Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
işte bende bundan çok korkuyorum,
ben ilk bebeğimi dikişle doğurdum, sorunsuz miyadında tosun gibi bir oğlum oldu :nazar::nazar::nazar:
şimdiki doktorum önlem amaçlı atmam diyor
ölçecek kısalma olursa atacak
fakat ölçümler 2 haftada bir
bence çok uzun bir süre 2 haftada kısalıp bir sürü sıkıntı olabilir :KK14: :KK14:
bakalım hepsi 14 temmuzda açığa çıkacak :KK14: :KK14:

canım cok zor bu kararsızlık,inan ki serklaj oncesi sonrasından daha zor.,
atılsın mı atılmasın mı,kime yaptırayım nerde yaptırayım...
ben ilkinde hep yapılmasın istedim icten ice ama bu sefer yapılmasından yanaydım cunku oyle yada boyle rahim agzı yetmezliginin en buyuk dusmanı serklaj,bunu ogrendim,dikise ragmen erken dogum olduysa da bu genelde rahim agzı yetmezigi dısında ekstra komplikasyonlar yuzunden olmus,enfeksiyon gibi mesela.Hosh hep soyluyorum serklajın kendisi de en buyuk enfeksiyon sebebi ama belki aylık penisilinle veya baska bir seyle bunun da onune gecilebilir.gerci bunu da burda sadece bir kac kisiye uygulamıs doktorları,biri de sendin yanlıs hatırlmaıyorsam,cogumuz onlem amaclı antibiyotik almadık.hadi insallah en hayırlısı neyse hakkınızda ona karar verilir,sen moralini yuksek tut yeter

ben ilk bebeğimi dikişle doğurdum, sorunsuz miyadında tosun gibi bir oğlum oldu :nazar::nazar::nazar:
bence çok uzun bir süre 2 haftada kısalıp bir sürü sıkıntı olabilir :KK14: :KK14:

allah oğlunu sana bağışlasın. ne güzel sağlıkla zamanında doğurmuşsun.
evet bizler galiba tüm hamileliklerimizde hep bu korkuyla yaşıycaz.
benim rahmim çok güçlüyken birden açılma oluyormuş prof olan dr um 2. doğumdan sonra öyle demiş eşime. normalde daha önceden rahim sinyal verir yani kısalma başlar demiş ama benim anormal bi rahmim varmış o yüzdende önceden dikelim demişler. yani benim durum biraz ani oluyor. senin farklı olabilir hemen korkma sakın. eger doktorun 14 temmuzda dikiş atmayalım dersede sende kontrol zamanını 1 haftaya indir. allah sağlıkla bu bebişinide kucağına almayı nasip eder inşallah. sen stres yapmaki bebişinde etkilenmesin.

canım 14 temmuzda dikiş olup olmamasına mı karar verilecek? ben hamile kalmadan önce ocak ayı gibi doktoruma gtmiştim rutin kontrol için, o zaman bu dikiş işini de konuşmuştuk ve ben internette "pesser" denilen bir halka ile de servikal yetmezliğin önüne geçilebildiği yazıyordu ancak serklaj mı pesser mi daha başarılı yapılmış bir çalışma yok, doktoruma sormuştum hangisi olur diye,o da önce bi hamile kal gidişata göre karar verilir demişti. ama pesser mi serklaj mı dediğimde, eee tabi sonuçta pesserde dikiş yok bu da bir avantaj demişti. açıkçası benim kafam da çok karışık çünkü enfeksiyondan çok korkuyorum benim gibi diyabetik hastalarda enfeksiyon gelişme riski 10 kat daha fazla.. :KK43: bilmiyorum Allah bizlere ve doktorlarımıza en doğru yolu göstersin inşallah

kıvırcık sana gebelik oncesi normal serklaj mı yapılacak? ben karından yapılacak sanıyordum,gebelik oncesi yapılan serklaj turu bu diye okudum hep,cok ilginc.peki madem normal serklaj enden gebelik oncesi olacak bunu konustun mu doktorunla,anladıgım kadarıyla karından serklaj bayag bir amelıyat nitelignde oldugundundan ve alttan o bolgeye ulasmak mumkun olmadıgından gebelik oncesi atılıyor ama normal serklajda neden gebelik oncesi dusunuldu ki

canım cok zor bu kararsızlık,inan ki serklaj oncesi sonrasından daha zor.,
atılsın mı atılmasın mı,kime yaptırayım nerde yaptırayım...
ben ilkinde hep yapılmasın istedim icten ice ama bu sefer yapılmasından yanaydım cunku oyle yada boyle rahim agzı yetmezliginin en buyuk dusmanı serklaj,bunu ogrendim,dikise ragmen erken dogum olduysa da bu genelde rahim agzı yetmezigi dısında ekstra komplikasyonlar yuzunden olmus,enfeksiyon gibi mesela.Hosh hep soyluyorum serklajın kendisi de en buyuk enfeksiyon sebebi ama belki aylık penisilinle veya baska bir seyle bunun da onune gecilebilir.gerci bunu da burda sadece bir kac kisiye uygulamıs doktorları,biri de sendin yanlıs hatırlmaıyorsam,cogumuz onlem amaclı antibiyotik almadık.hadi insallah en hayırlısı neyse hakkınızda ona karar verilir,sen moralini yuksek tut yeter

benim dikiş sorunsuz tamamlattığı için hamileliğimi doğru bir karar olduğunu düşünüyorum, ve gerekli olduğunu düşünüyorum
aslına bakarsan enfeksiyon riski her daim var, oğluma hamileyken bir arkadaşım daha hamileydi
hiç anlamadı idarr yolu enfeksiyonu olmuş, erken doğdu bebeği
zapzayıftı kuzu
küvözlerde yattı, sarılık oldu, ışın aldı bi sürü
ben dikişten sonra baya bir ilaç kullandım, bence ondan enfeksiyon olmadı
hemde inanır mısınız neredeyse hiç dikkat etmedim
dikişssiz sorunsuz hamileler gibi hareket ettim
ama bunda nedense endişeliyim

allah oğlunu sana bağışlasın. ne güzel sağlıkla zamanında doğurmuşsun.
evet bizler galiba tüm hamileliklerimizde hep bu korkuyla yaşıycaz.
benim rahmim çok güçlüyken birden açılma oluyormuş prof olan dr um 2. doğumdan sonra öyle demiş eşime. normalde daha önceden rahim sinyal verir yani kısalma başlar demiş ama benim anormal bi rahmim varmış o yüzdende önceden dikelim demişler. yani benim durum biraz ani oluyor. senin farklı olabilir hemen korkma sakın. eger doktorun 14 temmuzda dikiş atmayalım dersede sende kontrol zamanını 1 haftaya indir. allah sağlıkla bu bebişinide kucağına almayı nasip eder inşallah. sen stres yapmaki bebişinde etkilenmesin.

benim istememle olur mu bilmem

hem çok zor bizim için her hafta şstanbula git gel
sigorta her hafta gidersen karşılamıyor ücreti
bilmiyorum bakalım, belki de ölçülecek ve hemen dikiş gerekli diyecek arda bey göreceğiz

oğlumda 12. haftaada belli olmuştu dikiş atılacağı
14 temmuzda yine 12 bitmiş olacak, bana kalırsa belli olmuş olması gerek
ama arda beyin söylediğine göre normalde 16-18 haftalarda belli oluyormuş, biz önlem amaçlı erken ölçecegiz dedi

canım 14 temmuzda dikiş olup olmamasına mı karar verilecek? ben hamile kalmadan önce ocak ayı gibi doktoruma gtmiştim rutin kontrol için, o zaman bu dikiş işini de konuşmuştuk ve ben internette "pesser" denilen bir halka ile de servikal yetmezliğin önüne geçilebildiği yazıyordu ancak serklaj mı pesser mi daha başarılı yapılmış bir çalışma yok, doktoruma sormuştum hangisi olur diye,o da önce bi hamile kal gidişata göre karar verilir demişti. ama pesser mi serklaj mı dediğimde, eee tabi sonuçta pesserde dikiş yok bu da bir avantaj demişti. açıkçası benim kafam da çok karışık çünkü enfeksiyondan çok korkuyorum benim gibi diyabetik hastalarda enfeksiyon gelişme riski 10 kat daha fazla.. :KK43: bilmiyorum Allah bizlere ve doktorlarımıza en doğru yolu göstersin inşallah

aslında tam olarak öyle değil, arda bey 12 de değilde 18 dede kısalabilir dedi
ama oğlumda 12 de sinyal vermişti
bence bunda da belli olur gibi geliyor
bence kısalma olacak..

birde kızlar benim vajinal bölgemde hafif bir yanma var
dudaklarda ve vajina girişinde
üşüttüm sanırım idrar yolu enfeksiyonu mudur acaba?
bol bol su içiyourm şimdilikdevm ederse tahlil yaptıracağım
birde o kemik ağrılarım vardı ya
bıçak gibi bir anda kesildi inanamıyorum :KK1:

kıvırcık sana gebelik oncesi normal serklaj mı yapılacak? ben karından yapılacak sanıyordum,gebelik oncesi yapılan serklaj turu bu diye okudum hep,cok ilginc.peki madem normal serklaj enden gebelik oncesi olacak bunu konustun mu doktorunla,anladıgım kadarıyla karından serklaj bayag bir amelıyat nitelignde oldugundundan ve alttan o bolgeye ulasmak mumkun olmadıgından gebelik oncesi atılıyor ama normal serklajda neden gebelik oncesi dusunuldu ki

hayır sofika normal serklaj yapılacak. drum gebelik esnasında yapılan her operasyonun bebeğe riski var biz önceden yapalım ve bu riskleri almamış olalım dedi. birde benim rahmimde aniden açılma oluyormuş. anlamadım bende ya kafam karışık gerçi önceden yapılması bana mantıklı geliyor en azından bebeği tehlikeye atmamış oluruz ama bir yandanda düşünmüyor değilim acaba bu dikiş benim hamile kalmamı etkilermi. yine druma gidicem daha önce konustugumuzda ben ruh gibiydim bi çok anlattığını algılayamamıstım bıle malum kaybım daha çok yeniydi.

aslında tam olarak öyle değil, arda bey 12 de değilde 18 dede kısalabilir dedi
ama oğlumda 12 de sinyal vermişti
bence bunda da belli olur gibi geliyor
bence kısalma olacak..

birde kızlar benim vajinal bölgemde hafif bir yanma var
dudaklarda ve vajina girişinde
üşüttüm sanırım idrar yolu enfeksiyonu mudur acaba?
bol bol su içiyourm şimdilikdevm ederse tahlil yaptıracağım
birde o kemik ağrılarım vardı ya
bıçak gibi bir anda kesildi inanamıyorum :KK1:

vajinada yanma varsa idrar yolu enfeksiyonu değil de mantar gibi birşey olabilir (sık sık mantar olduğum için genelde kaşınır wc de yanar)

Randomized Study of Pessary Versus Standard Management in Women With Increased Chance of Premature Birth - Full Text View - ClinicalTrials.gov

bu linkte henüz sonuçlanmamış bir çalışma var,birden fazla ülkeyle işbirliği içindetekil ve çoğul gebeliklerde erken doğumu engellemede pesser in etkisi araştırılıyor

Potential methods for the prevention of preterm delivery include bed rest, cervical cerclage and prophylactic administration of progesterone. The prophylactic administration of progesterone beginning in mid-gestation to women who previously had a premature birth and in those with a short cervix has been shown to reduce the rate of spontaneous preterm birth before 34 weeks. On the other hand, randomized studies reported that, in twin pregnancies, bed rest was associated with a significant increase, rather than decrease, in the rate of early preterm delivery.

progesteronun erken dogumu engellemedeki faydasını ben de bir cok aratsırma yazısında okudum ve icim rahat ede ede gunluk dozumu alıyorum-ben gunluk 100gr vajinal alıyorum
fakat cok ilginc,ikiz gebeliklerde yatak istirahatinin erken dogumu azaltmadan cok arttırdıgı saptanmış.
kesinlikle her gebelik baslı basına bir calısma gerektiriyor ve birimize iyi gelen digerine zarar bile verebiliyor,lutfen her birimiz kendi vucudumuzu tanıyarak ve kendi calısmalarımızı arastırmalarımızı kendimiz de yapıp doktorumuza yardımcı olmaya calısalım,tek tip ve herkese fayda saglayacak bir tedavi yontemi yok cunku.

duyaydın tesekkurler paylasım icin ve bu arada ben de daha ilk serklajımdan once bu yontemi okumustum ama benim doktorlarım klasik mcdonald dan yanaydı hep(belki de onda tecrubeleri oldugu icin) o yuzden derinlemesine arastırmadım.Ama hatırladıgım kadarıyla kesinlikle rahim agzı icin daha az tramvatik ve dolayısıyla gebeligin kalıtesi icin de daha iyi.

sofika kusura bakma biliyorum defalarca yazdın belki ama ben karıştırıyorum olayları
senin ilk bebegin serklajla oldu , kaçıncı haftada atılmıştı?
ikinci bebeğinde de atıldı , ona ölçümler sonucumu karar verildi? kaçıncı hafta da atıldı?
ilaç kullanıyor musun birde

:KK16: :KK16:

Potential methods for the prevention of preterm delivery include bed rest, cervical cerclage and prophylactic administration of progesterone. The prophylactic administration of progesterone beginning in mid-gestation to women who previously had a premature birth and in those with a short cervix has been shown to reduce the rate of spontaneous preterm birth before 34 weeks. On the other hand, randomized studies reported that, in twin pregnancies, bed rest was associated with a significant increase, rather than decrease, in the rate of early preterm delivery.

progesteronun erken dogumu engellemedeki faydasını ben de bir cok aratsırma yazısında okudum ve icim rahat ede ede gunluk dozumu alıyorum-ben gunluk 100gr vajinal alıyorum
fakat cok ilginc,ikiz gebeliklerde yatak istirahatinin erken dogumu azaltmadan cok arttırdıgı saptanmış.
kesinlikle her gebelik baslı basına bir calısma gerektiriyor ve birimize iyi gelen digerine zarar bile verebiliyor,lutfen her birimiz kendi vucudumuzu tanıyarak ve kendi calısmalarımızı arastırmalarımızı kendimiz de yapıp doktorumuza yardımcı olmaya calısalım,tek tip ve herkese fayda saglayacak bir tedavi yontemi yok cunku.

duyaydın tesekkurler paylasım icin ve bu arada ben de daha ilk serklajımdan once bu yontemi okumustum ama benim doktorlarım klasik mcdonald dan yanaydı hep(belki de onda tecrubeleri oldugu icin) o yuzden derinlemesine arastırmadım.Ama hatırladıgım kadarıyla kesinlikle rahim agzı icin daha az tramvatik ve dolayısıyla gebeligin kalıtesi icin de daha iyi.

sofika sen progesteron olarak ne kullanıorsun? benim şuanda kullandığımın içinde 90 mg progesteron diyor,seninki gr mi mg mi?

canım ben geçmişi okuyorum Ece 76 sanırım hamilelik öncesi serklaj yani abdominal seklaj yaptırmış. Ama yine erken doğumla kaybetmiş bebeğini. sonra ankarda sinan beksaça gitmiş pıhtılaşma çıkmış. hatta doğumda serklajını almamışlar. ama sonra o serklajla doğum yaptı mı yazmamış. ilk 100 sayfada vardı galiba bu kişi...

chnbcim buldum yazılanları ve okudum ama ece76 ya yapılan serklaj seninki gibi karından. benim normal serklaj olucak. galiba burada ilk bende olucak böyle birşey. hayırlı olur inşallah.

hayır sofika normal serklaj yapılacak. drum gebelik esnasında yapılan her operasyonun bebeğe riski var biz önceden yapalım ve bu riskleri almamış olalım dedi. birde benim rahmimde aniden açılma oluyormuş. anlamadım bende ya kafam karışık gerçi önceden yapılması bana mantıklı geliyor en azından bebeği tehlikeye atmamış oluruz ama bir yandanda düşünmüyor değilim acaba bu dikiş benim hamile kalmamı etkilermi. yine druma gidicem daha önce konustugumuzda ben ruh gibiydim bi çok anlattığını algılayamamıstım bıle malum kaybım daha çok yeniydi.

canım hic canını sıkma,daha bir cok defa bu konuyu doktorunla gerekirse baska bir doktorla daha gorusme danısma fırsatın olacak,sana tavsiyem doktora gitmeden once notlar alman kafandaki sorularla ilgili ve doktorun karsına gectiginde de hic cekinmeden ben bir soru listesi hazırladım izninizle sorucam sırayla dersin,cok ilginc ama normalde ketum gibi olan doktorlar bile oyle liste halinde soru sorunca sıkıntı yaratmadan guzel guzel cevaplıyor :) doktorların psikolojisini de cozdum yani
gebelik esnasında yapılan her islemin gercekten de bebege azda olsa zararı var,onun dısında gebeligin sona ermesi gibi bir risk de var daha islem esnasında Allah korusun.Ama ben ilk defa normal serklajı gebelik oncesi duyuyorum ondan sasırdım,doktorun haklı da olabilir.tek aklıma gelen,orda aylarca duracak bir ip ekstra enfeksiyona davetiye cıkarmaz mı,ustelik o ip ordayken sizin cinsel birlesmeleriniz de olacak hamileye kalmaya calısacaksın cunku ve her cinsel iliski de yine enfeksiyon davetiyesi.kafanı karıstırmak da istemiyorum aslında ama bir daha acı kayıp yasamasın kimse istiyorum,daha dikkatli ve bilinci cıkalım doktorların karsısına istiyorum,bu yuzden daha temkinli olmakta fayda var.

bu arada dikis senin hamile kalmanı etkilemez

canım hic canını sıkma,daha bir cok defa bu konuyu doktorunla gerekirse baska bir doktorla daha gorusme danısma fırsatın olacak,sana tavsiyem doktora gitmeden once notlar alman kafandaki sorularla ilgili ve doktorun karsına gectiginde de hic cekinmeden ben bir soru listesi hazırladım izninizle sorucam sırayla dersin,cok ilginc ama normalde ketum gibi olan doktorlar bile oyle liste halinde soru sorunca sıkıntı yaratmadan guzel guzel cevaplıyor :) doktorların psikolojisini de cozdum yani
gebelik esnasında yapılan her islemin gercekten de bebege azda olsa zararı var,onun dısında gebeligin sona ermesi gibi bir risk de var daha islem esnasında Allah korusun.Ama ben ilk defa normal serklajı gebelik oncesi duyuyorum ondan sasırdım,doktorun haklı da olabilir.tek aklıma gelen,orda aylarca duracak bir ip ekstra enfeksiyona davetiye cıkarmaz mı,ustelik o ip ordayken sizin cinsel birlesmeleriniz de olacak hamileye kalmaya calısacaksın cunku ve her cinsel iliski de yine enfeksiyon davetiyesi.kafanı karıstırmak da istemiyorum aslında ama bir daha acı kayıp yasamasın kimse istiyorum,daha dikkatli ve bilinci cıkalım doktorların karsısına istiyorum,bu yuzden daha temkinli olmakta fayda var.

bu arada dikis senin hamile kalmanı etkilemez

ben de kafa karıştırmak istemem ama aynı şeyi ben de sormuştum doktoruma, niye gebeyken konuluyor bu dikiş madem içeride bebek varken risktir dikiş atılması. doktor da bana sen hamile değilken dikiş atarsak enfeksiyon riski olabilir demişti,ayrıca senin ne zaman hamile kalacağını da bilemeyiz yani o dikişin kaç ay sende kalacağı da belli değil sağlıklı değil demişti (tabi parantez açmak isterim şekerim olduğu için bana özel olarak da demiş olabilir) sofikanın da dediği gibi herkesin gebeliği başlı başına farklı,ve yine sofikanın dediği gibi kafandaki tüm soru işaretlerini sormalısın

Son düzenleme:
sofika kusura bakma biliyorum defalarca yazdın belki ama ben karıştırıyorum olayları
senin ilk bebegin serklajla oldu , kaçıncı haftada atılmıştı?
ikinci bebeğinde de atıldı , ona ölçümler sonucumu karar verildi? kaçıncı hafta da atıldı?
ilaç kullanıyor musun birde

:KK16: :KK16:

sofika sen progesteron olarak ne kullanıorsun? benim şuanda kullandığımın içinde 90 mg progesteron diyor,seninki gr mi mg mi?

sorun degil tatlım ben yine yazarım
ilk gebeligimde serklajım 16 haftalıkken atıldı
ikinciside 14 haftalik atıldı
olcumlere gore degil canım,gecmis oykume gore
1-konizasyon var diye
2-ilk gebeligimde dikisim 36 haftalık kasılmalar siddetllenip de rahim agzını zorladı diye alındı(ustelik nisanim da 31-32 haftalarda gelmisti sanıyorum yani beni sonlara dogru dikis tuttu)
ben ismail kucukerdoganla konustugumda o da bana sana aslında hemen serklaj diyemeyiz(sadece konizasyon yeterli degil demek istedi) ama bu anlattıklarını dinledkten sonra kesinlikle atılmasında fayda var dedi.
tıp fakultesinde de hemen karar veremediler atılsa mı atılmasa mı,3 tane hocaya danıstılar-uçu de atılsın dedi ama cogunluk 16 hafta dedi,bir yanlıs anlasılma sonucu benim serklajım 14 haftalık atıldı yoksa planlanan ve hocaların uygun gordugu 15-16 haftalıktı yine.En son ben Sakir Kucukkomurcu ile de gorustum ve onun fikrini de aldım,rahim agzı 38 mm oldugu halde atılsın dedi ve atıldı.benim ilk serklajımı yapan doktorun dusuncesi de soyleydi-daha once rahimde veya rahim agzında bir islem bit tramva olduysa mutlaka serklaj atılmalı,daha onceki gebeliklerde serklaj vardıysa yine atılmalı.her serklaj rahim agzını biraz daha yıpratır diyorlar bir de,yani buna dayanarak da acıkcası bana ikinci gebeliklerde serklaj sart gibi geliyor.

ilac sadece progestan kullanıyorum bu gebeligimde
evet duyaydın sanırım aynı seyden bahsediyoruz crinone vajinal jel % 8 lik 90 mg progestan yazıyor benim kullandıgımda.bunların 200mg ve %4 lugu de var diye biliyorum

crinone 90 mg dan her gece bir tane kullanıyorum yatmadan once,basta zorlandım kullanırken(vajınada birikip kalıyordu) ama simdi alıstım,cok iyi tolere edebiliyorum bu ilacı cok sukur ve hap gibi yan etkilerini de gormedim,proluton depot hic vurulmadım

uzun zamandır pcyi kuramadım fadik nasıl merak ettim doğum yapmıştır heralde bebekten fırsat bulamıyorum geçmişi okumaya

crinone 90 mg dan her gece bir tane kullanıyorum yatmadan once,basta zorlandım kullanırken(vajınada birikip kalıyordu) ama simdi alıstım,cok iyi tolere edebiliyorum bu ilacı cok sukur ve hap gibi yan etkilerini de gormedim,proluton depot hic vurulmadım

sağol canım açıkladığın için. peki kontrollerinde serklajdan sonra vajinal mı yoksa abdominal mi bakıyor doktorun?

duyaydın o verdigin linkte daha bir cok fayadlı arastırma yazısı buldum,fırsat buldukca okuyup paylasırım,bir tanesi de progestanın yanı sıra gebelik boyunca omega 3 takviyesi alımının erken dogum riskini azaltıp azaltmadıgına yonelik bir calısma,ilk defa duyuyorum omega 3 un boyle bir etkisinin olabilecegini.daha sonuclanmamıs bir aratsırma ama yine de ya varsa faydası deyip her gun en azından bir avuc ceviz haftada 1-2 balık tuketmek lazım.

X