Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
fadik malesef bebekler doğmuş çok üzüldüm Allah aileye sabır versin.

ben de yatınca güvende hissediyorum inşallah maddi olarak kalkabiliriz.

haberdar edersin sevinir... sancı var mı
üzüldüm yaaa....rabbim sabır versin...

canım sancım kasılma şeklinde var ama düzensiz...
benim 17. haftadan berli oluyordu ama seyrek tabi...dikiş alındıktan sonra biraz daha sık ama yine düzensiz....
sertleşme anında belimde de ağrı oluyor yani sancı olduğunu belli ediyor ama devamı gelmiyor işte...
1 saat içinde 6-7 kere olduğuda oluyor 6-7 saat içinde sadece birkere olduğuda...

İŞŞALLAH GÜZEL HABERLERİNİ VERİRİSİN CANIM BENİM DUALARIMDASIN BUNU SAKIN UNUTMA
fadik malesef bebekler doğmuş çok üzüldüm Allah aileye sabır versin.

ben de yatınca güvende hissediyorum inşallah maddi olarak kalkabiliriz.

haberdar edersin sevinir... sancı var mı
CANIM SENİN ADINADA OK SEVİNDİM İNAN HABERİM VARDI GELİŞMELRDEN AMA YAZAMADIM BAZI SEBEPLERDEN DOLAYI EVİMİ DİP KÖŞE TENMİZLEDİM KLEVYEDE YAZAMADIM CANIM ÇOK ACIDI PRMAKLARIM ÇOK FENA OLDU UÇLARI ANCA KENDİNE GELDİ İNAN YEMEK BİLE YAPAMADIM EŞİME DEİDM YA EVDE APARATİF YADA DIŞARDA YE BEN BİLE KRAKER VE MEYVAYLA GEÇİRTİRDİM AMA DEYSDİ EVİM MİS GİBİ OLDU İŞŞALLAH 40 HAFALRIDA GÖRÜCEZ SENİNLE SEN BİZLERİ BIRAKMAZSIN DOGUM EDİNCE İNANIYORUM BUNA SONRA BEN JORJET REGRETE HAYALLERİMİZE KAVUŞUCAZ BİRDE BAKMIŞSINKİ AYNI AYLARIN BEBEKELRİ AYNI GÜNDED DOGABİLİR AYNI HASTANE AY NE GÜZEL OLURDU BİRBİRİMİZE SARILIR BAKLAR BAKAR AGLARDIK ARDA BETDE BİZLE UGRAŞMAZDI HEPİMİZİ BİR ODAYA KOYARDI BİZ GÜLMEKTEN YARILIRDIK VE MUTLU SONAY HAYALİ BİLE GÜZEL SENİN YANINA GELEMESEMDE İŞŞALLAH KLADIGIN YERE GELİCEM EŞİM SÖZ VERDİ BANA ÇOK TERS O HASTANE OTOBÜS GİDİYO GİTMESİNEDE ÇOK İLERDE BIRAKIYO KARŞIYA GEÇS,EM NASIL BNULUCEM NEYSE GELKİRSEM ARARIM SENİ BİR GELEMEİDM GİTTİ HERKEZ GELDİ EŞİM İNAN ÇOK YOGUN GECE 2 KADAR ÇALIŞIYO BEBEK SİGORTASINA PARA BİRİKTERELİM DEDİ BU KONUYA OLUMLU BAKIYO BAKMASINADA OLURDA ALLAH KORUSUN YA GENE KAYBEDERSEM BOŞ BOŞUNA ÖDEMİŞ OLUCAM PARAYI KEŞKE EMİN OLABİLSEMNEYSE MUSLUKLARI GENE AÇMAYAYIM BİR DÜŞÜNELİM BİZ BU KONUYUcanım çok üzüldüm o bayan için arda beyin hastasımıymış dikiş yokmuymuş:44::44::44:şimdi acısı nede zordur ablamdan biliyourm bir kızı bir oglu vardı 23 ,haftalıklardı ne zaman ikiz bebek görsem der içim acır aqllah yardımcısı olsun işşallah

CANIM İNAN SANA İMRENİYORUM İŞŞALLAH BİZDE GELİRİZ SENİN GİBİ BU HAFTALARI ŞİMDİE SIPA DOGMAKMI İSTEMİYO BAK SEN SIPAYASAGLIKLI OLSUNDA GEİRİS BOŞ GEÇEN ALIŞ VERİŞE GİTTİK GELİNLE MEVLÜT KIYAFETİ ALDIK AYAKKABI ALDIM ALLAHIM NEDE GÜZEL ŞEYLER VAR ORDA bir takım bir baddaniye beyendim vallahı almak çok istedim ama alamadım ne zaman birşey beyensem alsam olmuyo malesefgelin söz verdi abla sen dogur söz ben alıcam dediinan hamile bile kalksam bakamıcam ultrosona kal p atışlarınıda dibnlemicem zor oluyto çünkü kaybedince konuşucamda arda beyle baba adama benziyo beni çok zorlucak arda bey muayene yol parası ne yaparım bilemiyorum ben yarabbim yardımcım olsun işşallah benim kredi işide yattı 2013 geçmesi lazımmış annemin gene para çemkesi için annemden umudumu kestim kadım araştırdı malesef olmuyomuş artık eşime iş düştü kaynanamlar desen sen varsa onlara verrabbim hayırlı kapılar açsında eşime işşallah kimseye muhtaç olmyum tek istedigim o bebegimle hastaye gittigimde allahım ne olur tek çıkmıyım bu kulunun canı yanmasın anne kalbi acımasın allahım

fadik, vaktini o biliyor bak gör 3 kilo olacak bizim paşa:))

paşam ne hoş hayal olmuş ben de bebelerinizi sevmeye gelirim. :))

inşallah olacak kuzum çok dua ediyoruz...

ikizleri bilmiyorum serklaj var mıydı arda beyin hastası mıydı bilmiyorum.

regrete 2 değeri heterozigot bir arkadaşa hamile kalır kalmaz iğne başlayacağız demiş dr si...

ben de 1o gündür yıkanmamıştım eşim ve görevli bana silme banyo yaptırdılar saçımı yıkadılar...

ben çok güzel hayel kurarım herabbim işşallah bir daha evlatlarımızın acısını göstermez umarım çok zor o hastaneye bebeginle kocaman karınla giripte tek başına çıkmak milletin sana acırarak bakması yokmu işte o öldügünün resmidir işte3 gebelik geçirdm geçirmesinede ömüürmde elim karnımda ayaklarımı karnım açekip sabaha kadar uyumadım o hastanenin koridorlarını dili olsada konuşsa bir tadıkık yzü görmek çok isterdim o zaman ama nerdeşimdi ise çok korkuyorum okadar eziyete ugraşa ya gene durmazsa diye düşünmeden edemiyorum malesef kardeşim aslında bizim işimi zvarya yeminle kumar gibi zarda nasıl 6 atınca kazanıyosun biizmki o hesap birde bombayız biz zamanını gelince işşallah o bombalar pimini çeker zamanıda çekilmezse vay halimizeben ömürümde hep derdim bilenler bilir pimi çekilmiş bombanın üstünde oturuyorum allahım işşallah zamanında çeksin zamanı gelmeden çekerse 41 yandık derdim hem malesef 41 yandım kendim bazen düşünüyorum herşey insanlar için kadere inanmak lazım galiba elimden geleni yaptım kimse bana yapmadın diyemez o yüzden içim rahat eymenimin 40 var yanşıl degilsem bu hafta oglanın mevlüt kıyafetlşerini ayakkabısını aldım giydiricem malum yere koyucem resmimi görün bakalım bebek yakışıyomu halasının gülüne bu arada serçe bulmuş eşim yolda paşayla köpük yetmiyor bırıkta çıktı başına şırıngayla besliyorum sıpayı mama yapıp birde bebeker nasıl acıkınca aglar bu bıcırıkta ötüyo karı doyunca susuyo sıpa işşallah biraz iyi olsun dogaya salıcam bıcırıgı ninnacık serçe yavrusu ya çok şekerevlerim bitti ama anamda agladı yeminle daha yeni yeni klevya kullanıyorum parmaklarımın acısı yeni geçtişimdide uyku beni çagııryo gidiyimde uyuyayım bari kimsede yok topikte millet gitmiş ben girmişim bir tatile okadar ihtiyacım var keşke bir yerler olsada gitsek

Son düzenleme:
Paşam hoş geldin şekerim ne güzel şeyler yazmışsın masal gibi ..İnşallah gerçek olur

Chnb,canım anlamadım senin tanıdığın bir kişeye mi 2 değer heterezigotken iğne mi başlanmış?:26:Yoksa benim telefonda görüştüğün arkadaşımı mı kast ettin biliyorsun onu iki değer heterezigor ve iğne başlanacak hamileliğinde..

Canım benim değerle ilgili endişen olmasın çok ciddi bir araştırma içersindeyim yarı kadın doğum uzmanı olmuştum şimdide yarı hematolog olma yönünde araştırıyorum..Tek değerde çıkması vs düşünmem gerektiğini güvenebileceğim bir dr den bile duysam iğneyi kolumda bil

Bu arada pıhtılaşması olan arkadaşlar pıhtılaşma iğneleri olurken k vitamini alımına çok dikkat etmek gerekirmiş ..çünkü k vitamini pıhtılaşmayı arttırırmış..hatta çok fazla tüketildiğinde alınan pıhtılaşma önleyici ilaçlarının ekisini çok ciddi azaltabilir yok edebilirmiş..Okuduğum kaynaklara göre bu tip tedaviler görüldüğü zaman içinde k vitamini bulunan gıda tüketirken çok ölçülü davranmak gerekiyormuş..K vitamini en çok ıspanak,brokoli,balık,hayvansal ve bitkisel yağlar,marul ve daha bir çok gıdada oldukça çokmuş .. pıhtılaşma tedavisi sırasında günde 1 porsyonu geçmemek gerikiyor yani..Aynı zamanda yine pıhtılaşma tedavisi alan kişilerin kanı fazla sulandıran gıdalara da çok dikkat etmesi gerekiyor bu seferde aşırı sulanmasına neden oluyormuş bu gıdaların en başında sarımsak..limon,greyfurt,portakal,kiraz bunlar ilk aklımda kalanlar tabi bir sürü gıda daha var..

sulandırıcı ilaç içenler az yeşillik tüketsin!
ESRA TÜZÜN
21.01.2010

'Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin K vitamini bol olan besinleri az tüketmeleri gerekir' diyen Reyhan Küçükkaya: Yeşil yapraklı besinlerden maydanoz, ıspanak ve kıvırcık salatadaki K vitamini ilacın etkisini tamamen yok eder. Yerken aşırıya kaçmayın!
Tromboz çok sık görülebilen bir hastalık. Aniden ortaya çıktığı için de hazırlıksız yakalıyor. Felçlere, krizlere gereksiz ameliyatlara neden oluyor. Trombozun hasarından bir kere korunmak yetmiyor, hastalar bilinçlenmezse verdiği hasarlar giderek artıyor. Florence Nihtingale Hastanesi ve Bilim Üniversitesi Hematoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Reyhan Küçükkaya, alınacak küçük önlemlerle tromboz riskinin nasıl düşürülebileceğine dair soruları yanıtladı:

Tromboz hastaları neleri kesinlikle yapmamalılar?
Sigaradan uzak durmalılar. Tromboz geçirmiş kişiler doğum kontrol ilaçlarına ve hormon tedavilerine dikkat etmeliler... Uzun yolculuklarda bol sıvı tüketmeleri önemli.

Sıvı derken çay ve kahve de yararlı mıdır?
Çay, kahve ve alkol, kanı sulandırmak yerine tam tersine idrar çıkışını artırıp kanı koyulaştırır. Bu tip sıvılar yerine bol bol su içmeleri yararlı olur. Tansiyon sorunu olmayanlara maden suyu da yararlıdır. Uzun yolculuklarda sık sık hareket etmek, özel egzersiz uygulamak gerekir. Kan sulandırıcı kullanan kişilerin ilaçlarını hep aynı saatlerde alması da çok önemlidir.

ÇORAP ÇOK SIKMASIN
Tromboza karşı nasıl önlem alınabilir?
Öncelikle sağlıklı beslenmek gerekir. Kan yağlarını ve şeker düzeylerini normal düzeyde tutmak çok önemlidir. Tromboz riski taşıyan kişiler, günde en az altı bin adım atarlarsa, kalp ve damar hastalığı risklerini de azaltırlar. Mutlaka koşmaları değil ama hareket etmeleri gerekiyor. Bacak damarlarıyla ilgili sorunu olan kişilerde, varis çorapları kullanmak uzun dönemde hem trombozların tekrarını hem de bacaklarda şişme ve yaralar oluşmasını engellemek için basit ve kolay uygulanabilir bir yöntemdir. Varis çorabı denince insanlar kalçaya kadar uzanan çok sıkı çorapları anlıyorlar. Oysa özel bir durum yoksa diz altı varis çoraplarını öneriyoruz. Bunların orta basınçlı olmasını istiyoruz, çok sıkı olmasını istemiyoruz. Özellikle uzun süre ayakta duran öğretmen ve hemşire gibi varis gelişme riski yüksek kişilere öneriyoruz.

BİLİNÇLENMEK GEREK!
Hastalar beslenmelerinde nelere dikkat etmeli?
Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin, içinde K vitamini bol olan besinleri az tüketmelerini istiyoruz. Mesela; yeşil yapraklı besinlerden maydanoz, ıspanak, kıvırcık salatayı yerken dikkat etmelerini öneriyoruz. Sakatatlarda ve balık yağında da K vitamini oranları çok fazla. Kan sulandırıcı ilaçlar, K vitamini üzerinde etkili olduğundan bu gıdaların aşırı alınması ilacın etkisini tamamen yok eder. Yoğurt ve peynir de bu ilaçların etkilerini engeller. Bu nedenle az yenmeli. Kan sulandırıcı ilaçlar gelişigüzel kullanıldığında çok ciddi yan etkilere neden oluyor. Bu sebeple bu ilaçları kullanan hastalara küçük bir broşür verip, nelere dikkat edeceklerini anlatıyoruz.

Tromboz hastaları için uçak yolcuğu mu araba yolculuğu mu daha tehlikeli?
Uzun uçak yolculuklarında da özellikle okyanus ötesi uçak yolculuğu daha tehlikeli... Ancak bu hastalar, kan sulandırıcı ilaçları düzgün kullanıp gerekli önlemleri yerine getirirlerse hayatlarını kısıtlamalarına gerek kalmaz.

KADINLAR TEHLİKEDE!
50'li yaşlarda bacaklarda görülen şişmeler, akciğerde kanın pıhtılaşmasına neden olan toplardamar tıkanıklığı kadınlarda daha fazladır. Bu yaş grubunda erkeklerde atardamar tıkanıklığı enfarktüs, felç kadınlara kıyasla daha çoktur. Menopozdan sonra atardamar tıkanıklığı riski kadınlarda da artar ve sonunda erkeklerle eşitlenir.

OFİSTE ÇALIŞIYORSANIZ SIK SIK HAREKET EDİN!
Trombozlu hastaların hangi işlerde çalışmaları sakıncalı? İş yaşamlarını etkiler mi?
Trombozlu hastaların uzun süre hareketsiz kalınmasını gerektiren işlerde çalışması doğru değil! Ofiste çalışıyorsa bile sık sık hareket etmeliler. Eğer kan sulandırıcı kullanıyorsa kesilme, yaralanma riski olan işlerde çalışmalarını ya da böyle sporlar yapmalarını önermiyoruz.

ÖNLEMLERLE KORUNUN!
Trombozla ilgili en son gelişmeler neler? Hastalık tamamen tedavi edilemiyor mu?
Son yıllarda genetik olarak tromboz riskini artıran birçok bozukluk tanımlandı. Bunlar, çeşitli laboratuvar testleriyle rahatlıkla belirlenebiliyor. Ancak hangileri ne kadar önemli ve nasıl davranmalı, bu konuda ciddi bir bilgi kirliliği var. Bu da bazen gereksiz tedavilere neden oluyor. Genetik olarak gelişmiş bir tromboz riskini ortadan kaldırmak mümkün değil ama alınacak önlemlerle trombozsuz bir hayat geçirmek mümkün. Özelikle kan sulandırıcı ilaçlar konusunda yeni gelişmeler var. Şu anda tüm dünyada etken maddesi warfarin olan ilaçlar, gıda etkileşimleri nedeniyle hastalar tarafından kolaylıkla kullanılamıyor. Yeni geliştirilen kan sulandırıcı ilaçlar ve gıdalar, diğer ilaçlarla etkileşmediğinden herhangi bir takip gerekmeden kullanılabiliyorlar.

Hayatım boyunca, marul,maydonoz,balık ve trombozu arttıran gıdalardan normalin çok üstünde tüketerek beslendim Hamileyken de aynısını yaptım yeşillik balık pıhtılaşmayı arttırıyormuş ,hamilelik zaten herkezinkini arttırıyor üstüne bide pıhtılaşma taşıyıcı çıktım :26: En kısa zamanda bu konuda çok iyi bir doktora gidiyorummm :44:

kös kös otuuryorum eşim işte daha gelmedi bugün 3 yere gitti adamın suratını gören cennetliksen ne yapıyosun bebem pıhtılaşma taşıyıcısı demek ney ki benimkindemdi acebe bu arada ardada yaptırdıgım testleri buldun istersen okuurm bebem

ben şimdi ilaç içiyorum birde diyetteyim tükettigim yeşillik bol bol kız ben hamile kalınca ne yicem

jorjetcim hoşl geldim görüşmeyeli nasılsın bebem regrete kız sen ne alemdesin bakıyorumda az kalmış sabahlar olmasına hade hade gene iyisin sen önden git ben arkandan geliirm anladın sen onu

kızlar trombofoli testim çıktı doktor taşıyıcısın ama önemli bişi değil kaybın bu yüzden değil dedi bunu söyleyen hastahanenin genetik doktoru kendi doktoruma fax çektim arıycak.bi bakarmısınız

FAKTÖR V LEİDEN (G1691A) NORMAL

PROTROMBİN (G20210A) NORMAL

MTHFR (C677T) HETEROZİGOT MUTASYON

MTHFR (A1298C) HETEROZİGOT MUTASYON

PAI-1 (4G/5G) 4G/5G

loneliness kullanıcısından alıntı
MTHFR (A1298C) HETEROZİGOT MUTASYON canım ben de sadece bu var ve iğne kullanıyorum, ki sen de 2 tane çıkmış. yüzde yüz bundan diyemiyo doktorlar kayıp için, ama ben de bir taneyken bile tedbiren iğne kullanıyoruz. istersen başka bi doktora daha yorumlat. pıhtılşama topiği var, orda benim ve senin durumunda olup 3-4 kayıp yaşayan çok.

nillde kullanıcısından alıntı
kızlarrrr doktorum telefon etti.önemli bir sorun yok ama taşıyıcısınız o yüzden hamile kaldığınızdan itibaren iğne tedavisine başlıycaz adetiniz bir gün gecikse bile hemen arayın iğneye başlıyalım dedi.ben bu kadını seviyorum yaaaaa

regrete canım bir ara burada balık yağı geçmişti durubebek bana sen kullanamazsın demişti pıhtılaşmam var diye.

ben zaten hamilelik dışında tatlı dışında abartılı yemem bir şeyi:))

bence git tabi ama çok çok kişiye gidip de kafanı bulandırma çünkü bu konu net değil. Arda beyin de tedbiren kullandıracağını düşünüyorum...

boş yere maddi manevi yıpratır seni...

Günaydın kızlar, az önce Arda Bey geldi dedim ki bizim forumda arkadaşların çoğunu kaybı var. Ve size gelirlerse sizin serklaj yapmayacağınız düşüncesinden endişeliler dedim. Oda selamımı ilet dedi. 2012 de Amerikadaki bu alanda en iyilerle çalıştığını, bilimsel veriler ne gerektiriyorsa onun yapılacağını, geçmiş öykünün çok önemli olduğunu(önce suyu mu geldi ne oldu vs.), kendi kız kardeşine nasıl davranıyorsa hastalarına öyle davrandığını söyledi. Takipten bahsetti bana da takip demişti 12. haftada kısalma gördüğü için yaptığını her hastanın bireysel olduğunu, her hastaya uygulanacak yöntemin ayrı olacağını söyledi. Ben illa ben yapayım demiyorum ama gelsinler görüşelim dedi. Ekledi: Arda bey yalnız fiziksel hastalıkları değil ruhları da tedavi ediyor dedi:))

Ha bir de serklaj yapılacak hastanın iyi seçilmesi gerektiği bazen zararının olduğunu söyledi...

canım bilmemmi dedigini ben orda aglayınca kalktı erinmedi selpagı önüme koydu aglama bak bundan sonra güzel olucek dedi herşey bu arad dün ben adet oldum 23 olmam lazımdı neden 20 oldum birde su gibi geliyo afedersini pıhtı gibi gelmiyo acaba diyorum aspirin kulanıyorumya ondanmı chnbcim sended oluyomuydu bebem merak ettim :44::44:
ha bir de serklaj yapılacak hastanın iyi seçilmesi gerektiği bazen zararının olduğunu söyledi...

o ney demek anlamadım ben:18::18::18::18:
Sıpam ne yapıyo annesi tekmelerini hissetmeye başladınmı merak ettimde

paşam
güzel dileklerin için sağol canım inş sende benim haftalara geleceksin ve o beyebdiğin şeyleri hep kendi ellerinle alacaksın...
ben 34 hafta olunca çok acil olan şeyleri almıştım öyle gezip beyenerekte değil....
annemlerle bir yere gitmiştik ben bir köşede oturdum onlar seçti baktık beyendik işte...
lşimdide istediğim gibi gezebiliyorum ama pekte alınacak birşey yok....
aslında çok ama ben şimdi almak istemiyorum...
hele kuzum gelsin duruma göre ne lazımsa onları alırım...
çünkü etrafımda duyuyorum hep heves edip birçok şey almışlar ama çoğunu kullanamamışlar bazen büyük küçük olabiliyor bazen mevsimi tutmuyor....
neyse canım inş sende bu güzel lşeyleri yaşayacaksın....

canım arda bey gerçekten iyi bir dr...bu zamanda insan pskolojisini anlayan dr bulmakta zor...
ama maddiyat zor bu sadece arda bey içinde geçerli değil bizim gibi hastalara bakan dr lar için hep maddiyat gerekiyor....
canım rabbim büyük hele o zaman gelsin inş. sizede bir çare bulunur...rabbim maddi manevi yardımcınız olsun...

canım 2.5 kiloyu geçtiya artık gerisi önemli değil sağlıklı olsun yeter...
bugünde hastaneye gittim sadece nst ye koydular ultrason bile gerekli görmediler....
3 günde bir sık gidiyorum diyemi bilmem....yine acil birşey olmassa 3 gün sonra gel dediler...
maşallah nst de bebeğin durumu iyi kendimde hareketlerini maşallah iyi hissediyorum ama açıkcası gelişiminide merak ediyorum....
neyse elden birşey gelmiyor sonuçta özel hastane değil onlar neyi gerekli görürse onu yapıyor...
başka bir yere ultrasoınada girebilirim ama her ultrason her dr farklı değerlendiriyor iyice kafamı karıştırmak istemiyorum...
hayırlısı artık...

canım sıhatler olsun... inş. durumun biraz düzelirse duşta alırsın...
ben de sırf tedbir olsun diye çok seyrek banyo yapıyordum ama benim zamanım kıştı yani daha rahattım....
rabbim senin ve senin gibi yatmak zorunda olan bütün hastaların yardımcısı olsun....

Son düzenleme:
paşam her erken doğum öyküsü olana serklaj gerekmiyor. Bazen sebep başka olabiliyor.

fadik evet iyi dr ler maddi açıdan zorluyor.

Allah güle güle kullanmayı nasip etsin.

Arda bey bana sen bombasın demiyor bugün idrar sonrası birkaç damla sıvı geldi turnusolla baktık amniyo sıvısı malesef. dün antibiyotik bitti bugün sıvı geldi(

canım sen başardın işşallah bende başarabiliirim degilmikeşke bir inanabilsem allahım emelşerimi boşa çıkarmaz işşallah rabbim sesimi duysunda bir daha canım yanmasın tek hayalim rahimden zamanı gelince dikişler alınınca salına salına yürümek istiyorum o çok istedigim bebek kıyafet yerlerine almak istiyorum ama ben dikişte alınsa korkuma kesin gidemem bir yere mazallah yolda dogururum ben herşeyim kötüsünü düşünüyorum hiç iyi tarafı düşünmüyorum galibarabbim karnındakini ömürlü versin allah nasip edersede dogum edince sana gelmek istiyorum mutlulugunu inan paylaşmak çok istiyorum tabi izin verirsen
canım duların sesinile bunu unutma senlede demin konuştuk zaten işallah bu imtaanıda geçicez hep beraber canım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…