Pkolu Hanımların paylaşım alanı...

arkadaşlarr benim kistlerim küçük küçük toz gibi dedi doktor.. hani bi tane değilmişş o yüzden tedavi zorlaşıyormuş bende üzüldüm tabii valla yapmadıgım kalmadı btün kürleri denedim ama tıkk yok çok sinirlerim bozuldu ara ver hamile kalırsın dediler 3 ay ara verdim ama kalamadım valla kafayı yememek mümkün değil..benim şu vahim durumda olup hamile kalan varmı çook merak ediyorum biri bana ışık olsun lütfennnn:KK25:

arkadaşlarr benim kistlerim küçük küçük toz gibi dedi doktor.. hani bi tane değilmişş o yüzden tedavi zorlaşıyormuş bende üzüldüm tabii valla yapmadıgım kalmadı btün kürleri denedim ama tıkk yok çok sinirlerim bozuldu ara ver hamile kalırsın dediler 3 ay ara verdim ama kalamadım valla kafayı yememek mümkün değil..benim şu vahim durumda olup hamile kalan varmı çook merak ediyorum biri bana ışık olsun lütfennnn:KK25:

canım klasik pko çok sayıda küçücük kistler demek.. hormon değerlerin, kilo durumun nasıl sorulacak çok soru var .. biraz uğraşıyoruz ama pes etme canım hepimiz birbirimize desteğiz...

Slm kızlar! Beni hatırlar mısınız bilmiyorum ama bir süredir giremiyordum... Hem yoğunluk, hem baş ağrısı hem de moral bozukluğu :KK43:(( okudukça paranoyaklaşıyorum :KK43:(
Anket harika olmuş, elinize sağlık! Sevinç ve hüzünle birlikte okudum.. Allah isteyen herkese bir evlat nasip etsin inşallah!!!:emir_bebek:
Bende bir gelişme yok.. Doktora gitmeyi bıraktım Aralıkta, ya aşılama ya tüp diyorlar tüğ daha cazip gelmişti (işten izin alma sıkıntısı ve o süreçlerde aşırı stres olmam yüzünden..) geçen ay orgametril aldım, 2 aydır hormon olarak bişi almıyorum, 3 aydır metformini 2x1 kullanıyorum.. (neredeyse 5 yıldır fln 1x1 kullanıyordum..) adet de olamadım henüz :KK43:(( hamile fln da değilim..

Aşılama kısmında da kafam karışıyor benim eşimin sonuçları gayet iyi, aşılama yapmadan yumurta büyümesi yapılamaz mı?

Aslında forumda yazınızdan alıntı yapıldıysa bildiri verse de takibimiz kolay olsa.. takip çok zor burda bir kaçırdımı yakalamak çok zor oluyor :KK43:(

kızlar insülin direncimiz olup olmadığını nerden anlıycaz.
tahliller arasında glukoz var acaba omu yoksa başka bi testmi lazım.

merhaba canım hiç yazmak kısmet olmadı,diğer arkadaşlarla yazıştığın için araya girmek istememiştim. ama hep okudum yazdıklarını Allah yardımcın olsun öncelikle.şunu unutmaki yalnız değilsin hepimizde aynı sorun var ve mücadele veriyoruz lütfen ümitsizliğe kapılma doktora gittikçe hep o kapıdan hayal kırıklığıyla çıkıyoruz ama gidip tedavi olmadan da olmuyor işte . sen bakma doktorlar tıp diliyle konuşuyorlar PKO demek kısırlık demek değil senin gibi olup bir sürü hamile kalan var.hatta hiç adet görmeden bile kalan var canım.stres yapıp hormonları daha da bozma rahat ol ve olcak de kendi kendine.bitkisel kürler denesene ben alternatif tıpa çok inanıyorum birazda kendimiz mücadele vermemiz lazım.seninki tipik PKO görüntüsü endişelenmene gerek yok tatlım.

Slm kızlar! Beni hatırlar mısınız bilmiyorum ama bir süredir giremiyordum... Hem yoğunluk, hem baş ağrısı hem de moral bozukluğu :KK43:(( okudukça paranoyaklaşıyorum :KK43:(
Anket harika olmuş, elinize sağlık! Sevinç ve hüzünle birlikte okudum.. Allah isteyen herkese bir evlat nasip etsin inşallah!!!:emir_bebek:
Bende bir gelişme yok.. Doktora gitmeyi bıraktım Aralıkta, ya aşılama ya tüp diyorlar tüğ daha cazip gelmişti (işten izin alma sıkıntısı ve o süreçlerde aşırı stres olmam yüzünden..) geçen ay orgametril aldım, 2 aydır hormon olarak bişi almıyorum, 3 aydır metformini 2x1 kullanıyorum.. (neredeyse 5 yıldır fln 1x1 kullanıyordum..) adet de olamadım henüz :KK43:(( hamile fln da değilim..

Aşılama kısmında da kafam karışıyor benim eşimin sonuçları gayet iyi, aşılama yapmadan yumurta büyümesi yapılamaz mı?
merhaba canım aramıza hoşgeldin , 5 yıldır metforminmi kullanıyorsun ?yani 5 yıldırda bebek mi bekliyorsun? aşılama olmadan tabiki klomen tedavisi ve çatlaa iğnesi ile yumurtaların büyüyüp çatlayabilir.

bunu bende merak ediyorum canım banada doktorum insülin direncine bakmadan metformin verdi.ama sanırım açlık ve tokluk kan şekerine bakılması gerekiyor.

bunu bende merak ediyorum canım banada doktorum insülin direncine bakmadan metformin verdi.ama sanırım açlık ve tokluk kan şekerine bakılması gerekiyor.

hani doktor kan tahlili istiyor ya açken gel diyor.ozaman yaptıklarının arasında glukoz da yazıyor benim 90 mış
acaba omudur dedim.benim herzaman acaip tatlı canım çeker.
aslında hormonlarım düzenli kilom 47 tüylenme herkesteki gibi.adetlerimde düzenli
ama ultrasonda pko görünümü var dedi doktor.acaba tatlı isteğim ondan mı?
neyse bilen biri yardımcı olur inşallah.sana da teşekkür ederim tatlım.

hani doktor kan tahlili istiyor ya açken gel diyor.ozaman yaptıklarının arasında glukoz da yazıyor benim 90 mış
acaba omudur dedim.benim herzaman acaip tatlı canım çeker.
aslında hormonlarım düzenli kilom 47 tüylenme herkesteki gibi.adetlerimde düzenli
ama ultrasonda pko görünümü var dedi doktor.acaba tatlı isteğim ondan mı?
neyse bilen biri yardımcı olur inşallah.sana da teşekkür ederim tatlım.
"insülin direnci" | Tahlil.com-tahlil yorumlayan sağlık sitesi, sağlık siteleri, uzman doktor yorumları canım bak bu siteyi oku sanırım yardımcı olacaktır şimdi bende okuycam.benimde açlık kan şekerim düşük çıkmıştı , bu arada metformin kullanıyormusun?

Tabiki yapılabilir klomene cevap veriyorsa yumurtalıkların çok rahat kaliteli bi yumurta elde edersiniz hatta bi kaç tane bile.. Yine aynı şekilde göbekten aşılama ve tüp bebek sürecinde kullanılan iğneler var onlarla iyi doz ayarlaması yapılırsa çok güzel yumurtlarsın ve doğal yoldan denersin şansını.. ama aşılama noktasında kafan hiç karışmasın derim ben iki gebeliğimde aşılamayla oldu her ikiside tuttu...

Canıım bu insülin direnci için doktor ayrıca istemde bulunuyor. Bunun için benim baktırdığım hastanede Hba1c, glikolize hemoglobin şeklinde geçiyor ve benimki üst sınıra yakın çıkmıştı. Bu senin bahsettiğin glukoz bildiğimiz açlık kan şekeri o mesela benim 80 di.. normaldi yani.. Ki ben ağır bir pko vakasıyım..

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhabalar,
Ben ağır bir pko vakasıyım. Ama baya ağır.. Bİr çoğunuzda olmayan o kilolar tüylenmeler bende öyle bir haldeki şu yaşta vücudumdan tiksindircek derecede yani.. Ama bilmiyorum bu eğer mükafatsa Rabbim en güzeliyle bi yavruyla ödüllendirdi beni.. Uzun yıllar cebelleşiyorum.. Bu yolda 2 aşılama, 1 kayıp , 1 erken doğum,sarsıcı diyetler, iğneler , ilaçlar neler neler... Sormak istediğiniz her ne varsa her konuda sizinleyim.. Sürekli takip etmeye çalışıyorum ama yetişebilidğim kadarıyla..
Rabbim herkese hayırlı evlatlar nasip etsin inş. İsteyen dileyen kimsenin kucağını boş bırakmasın.. Herşeyin vakti zamanı var sanırım nasip kader diyorum ben bazen..
Duayla..

arkadaşlar merhabalar,
ben ağır bir pko vakasıyım. Ama baya ağır.. Bir çoğunuzda olmayan o kilolar tüylenmeler bende öyle bir haldeki şu yaşta vücudumdan tiksindircek derecede yani.. Ama bilmiyorum bu eğer mükafatsa rabbim en güzeliyle bi yavruyla ödüllendirdi beni.. Uzun yıllar cebelleşiyorum.. Bu yolda 2 aşılama, 1 kayıp , 1 erken doğum,sarsıcı diyetler, iğneler , ilaçlar neler neler... Sormak istediğiniz her ne varsa her konuda sizinleyim.. Sürekli takip etmeye çalışıyorum ama yetişebilidğim kadarıyla..
Rabbim herkese hayırlı evlatlar nasip etsin inş. Isteyen dileyen kimsenin kucağını boş bırakmasın.. Herşeyin vakti zamanı var sanırım nasip kader diyorum ben bazen..
Duayla..

bende de vardı pko ama bıttı ılk doktorum bıtmez dedı ama bıttı ılac da kullnmadım dua ıle ınsallah bıttı rahım fılmı cekındıgımde cıkmıstı ortaya ama 6 ay ıcınde adet lı ıken 2 parca geldı sanırım o pko parcası ıdı ama bende cok az vardı az gobekde kılo yaptı yanı baska bacagımda tuy bıle yok.yanı dua ıle ınsallah bıtecek dua ıle kal ınsalla paylasmak ıstedım,

Teşekkür ederim canım ilgin için , ama bu pko konusunda tam bi bilgin var mı bilmiyorum Pko yani polikistik over kalıtsal bi hastalık yani ne doğum ne düşük vs vs hiç geçeni duymadım ki senin bahsettiğin başka birşey olmalı.. kullandığın bi hormon ilacı felan varmıydı yumurtalık kisti yaptı belki sana ? olabilir mi ? ki bu tarz kistler çikolata kisti gibi.. vs doğum kontrol hapıyla kontrole alınıyor..ama pko vücudun yapısı ben ne kilolar verdim 2 de gebelik ama hala aynı yapıdayım.. buna şükür diyorum yine hayırlısı...

Arkadaşlar merhabalar,
Ben ağır bir pko vakasıyım. Ama baya ağır.. Bİr çoğunuzda olmayan o kilolar tüylenmeler bende öyle bir haldeki şu yaşta vücudumdan tiksindircek derecede yani.. Ama bilmiyorum bu eğer mükafatsa Rabbim en güzeliyle bi yavruyla ödüllendirdi beni.. Uzun yıllar cebelleşiyorum.. Bu yolda 2 aşılama, 1 kayıp , 1 erken doğum,sarsıcı diyetler, iğneler , ilaçlar neler neler... Sormak istediğiniz her ne varsa her konuda sizinleyim.. Sürekli takip etmeye çalışıyorum ama yetişebilidğim kadarıyla..
Rabbim herkese hayırlı evlatlar nasip etsin inş. İsteyen dileyen kimsenin kucağını boş bırakmasın.. Herşeyin vakti zamanı var sanırım nasip kader diyorum ben bazen..
Duayla..
amin inşallah cümlemize...
canım en ağır durumlarını yaşamışsın ama sonu güzel olmuş çok sevindim.. aynen sana katılıyorum çoğu şey dua ile oluyor.. Şuan neler kullanıyorsun pko adına ..?
Teşekkür ederim canım ilgin için , ama bu pko konusunda tam bi bilgin var mı bilmiyorum Pko yani polikistik over kalıtsal bi hastalık yani ne doğum ne düşük vs vs hiç geçeni duymadım ki senin bahsettiğin başka birşey olmalı.. kullandığın bi hormon ilacı felan varmıydı yumurtalık kisti yaptı belki sana ? olabilir mi ? ki bu tarz kistler çikolata kisti gibi.. vs doğum kontrol hapıyla kontrole alınıyor..ama pko vücudun yapısı ben ne kilolar verdim 2 de gebelik ama hala aynı yapıdayım.. buna şükür diyorum yine hayırlısı...
diloş canım pko herkeste aynı seyirde neden le oluşmuyor. bazısı kilo alır pko çıkar bazısı stresden bazıları da dediğin gibi genetik.. genetikle olanla uğraşmak daha zor ama zamanla pko ile yaşamaya alışıyoruz.. ama şunu sık duyuyorum bu hastalıkta bazı kişilerin pko sendromu doğumla geçebiliyormuş..

redy hoşgeldin canım evet seni ara ara hatırlıyorum.. ateşböceği gibi bir parlıyorsun sonra kayboluyorsun....:KK16: metformini 2 e çıkarman iyi olmuş canım.. herkesin bünyesinde farklı oranda etkiye sahip.. 5 yılldır 1 tablet işe yaramamış anlaşılan..
cvr yazmış canım cevabını klomen ile yumurta büyümesi olabilirsin tabiki yalnız en fazla 6 kere uygulayabilirsin bu yöntemi..
nisbhr canım insülin testi için aç karına bir kan tahlili ve ardından glikoz yüklemesi yapılıyor sonrasında bir tahlil daha alıyorlar... kendinde insülin direnci olup olamdığını şu belirtilerden anlayabilrisin: ara ara tatlı yeme isteği.. ayakların ve parmaklarının uçlarında üşüme hissi... hemen karın açlığı..sadece göbek çevresinde gitmek bilmeyen yağlanmalar.. kendini halsiz hissetme...vb şeklinde canım

Arkadaşlar merhabalar,
Duayla..
merhaba, çok teşekkürler paylaşımınız ve yardımcı olmak isteyişiniz için. Bende pko hastasıyım fakat sanırım ağır bir PKO olmayacakki bugüne kadar gittiğim doktorların hiçbirisi PKO sun demedi. adetlerim 35-40 günde bir olur.düzenli sayılır deyip gönderdiler.taki ben hormon testi yaptırıp LH oranımın FSH tan büyük olduğunu görene kadar .hatta bu tahlil sonucuna göre de doktor hormonlarımın normal olduğunu söyledi fakat benim araştırmalarımın sonucu PKO yu öğrendim en son doktoruma ısrarla bu oaranın bozuk old. söyeldim ve açıkça sordum pkomu diye.ve evet PKO dedi.ya bu doktorlar anlamıyor PKO dan yada PKO nun çeşitleri var, tam tanıyı koyamıyorlar anlamadım gitti.

2 kere klomen tedavisi gördüm ikisinede yumurtalarım cevap vermedi.Ayrıca benim PROLAKTİN imde yüksek bu hormon zaten en canımı sıkanı çünkü ben düşürüyorum, o çıkıyor dostinex kullandım şimdi hayıt hapı ile dengede tutmaya çalışıyorum+ metformin kullanıyorum bakalım hayırlısı.Allah bizede sağlıklı evlatlar nasip etsin sizin evladınızıda size bağışlasın.

yeşilcim günaydın canım sendemi erkencisin,

canım yaa insülin direncini en iyi bilen sensin. şimdi benim açlık kan şekerim sınırın altında çıktı.bu arada göbek bölgem evet yağlı,ayrıca bana tatlı değilde hamur işi krizi geliyor.

bende varmı ben kesin var galibe diyorum . bu arada metformin den kilo veremedim yediklerimde nelere dikkat etmem lazım canım.

paylaşımın çok güzel cvr :KK16:
teşekkür ederim canım bende akşam burayı okudum bunalıma girdim vallahi yediklerim insülin direncimi arttıracağı yazıyor benim yedikelrime dikkat etme lazım sana bir şey itiraf edeyimmi hiçdikkat etmiyordum sadece göbek bölgem var diye:18:

yeşilcim günaydın canım sendemi erkencisin,

canım yaa insülin direncini en iyi bilen sensin. şimdi benim açlık kan şekerim sınırın altında çıktı.bu arada göbek bölgem evet yağlı,ayrıca bana tatlı değilde hamur işi krizi geliyor.

bende varmı ben kesin var galibe diyorum . bu arada metformin den kilo veremedim yediklerimde nelere dikkat etmem lazım canım.

canım okuldan dolayı haftasonları da 7.30da uyanıyorum.. alışkanlık oldu... aynen canım benim de açlık kan şekerim alt sınıra yakın çıkmıştı.. dediğin belirtiler bende de vardı.. metforminle kiloyu nasıl verdim dersen özel bir diyet yapmadım.. yaptıklarım şunlardı doktrun tavsiyesi : pirinç, beyaz ekmek ,şeker , hamur işleri, marketlerde satılan hazır yiyecekler, muz,çikolata tamamen hayatımızdan çıkacak.. yiyecek olduğun yemekleri bir tabakta topla ve daha fazlasını yemeyeceğine dair anlaşma yap kendinle..egzersiz yapılacak ama mevsim kış şuan bende yapamıyorum.. organik beslenmeye çalış çorbaların özellikle kendin yapmaya çalış.. ara öğünlerde yoğurt ile meyveleri bir arada tüket.. sen su içiyorsun bunu ihmal etme.. böyle kilo verdim sende verebilirsin canıım.. diğer her şey serbest istediğin kadar salata bitkisel besleneblirsin sorun olmuyor...

X