Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
senin kinder süprizini yiyim ben hemi:KK9::KK9::KK9:ay çok hosuma gitti yeminle rabbim emanetini işşallah zamanında dogurmanı nasip eder canım 5 ayına kadar emziriyor diye biliyorum ben rabbim evlatlarını sana bagışlasın işşallah darısı bizlere işallah bizmde olsunbir kinder süprizimiz:KK9::KK9:

ban bugün arkadaş birşey dedi umud allahtan vesvese şeytandır diye çok hoşuma gitti bundan sonra bende diyecegimki umud rabbim senden diyecegim vesvese gelincede gene umud allahtan diyecegim umudlu düşünelimde umudum dünyay gelsin bir bakmışsın ömürümde dünyaya gelebilir inan ikisini yaradan verse ne mutlu olurum derim rabbim umudumu hiç kaybetmedim ömürümde hergün 2 rekat şükür namazı kılıyorudum her gün rabime dua ediyorudum ömürüm benle diye ama namazımı bıraktım olurda bir daha hamile kalırsam bırakmıcam secdemi hergün dua edicem rabbime yavrm benle diye bazen düşünüyorum bebelerim dursaydı nasıl olurdu hayatım :KK16::KK16::KK16:arkadaşımın biride dediki paşa zamanı gelmedi belkim sen dua ediyorsunya yalvarıyorsunya dedi rabbimin hoşuna gidiyor ondan gelene boynum kıldan ince am sana söz şu bayram geçsin işşallah memlekete gitmezsem sana gelicem hediyemle mucizeni inan çok istiyorum görmek yavrumu bagrıma basıcam işşallah iznin vardır chnbeyede eşimle gidicez az bekle dedi bekliyos bakalım nereye kadar bekliceksek:KK31::KK31::KK31:

inş. arkadaşım inşALLAH kinderim bırakmaz beni, okuyunca bende beğendim yazdıklarımı, akmış gitmiş işte kelimiler bülbülün güle aşkından dile gelmesi gibi :)...senin bebeğin yok anladğm kadarıyla, rahim ağzı yetmezliğinden mi kaybettin bebeğini :KK43:( kaçıncı haftanda kaybettin? dikiş yokmuydu? bak benim eşim infertilite vakası, ilk bebeğim için kaliteli sperm bulmak bile zordu tüp bebek icin, 2. bebeğime oğlum 5 aylıkken hamile kalmişım... düşün mucizeyi yani nerden nereye.. başka biri olsa üzülür blkide chnb nin dediği gibi ama ben napcağımı bilemedim, doğal yoldan hamile kalabildiğime sevinirken oğlumu sütten kescem, ilgilenemiycem diye üzüldüm.. düşününca ne tuhaf...ALLAH 1 yıl icinde öyle tuhaf duygulur yaşattı ki bana bende senin gibi namazımı ara ara kılardım 4 vakit kılmaya başladım , (sabahları kalkamıyom gece oğlum sık uyanıyo namaz vakti ayılamıyorm :KK43: )

yani paşam sana demek istediğim şu ki, şu an bebeğin lok ama seneye bu vakitler 2 bebeğinin ağlamalrını susturmaya calışıyor olabilirsin, 1 tatlı meleğe sütüm yetmiyo diye sızlanıyo olabilirsin, elin göbüşünde bugun doğcak yarın doğcak diye gün sayıyo olbilirsin ya da benim gibi 2. icin erkendi ama cok şükür RABBİM sana diye karman corman olabilirsin... hayat bu herşeye gebe.. senin icinde hep güzel şeylere gebe olsun inş.

Paşam yine eltinin lafını takmışsın kafaya.:KK19: O şunu dedi bu bunu dediyi unut hatırla son gebeliğinde son zamanlar kayınvalidene takmış çok strese girmiştin stres de çok önemli... Tamamen umursamayacaksın hiçbir şeyi... Kafanda evirip çevirmek yok...ÇOK şükür dünya iyisi eşin var ya tersi olsaydı eşin kötü onlar iyi olsaydı... Dört dörtlük olmuyor çevremiz takmak yok...

Denizanası kasılman filan yok di mi senin? yoksa korkma...

toplanma var canım ya :KK43: göbeğimin altına toplanıyor şimdi yine öyle... ayağa kalkıp 2 dekka ayakta dursamda sızı giriyor :KK43:

yarın gitcem ben çarşambayı beklemeyeyeim.. kasılma önleyici iğne falan yapmaları gerekmezmiydi, antibiyotikle yolladılar beni :KK43:

toplanma var canım ya :KK43: göbeğimin altına toplanıyor şimdi yine öyle... ayağa kalkıp 2 dekka ayakta dursamda sızı giriyor :KK43:

yarın gitcem ben çarşambayı beklemeyeyeim.. kasılma önleyici iğne falan yapmaları gerekmezmiydi, antibiyotikle yolladılar beni :KK43:

Çok sık olup olmadığına dikkat et...İlaç konusu karışık canım:

Burada mağnezyum, nidilat, prepar kullananlar var. benim dr m endol fitil ve haftada yarım doz proluton depot dışında diğerlerini faydasız görüyor. Endolü de şu an amniyo sıvım öncesinde sorun olduğu için yasakladı...

Çok sık olup olmadığına dikkat et...İlaç konusu karışık canım:

Burada mağnezyum, nidilat, prepar kullananlar var. benim dr m endol fitil ve haftada yarım doz proluton depot dışında diğerlerini faydasız görüyor. Endolü de şu an amniyo sıvım öncesinde sorun olduğu için yasakladı...

o dediklerinin hic birini bilmiyorm canım ben...hangisi kasılma önleyici, iğne değilmi o kasılma önleyici?

Ben yemek kokusundan salondan kaçtım başka odaya:)) Beni en çok yoran şeylerden biri bulantı ve koku hassasiyetinden tam kurtulamam...
Çok seviniyorum seni görünce. Doğumun kolay oldu mu peki? Dikiş filan çok mu? Ben inşallah görürüm o günleri ama normale izin vermezler galiba bana yoksa ben de kafaya koymuştum normal yapacağım diye...

canım yaa senin işinde zor...rabbim yardımcın olsun...
zaten bulantı olmasa bile başkalarının evinde kalmak birilerine muhtaç olmak çok zor...
ben annemde kaldığım halde bu konuda çok zorlanmıştım seninde neler hissettiğini iyi biliyorum....
ama canım sayılı gün öyle böyle geçiyor ben şimdi o günlerime bakıyorumda sanki hiç geçmiyecekmiş gibiydi günleri tek tek sayardım...
ama hepsi geçti çok şükür...
sende maşallah güzel ilerliyorsun 38 hesap edecek olsak maşallah yarıyı bile geçtin...
rabbim sağlıcakla kucaklamayıda nasip etsin...

canım doğum kolay oldu diyebilirim gerçi doğumun kolayımı olur diyen olabilir ama orda günlerdir sancı çekenini çok zor doğum edeni gördüm....
benim maşallah iyi geçti...
rabbime hep dua etmiştim iyi dr larla karşılaştır diye çok şükür öyle oldu benimle güzel ilgilendiler kıymetli gebelik diye ayrıca önem verdiler...
ama bende elimden geldiği kadar yardımcı oldum herkes bağırırken çıtım çıkmadı dr lar ne derse yaptım çok şükür açılmam iyi ilerledi....doğum sırasında en sinirli dr denk geldi diyebilirim ama sağolsun o bile bana iyi davrandı bana ıkın dediğinde şuan sancım yok izin verirsen sancım gelince yapalım dedim sağolsun tamam dedi sanki özel dr da doğum ediyormuş gibi yaptık ama dediğim gibi ben de çok çaba sarfettim en zorda doğum masasıydı ama hiç pes etmedim....ne kadar acının üstüne gidersen o kadarda çabuk oluyor....başka birşey olsa insan pes eder belki ama işin içinde yavrum varken o an o acı içinde bile sadece onun sağlıcakla ordan çıkmasını allah korusun orda ona birşey olmamasını düşündüm...
ve en zorlandığım o masa oldu bir orda bağırdım...ama iyi bağırdım:))
arkadaşlarada bedua edeyimde beddua çabuk tutarmış:))
rabbim onlarada bu tatlı acıyı yaşatsın inş. :))
bebeği gördükten sonra hepsi boş hepsi gelip geçiyor...
normal doğum gerçekten çok güzel ben daha yeni bu acıyı ağrıyı yaşamış biri olarak yine normal yaparım diyorum...
insanın o anı yaşaması güzel...
ben o ağrılar içinde 18 haftalık bebeğimi kaybettiğimde rabbime o an dua etmiştim rabbim aynı bu acıları mutlulukla yaşamamı nasip et diye...
çok şükür nasip oldu....
canım sen artık normal düşünme senin durumun çok farklı sen sağlıcakla kucaklada gerisi boş....
ama istersen genel anestezi olmassın bebeğin ilk doğum anını görebilirsin...

zeynep kamil hakkında şunuda not düşeyim belki başka arkadaşlara lazım olur...
daha önce konuştuğumuz gibi gerçekten çok tecrübeli bir hastane asistanları bile çok tecrübeli bir gün boyunca nice hastalarla karşılaşıyorlar....
ama şu var çok kalabalık ve insanın özeline pek saygı yok...
doğum hane şöyle bir ortam diyebiliriz...
kocaman 3-4 daire bir arada düşün öyle oda oda değil aralarda oda yok ve dairelerden birbirine geçmek için kapı bile yok...
bir köşede erken doğum riskinden acil tedavi görenle bir köşede yeni doğumdan çıkmış lohuslar tam ortada sancı çekenler...bir köşede doğum hane(ama oranın kapısı vardı galiba)herkeste nst takılı üzerini örtmeye örtü veriyorlar ama insan acıdan onu bile örtemiyor...
herkesin sesi birbirine karışıyor dr lar tam ortada yiyor içiyor sohbet ediyor...
yani ortam iyi değil keşke güzelce odalara bölseler iyi bir düzen kursalar ama yok...
ama ben bunları az çok bilerek gittim ve neyle karşılaşcağımı bildiğim için zorlanmadım...
örtümü alıp yatağıma kıvrıldım...
çok şükür doğum anındada tektim...
bunları kaldıramayan arkadaş olursa orayı düşünmesin ortam anlattığım gibi ama ben tecrübesine güvenerek bugün olsun yine orayı tercih ederim...
ben zaten o kadar çok şey yaşamışımki...

bir ara doğum hikayemi yazmayı istiyorum aslında...bizler gibi rahim ağzı sorunu olanların doğumunun nasıl geçtiğide önemli bence...

proluton depot iğne dışındakileri kasılma önleyici. Prolutonu da düşük tehdidi ve erken doğum tehdidi olanlara veriyorlar....

inş. arkadaşım inşALLAH kinderim bırakmaz beni, okuyunca bende beğendim yazdıklarımı, akmış gitmiş işte kelimiler bülbülün güle aşkından dile gelmesi gibi :)...senin bebeğin yok anladğm kadarıyla, rahim ağzı yetmezliğinden mi kaybettin bebeğini :KK43:( kaçıncı haftanda kaybettin? dikiş yokmuydu? bak benim eşim infertilite vakası, ilk bebeğim için kaliteli sperm bulmak bile zordu tüp bebek icin, 2. bebeğime oğlum 5 aylıkken hamile kalmişım... düşün mucizeyi yani nerden nereye.. başka biri olsa üzülür blkide chnb nin dediği gibi ama ben napcağımı bilemedim, doğal yoldan hamile kalabildiğime sevinirken oğlumu sütten kescem, ilgilenemiycem diye üzüldüm.. düşününca ne tuhaf...ALLAH 1 yıl icinde öyle tuhaf duygulur yaşattı ki bana bende senin gibi namazımı ara ara kılardım 4 vakit kılmaya başladım , (sabahları kalkamıyom gece oğlum sık uyanıyo namaz vakti ayılamıyorm :KK43: )

yani paşam sana demek istediğim şu ki, şu an bebeğin lok ama seneye bu vakitler 2 bebeğinin ağlamalrını susturmaya calışıyor olabilirsin, 1 tatlı meleğe sütüm yetmiyo diye sızlanıyo olabilirsin, elin göbüşünde bugun doğcak yarın doğcak diye gün sayıyo olbilirsin ya da benim gibi 2. icin erkendi ama cok şükür RABBİM sana diye karman corman olabilirsin... hayat bu herşeye gebe.. senin icinde hep güzel şeylere gebe olsun inş.

canım ben ilk bebegimi 20 haftalıkken katbettim 7 sene sonra tedaviye ragmen hamile kalamadım allahtan tedaviyi bıraktım 1 sene sonra umuduma kaldım hamile ilk oglumu dogurdugumda tehşisin konmuştu rahim agzı açıklıgı diye 2 oglumda dokyorum rahimimi dikmedi kapalı diye 18 haftalıkken umudum dogdu canlı bir şekilde hissettim çünkü bacaklarımda eylülül 22 umudumu kaybettim ocakta ömürüme güzel kıızma hamile kaldım dikiş atıldı 14 haftada ama gene ögretmiş gibi 18 haftada dikişe ragmen oda dogdu suyum geldi sanci kürtajı cabası canlı birde:KK14::KK14:anlıcagın kızların gittigi doktora sag olsunlar gittim oda pırtılaşma sorunum oldugunu pkom oldugundan rahimimin çok güzel dikildigini ama pko yüzünden birden kısalabilicegini söyledi birde bir hormonum daha çok çalışıyomuş onun için 4 ilaç kullanıyorum şuan 10 kilo fazlam var 75 düşmeden bebek yok :KK20::KK20: hamile kalınca rahimim dikilicek kan sulandırıcı igneler kullanıcam proluton depont ignesi kullanıcam işte öyle eylülde bebeg vesile olmayı düşünüyorum belkim hiç olmaya biliirm maddi olarak zor durumdayım arda beyi kaldıramam belkim seneye eylüle kadar atabilirim bilmiyorum yani 11 senelik evliyim 32 yeni girdim 3 evladım var cennette:KK14::KK14:

kızlar sizlere doyum olmaz eşime hizmet etmem lazım görüşrüz sonra fadikim sen bebegimi doyana kadar öp benim yerimede chnb sende bebek her tekmelediginde ban dua et olumu kardeşilerim kendinize iyi bakın ben kaçtım :KK5::KK5::KK5:

canım hep iyi şeyleri yazmayı çalışmışım:))
dikişim çok....birde hamileliğimde hafif hemoroidim vardı doğum anında ıkınmalarla çok kötü olmuş....dikiş için lokel enestezi yapmışlardı birde ağrı kesici verdiler doğum sonrası çok iyiydim...
ne zaman sabah oldu afedesin dikişten çok arka taraf acıyordu...kendi kedime bunlar dikişi nere atmışlar dedim....
meğer hemoroidmiş...dikişten çok o beni çok zorladı...dr a gittim bir krem kullandım onun etkisiylemi yoksa zamanla mı geçti bilmem şimdi çok hafif ve ağrısı yok maşaallah....
dikişlerimde iyiydi ama bugün neyse biraz ağrı var....çoğu düştüde ama biraz geriliyor galiba....

merhaba arkadaşlar,

arada girip okuyorum ama bu aralar pek keyfim yok nedense
evde tembel tembel yatıyorum

sinem arkadaşımızı bende merak ettim, aslında acil durumu olmayacak bir arkadaşta telefon numaralarını toplamak lazım :)))
sofika, gidersen hemen haber uçur bize
paşam sen de eski günleri düşünüp kendini daha fazla üzme lütfen, üzüntüden kendine birşey olacaak :KK16:

fadikcim, bebişle herşeyin yolunda olmasına sevindim
dikişlerin inşallah en kısa zamanda iyileşir :KK16:

rabbim yardımcın olsun canım işşallah durduurlar bebegim dogumunu benimde durduramadılar dikişe ragmen gene gitti rabbim bir mucize verisinde işşallah bebekelrinis ag saglim al kucagına rabbim acılarını göstermesin işşallah san açok zor ben yasadıgım için biliyorum dualarım seninle gelişmelerden haberdar et olurmu:KK48::KK48:

sen ne yaptın akıntıların sürtüyormu gittinmi doktora:44::44:

teşekkür ederim ilgin için çok şükür akıntım değişti normale döndü şimdi sadece herzaman olan akıntım var yani ondan korkmuyorum bide karnımdaki sertlikte geçti sanki bi ağrımda yok şükür doktorada gittim puroloton iğne yaptı doktor bide karnındaki sertlik bebeğin hareketleri dedi ondandır dedi hareketlerini hissediyomuşım oymuş bilmiyorum artık nasıl olur hep şimdiki gibi devam etseydi sonuna kadar bişey olmasın diye evden çıkmmıyorum bu sıcağa rağmen çok duş bile aalmıyorum bilmiyorum artık nasıl olur rABBİM bağışlar inşallah bana bu yavruyu inşallah sanada istediğin kadar güzel güzel yavrular nasib eder.bütün yaşadıklarıı unutturacak kadar çok çocuğun olsun :KK9::KK9:

SOFIKA

Yarin sineme gitmekten bahsetmissin. Bende o kadar cok merak ediyorumki.hatta bugun gitmeyi bile dusundum.gidersen kac gibi gidiceksin.ogleden sonra olursa bende gelirim.
Ben kaplikayada oturuyorum oraya metro gidiyormu haztanenin ordan defalarca gectim ama hep ozel aracla bana bilgi verirmisin.
Ismini bilmiyoruz ama 26 haftalik hamike oldugunu ve osman beyin hastasi oldugunu birde srken dogum riskinden yattigini biliykruz.
danismaya rica ederiz.

feryal:

annem oglen gibi gelecekmis bana haliyle mecburen ogleden sonra gidebilirim zaten ama benim bir saat sıkıntım yok o yuzden saatı sen belirle.beraber gideriz hem biz tanısmıs oluruz,insallah da guzel haberler alırız kıza da moral oluruz.Metro hastanenin cok yakınına gştmşyor bayag yurume mesafesi oluyor,heykelden ve altıparmaktan otobusler geciyor tam onunden ama ne yazık ki numaralarını hatırlamıyorum.Ben biraz mesafe olmasına ragmen metroyla gidebilirim ancak,istersen ve senin icin de metro uygunsa nilufer duragında bulusup 10 dk yururuz.Yada sen eger kaplıkayadan heykele yada altıparmaga gelip ordan da sorarak otobusle tam hastanenin onunde de inebilirisn,sana hangisi uygunsa bana bildir,anlasırız.

Sahura kadar yatmadigim icin biraz gec kalkiyorum.yurumek benim icin sorun degil.ben minubuse ve metroya vinecegim icin yaklasik 1 saat surer yolum saat 3 olurmu.birde organize sanayiye gidenemi emek e giden metroyami binicem.hastane civarinda alicak birsey bulabilirmiyiz.evden direk gelicegim icin birsey alma sansim yok.

canım 3 benim icin de uygun
universite metrosuna bineceksin ve nilufer duragında ineceksin,durak cikisinda bulusuruz,migros var duragın bir tarafında diger tarafında da park var,park tarafındaki cıkısta beklerim seni
hastaneden once bir seyler alabilecegimiz carefour var aklıma ilk gelen yol uzerinde,hallederiz o sorun olmaz
o zaman yarın kısmet olursa saat 3 te nilufer metro duragının park tarafında(carefour cıkısı) bulusuruz.Ozelden telimi yazacagım bir aksilik olursa haberlesiriz.

Arkadasim tamam anladim
Ozel msj da tlf numarasi goremedim ozel msj bolumune girdim karsima cikan selam yazisi oldu.
cep tlf nundan internete giriyorum.tarif ettigin yeri bulurum sanirim.

KİZLAR GECE ACİLE DR GİTTİM RAHİM AGZİNA KARİNDAN BAKİLMAZ DEDİ BEBEK ASAGİYA VURUYOR BAZEN SASE MONURAL VERDİ İLTİHAP İCİN BİRDE BEN GUNDE 3TANE PROGESTAN ALİYORUM İCME HİC FAYDASİ YOK DEDİ ENDOL BİRDE İGNE VARYA P İLE BASLAYn. ONDAN VERDİ DEVAMLİ GİTTİGİM RİSKLİ GEBELİK UZMANİ HİC VERMEDİ BANA BEN SİMDİ ONLARİ ALMİYORUM BU HAFTA GİDİCEM DR SOYLESEMMİ BOYLE AXİLDE BANA BUNU VERDİLER DİYE BİRDE VAJİNADAN BAKİLİR DİYOR DİKİSE BANA HEP KARNİMDAN BAKİYOLAR İLACLARİ KULLANİYORMUSUNUZ SİZZ

KİZLAR GECE ACİLE DR GİTTİM RAHİM AGZİNA KARİNDAN BAKİLMAZ DEDİ BEBEK ASAGİYA VURUYOR BAZEN SASE MONURAL VERDİ İLTİHAP İCİN BİRDE BEN GUNDE 3TANE PROGESTAN ALİYORUM İCME HİC FAYDASİ YOK DEDİ ENDOL BİRDE İGNE VARYA P İLE BASLAYn. ONDAN VERDİ DEVAMLİ GİTTİGİM RİSKLİ GEBELİK UZMANİ HİC VERMEDİ BANA BEN SİMDİ ONLARİ ALMİYORUM BU HAFTA GİDİCEM DR SOYLESEMMİ BOYLE AXİLDE BANA BUNU VERDİLER DİYE BİRDE VAJİNADAN BAKİLİR DİYOR DİKİSE BANA HEP KARNİMDAN BAKİYOLAR İLACLARİ KULLANİYORMUSUNUZ SİZZ

canım gecmis olsun oncelikle
benim anladıgım kadarı ile de progestanı vajinal yada igne olarak(proluton depot) almak rahim agzı yetmeziliginde daha etkili.yani bana sorrasan acildeki doktorun dedigi dogru,haftada bir proluton depot vurulabilirisn(hapını yutmaktan daha cok fayda gorursun diye dusunyorum),enfeksiyon icin olan ilacı ben kullanamdım bilemiyorum ama eger enfeksiyon varsa mutlaka varesine de bakılmalı ondan suphe yok.Rahim agzı olcumu vajinal yapılır,karından yapıladıgında cok buyuk sapmalar olur,soyle ki aynı doktor 5 dakika arayla olcum yapar ve farkli sonuclar cıkar.Vajinalde bile bu olcumler kesin degilken karından bakılması pek bir anlam tasımaz.İsmail bey eger sıkısık halde gelirsen karından bakıp sadece fikir edinebiliriz demisti.Ben senin serklajın var mıydı hatırlamıyorum,varsa olcum yapmak anlamsız oluyor,ama yoksa duzenli olcum yapılması lazım ve en dogru sonucu da vajinal olcumle alırsın.Surekli gittigin doktora hem acilden hem de burdaki paylasımlardan bahset bence,arkadaslar bu sekilde alıyormus falan siz ne dusunuyorsunuz diye kibarca paylas doktorunla.

X