Özel hayatım hakkında

ben tüm yorumları okumadan yorum yaptım sanırım...
evet aşkın peşinden git...
ama kendi dini gerekleri doğrultusunda sana baskı yapıyorsa ortada aşk yok bana göre..
o zaman başından girmeyecekti bu işe..
katı olan, esnemeyi bilmeyen bir kişinin tahammül etmeyeceği durumlara müsade etmemesi gerek...
insanların arasına sınır girmez ama kişinin kendi sınırlarını çizip o yolda yürümesi gerek..

benim bildiğim iki nikah vardır..önce resmi nikah kıyılır sonra düğün gecesi eve gidilince imam nikahı kıyılır..ben böyle bilirim.. Gelelim türk yunan ilişkisine, sana şunu sorucam " ailenin istedğini onay vermediğini bile bile çekip yunanistan gidicek kadar ve farklı bir dinden birisiyle hayatını birleştirebilecek kadar cesaretin varmı? yapabilirim üstesinden gelirim ailemde zamanla beni anlar kabullenir kabullenmeseler bile sevdiğimin yanındayım bu bana yeter diyebilirmisin?" farklı bir şehir farklı insanlar farklı din ve farklı inançlar hepsine göğsünü gerebilirmisin seviyorum kelimesini hala kullanabilirmisin tüm bunlara rağmen?

Turk bir kiz arkadasim ingiliz bir cocukla cikiyordu araya din girdi kiz dinlemedi evlendi hem kilisede hem camide nikahlari oldu simdi mutlu bir evliligi 2tanede kizlari var eside bizi kuranimizi Allahimizin guzel nurunu tanidikca kendiliginden musluman oldu simdi oruc tutuyor kandilleri bize hatirlatiyor

Hayat bir sınavdır .. Senin sınavında bu demekki canım....Umarım geçersin..

Din değiştirmeyi aklına bile getirme.. Sevgilinle evlenmeden yaşamayıda düşünmederim ben .... anladığım kadarı ile bunun gelgitlerini yaşıyorsun.Yine anlattıklarından anladığım kadarı ile sevgilinden ayrılmayı da barışmayıda hep isteyen sensin. yani ayrıldığınızda o hiç barışmak üzerine bir çaba sarfetmemiş bu durumda onun bukonuda senden daha katı olduğunu görüyorum Bence ayrılmayı denemelisin canım.. İnan bana yeniden seversin. Pek çok arkadaşa katılmıyorum dünyadaki tek şey aşk değildir.. öyle olsaydı insanlar yanlızca bir kez aşık olurdu onunlada ölünceye kadar mutlu olurdu ..ama gördüğün gibi öyle olmuyor.nice ölesiye aşık olanları görüyoruz evlenince bitti diyor.Aşk tabiki her anlamda uyum sağladığın kişi ile uzun ömürlü olacaktır.Çünkü evlendikten sonra insanın aşık olduğu zamanki kadar gözü kör olmuyor. Allah yardımcın olsun umarım en doğru kararı verirsin.. Sadece kalbinle değil mantığınlada karar vermeye çalış.ve allaha dua et senin için doğru olan ne ise gerçekleşmesi için ..

ben hristiyanım
zamanında müslüman bir genci çok sevdim,o da beni sevdi tabi.yani en azından öyle olduğunu sanmıştım:)
sonra evlenmeye karar verdik..ama ailellerimiz onay vermediği için kaçarak evlenecektik:)
sonra bir gün bana gelip müslüman olmazsan seninle evlenmem dedi
o gün benim için herşey bitmişti,o gün sevgi denen birşeyin olmadığını herşeyin koşullardan ibaret olduğu gerçeğini anlamıştım
bunu anlamak bana yetmişti ve tabiyiki beni ben olduğum için sevmeyen o insanı terketmiştim

halam müslüman biriyle evli..adam gibi adam.hem de çoğu hristiyana taş çıkarttıracak kadar düzgün,beyefendi bir adamla
onlar da zamanında ailelerin izni olmadığı için kaçarak evlenmişler..
aralarında din mevzusu hiç geçmemiş.birbirlerine hiç karışmadan ıkısı de kendi bildiği yoldan ilerlemişler
halam hala paskalyada yumurtasını boyar,yılbaşında ağacını düzeltir,kilisesine gider,eniştem de bayramlarda camiye gider namazını kılar,orucunu tutar(halam da ona sahurluk iftarlık hazırlar)
şu anda halam 65 yaşında..hala gözlerinin içi güler,iyi ki evlenmişim sevdiğim adamla,beni ondan başkası mutlu edemezdi der...

kısaca arkadaşım bu din mevzuları hassas konular,derinlere indikçe çamura daha çok batar daha çok mutsuz olursunuz
siz şimdiden birbirinizi anlamamaya,birbirinize müdahele etmeye başlamışsınız
Allah hepimizin içinde,ona olan sevgimiz,inancımız sonsuz ama bunu herkes kendi içinde yaşamalı bana göre
ya birbirinizi olduğunuz gibi kabul edip sadece birbirinizin yüreğini seveceksiniz,diğerinin düşüncesine dinine geleneğine saygı duyacaksınız
ya da zaten bunları göze alamıyorsanız bu işi kökten bitireceksiniz

hakkınızda hayırlısı neyse o olsun inşallah
yüce rabbim gönlünüze göre versin
sevgiylea.s.

nanenargile..şunu unutma nikah ibadet değil akittir...
ve seni seven seni olduğun gibi kabullenir ..
o sana aşık olurken de sen müslümandın değil mi..
yanlış anlamanı istemem ama kendini tutamayıp dönen hep sen olmuşşun...
daha ilk sayfada bir arkadaş belirtmiş bence sen onu onun seni sevdiğinden daha çok seviyorsun diye...
ya da o iradesine senden daha çok hakimde oluyor olabilir..
şunu unutma din değiştirmek çocuk oyuncağı değildir ki habire dil dökmüşşünüz birbirinize..
seninle evlenirim ama ...diye pazarlık yapılır mı?
al işte tuğçe kazaz ömrüm hayatım ahiretim diyordu ne oldu?
yarın öbürgün balayı bittiğinde aileler vs...çok büyük aşktan eser kalırmı?
nefret bile edersiniz..giden yıllarınıza yanarsınız...
kabul edeyim çok acı çekeceksiniz..bu imtihandır birgün birden kesip atıp dönmeyeceksiniz...

kim ne derse desin müslüman bi kadının yada erkeğin müslüman olmayan biriyle evlenmesi büyük günah.şükürler olsun ki müslüman olarak doğmuşuz,yetiştirilmişiz.
CENAB-I ALLAH müslüman olarakta ölmeyi nasip eder inşallah.arkadaşım sana
söyleyecek bişey bulamıyorum ama; bu dünya YALAN.sadece bunu söyleyebiliyorum.
anlıyorum seviyosun.belki burdan konuşmak kolay geliyo bize ama,bizim dünyamız aslında öbür taraf.burda bi yolcuyuz eninde sonunda orada buluşucaz hepimiz.
ahiretin olduğu bir gerçek.bu dünya için öbür dünyandan vazgeçme derim

Biz resmi nikahın, dini nikahın hükmünü tartışmıyoruz. İnsanların inançlarına laf etmek, yaşayışlarına burnumuzu sokmak ben dahil, kimseye düşmez. İnanan biri için resmi nikah da dini nikah hükmünde olabilir. Allah'a inanıyorsak Allah'ın hepimizi gördüğüne, her şeyi bildiğine inanıyorsak şekilciliğe gerek olmadığı kanısındayım. Her çift kendini yolunda yürüyor hayatta, bakalım biz ne yolda yürüyeceğiz...

bizim yaşlı,dünya tatlısı rum bir komşumuz var 80 yaşında,eşini seneler önce kaybetmiş ..bu evlilikten 2 çocukları olmuş.eşi müslüman,hatta doğulu bir erkekmiş..teyzemizin kayınvalidesi bu evliliğe karşı çıkmış'başka dinden kız istemem gelin die'demiş..fakat rahmetli eşi,her söylenene kulaklarını tıkamış,ve rum teyzemizle evlenmiş..hiçbir zaman ona baskıda bulunmamış müslüman olacaksın die...rum teyzemiz o kadar saygılıki dinimize,ezan okununca dahi ayağa kalkar,bayramlarımızı,kandillerimizi kutlar...
canım,yazını okudum ve gerçekten işin işinden çıkılmaz bir haldesin:1no2:senin adına çok üzüldüm..çünkü AŞIKSIN!.sen zaten dinimizin kurallarını ve emirlerini biliyorsun..sana akıl vermek haddime düşmez bu konuda..herkezin hür iradesidir..ama kalbim asla dinini değiştirmeni istemez..seçim sana kalmış evlilik konusunda..yukarıdaki yazdıklarımdan belki kendine göre birşeyler çıkartırsın..

Allah sabır versin, böyle bir durumda olmak hakketen zor birşey.. Eğer dininizden vazgeçemiyorsanız, ki sizinki hak dindir, onun davete icap etmesi gerekir, böyle bir durumda Allah'tan yardım dilemek ve sabır istemekten başka bir çare yok, ahiretinizi yakmanız allahın hoşuna gitmeyecektir, allahın hoşuna gitmeyen işlerden de bizi hayır gelmez bilirsin.. her işte bir hayır vardır, bu da sizin imtihanınız kalbinizi Allaha yöneltin, göreceksiniz herşey daha da kolay gelişecektir, insanoğlunun en büyük nimeti "unutmaktır" bu nimeti taleb ediniz, kalbinize inşirah düşsün inş..

bende nikahı tartışmayın diyeceğim..heryerden münezzeh olan allah resmi nikahı görmeyecekmi...
tatlım sana diyeceğim iradeli ol...aşk gerçekten gelip geçiçidir...baki kalan saygıdır benim çevremde de gördüğüm bu..kimliğin elden gidince sen sen olmaktan çıkarsın orta da saygı kalmaz..senin kimliğine saygı duymsayanın sevgisi biter...bi kere artık din konusu konuşulmasın bile aranızda..kopamıyorsanda yavaş yavaş msnde arkadaşlığa çevir muhabbetini sanki hiç bişe yaşamamış gibi konuşun..zamanla yeniden seversin tabii...

tugce kazazda dinini degistirdi sonra ayrilinca yine muslumanliga gectim dedi. din oyun degildir arkadaslar.
ya inaniyorsundur ve takip ediyorsundur .
ya da inanmiyor kendi bildigini okuyorsundur.
bu kadar basit.

talin...
okurken gözlerim doldu inan... yorumun herşeyi açıklıyor...
ben sevmeyi bilen insanlara hayranım...
yaşayana da yaşatana da..
adam gibi adama da kadın gibi kadına da...
nikahmış, oymuş, buymuş...boş arkadaşlar...
birbirinin saygı duyduyu şeylere aynı çoşkuyla yaklaşabiliyor musun?
gözlerinin içine baktığında kendini görüyor musun?
herşeye rağmen seviyor musun?
sevginin arasına, bizin arasına beni ya da seni sokmamayı başarabiliyor musun?
işte o zaman gerçekten seviyorsun...çünkü oluyorsun... sevgi oluyorsun...
olgunlaştıkça seviyorsun..
onun dışındaki hiç bir şey sevgi değil...yanılgı...
o zaman boşvereceksin...

simdi okudum ve sahsen kendi adima kendi dogrularima gore konusmak istiyorum ben.
nanelinargilecim; dinimizde bir hukum vardir bunu babam da hep soyler bana kadin kocasinin dini uzerinedir der. peygamber efendimiz de birisi ile evleneceginiz zaman onun guzelligine zenginligine degil dinine bakin der. din acisindan degerlendirmeye kalktigimiz zaman bunun olur tarafi yok.
ama isin icersine duygular girdigi ve siz ikiniz de bu kadar asik oldugunuz icin cozum yolu ariyorsunuz haklisiniz cok normal bu.
hesap etmen gereken tek sey su canim, bugun evlendin ailen seni reddetti sen kalktin selanik e gittin cok mutlu bir yuvan var ama etrafinda musluman kimse yok. namazini orucunu anlayan kimse yok. herkse super saygi gosteriyor ancak sen bu konularda hep yalnizsin. cocugunuz oldu sen onu muslumanliga gore mi yetistirceksin yoksa pazar gunu babasi ile kiliseye duaya mi gondereceksin.
yani simdi goze aldigin sey aslinda oyle buyuk ki dogmamis cocugunu dahi dusunmen gerekli. ve bu taraftan baktiginda ben sadece cocuk icin desem bile bu adamin hic degismeyecegini sana hep super davranacagini aranizda din farki nedeni ile sorun yasamayacaginiz varsayiyorum. cok acik ve net bir sekilde soyluyorum IMKANSIZ. siz her ne kadar super bir iliski yasiyor olursaniz olun kavusamayacaginiz imkansizliklar din farki sizi birbirinize cok cok asiri baglamis.
bugun benim sevdigimle arama bir engel koysalar askimdan olurum; o benim icin dunyadaki son ve tek erkek olur sanirim. ama engel olmadiginda onun hatalarini eksiklerini yanlislarini dogrularini tartabilirim. cunku insanin yapisi budur naneli nargilecim. engelleri once ortadan kaldirmak sonra yalin bir sekilde karsindakini incelemek ister.
isin ozu eger ki bunu yapacak cesaretin varsa cok cok cok cok cok guclu olmalisin. cunku yalnizlik senin cogu zaman bu konuda en yakin arkadasin olacak.

yap/yapma demek bana dusmez. bunun vebalini de ustlenmek istemem. dini kismini sen zaten biliyorsun.
ancak bu kadar tereddutte isen guvendigin birisine istihareye yatir derim. belki karar vermene yardimci olur.

Allah hep dogru kararlar vermeni nasip etsin canim..

ben sonu olan bi beraberlik gibi görmedim bu ilişkiyi
sanki bi tutku gibi vazgeçilmezlik gibi
aslından siz yapıyorsunuz bunu
ondan başkasına hayatınızda yer veremediğiniz için olabilir
gözünüzdeki tek olağanüstü insan olarak görüyo olabilirsiniz
ama şunu düşünün evlendiğinizde herşeyi ile birlikte onu hayatınıza dahil edeceksiniz
çocuklarınız olacak ve onlarda bir din seçmek zorunda kalacak
belki babaları müslüman olmasını hazmedemeyecek
çok sorun olur bunlar
en basit şeyleri bile düşün canım bu büyük bi karar olacak
amaaaa şunu unutma kimse bulunmaz hint kumaşı değilll
sanmaki seni dünyada tek mutlu edecek ooo
ulaşaılmazlar her zaman tatlı gelir
sen bunun cazibesine takılma arkadaşımm
mantığın en doğruyu sana söylüyoo
onu dinlemeni öneririm kendi adımaa
allah yardımcın olsun

Kısa ve öz;
Her ikinizde kendi dininde kalarak evlilik yapamıyorsunuz,
Her ikinizde birbirinizin dinine geçmeyi kabul etmiyorsunuz,
Geriye son şık, ayrılık...:a015:

bence sorun sadece din resmi nikah konusu değil
elbette dinde önemlidir önemsizdir demiyorum ama
aranızda bir uçurum var bir kültür farkı ne yazık ki
belkide hayata aynı pencerelerden bakmıyorsunuz
evlilik sadece somut şeyler üzerine yapılmaz
evlilik olayının birde soyut kısmı vardır düşünceler inançlar davranışlar tepkiler
her ne kadar türk yunan düşmanlığı gibi bir şeyi söz konusu etmesemde
ayrıca saçma bulduğumu eklesemde aranızda çok fark var
bence bunlarıda düşünmelisin

Konunun buralara geleceğini adım gibi biliyordum her zaman aynı şey.

Konu sahibine yardımcı olacak cevaplar yerine konu bambaşka yere çekilip ortada tartışma çıkıyor.

Eğer ilk sayfalarda ki adam gibi yorum yapılmayacaksa hiç yapmayın da ne konu sahibi üzün ne de bu konuyu okuyan insanlara mesaj kirliliği yaratın.

...

Naneli nargile ancak bakabildim devamına, erkek arkadaşın demene göre kendi dinine düşkün dindar biri bu sizi biraz zorlayabilir ilerde sana baskı yapabilir belki de...

canım senin ısrarınla barışıp görüşmeye başlamışsınız anladığım kadarı ile tabiki adam bu durumu değerlendiricek beni istiyorsan hıristiyan olucaksın diye seni zorlayacak bence seni gerçekten seviyorsa sana şart koşmaz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…