Özeleștri : Paylașmayı Sevmiyor Muyum?

Paylaşmayı sevmek başka.

Har vurup harman savurmak başka.

Eşin 2.kısımda. bence haklısın.

Paylasmak denilen şey; kişinin kendi imkanlarını oldugu gibi başkasına devretmek değildir. Her şeyin bir ayarı bir sınırı olmali.

Herkese 50 lira vermek de harçlık değil. Resmen maaş olmuş
Kesinlikle. Ne yapabilirim? Durumun farkindayim ama bu adam kazik yemeden akillanmayacak belli

Bende sizin gibiyim paylaşmayı sevmem 😁 ama birinin bişeyinide istemem. Ne benden alsınlar ne ben veriyim. Harçlık konusunda da haklısınız tamam durumunuz olsa göze batmaz ama fazla havadan uçuyo gibi.
Belki yetisme tarzindan olabilir. Ben de istemem. Kendi anamdan babamdan bile Isteyeceklerim sinirlidir. Ama eşim ve ailesi boyle degil. Kendi iclerinde sinirsiz bir isteme paylasma potansiyelleri var

Madem dünya malına önem vermiyor babasının arabasını alıp satsın, kendi aracını babasına versin, size yeni bir araç alsın.
Araba başkasındayken ihtiyacınız olduğunda taksiyi kullanın, planınızı ertelemeyin, yollarda sürünmeyin.
Buyuk sehirdeyim. Merkeze taksi kullansam bir aylik maasi gider. Kime aciyacagimi sasirdim. Kendime mi eşime mi..

Ben doğru buluyorum. Benim eşimin stresli bi işi var, puro gibi ciddi pahalı zevkleri var böyle zevklerine harcayamayacaksa niye çalışıyor ki adam onu ne motive etsin diye düşünüyorum. Belki sizinkini de çocuk sevindirmek motive ediyordur. Adamlarin mutlulugunu elinden alip sonra bu adam niye benden soğudu diye konu açılıyor burda. 750 lira için dır dır yapıp istediginizi yaptiracaksiniz belki bi dahaki bayram vermeyecek ama kafasının bi yerinde siz sorumlu olacaksınız bu durumdan. İş işten geçtikten sonra 750 lira verip kocanızdaki eski imajinizi satın alamazsınız.
Kardes sorun sadece bayram degil ki. Eşim hep verici. Hep fedakar. Ablasi ariyor gel beni surdan suraya gotur diyor cocukla magdur oluyorum otobuste diyor, gidiyor. Gittigi yer yakin degil mesela ama gocunmuyor. Biririnin bir isi ciksin hep kosar eder. Ne bileyim fazla iyi bir adam belki de

ben esinizde bir "sorun" göremedim malasef.
babasinin arabayi kullanmasi bence sorun degil- sonucda adam is icin istiyor ayni sekilde yegenine vermeside sorun degil- genc ve hevesli bir insanin kalbini bende kirmazdim. Arabayi onlarin almasina degilde sizin yagmurda "magdur" kalarak bir taxiye binmemenize sasirdim :)
ayrica siz niye arabayi sürmüyorsunuz? eliniz alisir-

bayram harcligina gelince, 50 lira bence fazla bir para degil. komsu cocuguna veya cok kücük cocuklara 20-30 verilir ama akli eren bir cocuga bence verilmez.
siz normalde kardeslerinize kac lira veriyorsunuz?
bayramlik vs. icin biraz yaslisiniz galiba :) bana en son 13 yasimda alinmisti-
calisiyormusunuz? eger calisiyorsaniz kendinize kiyafet vs. alabilirsiniz veya yagmur/kar yagdigina taxiye binebilirsiniz.

uzatdim galiba ama ben sizi haksiz buldum. nedense biraz kiyaslamaya vurmus olay,
yani ben gezemedim- kp gezdi
ben bayramlik alamadim - cocuklara para verildi

esinizin huyu böyleyse asla degismez- bende esiniz gibiyim ve nisanlim laf yapsa belli bir zaman sonra erol tas gibi görürüm

Eger ben yagmurda kalacaksam, ve esim bunu umursamayip halen o arabayi babasina verirse ciddi bir kavga çikarirdim. Hani beklenmedik bir defa araba ariza etse, neyse diyecegim ben. Ancak araba kaç defa arizali oldu, bir zahmet babasi yeni araba alsin.

Allah rizasi, dünyalik seyler diyor da, eh peki es rizasi ne oluyor? Davranisin dogru yada yanlis oldugu önemli degil bence. Senin isteklerini önemsememesi asil sorun bence. Orta yol bulmak istemiyor. Dedim dedik diyor esin.

Mesela çoçuklara halen harçlik verebilir fakat sadece 1inci derece (yigenlere) cocuklara, yada miktari azaltabilirdi. Seni hiç bir konuda dinlemiyor sonrada "dünyalik seyler bunlar yeaa" profili çizip, çok iyi biri gözükme derdinde. Bir daha beni dinlemeden islere karisirsa ben ciddi bir tartisma çikarirdim.

Merhaba kk, bugün sizden gercekten fikir almaya çok ihtiyacim var. Siz de bana seffaf olup fikirlerinizi esirgemeyin lütfen.
Yeni evli sayilirim bir yili doldurmadik. Eșimin ailesini severim sayarim. Annesi, babasi, iki ablasi iyi gecinmeye calisiyorum kendileriyle. Bir kusurumu gormemislerdir.

Eșim ise cok farkli birisi kizlar. Belki de (?) bu dunyada gorebilecegim en vefakar, en merhametli, en yardimsever insan. Nefsini çok iyi köreltmis birisi. Bu şekilde anlattigim için de hafiften bir saflik izlenimi olusmasin. Ayni zamanda hem ticarete hem kendi meslegine kafasi gercekten basan biridir, yani afedersiniz saf salak, ensesine vur ekmegini al degildir. Yaptiklarini kendi rizasi ve mala mülke deger vermedigi icin yapiyor. Birazdan anlatacaklarim için ön bilgi.

Maddi durum olarak çok üst seviyelerde insanlar değiliz. Yeni evli oldugumuz için bir yildir borc oduyoruz henuz yeni yeni duzluge Cikiyoruz. Bir arabamiz var bize ait o kadar. O da maddi değeri cok yuksek bir şey degil, tabiri caizse ayagimizi yerden kesiyor öyle soyleyeyim. Kizlar eşimin babasi tarim işleri ile ugrasiyor ve sürekli köye gitmesi gerekiyor. Ve bunun disinda kendi baska bir isle de mesgul ve altinda da kendi arabasi var. Ama kendi arabasi surekli surekli bozuluyor, bu küçük kamyonet tarzi arabasi. Ve gerçekten hicbir cekince duymadan eşimden talep ediyor arabamizi.
Ben surekli magdur oldugumuzu hissediyorum. Mesela gecen gün yine yolda kalmis ve benim o gün islerim vardi. Eşim seve seve verdi ve ben yollarda magdur oldum, cok yagmur yagdi islandim usudum otobusu zor buldum gercekten hasta olacaktim vs vs. Gezmek istedigim bir yer vardi eşim tatilken, gidemedik. Veya eşimin babasinin arkadasi bizden arabamizi isteyebiliyor. Kimsin ki sen? Eşimin yegeni yeni ehliyet aldi, dayı arabani kullanabilir miyim diyor. Eşim de ayip ediyorsun kullan falan dedi. Ve bu kiz su an gercekten guzel kullanamiyor, basina bir sey gelse canim yanar ne bu rahatlik? Halbuki ben de acemi bir sofor oldugum icin kendim alip kullanmisligim bile yoktur. Bunlar sadece bir ornek.
Herkes çok rahat bir sekilde bizden bir şeyler talep edebiliyor anliyor musunuz ve eşim bunlarinin sonuclarina takilmiyor. Biz genciz, yaslilarin isleri gorulsun ne olacak ki maksat Allah rizasi degil mi diyor. Evet hakli gercekten bir sey diyemiyorum ama bu beni magdur ediyorlar dusuncesinden cikamiyorum.

Mesela bu bayram sehir disindaydik akraba ziyaretleri için. Onceden her cocuga bayram Harcligi ayirdi. Bana kalsa Cocuklar mutlu olsun yeter. 20-30 tl ver gitsin. Ha maddi durumun iyidir, git çok ver ama su an bizim gibi maddi durumu kisitli insanlar için her onune gelene 50tl vermesi de beni biraz sinirlendirdi. Yegenlerine, benim kardeslerime.. En az 15 kisiye bayram Harcligi verdi ve dusununce bana gore gereksiz bir para bu yani. Ama onun dusuncesinde cocuklarin sevinmesi daha onemli. Ne olacak ki diyor. Halbuki ben bu bayram, bayramlik dahi almadim maddiyatimiz sarsilmasin diye. Ay bilmiyorum kizlar burda da bir maduriyet hissettim.

Bunun gibi surekli olaylar olaylar.. Eşim dunyalik seylere deger vermiyor. İnsanlara benim hakkimda iyi bir profil cizmek bu hayattaki en onemli gayem diyor. Dün uzun uzun konustuk ama isin icinden cikamadim. Bana yardim edin.
araba konusuna takılmadım. olabilir.araba sonucta yiyip bitmiyor sonucta

ama para konusuna cok takıldım. 50 tl her cocuga .bende kızarım

Eger ben yagmurda kalacaksam, ve esim bunu umursamayip halen o arabayi babasina verirse ciddi bir kavga çikarirdim. Hani beklenmedik bir defa araba ariza etse, neyse diyecegim ben. Ancak araba kaç defa arizali oldu, bir zahmet babasi yeni araba alsin.

Allah rizasi, dünyalik seyler diyor da, eh peki es rizasi ne oluyor? Davranisin dogru yada yanlis oldugu önemli degil bence. Senin isteklerini önemsememesi asil sorun bence. Orta yol bulmak istemiyor. Dedim dedik diyor esin.

Mesela çoçuklara halen harçlik verebilir fakat sadece 1inci derece (yigenlere) cocuklara, yada miktari azaltabilirdi. Seni hiç bir konuda dinlemiyor sonrada "dünyalik seyler bunlar yeaa" profili çizip, çok iyi biri gözükme derdinde. Bir daha beni dinlemeden islere karisirsa ben ciddi bir tartisma çikarirdim.
Kardes isin en gorunur yani, o Adam o arabayi satsa yeni araba alana kadar gene bizimkini ister bu sefer de islerimi yapamiyorum diye. Iki ucu b.klu degnek anlatabiliyor muyum

ben esinizde bir "sorun" göremedim malasef.
babasinin arabayi kullanmasi bence sorun degil- sonucda adam is icin istiyor ayni sekilde yegenine vermeside sorun degil- genc ve hevesli bir insanin kalbini bende kirmazdim. Arabayi onlarin almasina degilde sizin yagmurda "magdur" kalarak bir taxiye binmemenize sasirdim :)
ayrica siz niye arabayi sürmüyorsunuz? eliniz alisir-

bayram harcligina gelince, 50 lira bence fazla bir para degil. komsu cocuguna veya cok kücük cocuklara 20-30 verilir ama akli eren bir cocuga bence verilmez.
siz normalde kardeslerinize kac lira veriyorsunuz?
bayramlik vs. icin biraz yaslisiniz galiba :) bana en son 13 yasimda alinmisti-
calisiyormusunuz? eger calisiyorsaniz kendinize kiyafet vs. alabilirsiniz veya yagmur/kar yagdigina taxiye binebilirsiniz.

uzatdim galiba ama ben sizi haksiz buldum. nedense biraz kiyaslamaya vurmus olay,
yani ben gezemedim- kp gezdi
ben bayramlik alamadim - cocuklara para verildi

esinizin huyu böyleyse asla degismez- bende esiniz gibiyim ve nisanlim laf yapsa belli bir zaman sonra erol tas gibi görürüm
Sizin gibi olmayi isterdim ama olamiyorum. Nasil boyle Paylaşımci olabiliyorsunuz. Kendimi ciddi ciddi sorunlu goruyorum ve bunu cozemiyorum.

paylaşmanın sınırı olur ve eşiniz sınır tanımıyor. kaldı ki 'Allah rızası' olayında şunu diyebilirim. evli bir erkeğin Allah için gönlünü hoş tutmakta birinci sorumluluğu eşidir. Anne baba çok kıymetlidir elbette ama sizi de mağdur edemez.

Eşin önem vermiyorsa sen de verme. Al hayranlığını vs bundan sonra. Madem o öyle düşünüyor sen de azcık kaşık düşmanı ol :KK8:

Sizin gibi olmayi isterdim ama olamiyorum. Nasil boyle Paylaşımci olabiliyorsunuz. Kendimi ciddi ciddi sorunlu goruyorum ve bunu cozemiyorum.

yok canim- sen niye sorunlu olasin.
her insanin karakteri farkli- fitrat meselesi.
bende asiri vericiyim. ablam asla vermez mesela. günahini bile eskitir öyle verir :) ama bu huyu ablami kötü yapmaz- sadece daha pragmatik bir insan. mesela biri sadece sürmek icin istese ablam arabasini aaaaaaaaasla vermez- cat diye söyler : "calis, kazan sende al"- ben kendim teklif ederim mesela.

nasil böyle olunur bilmiyorum ama benim icind maddi seylerin fazla degeri yoktur- para biriktirmesini, ticaretle ugrasmayi cok severim ama ayni sekilde vermeyide.
söylemesi ayip, benim her ay düzenli para verdigim cocuklar var.
TRdeki evimi bedava "kiraya" verdim- ama senin bunlari yapmaman seni kötü bir insan kilmaz- sadece esine anlayis göstersen iyi olur.
ben bu konuda sansliyim cünkü nisanlimda ayni benim gibi ama olmasaydi kesin mutlu olamazdim onunla- yani gözüme egoist ve maddiyatci gibi görünürdü. aslinda alakasi yok cünkü ölüm kalim durumunda kesinlikle sizde yaparsaniz ama benim icin insanlari mutlu etmek cok cok önemli- yani bu tür davranislar galiba dogustan gelen seyler

İşte ben tam olarak bunu yaptigimda aramiz acayip bozuluyor. Eşimi su sekilde gozunuzde canlandirmayin, benim istediğim olacak sen sus vs boyle biri degildir. Ama mesela diyor ki arabayla isimiz varsa taaaa babasindan gidip alacak ben isimi halledecegim geri goturecek. Yani ne yardan ne serden.
Benim acelem var canım, 30 lira taksi parası ver de geç kalmayayım diyin.

Ya esiniz anladigim kadariyka tasi sikip suyunu cikaracak cinsten ki szi magdur edecegini hic sanmıyorum.
Bi yandan hakli sen isteklerini al yap gez ama esinin bu tür hayir islerine Karışma haklisin dayanamiyosundur ama seni cok cokk magdur etmiyosa bunlar gorulmeyecek seyler fazla takma eşine sıkı saril bir ömür mutlu olun

Bence abartıyor, eşlerin ikisinin de rızası olmalı bu konularda. Ortak karara varılmalı. Sen bi şeylerden kısıp düze çıkmaya çalışırken, eşin karısına iyi olmak yerine dışarıya iyi olmayı düşünmemeli.

X