Özel hayatım hakkında

Bizim diretmemiz dini nikah konusunda değil ki. O inanıyor ki, Allah farklı dinlerden olanların evlenmesini yasakladı, ona göre benim hristiyan olmadan bizim evlenmemiz mümkün değil. Konu, sadece şeklen bir dini nikah değil. Ben bu konuda biraz daha açığım ama onunla konuşmalarımızda, farklı dinlerden olup da resmi nikahla evlenirsek, Allah'ın gazabına uğrayacağımızdan ve Allah'a karşı geldiğimiz için ahiret hayatımızın, sonsuz hayatımızın mahvolacağından korkuyor. Bunun ihtimali bile delirtiyor onu.

onun bu inancı sağlam temellere dayanmıyor ki? madem sizde onun bu inancını çürütmeyi deneyin ....

Son düzenleyen: Moderatör:
Canim ben seni güvensiz ve kararsiz gördüm, bence sen Türkiye`den birisiyle tanis ve evlen, yabanciyla evlenmek sana göre degil, kaldiramazsin.
Ama benim görüsüm duymak istersen, yeterki seveyim ve sevileyim din, dil, irk ayirt etmem evlenirim, ama senin gibide 1000 tane soru sormazdim. Söyle yaparsam böyle olurmu falan filan.
Yabanci bir insanla evlenmek icin cok cok cesaretli, kendine güvenen ve hayat bakis acisi genis olmasi sart. Kisacasi kosmopolit olman sart.
Bunu ben sende göremiyorum, bence sen en iyisimi kendi memleketinden, birisiyle evlen.
Yapamazsin, beceremezsin, kendinide mutsuz etme.
Daha dur bakalim karsina kimler cikacak, mecbur degilsin ya bir yunanla evlenmeye.
Hayat kisa kendini böyle zor sorularla mesgul etme.
sevgiler a.s.

Bana kızanlar ve beni eleştirecek olanlar mutlaka olacak ama bence din insanın bireysel yaşadığı birşeydir.Yani bence insanın eşinin başka dinde olması önemli değil önemli olan ALLAHA inanması.Ama burada ince bir çizgi var ki oda karşılıklı yaptığınız ibadetlere saygı göstermek.Yani sen namaz kıldığında sana karışmayacaksa, oruç tuttuğunda sana destek olacaksa ve sende onun ibadetlerinde ona karışmayacaksan evliliğin temeli sarsılmaz.Ama yazdıklarına göre o sana yaaa Hristiyan ol yada bitsin diyor o zaman bence bitir.Bir ömür ağlayacağına bir ay ağlar unutursun , inan bunlarıda hatırlar güler geçersin.Hayat insana o kadar güzellikler sunuyor ki kendine zaman ver...

onun bu inancını sağlam temellere dayanmıyor ki? madem sizde onun bu inancını çürütmeyi deneyin ....

Onun inancının sağlam temellere dayanmadığını biz, kendi inançlarımız ve değerlerimiz doğrultusunda düşünüyoruz ama. O da aynı şeyi bizim dinimiz için düşünüyor. 2 yıl uğraşıp durduk bu din konusunda, arkadaşım çok entellektüel biri ve dinine gerçekten çok bağlı, benim gıpta ettiğim derecede. Ben, kendi bulduğum kaynaklarla onu ikna edemedim, elimden geleni yaptım.

Onun da içi paramparça ama karşı gelmek istemiyor, gelemiyor Yaradan'ına.

Onun inancının sağlam temellere dayanmadığını biz, kendi inançlarımız ve değerlerimiz doğrultusunda düşünüyoruz ama. O da aynı şeyi bizim dinimiz için düşünüyor. 2 yıl uğraşıp durduk bu din konusunda, arkadaşım çok entellektüel biri ve dinine gerçekten çok bağlı, benim gıpta ettiğim derecede. Ben, kendi bulduğum kaynaklarla onu ikna edemedim, elimden geleni yaptım.

tekrar yazıyorum.hristiyan olmadan o seni belli,asla kabul etmeyecek.
bu durumda,onu unutmaktan başka yapacağın hiçbirşey yok.

bu durumda sizin aranızıdaki engel kendinizsiniz
aşkın arasına din,dil,ırk,mezhep,aile,uzaklık vs vs engeller girebilir
şahsım adına.tanımam hiç birini
ama iki taraftan biri engelse yani engelin adı ''o'' ya da ''ben''sem
geçiniz lütfen...
şöyle kenara hem de ki yoluma devam edebileyim
bilmem anlatabildim mi

Canim ben seni güvensiz ve kararsiz gördüm, bence sen Türkiye`den birisiyle tanis ve evlen, yabanciyla evlenmek sana göre degil, kaldiramazsin.
Ama benim görüsüm duymak istersen, yeterki seveyim ve sevileyim din, dil, irk ayirt etmem evlenirim, ama senin gibide 1000 tane soru sormazdim. Söyle yaparsam böyle olurmu falan filan.
Yabanci bir insanla evlenmek icin cok cok cesaretli, kendine güvenen ve hayat bakis acisi genis olmasi sart. Kisacasi kosmopolit olman sart.
Bunu ben sende göremiyorum, bence sen en iyisimi kendi memleketinden, birisiyle evlen.
Yapamazsin, beceremezsin, kendinide mutsuz etme.
Daha dur bakalim karsina kimler cikacak, mecbur degilsin ya bir yunanla evlenmeye.
Hayat kisa kendini böyle zor sorularla mesgul etme.
sevgiler a.s.

Ben evlenmeye hevesli biri değilim ki. Sorun kiminle evleneceğim de değil. Kaderiniz karşınıza değer yargılarınızı sorgulatacak, bir adım atmadan önce uzun zaman düşünmeniz, değerlendirmeniz gereken durumlar çıkarabiliyor. Konu üzerinde ne kadar düşüneceğiniz de yapıyla alakalı, benim yapım bu hassasiyeti gerektiriyor. Sorun "Aman ne uğraşacağım bununla, unuturum gider" diyememem. Ayrı kaldığımda, bir süre sonra Selanik'e gitme planları yapıyorum, hayat dayanılmaz bir hal alıyor.

Teşekkür ederim yorumunuz için.

nanem..tatlı , güsel , sevimli , içten , samimi arkadaşım..
keşle birkez dertsiz tasasız , ağlayıp sızlamadan uzanıp alabilsek istediklerimizi..keske ellerimiz parçalanmasa...dokunurken tene bin türlü hesaplar yapmasakta kalbimizi o andan bıraksak..
senin yükün daha ağır ..
sadece bu dünyanı değil , ahiretini de etkiliyor..
kolkola yürümek istediğin adam yaradana seninle aynı yoldan gitmiyor..
AMA GİDİYOR!!!!
sen sağ yoldan giderken o soldakini tercih ediyor..
belki daha uzun , belki daha kısa ..ama eninde sonunda aynı noktada buluşuyorsunuz..
ben insanların , heleki belli bir yaştan sonra din değiştirebileceklerine , bunu samimi içten bir şekilde yapabileceklerine inanamıyorum pek..
sen istavroz çıkarırken içinden şahadet getirirsin..
sevdiğin şahadet getirirken sağ elin parmaklarını alnına gider..
hamurunuz böyle yoğrulmuş sizin..Mümkün olmayacağını bilerek ve bu mümkünatsızlığı sana hatırlatmak için , birbirinizi olduğunuz gibi kabul etmeyi deneyin diyeceğim , buna da ne aileler müsade eder.. nede çevre..

yazdıklarından anladığım ayrılık zor ..ama imkansız değil..sana bunu nasıl başarabileceğini anlatmayacağım , senden çok iyi biliyorsun çünkü..

çok isterdim sana sahip çık demek..
peşinden git , kalbini dinle demek..
ama bu seni nafile çabaya teşvik etmek olur bitanem..
sonu yok belli.
sonu olmasında zaten..
bazen sonlar çok daha büyük acılar verir..
belirsiz kalması bazen daha iyidir..
sadece sabır ve zaman..
Allah yar ve yardımcın olsun . !!

bu cok komplike bir konu.
aileniz ne der bu duruma .ailelerde cok sorun yapabiliyor.
yani insan evlendikten sonra o ask denilen duygu azalinca gerceklerle yuzlestiginizde pismanlik duymayacaiginiza inaniyorsaniz hayatiniz en onemli kararini verin.evlenin.
ama unutmayin ki ilerde cocuklariniz olucak hangi dini sececekler.
insan ayni dili konustugu ayni mahallede dogup buyudugunu kisiyle evlenip anlasamiyor nasil olurbilemiyorum.
anlasabilen var mi ha tabiki vardir istisnalar kaideyi bozmaz.
benim gorumcem amerikaliyla evlendi tum aile sirt cevirdi kendisine hickimseyle gorusmuyor
ayni sekilde dayiminoglu amerikaliyla evlendi bosandilar bir cocuklari var velayet annede kaldi . baba su an vicdan azabi cekiyor keske evlenmeseydim diye cunku oz kizini haftada sadece 1 kez gormeyle ne kendi dinini anlatabiliyor ne kulturunu.
mutlu olanlar vardir hepsi ayni olacak diye birsey yok.
ama cogunlugu husranla bitiyor..

canım sen hristiyan olmayı göze alamıyorsan bu sevdadan vazgeç derim ben
çünkü sevgilin sana başka yol bırakmamış ya dinimi kabul et yada ayrılalım demek istemiş
unutmam sanma unutursun .burda tecrübeli arkadaşlarda var inan insan zamanla neleri unutmuyo ki
kaldı ki hakkında neyin hayırlı olduğunu bilemezsin belkide evlenmemeniz sizin için daha hayırlıdır.iyi düşün doğru kararı ver

Halinizi düşününce aslında çok garip bir denklemin içindesiniz. Bir tarafta inanç, bir tarafta aşk.. ıkisi de o kadar güçlü duygular ki... Ben de sevdiğiniz kişi gibi dini inançlara çok değer veren birisiyim. O yüzden onun halini de anlıyorum. Bence bu biraz da (ikiniz için de tabi) dini inancınızdan ne kadar memnunsunuz buna bağlı. Halide Edip Adıvar'ın benim çok sevdiğim bir kitabı var: Sinekli Bakkal diye. Orada da hristiyan bir müzisyenle hafız bir kız birbirine aşık olur. Kız köklerinden vazgeçmek istemez, çok inatçıdır. Bir yandan da adamın aşkını dinini değiştirecek mi diye bekleyerek sınar. Sonunda hristiyan müzisyen inancından da pek tatmin olmadığı için dinini aşkı için değiştirir. Yani sizde de böyle bir durum varsa olabilir. Ama yoksa iki kişiyi de aşkı için başka bir açıdan mutsuz etmek gibi bir durum var. Ama ben yine de karamsar olmak istemiyorum. Bir arkadaşın da dediği gibi hayat o kadar kısa ve zengin ki bunlar zor sorular. Ben sizin yerinizde olsam derin bir nefes alır ve yeni bir sayfa açardım.
Bir de ben şuna inanıyorum, sadece aşk yaşamak güzel değil, aşktan mağlup olarak çıkmanın da kendine göre insanı zenginleştiren, insanı yenileyen tarafları var.

Son düzenleme:

ben inançsız biriydim ve dini bilgimi inançsızlığımı savunmak için edindim açıkçası...
sonradan o kadar ilgimi çekti ve o kadar derine indim ki tasawufta kaldım ve çıkamadım..
şimdi inandığım şey evrenin sevgiden varolduğu..en büyük gücün sevgi olduğu.din dil ırk hiç önemli değil.. din adı altında bize dayatılanı reddetmeyi başarmalısınız. ya da unutacaksınız birbirinizi.
siz ortak bi noktada buluşuyorsunuz ama sevgiliniz buluşmaktan kaçıyor.
allah her yarattığıa sonsuz bir sevgi besleyebilirken nasıl olur farklı dine mensup iki sevene acı çekin ama birleşmeyin,ahirette sizi lanetlerim yoksa 'mı diyecek?
hem inanılan allah bir değil mi ? benim aklım almıyor..bütün bunlar mantık çerçevesinde. mantıksız olan sevgilinizin inancı.çünkü gerçek bir dayanağı yok.her hıristiyanda böyle değil sanırım.ilk kez duydum ben bunu..
umarım bunları aşarsınız. . hayata bir kez geliyorsunuz aşık oluyor ve cidden garip bir inanç yüzünden kavuşamıyorsunuz.. ..

hayat okdar tuafkı ınsanan neyın ne getırecegını bılmıyorrrr kımse kımseyı yerıne koymuyorr veyaa kendıne konduramıyorrrr

ben inançsız biriydim ve dini bilgimi inançsızlığımı savunmak için edindim açıkçası...
sonradan o kadar ilgimi çekti ve o kadar derine indim ki tasawufta kaldım ve çıkamadım..
şimdi inandığım şey evrenin sevgiden varolduğu..en büyük gücün sevgi olduğu.din dil ırk hiç önemli değil.. din adı altında bize dayatılanı reddetmeyi başarmalısınız. ya da unutacaksınız birbirinizi.
siz ortak bi noktada buluşuyorsunuz ama sevgiliniz buluşmaktan kaçıyor.
allah her yarattığıa sonsuz bir sevgi besleyebilirken nasıl olur farklı dine mensup iki sevene acı çekin ama birleşmeyin,ahirette sizi lanetlerim yoksa 'mı diyecek?
hem inanılan allah bir değil mi ? benim aklım almıyor..bütün bunlar mantık çerçevesinde. mantıksız olan sevgilinizin inancı.çünkü gerçek bir dayanağı yok.her hıristiyanda böyle değil sanırım.ilk kez duydum ben bunu..
umarım bunları aşarsınız. . hayata bir kez geliyorsunuz aşık oluyor ve cidden garip bir inanç yüzünden kavuşamıyorsunuz.. ..

Ben sizinle aynı fikirdeyim, dinlerin temeli sevgi iken, bizim böyle bir nedenle kavuşamamamız gerçekten çok tuhaf. Elbette her hristiyan böyle değil, benimki böyle. Benim de aklım almıyor, ben de bunları söylüyorum kendisine, mantığıma sığmadığını söylüyorum. Bu adam çok mantıklı ve entellektüelken nasıl böyle bir kısıta gidiyor, bu bana farklı şeyler düşündürüyor. Din ayrılığı onun için bir paravan mı acaba? O da kendince düşündü taşındı, benimle bu şekilde evlenirse mutlu olamayacağını anladı da sözünden dönemeyip dinlerin ayrılığını mı bahane etti? O zaman neden görüşmekte gönüllü? Niye hep biz biraraya gelemeyiz, ayrılalım diyen benim? Artık ne pahasına olursa olsun benim bunu anlamam lazım, dışardan bakılarak yapılan bu yorumlar insanın ne yapacağı konusunda bir yön gösteriyor.

Gülüm..
Şu dustur çok hoşuma gidiyor:
Dont tell Allah that how big your problem is ,
Tell your problems how great Allah is

Yani çevirirsek
ALLAHa problemlerimizin ne kadar büyük olduğunu değil
Problemlerimize ALLAH ın ne kadar büyük olduğunu söyleyelim..
Elbet vardır bu yolun da bir çıkışı..
Umarım en az yara ve sıkıntı ile atlatırsın can,yanındayım..

hristiyanlık hakkında çok bilgim yok yunanlılardan evangelist olanlar var mı onu da bilmiyorum.

eğer varsa sevgiliniz evangelist olduğu için bu kadar katı bakıyor olabilir bu konuya.

kolay kolay düşüncelerinin değişmeyeceği de ortada bu duygusal yükün çoğunu da size yüklemiş görünüyor yerinizde olsam unutmaya çalışırdım

insanların arasına sınırlar girmez nanelinargile...
aşkın üzerinde tanıyabileceğim hiç bir engel yok...buna dinde dahil...
din benim inancım...o kadar...
inancıma saygı duyulduktan sonra ilişkimde sorun haline getirmem bunu...
saygı duyulmuyorsa zaten ben orada yokumdur...
aşk ise benim yolum... benim ruhum...varlığım....
doğarken seçimsiz doğduk... bize öğretildi... inandık... yeri geldi yıkıldı inançlarımız... sorguladık...
alt-üst olduk bazen... yıktık...
dini aramaya gelmedik bu dünyaya, aşkı aramaya geldik...
aşkın nereden geldiği belli olmaz... sevdiğim adam ateist, hristiyan, musevi olabilir... umrumda değil...
eşimi Müslüman, Türk ya da başka hiç bir sıfatı yüzünden sevmedim..
mutlu muyum?
hiç olmadığım kadar...
gerçekten aşıksan duygularının peşinden git...
onları kaybedersen bir kez daha bulman yıllarını alabilir...
arayışın ömür boyu sürebilir...
benim diyeceğim bu...

Ben biraz karşı tarafı tutayım, belki o da bunları düşünüyordur. Ama ne düşündüğünü bilemem tabi ki, belki senin dediğin gibi dedikleri paravandır. Dinine bağlı tipler genelde alışkanlıklarıyla ve kökleriyle düşünür. Ona göre başka türlüsü kendinden taviz vermek, köklerinden kopmak gibidir. O yüzden onlara tutucu, inatçı deniyor. Dindarlar için din tek başına Allah'a inanmak değil, yaşam biçimi, düşünüş biçimi, kültür. Başka türlü düşünemiyor çocuk ne yapsın benneyaptımki

Dini nikah diye ayrica bir nikah yoktur sadece tek bir nikah vardir. Onuda sahitlerin ve Allahin huzurunda resmi nikahla yapiyoruz zaten.. Allah herseyi gorur degilmi.. Sizin evliliginiz icin icinizden bile Allaha yapacaginiz her turlu dua bence makbuldur. Ben boyle dusunuyorum...

X