Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

Canım,İnşallah sende,chnb,hidenişko,arzufirdevs,yaren,eylülgülü ve tüm hamiş arkadaşlarım sağlıkla kucağınaza alacaksınız..Dualarım sizle

Canım,hep böyle ol lütfen, Her an aklımdasın ..Dualarım seninle ben Allahın izniyle inanıyorum, bebişini sağlıkla kucağına alacağına ...

Canım,artık ölçümle karar veriliyormuş ayrıca oldukça ileri haftalarda dikiş atılıyor ..Arda Bey banada aynı şeyi söyledi hamilelikte takip edeceğiz diye açıkça benide çok korkutan bir durum ..Kafanı çok kurcalıyorsa bu durum istersen güvenebileceğin başka bir dr den daha fikir al ..

kızlar doktorunuzu daha yeni izledim çok merak ediyordum gördüğüm iyi oldu hakkatende sunucu kız hiç güzel sorular sormadı hep aynı şeyleri tekrarladı durdu.

Arkadaşım topikte hamile arkadaşların isimlerini sayarken hepsini aklımda tutamıyorum ..Dualarım hamiş olan tüm arkadaşlarım için sen ve ismini unuttuğum tüm hamişler İnşallah sağlıkla hamileliğinizi tamamlar bebişlerinizi kucağınıza alırsınız

Canım,İnşallah sende,chnb,hidenişko,arzufirdevs,yaren,eylülgülü ve tüm hamiş arkadaşlarım sağlıkla kucağınaza alacaksınız..Dualarım sizle

insallah canim,insallah Allah sana ve diger arkadasalara da en uygun ve hayirli zamanda gebelikler nasip edip ardimizdan saglikla zamaninda dogumlar yapmayi nasip eder.Dualarim hepimiz icin,amin.

Sofika bilmiyorum Arda bey ezberlerimizi bozuyor vardır bildiği diyorum o gün de dedim herkes nidilat prepar kullanıyor. Kullanmasınlar dedi.

Hidenisko çok sevinirim canım kaygılarını paylaş bence Arda beyle. Önceden tedbiren yapılmış ilaçlarla psikolojin de iyi tamamlamışsın söyle bunları...

Regrete o kadar eminim ki duygularından canım sen benim sanaldan gerçek dostluğa giden ilk arkadaşlarımdansın. Hep hissettirdin yanıda olduğunu...

Arkadaşlar çok sağ olun yazarken zorlanıyorum diye kısa yazıyorum...

hidennisko,doktorlarin cogu,hele hele isinde uzman olanlar aslinda serklaja cok temkinli yaklasiyorlar ve cok gerekmedikce yapmiyorlar.serklajin kendisi basli basina en buyuk enfeksiyon tehtidi,kasilmalarimizin,enfeksiyonarimizin cogu8nlukla da sebebi bu.serklajin ironik tarafi da hem erken dogum riskine karsi yapilip cogunlukla serklajdan dolayi erken dogum olmasi.Serklajin ne zaman ve kime yapilacagi cok onemli,dogru kisiye yapildiginda hayat kurtariyor.ben de ilk gebeligimde cok kararsiz kalmistim serkalj konusunda ve hep gonlum yapilmamasindan yanaydi,hep sanki hersey yolunda gidecek ve gereksiz ameliyat olacakmisim duygusu vardi ama sonradan doktorumun dogru karar verdigini gorduk,iyi ki yaptirmisim dedim.2 hafta bence de olcum icin uzun bir sure ama biliyorsun bazen her gun olculse de yakalanamiyor kisalma.Off canim valla cok zor bunun kararini vermek,iki ucu oyle degnek iste.Ama sik yapilan vajinal olcumler konusunda sikma canini,genel anlamda hijyen kurallarina uyuldugu surece(ki uymayan doktor yoktur umuyorum) enfeksiyon riskin olmaz saniyorum.hakkinda hayirlisi olsun insallah,dogru karari vermenizi umuyorum,boyle durumlarda hicbirimiz dogru tavsiyede bulunamiyoruz ne yazik ki.

arkadaşlar benim kafam bu ciğer geliştirici ilaçtan yana çok karışık
biraz inceleme yaptım kimisi doğumu tetikliyor diyor
kimisi erken doğum net kesinleşmeden yapılmamalı diyor ben kime nasıl danışayım kime güveneyim
yaptırmazsamda erken doğum olursa büyük vicdan azabı sizce ne yapayım
doktorum çünkü düşündü versem mi vermesem mi diye

Sofika sen ilk bebeğini serklajla dünyaya getirdin,ölçüm yapılarak mı karar verildi?
Kaçıncı haftada belirlendi?

Hiç kaybın yok sanırım (öyleyse maşallah diyeyim 41 kez )

Şimdiki bebeğinde de serklaj var, buna nasıl karar verildi? Kaçıncı hafta da atıldı

benim 2006 yilinda yapilmis leep konizasyonum var-rahim agzinda CIN III vardi yani ciddi ve yayilmis bir yara ile beraber rahim agzinin bir bolumu de alindi-Sakir Kucukkomurcu yapti konizasyonumu ve daha o zaman gelecekteki bir gebelikte serklaj yapilmasini tavsiye ettigini soyledi.2010 subat ayinda ,hamileligimin 15.haftasinda 35 cm olculdu serviks boyu ve doktorum serklaj konusunda cok karasiz kaldi,ayrica konizasyonumun da cok iyi yapildigini soyledi ama yine de riske atmayip serklaj 16.haftamda yapma karari aldi.gebeligin ilerleyen aylarinda serklaj atmakla cok dogru yaptigimizi soyledi,cunku nisanim 31 haftada geldi,rahim boyu kisaldikca kisaldi doktorum serklaj olmasaydi coktan dogururdun dedi.Ama bunun yaninda enfeksiyonlarimin,kasilmalarimin ve hatta anne karninda kizimin enfeksiyon kapmasinin nedeni de doktoruma gore yine serklajdi.yani ben serklajin hem avantajini hem de dezavantajini yasadim,cok sukur sonu guzel oldu yine de.
Cok sukur hic kaybim yok(evet ne kadar sukretsem azdir Allah' a -masallah),bunda rahim azginin sonradan operasyon kaynakli olmasinin etkisi var elbette ve doktorumun uyarisi da tabii ki.Yani ben daha hamile kalmadan rahim agzi yetmezligim oldugunu biliyordum.

Simdiki bebegimde ise serklaj yine konizasyonum ve ilk gebeligimdeki durum dikkate alinarak karar verildi.Ilk serklajimi yapan doktor uyarmisti bu sefer,bir daha hamile kalirsan olculerin iyi ciksa bile serklajda israr et,sende mutlaka gerekli ama basta anlasilmiyor demisti.ben yine de Sakir hocaya danistim ikinci serklajimi ve kendisi de uygun gordu(serviks 38 cm cikmasina ragmen)-en uygun zaman olarak 15 yada 16 hafta soylendi serklaj icin ama benden kaynakli farkli sebeplerden 14.haftamda yapildi serklajim.benim arastirmalarima gore de kucuk haftalarda olcumler normal seyrediyorsa serklajin cok erken atilmamasi daha dogru,yani en optmal zaman 15-16.hafta kabul ediliyor-yanlis hatirlamiyorsam da rahim agzinin bir cizgisi mi ne belirleniyormus ve bunun icin rahmin hafif buyumesi daha basarili serklaja olanak veriyormus,bu da asagi yukari o haftalara tekabul ediyor.
Senin hala 16.haftaya kadar bayag zamnin var,bu arada kendin de arastirmani yapar ve gerekirse bir doktorun daha fikrini alirsin ama 10 tane de fikir alsan hangisnin tam olarak senin icin dogru oldugunu bilemeyeceksin,bunu ne yazik ki zaman gosteriyor,ama sanirim ben senin yerinde olsaydim ben de sanki serklaj olursa daha rahat hissederdim,dusunulenin aksine serklaj biraz daha rahat hareket olanagi sagliyor bizlere,yoksa tamamen yatarak gecirmek zorunda da olabiliriz.

Fazla yazılmamış
Ben yazayım dedim
Bugün chnb yi ziyaret ettim, onunla tanışmak, sohbet etmek beni cok mutlu etti...
Moralini de cok iyi gördüm, inşallah daha da iyi olacak

Benim bebis de 1,5 cm olmuş
Kanama bölgesini tespit etti Arda bey, ama suan için bir sıkıntı yok dedi
4hafta sonraya randevulastik bakalım hayırlısı

Son düzenleme:

Ben de mutlu oldum. çok hem de... İnşallah bebişinin 3-4 kilo olduğunu da yazacaksın...

kızlar, şükür sızıntım sanırım yok. Şu an için ultrasonla da bakmıyor pazartesi bakacak dr. 2 ihtimal var: Ya durdu sızıntı, ya da sızacak bir şey kalmadı su bitti.Ama bitse doğum başlamaz mı? Ki kasılmam da yok ve kasılma önleyici nidilat, prepar, mağnezyum da kullanmıyorum. Progestanı da kesti dr hafta bir yarım proluton depot o kadar... Ümitlenmek istiyorum ...

Seninde kandilin mübarek olsun CNm
İdrar tahlilin yapıldı mı bugün ?
Sonucu belli oldumu merak ettim, oglus geldimi?
Ay cok soru sordum kısa kısa yaz :))))

Seninde kandilin mübarek olsun CNm
İdrar tahlilin yapıldı mı bugün ?
Sonucu belli oldumu merak ettim, oglus geldimi?
Ay cok soru sordum kısa kısa yaz :))))

yaptılar. daha belli olmadı. akşam üstü ardabey geldi. pazartesi bakarız dedi. senden de bahsettik. moral olmuştur dedi sana. fadiği sordu. daha doğum yapmadı dedim. oğlum da saat 1.00 gibi gelicek nasip olursa. eşim eşinle güzel sohbet etmiş. ne iyi arkadaşların ve eşleri var dedi. senin oğlun nasıl.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…