Önce ev mi çocuk mu?

Bence kvdeniz pek mutlu değil beraber oturmaktan
Bende istemezdim şahsen ev üstüne ev
Yaşınızda küçük

Merhabalar kızlar...

Burada herkesin derdini okuyorum ve kendimde birşeyler paylaşmak istedim tavsiyede bulunursanız çok sevınırım.
Ben 2 buçuk yıldır evliyim ve evliliğimin ilk senesinde eşimle beraber ayrı tuttuğumuz bir apartmanda yaşadık. Ben hala okuyordum son senem kalmıştı ve universitem başka sehırde olduğu için oraya taşındık. Neyse... sonrasında eşimin ailesiyle beraber yaşamaya karar verdik.
Kayın validem ve kayın babam çok ıyı ınsanlar. Yaptığım hiçbir şeye karışmıyorlar istediğim yere giderim ıstediğimi alırım karışmazlar yani. Şuan çalışıyorum ve kaynanam benden hiçbir zaman iş beklemez sağolsun ama tabiki bende elimden geldiği kadar yardımcı oluyorum ev işlerine vs.
Eşinin ailesi nekadar iyi olursa olsun yinede insan kendi evini arıyor sanırım. Bazen keşke kendi evim olsaydı diye düşünüyorum...
Eşim de bende çalışıyoruz ev alabilmek için eşim kiraya çıkmak istemiyor neden kira ödeyelim boşa diye. Ev çok büyük rahatlık konusunda şikayetim yok ama çok kalabalık bir aileler gelen giden bitmiyor bende alışık olmadığım için beni yoruyor hem çalış hem misafir. Eşimin kardeşleri de çok gelip gidiyorlar hepsi ayrı yaşıyorlar bizden.
Eşim cocuk istiyor şimdi yaşımız 24 ama ben kendimi hazır hissetmiyorum kendi evimin olmasını istiyorum ki kafama gore bebek odası hazırlayım misafirlerim ve ailem rahat gelsin gitsin. Ev alacak kadar paramız yok daha ve kaynanam sürekli evin olunca çocuk yap diyor sanki istemiyor gibi. Yardım edeceklerini söylüyorlar ama şuan para yok dıyorlar çünkü obur çocukların evlerini almalarına yardım ettiler. Bana sürekli çalış paranızı biriktirin evınızı alın dıyorlar. Eşim onları takmıyor zamanı gelince alırız evimızi diyor ve çocuk istiyor. Kendi ailemde biraz baskı yapıyor helede annem çok istiyor ilk torunu olacağı icin.
Sizce bebek düşünmek için evimizi almayı bekleyelimmi? Ben şuan istemiyorum çünkü işi bırakmak zorunda kalırım ve ev alma surecimiz dahada uzar.
Tavsıyelerınızı bekliyorum okuduğunuz icin teşekkür ederim!
Önce ev sağlığınız el veriyor ise sonra çocuk bence siz gayet mantıklı düşünüyorsjz bebek büyüynce ise dön para birliktr ev al bilmem ne uzar o iş en az 5 sene çıkarın gözden ben öyle tercih ederim yani en azından.

Yasim 24 olsa ev mi bebek mi diye dusunsem kesinlikle ev derdim zaten cocugun masraflari ciktigindan ev almayi insan erteliyor simdi zamaniniz varken ev alin

Siz evli sayılmazsınız benim gözümde kv kpdere yeni cocuk olarak gitmişsiniz eşiniz için hava hoş tabi neden kira versin ekmek elden su gölden

Krizi firsata cevircekler iste en kotu ev istanbulda 1000 tl mutfak faturalar en kotu 1000 tl de o hepsini kayinpeder karsiliyosa pekala 3-4 sene birlikte çalışılıp ev alinabilir hayat herkeze maalesef altin tabak icinde sunulmuyor

Once ev almak demesi kolayda ev piyasasi malum. Esinizle ortak geliriniz ne kadar buldugunuz ilde ev fiyatlari nasil bilmiyorum ama ev almaya kalksaniz bile buyuk ihtimalle senelerce yuklu bir kredi odeyeceksiniz. Yani bunun icin cocuk fikrini ertelemek bana pek mantikli gelmiyor. Cocuk dogduktan sonrada pek ala ev alinabilir nitekim bizde oyle oldu oglum bir yasindayken hesapta yokken borcsuz harcsiz ev sahibi olduk. Bu konu disinda cocuk fikrine henuz hazir degilseniz o ayri bir konu ama ev icin sahsen ertelemezdim ben.

herkes ailesinin kucağında mı yaşıyor, ülkenin yarısı kiralık evde. bu düzeni niye kendinize reva görüyorsunuz anlamadım.

Rahatınız yerindeymiş nasıl olsa çocuk yapmadan güzelce para biriktirin. Çocuk yine yaparsanız (tabiiki rızkıyla gelir) onun giderleri de az para değil. Hem çocuk hem iş yorgunluğu psikolojiniz yıpranabilir. Belki işten çıkmak zorunda kalırsınız. Hadi kv ile probleminiz olsa evden çıkın ev alıp derdim ama bi sorun da yok anlaşılan o kayınvaliden de ayrı bi eviniz düzeniniz olsun istiyor. Esktra gideriniz olmadığı şu dönem bi yerden tutmaya başlayın.

Çocuk yapın kayınvalidenizin evinde de görün ne neymiş.benim ayrı evim olmasına rağmen mecburi sebeplerden dolayı dogumdan 1 hafta sonra kayınvalidemin evine gitmek zorunda kaldım.melek gibiler ama sagolsun kayınbabam çocugu seveceğim diye cat cat girerdi içeri.kapı arkasında emzirirdim girer de görür diye.hos annemlerde kalırken kendi babam da o heyecanla dalardı odaya ama o babam onu uyarırdım.ama elin adamina bir sey diyemiyorsun.memeler açık sütün akıyor görecek diye ödüm kopardı.kanama olayları ve o sıkıntılara girmiyorum bile.odadan çıkarken pijamayı çıkarır arkasına bakıp geri giyerdim.annemde de kayınvalidemde de.gelen giden misafiri şusu busu bitmez baskasının evinde.dogumdan 1 ay sonra kendi evime geçtigimde kendi bildigim gibi sakince büyüttüm evladımı.sütüm arttı emmesi bile düzene oturdu.

Yani kısaca önce ev önce ev diyorum.

Eger ki kv evindeyken cocugunuz olursa asla o evden cikamazsiniz oncelikle bunu soyleyeyim. Ayrica ille ev alma sarti da yok. Kirada oturulabilir bir sure. Sonra sartlar uygun olursa evi alirsiniz. Ama kv ile beraber yasiyorken sakin cocuk yapmayin,kiraya cikinca dusunun cocuk meselesini

İkiniz çalışırken orada oturmanız çok mantıksız siz ne kadar rahatım deseniz de ben hiç anlamıyorum hem çalışıyosunuz kiraya da çıkabilirsiniz aynı ev de nasıl rahat edeceksiniz lohusayken her yerde emzirebilmek istediğinizi giymek var bence ayrı eve çıkmadan asla yapmayın

Merhabalar kızlar...

Burada herkesin derdini okuyorum ve kendimde birşeyler paylaşmak istedim tavsiyede bulunursanız çok sevınırım.
Ben 2 buçuk yıldır evliyim ve evliliğimin ilk senesinde eşimle beraber ayrı tuttuğumuz bir apartmanda yaşadık. Ben hala okuyordum son senem kalmıştı ve universitem başka sehırde olduğu için oraya taşındık. Neyse... sonrasında eşimin ailesiyle beraber yaşamaya karar verdik.
Kayın validem ve kayın babam çok ıyı ınsanlar. Yaptığım hiçbir şeye karışmıyorlar istediğim yere giderim ıstediğimi alırım karışmazlar yani. Şuan çalışıyorum ve kaynanam benden hiçbir zaman iş beklemez sağolsun ama tabiki bende elimden geldiği kadar yardımcı oluyorum ev işlerine vs.
Eşinin ailesi nekadar iyi olursa olsun yinede insan kendi evini arıyor sanırım. Bazen keşke kendi evim olsaydı diye düşünüyorum...
Eşim de bende çalışıyoruz ev alabilmek için eşim kiraya çıkmak istemiyor neden kira ödeyelim boşa diye. Ev çok büyük rahatlık konusunda şikayetim yok ama çok kalabalık bir aileler gelen giden bitmiyor bende alışık olmadığım için beni yoruyor hem çalış hem misafir. Eşimin kardeşleri de çok gelip gidiyorlar hepsi ayrı yaşıyorlar bizden.
Eşim cocuk istiyor şimdi yaşımız 24 ama ben kendimi hazır hissetmiyorum kendi evimin olmasını istiyorum ki kafama gore bebek odası hazırlayım misafirlerim ve ailem rahat gelsin gitsin. Ev alacak kadar paramız yok daha ve kaynanam sürekli evin olunca çocuk yap diyor sanki istemiyor gibi. Yardım edeceklerini söylüyorlar ama şuan para yok dıyorlar çünkü obur çocukların evlerini almalarına yardım ettiler. Bana sürekli çalış paranızı biriktirin evınızı alın dıyorlar. Eşim onları takmıyor zamanı gelince alırız evimızi diyor ve çocuk istiyor. Kendi ailemde biraz baskı yapıyor helede annem çok istiyor ilk torunu olacağı icin.
Sizce bebek düşünmek için evimizi almayı bekleyelimmi? Ben şuan istemiyorum çünkü işi bırakmak zorunda kalırım ve ev alma surecimiz dahada uzar.

Başlığa baktığımda ikisi de olur demiştim ama içeriğe baktığımda kesinlikle önce ev diyorum. Kayınvali ve kayınpederle birlikte yaşıyorsunuz, meşek dahi olsalar çocuktan sonra şeytana evriliyorlar. Gerçek yüzlerini o zaman görüyorsun anca. O yüzden önce bağımsız ol, sonra gerisini düşün derim ben.

Merhabalar kızlar...

işi bırakmana gerek yok, kayınvaliden zaten bakar çocuğa...sen çalışırsın...ayrıca kısa sürede ev alma durumunda yok...ayrıca bebek odası yapsan ne olcak, bebek odadanmı anlıycak o yaşta... çocuk büyüdüğünde anlar odadan, eşyadan...ben senin yerinde olsaydım 1- değil ard arda 2 çocuk yapar büyütürdüm o evde, kalabalıkta çocuk daha çabuk gelişir, o kadar faydası olurki...çocukların giderlerinide büyükler karşılar...senin için piyango bir durum aslında...
ufak tefek sorunlar tabiki olur, ama cefa çekmedende sefa olmuyor malesef....

Merhabalar kızlar...

Bana göre aynı evde yaşamanız en başından yanlış canım,insan ne kadar severse sevsin evlendikten sonra kendi öz ailesiyle bile yapamıyor. Ayrı evim olmasına rağmen doğum yapmış biri olarak sana tavsiyem herşeyini yoluna koy evinizi alın yada kiraya çıkın ama sonrasında çocuk düşünün.. lohusalık dönemimi çok felaket geçirdim ve inan o eve gelen giden hiç bitmicek ayrı odan bile olsa rahat yatıp kalkamıcaksın doğum bambaşka bişe normal günlük yaşantıdan ve ikincisi bebek olunca her masraf ikiye üçe katlanıyor ev almanız zorlaşacak inan ki herkes kendine ait bir yaşam alanı ister. senin ailende istediği her zaman gelip torunlarını sevemicek kalamıcak..

Benim fikrim kendi evinin olmasi rahat olur.Ev almak için kaç sene daha bekleyeceksin.Eşin ev alma taraftarı degil gibi şu devirdede hemen hamile kalinamiyor evlat hasreti bambaşka bişey mal mülk gözüne görünmüyor eşinle konuşup ev alma işini hızlandır o arada korunmayı bırakın herşeyin hayırlısı..

Çocuk olduktan sonra hayat onun etrafında dönüyor, önceliğiniz o oluyor.maddi manevi sömürüyor valla çocuklar. O yüzden önce ev sonra çocuk.

Önce ev alin sonra bebek zaten hazir hissetmiyorsun senin aklinda önce ev sonra bebek diyorsun anneniz ve kocaniz kafanizi karistirdigi icin dogru dürüst düsünemedin :) hadi hakkinda hayirlisi olsun tüü Masallah kavinvalide konusu

X