Pkolu Hanımların paylaşım alanı...

sürekli gidiyorum doktora tabikide ihmal etmiyorum etmem böyle bir konuyu zaten..ama işte ne bileyim doktor öyle konuşunca bende korktum baya üzüldüm..artık hamile kalır mıyım kalmaz mıyım görücez evlenince:)

kızlar uzun yazmıştım oyüzden karışıklık olmasın die daha önce yazdgım iki mesajı kopyalıyorum

merhabalar..
benimde sanırım böyle bir sorunum var ve sizinle paylaşmak, yardımlarınızı almak istedim çok moralim bozuluyor artık çünkü
20 yaşındayım,bekarım. adetim normalde de çok düzenli değildir bikaç senedir. geçen sene özel hastanede bir doktora gittim ultrasonda baktı küçük bi kist var , tüylenme sivilce sorunum da oldugundan pko dedi ve yasmin verdi.
ama ben sehir dısında okudugumdan okula basladıgımda burda devlet hastanesnde bir hastaneye gelmeye başladım tahlillerim yapıldı hormonlarıma bakıldı. 6ay yasmin kullandım. açıkcası son aylarda pek de düzenli kullanmadım çok sakıncalı bişey yaptım farkındayım ama dengesiz bi dönemime denk gelmiş bulundu yaptım bi hata
tabi tahmin edicegniz gibi ilacı bıraktıktan sonra düzen fln kalmadı.. yine düzensizleşti , bayagı olmadıgım oluyordu.. ((dogum kontrol hapını gecen sene bu zamanlarda kullanmıstım)
şimdide roaccutane kullanıyorum 3 aya yakındır. ve 3 aya yakındır adet görmüyorum
enson doktora gittim Tarlusal 5mg verdi adet söktürücü olarak , kullan 10 gün sonra adet görceksin sonra adetliyken gel tahlil yapalım ultrasonda bakalım dedi. ki ilk defa ultrasonda bakmak için adetimi bekledgni görüyorum bir doktorun. çok gençti ondan mı bilmiyorumda öle iyi bir doktor izlenimi bırakmadı bende:26:
cuma günü ilacı bitirdim. bugün 14. gün hala tık yokk
(buarada unutmadan 14-15 yaslarımda yani orta sondayken de kist olmustu sol yumurtalıkta. bianda büyümüştü büyük bir sancıyla gitmiştim hataneye,doum kontrol hapı kullanmıstım geçmişti o dönem.)
şimdi kızlar napmalıyım ya ne önerirsiniz bana çok canım sıkılıyor artık bu işe strestendir zaten düzensiz deyip geçiştiriyodum ama böle arastrdıkça iyice korkuyorum.
ben normalde hep standart 55 kiloda olurdum boyum 1,71 . yıllardır böyleydi bu sadece 1kilo oynardı olsa olsa. ama haziran temmuz gbi bikaç kilo aldım. ve şuan tam 65 kiloyum. hiç değişmeyen kilom yazdan beri 10 kilo arttı inanamazsınız nasıl moralimi bozuyor oda,hiç bir kıyafetime giremiyorum her gören manken gibiydin nolmuşsun ölee dikkat et flnn
gecen sene özellkle ilk dönem çok bozuk yemek anlayışım vardı bde yurtta kaldgmdan sanırım gece 2 de bile yemek yerdm cogu zaman pizzadır hamburgerdir çigköftedir,kısıtlamazdım kendmi. 2. dönem daha dikkat etmeye başladım. yazın iice dikkat ettim ki bu sene basında özellikle roaccutane a da basladıgım için cipstir burger kingtir fln uzak durdum. bişey yiceksemde kendm yaptım yedim nefsime hakim oldum,çogu zaman okuldan yürüyerek döndüm. hiçbişi deişmedi 65 e geldm dayandm hayatım boyunca çıkmadıgım bi kilo şimdi de hantallaştım iice..
ilaçlardan mı bilmiyorum ama çok moralim bozuk artık kızlar..

ben bebek aşıgı biriyimdir. ciddi bir ilişkim var sevglimle en cok hayalini kurdugumuz evlenince hemen bi bebegimiz olması dayanamıyorum ben bebeklere.. ama ya olmazsa bebek doguramazsam bunun yüzünden mafolurum ben çok korkuyorumm bi akıl gösterin nolur

kızlar buda bugn doktordan sonra yazdıklarım ..
bende bikaç gün önce bahsetmiştim kendi durumumdan hatrlarsınız belki,doktora gdicem diodum yeni geldm doktordan..
geçen defaki doktor içime sinmedi demiştim budefa aynı hastanede baska bir doktora gittim , 50 li yaşlarda bir doktor bugn gittiğim ( nieyse yaşı byük olunca deneyimli die içim daha rahat ediyor):44:
herneyse konuya geçiyorum.. kızlar gittim ve dedim böle böle doktor tarlusal verdi 2hafta önce cuma bitti,bttkten 10gün sonra adet olursun demişti 14gün oldu hala olmadım dedm..
öncelikle ben adet düzenszlgnde drek adet söktürücü vermiorm,derdim adet olmasını saglamak değil sadece,nedenini de anlamak dedi.(tabi dier doktor hemen kolaya kaçıp vermiş demek ilacı hçbşie bakmadan))) adet söktrücü kullandgn halde olmadıysan yumurtalamada sorun olabilr , çünkü gebelik yok diyosun zaten dedi. bu yaşlarda (20) artk bi düzene oturmuş olması gerekiyordu fln dedi.. bn 5-6 sene önce kist oldgunu doğum kontrol hapı kullanmamla gectgni ve yine gecen sene doktorun pko dedgni 6ay doum kontrol hapı kullandgmı ama bişie yaramadgnı söledm. duymamıs gbi bi hali vardı ama blemiorm duymustur muhakkak :))
durum böle işte kızlar.. kan testi ve ultrason istedi ,ultrasona salı gnü gdicem.
off çok moralim bozuldu muhtemelen yumurtlamada sorun olabilir dedgnde.. napıcam kızlar bana yardım edin lütfenn

demiştim cnm :)

soğanı denemiştim ama olmadı..evet bekarım ama biz bi an önce istiyoruz bebek ve sonuçta ne zaman olursa olsun devam ediyor bu..olmamasından korkuyorum

canım yeni şey keşfedilmiş sanırım ABD de şeker ilaçları metformin içerikli olanlan glukofen gibi.bunlar pco lu olanlarda şeker direncini kırdığı için yumurtlamanın düzelmesini sağlıyormuş.doğum kontrol haplarından çok daha iyidir bence.ben yeni başladım 1 ay olmadı daha ama çok yararını gördüm bence onları denemelisin önce,

yumurtlama olsun diye bitkisel kür denedinmi hiçç.soğan kürü incir havuç kürü gibi şeyler.metformin kullandınmı hiç canımm.onu mutlaka denemelisinnnn.

bu yazdıgını şimdi gördüm cnm.. hayır denemedm öle bişey. sadece 5-6sene önce kist oldugunda annemn bi arkadası kist için yeşil mercimegi kavurun robotta çekip demleyip içir demişti bol bol ondan içmiştim,hatta baya kötydüm ozmn doktor rapor fln vermsti yatyodm sürekli okulda biri falan çarparsa patlar gbi bişiler demişti gitmemiştm okula.yatıyodm sürekli ki özel bi hastaneydi doktor amelyat olablr önce ilacı kullansın demişti ki bekledgmz zamandan önce geçti. yeşil mercmegin ozmn çok faydası olduguna inanmıstık açıkcası ben hala da aynı düşüncedeym...
ama ögrenciyim ailemden uzagm yurttaym burda öle mercmek kavur robotta çek bilmem ne şansm yok malesef
ayrcada ben adet düzensizliği olarak bakıyordum sadece. yani diger belirtisi hadi sicvilce tüylenme diyodum böle yumurtlama sorunları oldugunu olacagını düşünmemiştim hiç strestendir diyoduk olur çok kişide oluyo diyoduk ki ben anlattgm gbi bikaç kez karsılastm bu gbi sorunla. hadi ozn 8. snıftaydım ilkinde,doktor normaldir demiştir belkide..geçen sene gttgm akıllı doktor bi baktrsaymış biraz aydınlatsaymıs ya beni ! tek yaptgı verdi anca dogum kontrol hapını! bide o iyi falan die düşünüodm uzaktı bide ne zorlukla gdiodum adama devlet hastanesnde
işin açıkcası kızlar arada aklmdan gecerdi acaba çocuk dogurmam konusunda zararı olurmu die ama sagdan soldan derlerdi olur , strestendir ,zamanla düzelir bilmem ne .. es geçtm bende o konuyu allah hepimize şifa versin kızlar,hastalık verirsede iyi hekimler çıkarsın inşallah karsımıza

canım yeni şey keşfedilmiş sanırım ABD de şeker ilaçları metformin içerikli olanlan glukofen gibi.bunlar pco lu olanlarda şeker direncini kırdığı için yumurtlamanın düzelmesini sağlıyormuş.doğum kontrol haplarından çok daha iyidir bence.ben yeni başladım 1 ay olmadı daha ama çok yararını gördüm bence onları denemelisin önce,

madem kür denememişsin ibrahim saraçoğlu soğan kürü yaz google bak bir sürü yorum var.işe çok yarıyormuş önce onu dene bence.keşke genç kızken biri bana soğan kürünü söyleseydi yada metformin keşke onları yapsaydımmmm

evet cnm onu bu forumda duydum geçen bi iki arkadas daha söyledi.. bende düşünüyorum metformini. kagda yazmstm unutmym die doktora sölicektm ama tahliller çksn öle sölim dedm. dktor doum kntrol hapı verrse kullanmak istemyorum dcem . terslenrse flnda bugüne kdr kullandm bi yararını görmedm aksine kullanıpta yararını görenden çk zararını gören var dicem
of vallaa doktordur saygıdır onlar iisini bilir die sesimizi çkarmıorz da onlarda seri matba gbi herkese verio aynı şeyi.. dicem valla bu defa olmadı baska doktora gdicem bnm saglıgımdan psikolojmden dha önemli deil ya!

ama o dedgn ilacı kullanmak istyrm cnm hem dedgm gbi 10 kilo aldm onu da kontrol altına almama yardımcı olur.. 1 taşla iki kuş olur
doktorla bi konusuyımda dermatologumuda arayıp sorcam o ne dicek roac.la kullanma fln derse baska bi yok bulcm artk :/

gayet iyi olur bende yeğenime çok şey ördüm ben de paylaşırım. meraklıyımdır da örgü el işlerine bu arada hangi burctansın merak ettim ?

canım benim bende aynı düşünceye sahibim doğum kontrol hapları konusunda. benm kilom şuan iyi normal artık, ama biraz daha vermem gerek 52 olayım bari :) 54 kilodayım metformin ile 6 kilo verdim. eskiden de zayıftım doğum kontrol hapları aldırdı ban :2: metformini bana özel bi hastanenin doktoru önerdi sürekli irtibat halindeyiz mail atabiliyorum mesafem uzak malesf. 2. aydayım adetim bu ay düzenli gelmedi zaten düzene geçebilmesi için en az 3 aylık kullanım gerekiyomuş. bende bir daha ki ayı bekliyorum inşallah güzel haberler vereceğim sizlere

canım soğanıda dene o bende hemen adet getirmiştii.

3. aydan sonra onu da deeyeceğim canım metformine başladım 3 . ay önemli imiş onun için 3. ayda sadece metformin içeyim diyorum. Allah ım bizleri pko da kurtar Yarabbim ...

olmaz canım adetim gelmeyecek gibi olsaydı ben de metforminle bir içecektim duphastonu yani kullanabilirsin.... hepsini tokken iç...

teşekkür ederim bicim Allah razı olsun

canım sanırım benzer durumdayız bende bekarım ve hep evlenince ne olacak durumu aklıma takılıp duruyor :2:
adetleri bi düzene koyabilsek ne güzel olacak. bi tedavi göryor musun ? ben 2 aydır metformin kullanıyorum. doktoruna bi danış canım geçenlerde okudum ege üniv. bi araştırma yapmış ... metformin pkonun nedeni olan insülin direncini kırdığı içiin hamile oranları artırdığı tespit edilmiş. doğum kontrol hapı önermiyorum kilo aldırıyor ki zaten pko nun 1.düşmanı malesf kilooo. ben kilolu değilim yasminle aldığı kiloları metforminle verdim . inannıyorum inşallah iyilaşeceğim . sonrasında ise kiloyu denge de tutmak kalıyor .. geçmiş olsun canım

canım yukarı da eceaslana da yazdım . doktoruna metformini bi danış .

metforminin bi zararı yan etkisi varmı yada sogan kürünün?

heralde benim kadar yanetkisini yaşayan olamammıştır. ama zararlı değil merak etme geçici . ölüyorum sandım ilk hafta meğer direkt normal dozla başlamakmış hatam. ben 850mg metformini sabah ve akşam olmak üzre günde iki kere alıyorum. pko tedaviisnde bu miktar yeterliymiş. metformine başlayacağın zaman bi tableti iki ye böl o gün sabah akşam o kırdıklarını iç. 10 gün sonra normal olarak kullan bi şey olmuyor en azından bende daha olmadı. yalnız çok su iç 8 bardak su iç böbrekelrin için. bide şekerleri hayatından çıkartman gerek istenilen sonucu alabilmen için. sonrasında ilaç var mı yok mu hissetmiyorsun bile.

geçmiş olsun :) :) soğan kürü hakkında pek fikrim yokkk

8 bardak metformine 8 bardak roaccutana 8 bardak da sizin için içeyim bari kızlar haftada 5 damacanayla kurtarsam barii

cnm buarada madem doktorunla rahat iletişime geçebliyorsun rica etsem sorablrmsn roac. la kullanlasnda bi saknca varmı? bn yne doktora sorcamda onunda fikrini alalm.. :)

Aminn canım Allah hepimizin yardımcısı olsun inşallah.Bebeğine kavuşman dileğiyle...

İyiakşamlar hepinizeBicim bilgin için teşekkür ederim canım.İnşallah sendeki gelişmelerde olumlu olur canım.

Canım bende metformin kullanıyorum günde 2 defa ilk başlarda bulantı yapıyordu şimdi baştaki gibi değil.Ama ben uzun zamandır kullandığım halde adetlerim düzene girmedi.Doğum kontrol hapıda kullanmak istemiyorum.Ama doktor mecbur kalınca kullanmak gerekiyor dedi adetimin gelmesi için.Bu adet düzensizliginin bi nedenide fazla kilo olabilirmi?Ben şuan diyet ve spor yapıyorum inşllh fazla kiloları verince adetimde düzene girer

demin tükürük testini tekrar yapayım dedim, sabah aç karnına hiç bişey yemeden içmeden yapılmalı normalde ama iyiki yapmışım bir sürü eğrelti otu çıktıı bence yumurta var gelişti ve bugün yarın çatlayacak.çok ilginç klomen içmedim bu ay rahim filmi çektirdim ve ben resmen yumurtlama akını gördümm.klomensiz hiç görmezdim çok şaşırdım vallahi.bide rahim filminde öyle acı çektimki yumurta varsa bile yok olmuştur diyordummm.kısmettttttt her işte bi hayır vardırrr
TATLIM ÇOK ÖNEMLİ BİŞEY SORACAM ŞİMDİ RAHİM SAĞA YATIK YA BEN İLİŞKİDEN HEMEN SONRA HEP SAĞA YATAYIM DEMİİ SPERMLER İLERLESİN DİYEE.YOKSA TERSİNE SOLAMI YATARSAM DAHA İYİ OLUR.

canım çok güzel bir puzzle hemde zorrr aynı tonlarda şekil seçerek yapman gerekiyor o da çookkk zor oluyor ama bittiğinde muhteşem olacağa benziyor 1500 falan galiba puzzle.bende ilk yaptığımı yapıştırdım ama ilki 2000 likti ve baya büyüğktü mukavvanın üstünde ama ağırlığıyla beraber mukavvayı eğip büktü mecburen üzerinde yapıştırdım ve biraz ayrıksı yerleri var uzaktan bişiy anlaşılmıyor ama yakından yapıştırmadıklarım çok daha iyi olmuş zaten adamda gerek yok dedi mat camla gayet hoşlar bende 3 tane yaptım 2000 le başladım harem iiydi ve çokkk karmaşıktı çokda zorlandım hemde ilk puzzle olduğu için sonraki daha kolayca ilkine göre doğa resmi 1500 lük en sonda bi panoromik yaptım 1000 lik manhattan köprüsüydü galiba :) yarın resimlerini çeker yüklerişm unutmazsam.

bende var canım puzzle halısı gerçekten işi çok kolaylaştırıyor ve çerçeveye giderkende kolay oluyor iş ben heidi nin satışını yaptığı hangisiydi onu almıştım puzzle art dı galiba bakınca yazarım onuda.

hepizimiz aynıyız değilmi çocuksuz 2 kişi napcaz bir yığın yemeği 2 çeşit bile bazan fazla geliyor :)

annesine dolmalarda yaparmış afiyetle yesin emi:)

ben lisedeyken falan yapıyordum kaneviçe etamin işi tablo falan aslında keyiflidir puzzle gibi hatta :)

canım etamin kalın bi kumaştır bunlar daha farklı daha ince kumaş diye biliyorum özel olmalı.

örgüyü bende seviyorum ama el oyalamak için sadece akşamları atkı vs gibi basit şeyler zaten vaktim yok gündüz kpss çalışıyorum

ayrıcada kızlar doktordan gelnce hemen koştum dediklerini yazdım buraya ama kimse umursayıp bişi dememiş darıldımm valla:26:

canım okuyoruz genelde ama bazen araya kaynıyor sohbet çok hızlı gelişiyorsa özellikle araya kaynıyor bilgisi olanlar yazmış zaten. henüz evli değilsin telaşa gerek yok biz daha uzun zamandır uğraşıyoruz napalım kısmet işte ama çözümsüz şeyler değil mutlaka iyiye varacak herşey.

5 damacana :) hepsi için günde 2-2,5 lt tüketsen yeter ki kış aylarında o bile çookk zor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…