Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
bugun tıp fakultesinde kontrolum vardı,rapor geciyorum.Sabah ultrasona girdim radyologta,her sey normal dedi basta sonra ben gerilik var mı diyince evet yaa bende yanıls olctugumu dusunuyordum bu cocuk 1 hafta geri dedi.Gecen hafta da bir haftaydı gerilik,artmadıgı surece sorun olmadıgını biliyoruz artık,insallah artmaz.Amniyo sıvısı normal cok sukur.Kızım bugun bana yuzunu gosterdi bu arada belki ben oyle gormek istedigim icindir ama aynı ablası bu zilli de,cok benzettim Filiz Erin`e :)) .Ogleden sonra da doktor yanına cıktım,sorun gozukmuyor ultrason raporunda dedi,daha sık kan ve idrar tahlili istedim ama gerek gormuyoruz eger bir sikayetin yoksa dedi.Ayda bir olması yeterli dedi(bence 2 haftada olsa daha iyi ama zorla da test yaptırtamıyoruz ki).Ama kontrol aralarını sıklastırdı,15 gune gel dedi.Butun gunum orda geciyor ultrason cekilecegim gunlerde,cok da yoruluyorum ama yapacak bir sey yok.Cok sukur hersey guzel gidiyor,sonuna kadar da boyle olsun insallah,cumlemiz icin de.Amin.

fadik kıyafet ve diger ekstra ihtiyacları dogumdan sonra da alırsın,bir de adetleriniz nedir bilmem ama genelde cok da hediye gelir ve o hediyelerle bile hic kıyafet almadan bebekligi gecebilir.İlk dogumundan itibaren her gun yıkamanı tavsiye ederim,ama akar suda,yani cok garipseyenler oluyor ama muslugun altına sokarak.Gobek bagını her gun ve banyodan sonra 70 derece alkolle hafifce silmen gerek.Ve her banyo sonrası da kaynatılmıs sogutulmus zeytinyagı ile butun vucudunu yaglamanı oneririm-bebek yagı satın alma.Bebegin odasını mutlaka her gun havalandırman gerek.Bunlar bir iki aklımda kalan ama cok benimsedigim bakım onerileri.Uygularsan yanılmazsın,cok guvendigim yurt dısındaki cocuk doktorumuzun bazı onerileriydi bunlar ve ben o kadının dedigi herseyden cok fayda gordum.Dogurmadan once ben soyleyeyim de sonra yuksek ihitmal vaktin olmaz buraya girmeye :)) saglıcakla

chnb Arda bey benim de cok hosuma gidiyor İstanbulda olsaydım kesin tanısmak icin de olsa giderdim yanına.Cok sukur emin ellerdesiniz,cok idealist bir doktro oldugu belli.ve her hastaya serklaj uygulanmayacagı konusunda da kendisine katılıyorum,bazen fayadsından cok zararı olabiliyor ve Arda bey de kime gerkli kime degil biliyordur diye dusunuyorum.Allah utandırmasın.

diger kızlar pasam,arzufirdevs,regrete ve diger sayamadıklarıma da selam olsun,herkesin keyfi yerindedir insallah.saglıcakla

Sofika ne güzel kızını görmüşsün. maşallah ona. bir hafta gerilik önemli değilmiş. sevindim. peki orada böyle hastalar için uzanma odası yok mu?

Sofika her şey güzel gitsin... öneriler de çok güzel...

yok canım ne yazık ki daha ne zor durumda gelip de saatlerce ayakta kalan gebeler var,bazen cok mu zor dıye geciriyorum icimden,ufacık duzenlemelerle ve hic bir ekstra masraf olmadan durum cok daha katlanılır hale getirilebilir oysa ki.Neyse,sukur halimize diyelim.
Guzel gitsin canım insallah hepimiz icin de,amin.

Canım,ben inanıyorum sen zaman zaman sıkıntı yaşasanda zor zamanlar geçirsende..Allahın izniyle o bebeği kucağına alacaksın..Dualarım seninle

canım aynıyım çok mutluyum ablam yola çıkmış geliyomuş akşama gidicem eşimle almaya giremicem bu ara annemlerde kalıcam ne zaman geçrerim evime allah bilir
Canım,ben inanıyorum sen zaman zaman sıkıntı yaşasanda zor zamanlar geçirsende..Allahın izniyle o bebeği kucağına alacaksın..Dualarım seninle
inanmak zorundayım canım işşallah birşey olmucek işleri bittinmi kız bak teklifim halen geçerli ona göreben bir müddet aranızda olamıcam olurda bir sorun beni ararsan sevinirim bebem seni seviyorum onutma
herkezin cuması mubarek olsun dualarınız kabul olsun bereketli bir hafta sonu sizleri bulsun gam keder üzüntü görmeyin işşallahhhhhhhh

kızlaar merhaba biz düNKONTROLE GİTTİK ÇOK ŞÜKÜR BEBİŞLER GAYET İYİMİŞ RENKLİDE USG DE ÇEKTİ DOKTORUMUZ KUZUCUKLARIMIN YÜZÜNÜDE GÖRDÜM HALA İNANAMIYORUM BUNLAR BENİMMİ DİYE BENİ DİYETİSYENE GÖNDERDİ DOKTORUMUZ 15 GÜNDE 2,5 KİLO ALMIŞIM BÖYLE GİDERSE ŞEKERİN ÇIKAR DEDİ ŞEKER ÇIKINCADA BEBEKLER FAZLA ÇİŞİNİ YAPAR VE SULARI ÇOĞALIR DEDİ ONDAN SONRA DİKİŞTE Bİ YERE KADAR TUTAR DEDİ BENDE KORKTUM ARTIK ÇOK DİKKAT EDİCEM MEYVE ÇOK YİYORUM ARTIK AZALTICAM ONLAR İÇİN HERŞEYE KATLANICAZ BU ARADA 28 HAFTAYA GELDİNMİ DIŞARDA YAŞAMA ŞANSI ARTIYOR DEDİ ŞU 6 HAFTAYIDA Bİ ATLATSAK ALLAHIN İZNİYLE KÜVÖZEDE RAZIYIZ TABİ DURABİLDİĞİ KADAR DURSUNLARDA OLMAZSA YAPCAK BİŞEY YOK KIZIM BABASINA BENZİYORMUŞ ÖYLE DEDİ DOKTOR AMCASI BU DEĞİŞMEZ KAFA YAPINIZ AYNI DEDİ TABİ BABAMIZIN AĞZI KULAKLARINDA RABBİM İNŞALLAH KUCAĞIMIZADA ALDIĞIMIZ GÜNLERİ GÖSTERİR

nasıslsınız kızlar biz çok iyiz izmirdeyiz zaten artık izmirde doğum yapıcam.doktor kontrollerinde doğum geçmişimi anlattığımda hepsi serklaj yapılmadı mı neden diyor?ama bu gebelik normal gebelik gibi diye şaşırıp açılma var mı diye bakıyorlar.ama çok şükür yok.resmen normal gebr gibi geziyorum oğlumda gezemedim alışveriş yapamadım herşey içimde kalmıştı ama bunda gezdim aldım.çok şükür çok mutluyum.acaba diyorum sezeryan oıldum diye mi bu bebek durdu Allahın işi işte ne kadsar düşünsek boş.oğlumda hep yattığım halde 28 de hastaneye yattım 36 da doğum olmuştu.şimdi 34 detim Maşşallah.

masallah canim,cok guzel gelismeler bunlar.Evet 28 hepimiz icin de cok onemli bir hafta ama yine de Allah' im cok daha ileri haftalarda dogum yapmayi kismet etsin saglicakla hepimize de insallah.

sana da masallah ne guzel bayag bayag sonuna kadar gelebilmissiniz,Allah bundan sonrasini da sorunsuz yasatsin insallah.benim de ilk gebeligim yatarak gecti,bunda cok sukur hareketlerii kisitlamak disinda yatmadim daha

Ayer maşallah... ben sezaryenden olduğunu sanmam. benim kaybım sezaryen sonrası olmuştu. gez keyfini çıkar ...

sinem gözün aaydınn ben hafta bile saymıyorum o kadar çok hafta var ki... biri kız biri erkek sanırım...

bugün suya bakacaklar antibiyotik başlandı yine.

Merhaba kızlar, misafirim vardı arada girdim okudum ama yazamadim,
Umarım herkes iyidir, fadik seni takip ediyorum acaba ne yaptı diye ama bebisin rahatı iyi herhalde :)))
Bu arada kız mı erkek mı, ben o ayrıntıyı kaçırmışım sanırım

Ben de bu hafta sonu izmire kaçacağım sanırım, tabi rapor alabilirsem
3 hafta sonra Arda beye kontrole gelecegim 12 hafta kritik ölçümler yapılacak dedi, hayırlısı bakalım
Sonra gene izmire donmem grekiyor fakat 2 hafta sonra rahim ağzımı gene ölçecek Arda bey.acaba isim alsam izmirde ölçülseolur muki?

bende seni merak ediyordum 1-2 gün önce 1-2 damla sızıntı var demiştin hımm yine antibiyotik başlandı
iyiki hastaneden çıkmana izin vermemiş doktor sen bunuda hemencecik atlatıcan bak gör

bende seni merak ediyordum 1-2 gün önce 1-2 damla sızıntı var demiştin hımm yine antibiyotik başlandı
iyiki hastaneden çıkmana izin vermemiş doktor sen bunuda hemencecik atlatıcan bak gör

chnb ben mi kacirdim acaba gene sizinti mi var

Antibiyotik dikişden ötürü mü?
Sızıntıya karsı önlem mi?

Baktılar mı suyuna merak ettim?

ANNE ve BEBEKLERİMİZ
Adı----------------------cinsiyeti----------adı-------------------------doğum tarihi------------serklaj
dibircik-----------------erkek-------------Barış-----------------------...05.2088--------------var
hidennisko--------------erkek-------------Ege------------------------04.07.2008-------------var
salihas------------------kız---------------Eylül-----------------------06.09.2009-------------var
NarMik------------------kız&erkek---------SelinAlmina&SerkanÇınar-----02.06.2010-------------var
sofika-------------------kız---------------Filiz Erin------------------------01.07.2010----------var
cananur-----------------erkek-------------AhmetKaan-----------------07.07.2010-------------var
DERİSS------------------kız&erkek---------Ecrin&Barış-----------------23.12.2010-------------var
Edamecrin---------------kız----------------Gözde---------------------2010-------------------var
Yaren-------------------kız----------------Sezin----------------------20.02.2011-------------var
Güldenaz----------------kız-------------------------------------------------------------var
Tatlışoğlu---------------kız-----------------İlke-----------------------03.03.2011-------------var
Nuray-------------------kız----------------Özge----------------------20.03.2011-------------var
Şafak-------------------kız-------------------------------------------------------------var
Ayer82------------------erkek-------------------------------------21.04.2011-------------var
Özlem-------------------kız----------------Deniz----------------------02.05.2011-------------var
Eylem-------------------kız----------------Duru-----------------------16.05.2011-------------yok
Ardatuana---------------kız----------------Esila-----------------------13.06.2011-------------var
Elifce--------------------kız----------------EsmaEla--------------------18.06.2011------------var
sbl1980------------------kız----------------Duru-----------------------01.07.2011------------var
Mavilinilay----------------kız----------------Ekin-----------------------01.08.2011------------var
Selen_k------------------kız----------------Beren----------------------18.08.2011------------var
minimini------------------kız----------------Beril------------------------05.09.2011------------var
samyeli------------------erkek--------------Eymen---------------------09.09.2011------------var
Crameren----------------erkek--------------Mert-----------------------13.09.2011------------var
melekceren--------------kız-----------------Melis----------------------16.09.2011------------var
gamze81----------------erkek---------------ErsanÇınar-----------------17.09.2011------------yok
elza81------------------erkek---------------Demir----------------------21.09.2011------------yok
erdennazlı---------------kız-----------------Beren----------------------22.09.2011------------var
arzufirdevs--------------kız-----------------İnci----------------------- 22.09.2011-------------yok
tuubaaoz---------------erkek---------------Kıvanç----------------------28.10.2011------------var
sumeyye25--------------kız-----------------NisaNur---------------------29.10.2011------------var
medusa_0403------------kız-----------------ElvinEce--------------------20.11.2011-----------var
nursin1981--------------kız&erkek-----------Elvinİpek&EymenKaan--------09.12.2011-----------var
ceylinirem---------------erkek---------------Enes------------------------16.12.2011-----------var
kardelen086------------kız&kız--------------Almina&Destina----------------------------------yok
Boncuk26---------------erkek---------------Kerem-----------------------07.01.2012-----------var
deryak53---------------------------------------------------------------------------var
Bermel------------------erkek----------------------------------------------------------var
girl85------------------------------------------------------------------------------var

HAMİLELERİMİZ

Adı----------------------cinsiyeti--------------------------beklenen doğum tarihi------serklaj:
sinannuray-------------erkek------------------------------04.06.2012--------------------var
Fadik----------------------------------------------------------------------------var
melikee--------------------------------------------------------------------------var
arzufirdevs-------------erkek------------------------------06.09.2012--------------------yok
sofika-------------------kız-------------------------------09.09.2012--------------------var
sinem8484--------------------------------------------27.10.2012--------------------var
chnb--------------------erkek------------------------------08.12.2012-------------------laparoskopik serklaj
sezen_kayaalp-----------------------------------------30.12.2012---------------------yok
hidennisko---------------------------------------------25.01.2013---------------------yok
yaren58---------------------------------------------------------------------------yok

HAMİLELİK HABERİ BEKLEDİKLERİMİZ

Adı-----------------------Müjdeyi vereceği tarih
duyaydin-------------------
Regrete---------------------
jorjet-----------------------
paşam3405------------------:86:

Doktor Tavsiyelerimiz

Adı: Sofika
Serklajı Yapan Dr: dr.Dyawolow
Takip Eden Dr: dr.Dobreva
Sonuç: 37.hft normal doğum
-------------------------------------------------------------
Adı: tuubaaoz
Serklajı Yapan Dr: op.dr.Orçun Sezer
Takip Eden Dr: op.dr.Orçun Sezer
Sonuç: 37+5 normal doğum
Adı: ceylinirem
Serklajı Yapan Dr: op.dr.Ahmet Seçkin Önoğlu
Takip Eden Dr: op.dr.Ahmet Seçkin Önoğlu
Sonuç: 39+5 sezeryan doğum
Adı: Narmik
Serklajı Yapan Dr: prf.dr.Namık Demir-op.dr.Orçun Sezer
Takip Eden Dr: prf.dr.Namık Demir-op.dr.Orçun Sezer-op.dr.Şenay Aycan-op.dr.Levent Erkan-prf.dr.Mert Kazandı
Sonuç: 32+4 spinal sezeryan doğum
--------------------------------------------------------------
Adı: saslan
Serklajı Yapan Drrf.dr. Namık Demir
Sonuç: sezeryan doğum
--------------------------------------------------------------
Adı: Fadik
Serklajı Yapan Dr: doç.dr. Arda Lembet
Takip Eden Dr: doç.dr. Arda Lembet
Sonuç: hamile
---------------------------------------------------------------
Adı: Cananur
Serklajı Yapan Dr: prf. dr. Cemil Akgül
Sonuç: doğum
Adı: Yaren
Adı: Nursin
Adı: Twiks
----------------------------------------------------------------
Adı: Edamecrin
Adı: Tubaşeker
Serklajı Yapan Dr: Ali Gedikbaş
Adı: Crameren
Serklajı Yapan Dr: Ali Fuat Şengör
Adı: melikee
Serklajı Yapan Dr: op.dr. Akif Alkan
Takip Eden Dr: op.dr. Akif Alkan
Adı: girl85
Serklajı Yapan Dr: dr. Musa Yılmaz
Takip Eden Dr: dr. Musa Yılmaz
Adı: morkanat
Serklajı Yapan Dr: Filiz Bilgin Yanık
Adı: Sinannuray
Serklajı Yapan Dr: Tuğrul Abacıoğlu
Takip Eden Dr: Tuğrul Abacıoğlu
------------------------------------------------------------------
Adı: hidennisko
Serkalajı Yapan Dr: Hüseyin Mutlu(Mecidiyeköy Maya Klinik)
Adı:sinem8484
Serklajı Yapan Dr: prf. dr. Osman Devlioğlu
Takip Eden Dr: prf. dr. Osman Devlioğlu
Adı: chnb
Serklajı Yapan Dr: doç. dr. Arda Lembet - doç.dr. Cem Demirel
Takip Eden Dr: dr. Hülya Artuç(Antakya-12.haftya kadar) - doç.dr. Arda Lembet
--------------------------------------------------------------------
Adı: LANDARC
Serklajı Yapan Dr: prf. dr. Bülent Duran
Sonuç: 28.hft doğum

Adı: dibircik
Serklajı Yapan Dr: prf.dr. Süleyman Eserdağ

Cnm listeye eklemişsin beni tşk ederim cinsiyetleri bir kız bir erkek allah ömür verirse ....bebeklerim bugün çok az hareket ediyor yaa normalmi böyle olmaları bilmiyorum bu arada biri 485 diğeri475 gr olmuşlar kuzucuklar zaman geçmek bilmiyor evde ne zormuş sadece hamile kalmakla bitmiyormuş allah yardımcımız olsun

chnb ben mi kacirdim acaba gene sizinti mi var

Antibiyotik dikişden ötürü mü?
Sızıntıya karsı önlem mi?

Baktılar mı suyuna merak ettim?

Arkadaşlar dün de bugün de turnusol maviye döndü. Bugün akşam tekrar baktı Arda bey Nil hanım Serkan bey. nET OLARAK SIZINTI GÖRÜNMÜYOR. Suyu da çoğalmış. Sıvı gelince moralim bozuluyor, güzel haber alınca seviniyorum. Dedim Ahmet Arda koyacağız ismini:))
4 lü test de yapıldı gelişimi de maşallah bir hafta öndeymiş 175 gram 16 artı 5 çıkıyor.Bana sen yılın hastasısın diyor:)) Bombadan sonra:))

Hidenisko canım antibiyotik sıvı geldi diye veriliyor...

bulantın başladı mı?

Tuba çok sağ listeyle de uğraşıp bizi yalnız bırakmıyorsun...Delikanlıdan bahset bıraz. dişi çıktı mı? yürütece biniyor mu...

Maşallah canım. Allah zamanında doğurmayı nasip etsin...

evet canım 1 hafta geriden gelmesi önemli değil hem geçen haftada aynıymış...
maşaallah suyuda iyi... canım ayda bir test yaptırmakta yeterli bence ben sadece sorun ve şüphe olduğu zaman yaptırıyordum...
ama kotrollerin 15 güne inmesi iyi olmuş....
maşallah canım herşey yolunda hepte öyle gider inş...

canım bizlerdede hediye getirenler olur...benim yeğenim maşallah şuan 5 aylık oldu onada öyle fazla birşeyler almamıştık sonra baya hediyede geldi şimdidede gerektiği şeyleri alıyoruz...ben bebek doğmadan öyle gerşeyi almayı çok gereksiz görüyorum...
mesela yaz ayındayız şimdi niye mont alayım veya atkı bere ayakkabı....
bazen başka topikleri okuyorumda cam rendesine varana kadar almışlar:)
hele bebeğim doğsun birşeyler yeme yaşı gelsinde dağ başında yaşamıyoruz elbette alırız...
bu yüzden canım ben sadece şuan lazım olan şeyleri aldım başta biraz azdı sonra az daha aldım...sağlıcakla gelsinde birşey lazım olursa yine alınır ben gidemesem bile annem gider gelinimiz gider....

canım çok güzel bilgiler paylaşmışsın allah razı olsun hepsini dikkate almaya çalışacağım....

maşallah canım hepte böyle iyi gider inş...
rabbim 36-37 haftalarıda görmeyide nasip etsin...

maşallah canım maşallah...
iyi olduğunu görmek çok güzel...

evet canım bizim bebişin gelmeye niyeti yok:)
cinsiyet erkek canım....

devamlı git gel zor olur tabi ama 12. haftaya gelirsen ondan sonrakini ordada ölçtürebilirsin diye düşünüyorum...
arda bey bunu anlayışla karşılayacaktır...

canım ya desem bilemiyorum ki(
enfeksiyonmu tetikliyor acaba...
rabbim yar ve yardımcınız olsun...

şimdi ne oldu son durumun nedir canım...

inş. canım zamanı gelince sende başaracaksın...
canım ne demek her zaman beklerim gelirsen mutlu olurum....

bilgisayar takıldı ben cevap yazana kadar sende yazmışsın canım...
çok şükür herşey yolunda da ah şu sıvıda bir gelmese...
insanı ister istemez sitrese sokuyor....

chnb canim sana rahat bir nefes almak yok zamani gelip de dogum yapmadan once anlasilan,aslinda gelismeler cok guzel,masallah kuzuna onden onden geliyor hemde ama bu amniyo sivisi meselesi gercekten korkutuyor insani.moralini yuksek tutmaya calis ustelik turnusolun maviye donmesinde baska sebepler de olabiliyormus,insallah oyledir.Dikkat et kendine ve guzel haberler ver bize her gun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…