Özeleștri : Paylașmayı Sevmiyor Muyum?

Ben is enayilige donunce sinirleniyorum acikcasi. Gorumceme basta iyi diyordum mesela baktim evli olmasina ragmen esim resmen ikiye bolunuyo. Onun esi gitmezken esim yegenini okuldan aliyo, karnesini bekliyo, veli toplantisina gidiyo. Ufaktan bir geldiler bana da tamam yegeninde bizim planlar bozulup neden anasi babasi olan cocuga bu denli paralanma hali.
Bilmiyorum sahsen ben ehliyet aldigimda kendi oz babamin arabasini surmek istemedim. Ne zorluklarla aldi cizsem icim acir diye. Sirf yegen diye karisini yok sayip acemi haliyle arabayi istemesi bana ayip geliyo.

Ben cömert ve merhametli insanları seviyorum. O yüzden bana batmazdı eşinizin davranışları. Rahmetli dayım tam da anlattığınız gibi biriydi ve o verdikçe Allah yağdırıyordu ona. Maddi manevi. Arkasından bir Allahın kulu bile kötü konuşmadı. Dünya iyisi bir insandı. Sizden sakınıp ailesine verse, engelleyin derim. Ancak sizi mağdur etmiyorsa karışmayın. Arabaya ihtiyacınız olduğunda söyleyin eşinize, bugün benim ihtiyacım var diye. İhtiyacınız yokken paylaşması kötü bir şey değil.

Belki yetisme tarzindan olabilir. Ben de istemem. Kendi anamdan babamdan bile Isteyeceklerim sinirlidir. Ama eşim ve ailesi boyle degil. Kendi iclerinde sinirsiz bir isteme paylasma potansiyelleri var
Benim eşimin ailesinde de var o isteme. Bizden isteyemezlerde kayınpederimden. Bizi yedir onu al bunu al bunu diyenlerde kocaman kadınlar adamlar çok sinir bozucu. Kayınpederimde öyle para dağıtır ha zengin mi hayır bi evleri var. Yedirir verir ama ona sıra gelince bişey yok. Sülale bunlar zengin para var sanıyo 😂

Sana şöyle bir örnek vereyim. Benim eşim asla borç yapmayı sevmez. O yüzden her kuruşunun hesabını yapar. Araba almak bile istemiyor masraflı diye. Biz böyle ucu ucuna geçiniriz. Ama eşimin abisi için borç önemli değildir. Senin eşin gibi yedirir, içirir, yedi kat yabancıya bile ödünç verir arabasını. Hiç gözüne görünmez. Buna rağmen tabiri caizse kayinbiraderimin başından gözünden nimet dökülür. Hatta yüklü meblâğlardaki borçları için hiç beklenmeyecek paralar gelir ve hiç zorlanmadan öder. Aradaki farkı anlatabilmisimdir umarım. Sen gerçekten Allah rızası için birinin müşkülünü giderirsen Allah da senin müşkülünü giderir.

eşin herkese iyi davranırken senin ne istediğini unutmuş durumda bunu ona açıklamaya çalış

Yemeyenin malını yerler lafı aklıma geldi
Harcayacaksın tek çözümü bu
Sen aman eksilmesin aman gitmesin dedikce baskalarına gidiyor
Yeri gelicek üçe aldıgına beş verdim de at kenara ikiyi
Yeri gelicek işim var arabayla ben kullanıcam de
Ama madem rahatsızsın milletin eşini sömürmesinden o zaman sen sömüreceksin

Ben doğru buluyorum. Benim eşimin stresli bi işi var, puro gibi ciddi pahalı zevkleri var böyle zevklerine harcayamayacaksa niye çalışıyor ki adam onu ne motive etsin diye düşünüyorum. Belki sizinkini de çocuk sevindirmek motive ediyordur. Adamlarin mutlulugunu elinden alip sonra bu adam niye benden soğudu diye konu açılıyor burda. 750 lira için dır dır yapıp istediginizi yaptiracaksiniz belki bi dahaki bayram vermeyecek ama kafasının bi yerinde siz sorumlu olacaksınız bu durumdan. İş işten geçtikten sonra 750 lira verip kocanızdaki eski imajinizi satın alamazsınız.

Konu sahibinin eşi zevk sefa boyutunda degil yalniz. Borclari var, sıkısıklar, kadin kendine bayramlik bile almamis. Şu durumda 750 lira icin dir dir yapma adamin zevki demek bana mantikli gelmedi. Once evini bir gecindirirsin sonra zevkine sira gelir.

O cok stressliyim para savurayim biraz olayi paran varsa yapilir, yoksa yapilmaz. Benim de oyun zevkim var gidip bir oyuna 500-700 arasi para verip aliyorum. Esimin de gereksiz elektronik zevki var ama borcumuz olsa, ben uzerime kiyafet almiyor olsam "zevkim var" diye esim gereksiz harcamalar yapamaz, ben de yapmam. Ayni sey degil.

Durumum var yine de 750 lorayi harclik diye dagittirmam ben acikcasi, yardim yapacaksa yapabilir ama gidip yegen kuzen cocuguna dagittirmam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu sahibinin eşi zevk sefa boyutunda degil yalniz. Borclari var, sıkısıklar, kadin kendine bayramlik bile almamis. Şu durumda 750 lira icin dir dir yapma adamin zevki demek bana mantikli gelmedi. Once evini bir gecindirirsin sonra zevkine sira gelir.

O cok stressliyim para savurayim biraz olayi paran varsa yapilir, yoksa yapilmaz. Benim de oyun zevkim var gidip bir oyuna 500-700 arasi para verip aliyorum. Esimin de gereksiz elektronik zevki var ama borcumuz olsa, ben uzerime kiyafet almiyor olsam "zevkim var" diye esim gereksiz harcamalar yapamaz, ben de yapmam. Ayni sey degil.

Durumum var yine de 750 lorayi harclik diye dagittirmam ben acikcasi, yardim yapacaksa yapabilir ama gidip yegen kuzen cocuguna dagittirmam.
Bakin mesela su an bir randevum var aciliyeti olan bir sey ve arabasiz gidemem cok uzak. Ne yapacagim? Beni bu duruma surukleyen insanlara karsi nasil hosgoru duyayim haliyle sinirleniyorum icten ice kinleniyorum.
Bu lüks degil ki, bu zevk degil ki.
Bu magduriyet..

Yemeyenin malını yerler lafı aklıma geldi
Harcayacaksın tek çözümü bu
Sen aman eksilmesin aman gitmesin dedikce baskalarına gidiyor
Yeri gelicek üçe aldıgına beş verdim de at kenara ikiyi
Yeri gelicek işim var arabayla ben kullanıcam de
Ama madem rahatsızsın milletin eşini sömürmesinden o zaman sen sömüreceksin
Bundan sonra zaten akillandim gercekten. Ilk isim arabayi aktif kullanmak olacak ve işim oldugunu cok net belirtecegim.
Ve maddi bir ihtiyacim varsa da bunu da gayet kismadan isteyecegim. Dediginiz gibi yemeyenin malini yiyorlar.

Yok eşim elalem ne der mantiginda degil, ayni zamanda cok acik Sozlu bir adamdir. Mantiksiz buldugu, kendine uymayan her s seyi cok net ifade eder. Onun mantigi bunlar onemli seyler degil ona göre. Dünya malı diyor geciyor. Ben neden gecemiyorum bilmiyorum.
Çünkü mantıki düşünüyorsunuz, maddiyatinizin farkindasiniz.

Ben cömert ve merhametli insanları seviyorum. O yüzden bana batmazdı eşinizin davranışları. Rahmetli dayım tam da anlattığınız gibi biriydi ve o verdikçe Allah yağdırıyordu ona. Maddi manevi. Arkasından bir Allahın kulu bile kötü konuşmadı. Dünya iyisi bir insandı. Sizden sakınıp ailesine verse, engelleyin derim. Ancak sizi mağdur etmiyorsa karışmayın. Arabaya ihtiyacınız olduğunda söyleyin eşinize, bugün benim ihtiyacım var diye. İhtiyacınız yokken paylaşması kötü bir şey değil.
Ama kardesim araba bu. Ne vakit ihtiyacin oldugunu bilemezsin ki. Bugun pat diye dara düștüm mesela sahiden, ne yapacagim? Ben surekli kendimi kasmak zorunda degilim ki.
Ben de yardim etmek isterim ama bu kadari fazla degil mi?

Bakin mesela su an bir randevum var aciliyeti olan bir sey ve arabasiz gidemem cok uzak. Ne yapacagim? Beni bu duruma surukleyen insanlara karsi nasil hosgoru duyayim haliyle sinirleniyorum icten ice kinleniyorum.
Bu lüks degil ki, bu zevk degil ki.
Bu magduriyet..
Bu yanlış işte eşiniz için onun huyu bu ben nasıl alisacagim diyorsunuz bende böyle olayim diyorsunuz ama insanlara tu kaka. Bu rahatlığı esiniz veriyor onlara insanogluda bilirsiniz sever yolmayi. Burda esiniz hatali en cok o diyecek randevusu var. Yoksa insanlar nerden bilsin

Ben is enayilige donunce sinirleniyorum acikcasi. Gorumceme basta iyi diyordum mesela baktim evli olmasina ragmen esim resmen ikiye bolunuyo. Onun esi gitmezken esim yegenini okuldan aliyo, karnesini bekliyo, veli toplantisina gidiyo. Ufaktan bir geldiler bana da tamam yegeninde bizim planlar bozulup neden anasi babasi olan cocuga bu denli paralanma hali.
Bilmiyorum sahsen ben ehliyet aldigimda kendi oz babamin arabasini surmek istemedim. Ne zorluklarla aldi cizsem icim acir diye. Sirf yegen diye karisini yok sayip acemi haliyle arabayi istemesi bana ayip geliyo.
İşte benim derdim bu, ben enayi durumuna dusmekten yakiniyorum.
Aynen oyle ben de ehliyet aldigimda babamin arabasini bir kez almadim yahu neden alayim? Acemi halimle bir zarar versem neden ikimiz de uzulelim.
Insanlar fazlaca rahat.

Bu yanlış işte eşiniz için onun huyu bu ben nasıl alisacagim diyorsunuz bende böyle olayim diyorsunuz ama insanlara tu kaka. Bu rahatlığı esiniz veriyor onlara insanogluda bilirsiniz sever yolmayi. Burda esiniz hatali en cok o diyecek randevusu var. Yoksa insanlar nerden bilsin
Evet insanoglu yolmayi seviyor. Bir veriyorsun on istiyor. Eşime ozellikle son bir haftada surekli dirdirlandim yalan yok. Alttan alta, 'Ben bugün ne yapacagim? Babanin arabasina bir sey olsa bizimkini temelli alacak herhalde. Neden getirmedi hala sence?' Vs tarzinda surekli konunun araba oldugu cumleler kuruyorum. Bazen konu aile oldugunda direk verme arabayi diyemiyorsunuz.

yok canim- sen niye sorunlu olasin.
her insanin karakteri farkli- fitrat meselesi.
bende asiri vericiyim. ablam asla vermez mesela. günahini bile eskitir öyle verir :) ama bu huyu ablami kötü yapmaz- sadece daha pragmatik bir insan. mesela biri sadece sürmek icin istese ablam arabasini aaaaaaaaasla vermez- cat diye söyler : "calis, kazan sende al"- ben kendim teklif ederim mesela.

nasil böyle olunur bilmiyorum ama benim icind maddi seylerin fazla degeri yoktur- para biriktirmesini, ticaretle ugrasmayi cok severim ama ayni sekilde vermeyide.
söylemesi ayip, benim her ay düzenli para verdigim cocuklar var.
TRdeki evimi bedava "kiraya" verdim- ama senin bunlari yapmaman seni kötü bir insan kilmaz- sadece esine anlayis göstersen iyi olur.
ben bu konuda sansliyim cünkü nisanlimda ayni benim gibi ama olmasaydi kesin mutlu olamazdim onunla- yani gözüme egoist ve maddiyatci gibi görünürdü. aslinda alakasi yok cünkü ölüm kalim durumunda kesinlikle sizde yaparsaniz ama benim icin insanlari mutlu etmek cok cok önemli- yani bu tür davranislar galiba dogustan gelen seyler
Anlıyorum.. Evet ayni karindan cikmis iki kardes bile ayni olmuyor anlasilan.
Bence de bu tarz seyler galiba fitrata gore degisiyor. Bu dediklerinizi üzülerek soyluyorum zor yapardim.
Şöyle aciklayayim kendimi, yoksula fakire yardim etmeyi cok severim elhamdulillah. Yani ogrenciyken dahi harcligimin cogunu verdigim olmustur.
Ben bu şekilde bana ait ve aktif ihtiyacim olan seyleri paylasmayi sevmiyorum, sevemiyorum. Anne baba tarafindan fazlasiyla ihtiyaclari karsilanan bir cocuga 'bana gore' fazla bir harçlık verilmesini gereksiz buluyorum. 2 yasindaki ailesinin durumu uygun bir Cocuk 50 tlyi ne yapabilir ki git onu yetime ver mesela benim mantigimla.

Bundan sonra zaten akillandim gercekten. Ilk isim arabayi aktif kullanmak olacak ve işim oldugunu cok net belirtecegim.
Ve maddi bir ihtiyacim varsa da bunu da gayet kismadan isteyecegim. Dediginiz gibi yemeyenin malini yiyorlar.
Bak benim annem cok tutumlu kadındır on yeri arastırır alır ki maddi durumumuz baya iyidir ona ragmen
Hatta benim sayemde böyleyiz der ki gercektir bencede
Ancak babam deli gibi akrabalarına savurur akrabalarda bunu cok güzel kullanır maddi durumları olmasına ragmen istemedikleri şey icin para yok diyebilirim
Annemde hep dert eder ben o kadar kısıyorum ediyorum babanda savuruyor diye
E harca diyoruz adam senden kısmıyor sonucta sen kendin icinden gelmiyor pahalıyı almak adamında yapısı bu kırk küsür yıldır bu değişmedi değişmeyecekte bari sen harca bari sen yaşa
Cok uzattım farkındayım ama eşini babamda gördüm
Aynı huzursuzlugu senelerce yasayıp tartısmana kızmana küsmene ragmen bişey elde edemeyeceksin
Tek cözüm seninde harcaman
Madem parası var sana harcasın size harcasın
He elin gitmez pahalıya anlarım ama al pahalının parasını git ucuza al aradaki farkı koy kenara birikim yap :)

Araba kullanmayı pekiştirip de, aktif olarak kullansanız nasıl olur? İsteyen olursa bahanesi hazır olmuş olur hem.

Anlıyorum.. Evet ayni karindan cikmis iki kardes bile ayni olmuyor anlasilan.
Bence de bu tarz seyler galiba fitrata gore degisiyor. Bu dediklerinizi üzülerek soyluyorum zor yapardim.
Şöyle aciklayayim kendimi, yoksula fakire yardim etmeyi cok severim elhamdulillah. Yani ogrenciyken dahi harcligimin cogunu verdigim olmustur.
Ben bu şekilde bana ait ve aktif ihtiyacim olan seyleri paylasmayi sevmiyorum, sevemiyorum. Anne baba tarafindan fazlasiyla ihtiyaclari karsilanan bir cocuga 'bana gore' fazla bir harçlık verilmesini gereksiz buluyorum. 2 yasindaki ailesinin durumu uygun bir Cocuk 50 tlyi ne yapabilir ki git onu yetime ver mesela benim mantigimla.

Siz mantıklı düşünüyorsunuz ve haklılık payınız aslinda 100%. Eşiniz duygusal yaklaşıyor... demek istediğim asla değişmez sizde bu duruma göre bazi olayların yönetimini elinize alin.
Araba konusunda: siz aktif kullanin- eşinizin içi siz arabayı haşat etseniz bile çiz etmiyorsa (etse yeğenine vermeye kalkmaz) sizinki hic etmesin
Kendinize değer verin ve gönlünüzden geceni alan...o paralar zaten ucacak...bari siz harcayin. Harcamiyorsaniz bile kenara atin ve yok sayin.
En temizi borc altina girmek. Bari birikiminiz olur.
Eşiniz değişmez...siz strateji kurun :)

X