haftasına göre iyiyse perinatolog ne der ki?hiç bilmiyorum gitmedim o bölüme
Daha evvel bir kaybınıs olmuş ve ikinci gebelik dikiş atılmış.. Bence serklaj olmalısınız

Yok canım ya hiç bakmadı hiç bir şey demedi zaten hiç vajinal muayene de olmadım en son doktora gittiğimizde her şey çok yolunda dedi bir hafta sonra tekrar gittik kasılma gördü bebek biraz aşağı çökmüş dedi magnezyum verdi yolladı üç gün sonra ise kesem dışarı sarkmıştı büyük ihtimal ne olduysa o bir haftada oldu ama orada bile uzunlukla ilgili bir şey söylemedi magnezyumu verip yolladı

Magnezyumun hiçbir etkisi olmuyor bu soruna. Benim ilk bebeğimi kaybetmeden 2 gün önce doktordaydık ne bir ölçüm ne başka şey dedi herşey yolunda demişti iki gün sonra suyum geldi ve asla ilgilenmedi.. başka hastaneye gitmiştik. İkinci bebekte dikiş atmadılar hafif bir ağrıyla gittim kese her an patlayacak sarkmış dediler ertesi gün hastanede ameliyata alındığımda patladı. Şans işi biraz bu işler

Aynen öyle benim de dikiş atılacak gibi değildi akşam az suyum geldi enfeksiyonum arttı mecbur üçüncü güne alındı bebek inşallah bir sonraki hamilelikte dikiş çözüm olur insan çok korkuyor aynı şeyler yaşanır mı diye ama dua etmekten ve doktoru iyi seçip sıkı takipten başka yapacak bir şey yok

Teşekkür ederim. Eğer ölçü haftasına göre iyiyse perinatolog ne der ki?hiç bilmiyorum gitmedim o

Teşekkür ederim. Eğer ölçü haftasına göre iyiyse perinatolog ne der ki?hiç bilmiyorum gitmedim o bölüme
Perinatologlarin uzmanlık alanı yüksek riskli gebelikler.normal kadın doğumculara ek bizim gibi hastalar için eğitim alıyorlar.daha detayli takip ediyorlar.benim yaşadığım yerde olsa kesinlikle baştan bir perinatologla takiplerime başlardım.normal kadın doğumcularin görmediği ya da atladığı şeyleri daha çok irdeliyorlar.nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama olduğunuz yerde varsa mutlaka bir görünün derim.ölçu haftasına göre iyi olup bir anda kisalabiliyor ya da ölçü hep iyi devam etse de ilaçla sıkı takip ediyorlar gerekirse ileri haftalarda da serklaji atabilirler.

Benim ilk gittiğim doktor buradaki ünlü bir hastanede çalışan doçent ünvanlı bir kadın doğumcuydu. Fakat rahim ağzı kisalmasini göremedi, vajinada varis oluşumlarım var bir bakışta anlayamadı, biyopsi yapalim dedi kendisi beceremedi kanama yaptı, başka hekimi çağırıp ondan destek aldı, serklaji yapmam, yapan bulursanız ona gidin dedi, varislerden dolayı normal doğurtmam bile dedi... Ama şimdi gittigim hekimin unvani op.
dr. ve çok memnunum. Şükür sorunsuz şekilde serklaji da yapti, normal doğuma da sıcak bakıyor. Ünvanlara takılmayın, perinatolog yoksa bile daha önce bu konuda deneyimi olmuş başka bir doktora gidebilirsiniz.

Tamam canim çoğu arkadaşın öyle oluyor burda
Bebeğin nasıl iyi mi kız mıydı? Adı ne?
Hayirlisi ile kucagina al yavrunu insallah . Evet kiz cok sukur ha dogdu ha dogacak aman bugunde bisey olmadi cok sukur diye diye dogduda iki aylik oldu hepimize evlatlarimizi saglikli sihatli kotuluklerden uzak buyutmeyi nasip etsin rabbim .

Hayirlisi ile kucagina al yavrunu insallah . Evet kiz cok sukur ha dogdu ha dogacak aman bugunde bisey olmadi cok sukur diye diye dogduda iki aylik oldu hepimize evlatlarimizi saglikli sihatli kotuluklerden uzak buyutmeyi nasip etsin rabbim .
Ya maşallah Amin insallah sağol canım

Bence en çok biz hakkediyoruz .daha İlk andan binbir güçlükle sağ salim dünyaya gelsinler diye uğraşıyoruz.Hepinizin anneler günü kutlu olsun arkadaşlar.Herşey gönlünüzce olsun inşallah

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…