Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Feryal37, aklımda kalan arkadaşlardan örneklerden yazayım sana moral olsun:

Narmik: 18 haftalık ikiz kayıptan sonra ikizleri oldu serklajla...

Yaren58: 18 haftalık ikiz kayıptan sonra kızı oldu serklajla...

Twiks: 20 li haftalarda ikiz kayıptan sonra ikizleri oldu serklajla...

Selen k: 20li haftalarda ikiz kayıptan sonra tek kızı oldu serklajla...

Elza: 20 li haftalarda ikiz kayıptan sonra tek oğlu oldu serklajsız...

Nursin: 18 li haftalarda tek kayıptan sonra ikizleri oldu serklajla...

aKLIMDA ŞU an olanlar... edamecrin ve Yağmuru yazmıştım...

Twiks: 20 li haftalarda ikiz kayıptan sonra tek oğlu oldu serklajla...
Düzeltme...

feryal :

.........

CHNB arkadasim cevaplarin ve ozellikle listen icin cok sagol.
Insallah 40 lari gormek jepimize nasip olur.
ben dosyalari serklajla dogum yapan anneler arsiv bolumunden girdim.tam 100 dosya okudum.
O kadar cok okudumki.bazen kisileri karistirdim.ama senin yasadikkarin ve 2.cocuk icin caban
en buyuk taktirlere deger.

Rica ederim canım. Ben burada kendimi hep çok iyi hissettim genelde çevremden hep tepki aldım bir çocuğun var bu kadar çileye değer mi? Hatta birçok dr de bir tane çocuğun var hiç olmayan da var diye beni kendilerince teselli etmeye bile çalıştılar. Burada kimse beni yadırgamadı, ya bizim hiç çocuğumuz yok senin bu çaban niye diye kimse ima da etmedi. Herkes beni çok anladı. Sen de güzel şeyler yazmışsın çok teşekkür ederim.

Burada sen de kendini çok güçlü hissedeceksin...

merhaba kızlar ben geldim.. öncelikle aramıza yeni katılan feryal arkadaşa hoşgeldin diyorum, Allah yaşadığın acıları bir daha hiç yaşatmasın, seninde burda yeniden hamile kaldığın ve bebeğine kucağına aldığın güzel günleri paylaşırız..

hidenisko seninle haftamız aynı sen cinsiyetini öğrenmişsin ben öğrenemedim doktorum geçen sefer serklajdan sonraki ilk kontrolümde söylemişti, bu seferde öyle olucak galiba, senin serklaj tarihin belli oldumu bu arada merak ettim, yada yazdın ben kaçırdım? dişimide çektirmek için mecbur kaldım zaten tam çektireceğim hafta gebe olduğumu öğrenince bırakmak zorunda kaldım, biraz soğuk birşey yesem veya bazen kendi kendine bile sancı yapıyordu sonraki aylar başıma daha büyük işler açmasın dedim ama çekim sonrası da daha zor oldu ama şimdilik sağsalim atlattım ama hala ara ara ağrıyor tam iyileşmiş değil, birde sormuşsun gebelikte diş çekimine doktorlar üçüncü ve altıncı aylar arası izin veriyorlarmış, banada doktor üç aylık oldun çektir hemen kurtul deyince beklemek istemedim..
bugünde çapada 2li teste girdim, doktor ölçümler iyi görünüyor ama tabi kan taliliyle değerlendirme yapıcaz dedi, perşembe öğleden sonra sonuç alıcam, serklajımda haftaya olur inşallah hayırlısıyla..

Bir de canım ben oğlum kardeşsiz kalmasın düşüncesinden ziyade kendim yeniden anne olmak o güzel duyguyu oğlumdan sonra yaşadığım iki kayıptan sonra yeniden yaşamak için istedim....

Hayırlı olsun testin canım inşallah güzel gelecek sonuçlar... Serklajın da inşallah yine çok güzel olur. Bakalım kızının kardeşi ne olacak?

NarMik kullanıcısından alıntı
Sitede Dr.Günay diye bir arkadaş var..Azeri..İlk ikizlerini çok erken düşükle kaybetmişti..Daha sonra tedaviyle yine ikizlere hamile kaldı..35 haftalık falandı sanırım doğum yaptığında..Rahim ağzı yetmezliği yüzünden ona da serklaj yapıldı,hatta evde yattı.Seyyar ultrasonla eve gelip kontrol ediyorlardı..Azerbaycan da öyleymiş gebelerin takibi..
Bebeklerini doğurdu,3 aylıkken sürpriz bir şekilde kendiliğinden hamile kaldı..Tabi yine serklaj yapıldı..Ancak 34.haftada naber nasılsın diye mesaj yazdığımda tatilde olduğunu yazmıştı :)) Denize giriyorlarmış..Burada doğurmazsam iyi demişti...Normal doğum tarihine 1 hafta veya 10 gün kala planlı olarak sezaryanla sağlıklı bir şekilde 3. çocuğunu da kucağına aldı..Bunun gibi bir kaç örnek daha var...

Kısacası özendirdiler beniii :))))))))
.........

Bu arkadaşta da serklaj değil de vajinal pessary takılmamış mıydı Narmik?:44:

inşallah senin 3. n de böyle süpriz yapsın...

CHNB arkadasim cok sagol.aylardir siteyi okuyup durdum hemde hergun saatlerce.pc olmadigi ve bende nasil giris yapilacagini bilmedigim icin bu gunlere geldim.ancak iki gundur tlf da karistirmadigim yer kalmadi ve basardim
ilk basta yazarken cok tedirgindim site 2008 de kurulmus ve ben yeniyim.ama ne kadar tsk etsem azdir beni araniza aldiniz. Ve ben aylar sonra ilk defa bir nebzede olsa yasadiklarimi ankatabildim.
seni niye elestirelimki anne olma caban sadece benim taktirimi alir.

Banada cevremden cok ilginc tepkiler geldi.yillarca cocuk doguramayark anilan ben simdide tasiyamadi diye yargilaniyor.
oysaki hic kimse yillarca ne acilar yasadigimi neler hissettigimi umursamadi bile.
kendilerine gore en azindan bir kere oldu yine olur dediler.
neyse daha fazla uzatmiyayim.inaninki aylar sonra butun gun hic sikilmadim.cunku sizler vardiniz.

canım liste çok güzel inan gözlerim yaşardıişşallahta birgünde şöyle yazıcak seytun nami deger paşam 3405 2 normal dikişsiz bir dikişli vefat etti ve 4 bebegini kucagına aldı yazsın ne olur allahım bundan sonra herşey güzel olacak ben buna inanaıyorum bu sefer olucek rabbim yüzüme gülücek dicek al kulum emeklerinin karşılıgı dün gece çok agladım okadar alıştımki eymenime onu nasıl görmeden yaparım diye eşimde kızdı paşam o biziim bebegimiz degil unutma kardeşinin bebegi allahım herkeze öyle güzel bebek versin okadar küçükki geçen gelin dediki abla sen bak eymene emzirmeye getir aldım beşşigini odaya eşim ben eymen 3 kere emmeye götürdüm öptüm bagrıma bastım altını aldım salladım bana bir gülücükler atıyo sorma canım ya sabah 6 ayaga dikti olsun uykusuz kaldım ama okadar güzel bir gece geçirdim eşimde yanımda uyudu hiç sesine uyanmazmı bir insan uyuz ne olucekşunu anladım bebek olunca eşimden fayda yoksatt 10 kadar benleydi eymencik annesi yatarken yıkadım küvette yagladım giydirdim kokladım öptüm doya doya dünde anneme dedim ben taksiyle evime sizde kendiniz garaja dedim gidemedim biliyorum huyumu dayanamazdım aglardım annem bir tarafa ama eymenim gitti sanki ben dogurdumda elimden aldılar oldu karar verdim birdaha sık gitmicem gelince buraya çünkü olan bana oluyo üzülüyorum annemede dedim kendi bebegim olsa kimse götüremezdi biryere demin aradım daha yolladılarmış yavrum nasıl aglıyoru aravbada içim gitti inan bir kuş olasın geldi uçuyum sallıyım uyusun gelin biraz becerikli benim kadar degil ben 3 bebek büyüttüm bilirisin hatırlarsan rabbime binlerce şükürler olsunki azda olsa anneligi tattırdı bana inanıyorumki evladımıda yakında kucagıma alıcamrabbim paşam kuluna ve sizlere acısında emeklerimiz boşa çıkmasın neyse hakkımızda hayırlısı onu nasip etsin işşallah
Paşam Allah kavuştursun canım özletme kendini...
amin canım allah razı olsun bebem sag saglim gitsinler gelsinler daha birşey istemiyorum
rabbim emeklerini boşa çıkarmasın canım ah ahberim olsada keşke çapaya gidince bende gelsem yanına tanışsak bebem bak benim yakamda kırmızı karanfil olucek ona göre

inan seni benden başka kimse anlayamaz ben sana sıralayım istersen ban dediklerini dinle bak aman oglum bunun orası afedersin çürümüş yolla gitsin bundan ne köy olur ne kasaba yenisini alsın anan dediler altını çiziyorum annesi demedi allah var neyse sen bu işleri bırak olmuyo bebegin rahimde durmuyo taşımıyo aman rahimin hastalıklı bebegi atıyo vazgeç olanlar aman yapınca ne olucek benim gibi rezil olursun bunlar iyi günlerin aman bu gelinin kaç senedir bebegi olmuyo ay o gelin senmiydin yukarıki mahallede seni konuşuyolar kzım bebegi olmuyo ölüyo diye anneler günü olur hediyeler gelir derler sen annemisin hediye alıyosun çocugunmu varçocugu ne yapıcan baş belası aman kızım verme kucagına nazarı deger kaçırılar ben gidince saklarla bakıyım az dersin uyuyor derler tam uyanır bebek aman kızım git içerde emzir derler tam alıcan aman çok kusuyo alma derlervazgeç kabul et bebegin olmuyo olan sana oluyo bank bebegi rahimin taşıyamıyor vucut kusuyormu derlersana hava atanlarıda saymıyorum laf sokanlarlarda cabası eltimin kızı oldu allah var eltim hiç esirgemedi kızını yenge altını al mama ver vs birgün eltim kurban arifesinde kaynanamlara geldi kalmaya o zaman bebek 4 aylık var yok :44::44 gece gazı vardı hastanelik oldu bebek ogünde kız dedim eltime kilo lalmış gülerekten maşllakkah de yengesi dedi bende nazarım deymez merak etme dedim sonra kaynatam girdi aman dedi bu bebek hiç aglamıyor anam sen agla durduramıyorlar meyerse gazı varmış doktora gitti gece geldi bende acaba mı dedim nazarımmı deydi sonra sabah oldu hiç unutmuyorum o günü yatırdı eltım ebegi babası geldi arabaytla almaya ay dedim ne güzel uyuyor kaynanam bir bagırdı öyle böyle degil maşşallah de dedi nazarın degecek yemin olsun o lafı öyle bir dediki yerimden fırlattı beni sonra sinirleirm bozuldu aglamaya başladım sonrada kızdı bana ne aglıyorsun dedi bende kalktım oturma odasına gittim allahım sinirlerime hakim olamıyorum gözlerimden ne yaşlar geliyor gözyaşlarım mermerleri yıkadı elelrimle vurdum mermerlere allahım ne olur banada ver böyle insanlar bana laf etmesinler dedim çok agladım eşim kurbanı kesmiş beni arıyormuş evde odaya girdi kan çanagı gördü gözlerimi kuurban oldugum dedim ne olduda aglıyorsun böyle dedi annem bana dedi dedim aman boşver dedi ilk oglum ölmüştü oglum ah oglum neden durmadın annecin lafı yedi dedim daha ne laflar varda terbiyem müsayit etmiyorum sinirlenmeye başladım o günleri hatırladıkçaeşim ban anneler günü hediye alır aman senin çocugunmu var ne hediyesiymiş derler 3 evladımı kaybettim 3 koydu bana ama 2 oglum varya cigerimi söküp gitti öyle böyle degil yavrum canlıydı okadar hissettimki onda anneligi ne sen sor ne ben söylüyümeltimin ogluyla 1 ay var benimki 1 ay büyüktü her gördügümde efeyi içim acıyor
rabbim birdaha evlat acısı göstermesin hiç birimize işşallah kardeşlerim kararda verdim gebede olursam kimseye demicem ne benim aileme nede eşimin eşimin ailesi hakketmiyor çünkü annem memlekette diyor sen gebe kalırsan gelirim yoksa gelmem burda strese giriyorum diyor bende eşime dedim birdaha gebe kalıyım kimseye demiyelim benden çok onlarda kahroluyolar diyorum bakalım ne kadar saklıyacaztek istedigim rabbimden bundan sonrakileri saglıklı hayırlı versim mevlam artık oluruna bıraktım herşeyi ian aglamaya mecalim yok yoruldum bebegimede hamile kalırsam ultroson kagıdınıda istemiyorum onu ultrosonda görmekte helede kalp atışlarını hiç duymak istemiyorum çok yoruldum inan 32 yeni girdim ama içime griden 50 yaşında dersin hayattan artık zevk bile almıyorum bir şarkıvarya oluruna bıraktım herşeyi benimkide o hesap tek istedigim eşime hayırlı kapılar açılsın işşallah kimseye muttaç olmuyum oluyrsamda kafama kakış edenler olmasın herkez burdaki insanlar gibi degil geçen bana laaf ediyolar aman sen salaksın sanal alemden arkadaşmı olur salak gibi ne aglıyorsun vs insanları ben anlamadım anlayamamda ben bunu söyelr bunu bilirim onun için ne diyoruz biz birbirimize yeterizbizi bizlerden başka kimse anlayamaz çünkü

hayırlısıyla atlatırsın serklajı inşallah
benim şuanda serklaj gerektirecek bir durum yok cnm
rahim ağzı ölçümüm çok iyi çıktı
sürekli ölçülecek nakılacak kısalma durumuna
ne zaman kısalırsa o zaman atılacak, gerek duyulmazsa da atılmayacak m

bebişin cinsiyetini söyledi ama biz hala tırsıyoruz değişir mi diye :18:
çünkü arda beyde daha çok küçük dedi, ama biz sormadan da kız dedi
sanırım fadiğe de kız demiş önce ama sonra erkek olduğu belli olmuş
4 ağustosta tekrar randevum var bakalım ozaman kesinleşir

bu arada 2 li test ne zaman çıkar
cmt. si kan almışlardı
salı ararız dediler ama aramadılar

canım rahim agzı cok iyi masallah ama sen yine de dikiş olmayacagı icin biraz daha dikkatli davranmak zorundasın,insallah sorunsuz bir sekilde bu gebeligini de miadında tamamlar yavrunu sag saglim alırsın kucagına.Benim de ilkinde kız oldugu hemen belli olmustu(12 haftalık) ve de kız cıktı biliyorsun,ikinci daha gec gosterdi 18.haftada yine kız oldugu kesindi.Kız oglan hic fark etmez elbette saglıklı olsunlar noksansız olsunlar insallah.

yaren senin de serklaja az kaldı,saglıcakla o is de olsun bitsin hafta sayımına basla hayırlısıyla.İnsallah sen de saglıcakla ve zamanında alacaksın yavrunu kucagına.Masallah size de

canım senin adına çok sevindim bebem kusura bakmazsan birşey sorucam sen hastanesindemi yoksa muayenesindemi yaptırdın testi fiyatı ne kadar saglıklı olsunda kız oglan olsun gerisi boş hepsine razıyız degilmi

evet ama ben tam tersi gibi sonuçlar iyi çıktı ya hiç yerimde durmuyorum
temizlik yapıyorum , 2 gündür misafirim vardı hep gezdirdim onu, şimdi de pazara gidiyorum
iyi mi yapıyorum kötü mü bilmiyorum ama arda beye soracagım dikiş atılmaması demek benim normal bir gebe olmam mı demek diye, yok yat dinlen derse en azından gezdiğim yanıma kar kalsın

kız erkek farketmez benim için ama çevremde hep kız olsun diyenler hatta söylediğimde havaya uçanlar oldu
yok kız değilmiş erkekmiş demek istemem

canım senin adına çok sevindim bebem kusura bakmazsan birşey sorucam sen hastanesindemi yoksa muayenesindemi yaptırdın testi fiyatı ne kadar saglıklı olsunda kız oglan olsun gerisi boş hepsine razıyız degilmi

cnm ben memorial da yaptırdım toplamda 678 gibi bişi ödedim
muayene 400 yazıyor faturada demekki ikili test 378 gibi birşey

[QUOTE=feryal37;
Canım, evet 2008 de şu an 2. bebeğine hamile arkadaş kurmuş. Ozamandan beri hala yazan arkadaşlar var ama az. Sürekli değişkenlik geçiriyor burası... Ve kimseyi kabul edememezlik olmaz ki, niye olsun... Çok şükür keskin tartışmalar da yok burada...

Ben de hemen bulamadım burayı 7 ay sonra buldum kayıp sonrası. Çok şey öğrendim ve sanaldan gerçeğe uzanan dostluklarım oldu... Epey arkadaşla da yüz yüze görüşüyoruz...

Sana da iyi gelecektir...

Etraf konusunda herkes her şeyi söyler. Bazen ailen bile en yakınların bile kırar insanı. Benim eşim çok iyidir.Ama yeri geldi sen Nevşehire gidelim diye tutturmasaydın bebeğimizi kaybetmezdik de dedi ben de onun eve neredeyse her gün gelen misafirleri yüzünden yorulduğumu söyleyip suçladım... Annem bile sen büyük konuştun bu son bir daha doğurmam dedin bile dedi. Malesef oluyor böyle ama şu an herkes fazlasıyla üzerine düşen görevi yerine getiriyor...

Canım şunu düşün onlar cennette bizi bekliyor olacaklar ve çok mutlular... Onlar hep bizim çocuklarımız olarak kalacaklar orada... Bu düşünce rahatlatıyor insanı...

[QUOTE=hidennisko;
Canım ben dün akşam femicali aradım çünkü nil hanıma ulaşadım Tolga bey ilgileniyormuş. Eşim mail attı.Sabah gönderdik dün yanlış yere gönderdik. Bugün dönecekler inşallah...

Yine sen yorma canım kendini...Tedbiri elden bırakma...12. haftada ayrıntılı olduğu için muayene çok tutuyor. Benim 2 li testim Hatayda yapılmıştı. O yüzden bir iki de kan testi yapıldı 440 tl gibi tutmuştu sağlık sigorta indirimli...
Özel sağlık sigortası iyi ki yaptırmışım...

Paşammmmm canım millete takma veren de Allah alan da. Onların evlatları baki mi? Nasıl bu lafı söylerler anlamıyorum insanları yarına çıkacaklarının garantisini mi almışlar...

Sofika günaydın canımmmmmmm.. Saat 1 oldu gerçi...

Doktorlarım dizisini seyrediyorum ben de...

Son düzenleme:
Duyaydın benim bu laptopta görüntülü bir şey izlenmiyor. Tv den seyrediyorum:))

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…