Öğretmenler günü

3nity

Nirvana
Kayıtlı Üye
2 Şubat 2015
14.625
62.305
Öncelikli ricam lütfen kimse konuyu dini veya siyasi yönlendirmesin.
Zira farklı siyasi görüşlere ve farklı inançlara sahip bir yığın arkadaşım var ve hiç birinden kötülük görmedim.

Ben de herkes gibi ilk öğretmenimi arayıp sormak isterdim.
Onu sevgi ile anmak.
Ama ne zaman ‘tüm’ öğretmenlerin günü kutlansa isyan edesim geliyor.
Hayır, ‘tüm’ünün kutlanmasın.
İşini hakkı ile yapanın kutlansın.

Çok hevesli olduğum ve okuma-yazmayı erkenden öğrendiğim için okula erken başlamışım.
İlk 2 hafta çok hevesli gittiğim okula sonraki günlerde geceleri altıma kaçırmaya başlamam eşlik etmiş.
Annem okuldan almak isteyince de çok ağlayıp devam ettim.
Sebep, sevgili öğretmenim.
Kendisi ailemden çok farklı bir siyasi ideolojiye ve yaşam tarzına sahipti.
gazete okuyabilen bir çocuk olduğum için, basit ve sıkıcı gelen ‘Ali ata bak.’ Yerine kendisi kendi yazdığı metinleri yada görüşüne uygun gazeteden makaleleri dikte ettirip yazdırırdı.
Her fırsatta annemin giyim tarzını aşağılar, ne kadar cahil olduklarından dem vururdu.

Canım, her şeyim olan ailemin bu denli kötü insanlar olarak başıma kakılması bir yandan, anlamadığım metinleri yazmaya çalışmam, yetişmeye çalışmam bir yandan, geceleri dişlerini gıcırdatmaya başlayan, zaman zaman altına kaçıran çocuk olmuştum.

Defterimdeki yazıları gören ailem bir kaç kere öğretmenle konuşmasına rağmen, çok biliyorsanız siz eğitin, cevabını almış.
Bu konuşmalardan sonra aileme söylemememi tembihlediğini, ve söylersem bütün arkadaşlarımla sıra dayagına çekileceğimi söylemişti.

2. Sınıfın başında da aynı öğretmeni görünce babam elinde defterlerimle ilçe milli eğitim, kaymakamlık, bakanlık neresi varsa gezip sonuç almaya çalışmış.
Durumdan haberdar olan öğretmen aşağılamalara devam etmekle birlikte epey durulmuştu.
İkinci dönem ben başka bir okula başladım, sonra duydugumuz kadarı ile kadının emekliliği de geldiği için emekliliğe zorlanmış.

Baştan ödediğim bedelden mi bilmiyorum, sonraki yıllarda hep iyi öğretmenlerim oldu.
Okul hayatım boyunca da hep başarılıydım.

Şimdi hayatımın 1.5 yılını sıkışmış olarak geçirmeme sebep, beni o baskıya maruz bırakmış, 6 yaşımı bile bitirmemiş bana şu yaptıkları yanına kar kalmış öğretmenimin de kutlu olsun mu günü?
Yada onun da 40 yıl kolesi olmalı mı?

Umarım o attığın sıra dayakları, gözümün önünde tokatladığın bilmem kaç öğrenci, senin yüzünden korkudan kekeleyen sınıfta bıraktığın çocuk ve o zaman algılayamadığım kötülükler senden çıkar sevgili öğretmenim.
Her öğretmenin güzellikle yad edildiği bu günde seni de böyle anıyorum.

Herkesin tam gaz deli gibi ogretmenler gununu kutladigi boyle bir gunde ,iyi ki akliniza gelmis bu paylasimi yapmak.
Ben zaten anlam veremiyorum su gunun kutlanmasina. Ilkokul ogretmenime para toplanir pirlanta kolye alinirdi oyle bir okuldan mezunum ben de. Ha ne kadar hak ediyordu bu luzumsuz sevgi gosterisini tartisilir. Oyle dayaktir psikolojik baskidir hic biri yoktu sizin olaydaki gibi ama mesleginde yetersiz bir kadindi. Sayfalar dolusu odev verirdi, deli danalar gibi yapmaya ugrasirdik. Kucucuk omuzlarda cilgin bir yuk bence bu. Simdiki aklim olsa asla yapmazdim o odevleri.
Ogretmenlere de ogretmenlige de saygim sonsuz. Nasil olmasin anam babam ogretmen benim. Ama gercekten de suyu cikti su kutlama isinin. Sonuna kadar hak verdim konunuzu okuyunca

Herkesin tam gaz deli gibi ogretmenler gununu kutladigi boyle bir gunde ,iyi ki akliniza gelmis bu paylasimi yapmak.
Ben zaten anlam veremiyorum su gunun kutlanmasina. Ilkokul ogretmenime para toplanir pirlanta kolye alinirdi oyle bir okuldan mezunum ben de. Ha ne kadar hak ediyordu bu luzumsuz sevgi gosterisini tartisilir. Oyle dayaktir psikolojik baskidir hic biri yoktu sizin olaydaki gibi ama mesleginde yetersiz bir kadindi. Sayfalar dolusu odev verirdi, deli danalar gibi yapmaya ugrasirdik. Kucucuk omuzlarda cilgin bir yuk bence bu. Simdiki aklim olsa asla yapmazdim o odevleri.
Ogretmenlere de ogretmenlige de saygim sonsuz. Nasil olmasin anam babam ogretmen benim. Ama gercekten de suyu cikti su kutlama isinin. Sonuna kadar hak verdim konunuzu okuyunca

Benim saygım insan olan herkese sonsuz :)
İşini hakkı ile yapan eli öpülesi çok eğitimci var, iyiki de varlar...

Sürekli saçma bir günler... Mesela bugün düşündüm öğretmenler günü okulda ne işleri var madem dinlensinler :))

Şaka bir yana,
Yıllar önce durumumuz yok abim ve ben öğretmene onu mu alsak bunu mu alsak... Yazık annem babam da mecbur paramız yok diyemiyor

Öğretmen deyince aklıma gelen bana "cazibe"diye seslenen dangalak....
Hala tuylerim urperiyor

Benim isyanım da buna.
Mesleğin kutsallaştırılmasına.
Meslek insanı iyi yapmıyor maalesef.
Değer kişiye verilmeli. Yaptığı işe degil.

burda bi tane öğretmen vardı. konusunu hatırlamıyorum ama yazış şekli felaketti. türkçesi berbattı. insanlar öğretmensin bu nasıl türkçe diye eleştirdiğinde de üste çıkmaya çalışmıştı. senede 4 kitap okurum en fazla, ne işim olur okumakla, ne işime yarayacak vs diyodu. ben buna öğretmen demem, diyene de şaşarım.

ama emeğini ödeyemeyeceğim bi ilkokul öğretmenim de vardı.

Yaşadıklarının benzerini kızımda yaşadık.İlkokul hayatı zehir oldu.Hala o okulun önünden geçerken tüyleri diken diken olur.Çok iyi anlıyorum senin de ailenin de yaşadıklarını.Valiliğe kadar çıktık biz de.Dava açtık.Ne bimer kaldı gitmediğimiz ne bu şehirdeki resmi herhangi bir kurum.Kızımı toparlayana kadar anam ağladı.

Hiç kutlu olmasın o öğretmene.Onun günü olmasın bugün.Haketmiyor,taşıyamıyor bu mesleği çünkü.

Canim adina cok üzüldüm.
Bu tip mallar heryerde her ülkede var.
Meselâ burda alman öğretmenler yabanci cocuklari "engelli" konumuna koyup okul hayatlarini bitiriyorlar.
Ben şanslıyım ama çoğu tanıdığım okulu engelli statüsünde bitirdiği icin meslek sahibi olamadı

Bir öğretmen olarak katılıyorum, tüm öğretmenlerin günü kutlu olmasın. Sizin öğretmeniniz gibilerin kutlu olmasın, doğru düzgün ders işlemeyip 20 dakika boyunca yoklama alıp iş para almaya gelince "Ek ders yattı mı?" diye ortalarda dolananların, kız öğrencilerine alttan alta sulananların, bunu alenen yapanların, ha bir de torpille atanan utanmazların hiç mi hiç kutlu olmasın.

Öğrencilik hayatımda birçok öğretmen tanıdım ama hiçbiri ilkokul öğretmenim gibi olmadı, o bağ çok farklı. Son sene mecburiyetten gidince başka bir öğretmene vermişlerdi sınıfı ayrımcılığı o kadınla öğrenmiştik, öğretmenler gününde el emeği dantel getiren arkadaşımla dalga geçip n... marka eşofman takımı alan arkadaşımı öpücüklere boğmuştu. Daha bunun gibi nice iğrençlik.

Bugün daha ben aramadan erkenden -parmağımı kapıya sıkıştırdığımda öğretmenler odasında kucağında ağladığım parmağıma buz tutan- ilkokul öğretmenim beni arayıp öğretmenler günümü kutladı bu nasıl incelik :KK51:

Lisedeki öğretmenimi aradım kapatamadık bir türlü arkadaşım gibiydi çünkü. Bana kattığı özgüven için bile seneler boyu teşekkür edebilirim.

Ama bu gün geride kalınca öğretmene olan şiddet, saygısızlık devam edecek yine. Öğrenci profili çok bozdu umarım iki taraflı da kıymet bilinir.

Kısacası bu işi sevgiyle saygıyla yapan öğretme aşkıyla yanıp tutuşan tüm öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun.

Ben türkçe dersine günde 1 saat giriyordum. Senin gibi okumayı bildiğim icin aliyi topu falan okuduklarında sıkılıyordum diğer sayfalara geciyordum. Adam birgün geldi okuzherif kulağımdan bir çekti. 1 hafta okula gidemedim. Acıdan mı, hayır korkudan. Sonra dedem aramisti bana ertesi gun bidaha yalan soyleme dedi. Delimi ne. Birgunde yanimda komsumun kizi oturuyordu birseyler dedi bana adam elindeki kitabı attı geldi kafalarımızı birbirine vurmuştu ayy travma geçirdim o salak herifin yuzunden. Özetle o manyağın öğretmenler günü kutlu mutlu olmasin

Bu günler zaten sistemin olusturdugu günler.
Kimsenin meslege ya da insana kiymet verdigi yok.
Sadece harcayalim diye iste. Anlam yüklemeye gerek yok.
Ayrica ogretmenlik kutsaldir bence. Insanlarin kotu olmasi meslegin kutsalligini degistirmez.

Fikir alışverişi olsun, cevaplamak isterseniz tabi.
Neden kutsal buluyorsunuz?
Ben işini iyi yapan bir fizyoterapistim mesela. Engelli bir insana kaşık tutmayı öğretiyorum. Yada adım atmayı.
Yada doktor hayat kurtarıyor.
Mühendis yaşadığımız evleri yapıyor.
Ebe Doğum yaptırıyor.
Elimiz ayağımız olan onlarca hayatımızı kolaylaştıran alet, makina var, ve de bunları yapan tasarımcı, mühendis.
Öğretmen hepsini yetiştirir klasik cevabının dışında, (katıldığım söylenemez) ne var elimizde kutsallaştıran?

Benim de ilkokul öğretmenim hatırlamak istemediğim türden bir kadındı. Tüm eğitim öğretim hayatımı etkiledi. ben ilkokuldayken bile yaşlıydı belki şimdi ölmüstür neyyse. Herkes elindeki vasfı hak edemiyor malesef.

Lisede okulun müdürü olan din kültürü dersimize giren o adam da öğretmendi güya.
Ateşi bol olsun:dua:
Ve yine aynı okulda bana matematiği sevdiren yüce insan o da öğretmendi.Bu günlere gelmemde emeği olduğu için tüm kalbimle minnettarım ona

Öğrencilik hayatımda birçok öğretmen tanıdım ama hiçbiri ilkokul öğretmenim gibi olmadı, o bağ çok farklı. .

Mesela benden bunu çaldı kadın.
Üstelik o yaştaki çocugu yalana teşvik etti.
Ailesi ile güven bağını zedeledi.
Arada bıraktı.
Sıra dayagı mı, ailene yalan söylemek mi?
İstediğini yapmayan yada bir şeyi beceremeyen çocugu tahtaya çıkartır bütün arkadaşlarına karşı aşağılar tüm sınıfın ona gülmesini sağlardı.
Korkuyla karışık Güldüğüm an bugün aklıma gelince ağlayasım geliyor.
Allah aşkına eğitimciliği geçtim.
İnsan diyemiyorum resmen.

Çocuklarımın şu anki öğretmenlerinin bu gününü kutluyorum.Büyük oğlumun ilk 2 yılını güzelleştiren öğretmenimin de.Ama ondan sonraki,emekli olupta sözleşmeli çalışan,ders boyunca askerlik anılarını,ehliyet alma sürecini anlatan,bu sorunları konuştuğumda,takmayın kafanıza,ben ders yaptırmasam da notlarını bol bol veriyorum diyen:KK57:takip eden yıldaki benzer 2 öğretmen,sizin gününüz kutlu olmasın.
Çocuğum o yılların eksikliğini şimdiki güzel öğretmenleri sayesinde ancak yenebildi.

X