Öğretmenin Davranışı

İyi ozaman öğretmenler her çocuğun velisini keyfine göre beklesin öğretmen oldu diye🤦🏻‍♀️
O aynı öğretmen sürekli geç gelse sizde okeymisiniz ozaman?

Okuduğunu anlayamamışsın. Sen en iyisi birinci sınıfa geri dön. Son ders zili çalınca okuldaki tüm personel çıkıp gitmiyor.

Yeri gelir insanlık hali olur, yeri gelir acil durum olur bir öğretmen öğrencisi için müsaitse 15-20 dakika bekledi diye çatlamaz. Öğretmen kendisi müsait değildir okuldaki başka yetkiliden öğrenciyi yanında tutmasını isteyebilir.

Öğretmenin işi vardır, zil çalınca çıkar gider, o an okuldaki ve bir iki saat daha okulda olacak personele durumu anlatır. Mutlaka böyle personel oluyor okulda belki bir öğretmen belki müdür yardımcısı vs. Çocuk bu personelin gözetiminde bekler. Veli gelir çocuğu alır.

Okulda güvenlik yoksa, öğrencilerden de öğretmenleri sorumlu

Okulda güvenlik yoksa öğretmen güvenlikçilik yapsın, okulda temizlikçi yoksa tuvaletleri de öğretmen temizlesin, sınıfı da temizlesin çocuklar enfeksiyon mu kapsın yani değil mi? Bence de. sonuçta staj yapıyor, diploma alıyor.

Öğretmen mesleğini yerine getirsin diyorsunuz sonuçta güvenlikçilik de mesleğe dahildir doğru söylüyorsunuz ama maaaaaalesef

Öyyyyyyyle bir dünya yok hanfendiğğğğğğ

Hayat ne cok değişti ya.. Bizim cocukluğumuzda hiç bilmem öğretmenlerin tek tek öğrencileri servise veya veliye teslim ettiğini. Ki anasınıfı ve birinci sınıf haric özel okullarda okudum. Ders bitince öğretmen sınıftan öğrencileri çıkarır vedalaşır öğrenciler kendileri servise veya bahceye velisini bulmaya giderdi. Öğretmenler de odalarında hazırlanır kendi servislerine binerlerdi. İstanbuldaydık cok net hatırlıyorum 3.-4.sınıfta birkaç evi birbirine ve okula yakın erkek öğrenci 5-10dk mesafedeki evlerine birlikte giderlerdi. Şimdi mümkün değil okul bahçesinde bile insan korkuyor başlarına birşey gelir diye 🤦🏻‍♀️

Okuduğunu anlayamamışsın. Sen en iyisi birinci sınıfa geri dön. Son ders zili çalınca okuldaki tüm personel çıkıp gitmiyor.

Yeri gelir insanlık hali olur, yeri gelir acil durum olur bir öğretmen öğrencisi için müsaitse 15-20 dakika bekledi diye çatlamaz. Öğretmen kendisi müsait değildir okuldaki başka yetkiliden öğrenciyi yanında tutmasını isteyebilir.

Öğretmenin işi vardır, zil çalınca çıkar gider, o an okuldaki ve bir iki saat daha okulda olacak personele durumu anlatır. Mutlaka böyle personel oluyor okulda belki bir öğretmen belki müdür yardımcısı vs. Çocuk bu personelin gözetiminde bekler. Veli gelir çocuğu alır.

Sizin gibi velilerle muhatap olan öğretmenlere gerçekten üzülüyorum.

Okulda geç kalan anne babaların çocuklarına dadılık etmek için kalıyorlar zaten, başka işleri yok.

Ayrıca ne olacak canım yarım saat fazla baktılarsa.

Sizde sürekli başka sebeplerden dolayı iş yerinde yarım saat fazla kalıyorsunuz anladığım kadarıyla? Veya doktor mühendis bankacı başka işler için işteyse milletin işini yapmak zorunda çünkü zaten orada🤦🏻‍♀️

Okulda güvenlik yoksa öğretmen güvenlikçilik yapsın, okulda temizlikçi yoksa tuvaletleri de öğretmen temizlesin, sınıfı da temizlesin çocuklar enfeksiyon mu kapsın yani değil mi? Bence de. sonuçta staj yapıyor, diploma alıyor.

Öyyyyyyyle bir dünya yok hanfendiğğğğğğ

Öyle bir dünya yoksa.

Bu şikayet konuların iyileştirilmesi için böyle söylenmek, şikayet etmek yerine okuldaki idare ve diğer öğretmen arkadaşlarıyla görüşüp şartlarının iyileştirilmesi için uğraşabilir.

Ben 27 yaşındayım, bu güvenlikçi temizlikçi sorunu 20 yıldan fazla var, bir meslek grubu bu konuda 20 yıldan fazladır şikayet ediyorsa ama hiçbir etliye sütlüye karışmıyorsa buradaki sorun çoğu öğretmenin çok bilinçsiz olmasından kaynaklanıyor.

Okulda geç kalan anne babaların çocuklarına dadılık etmek için kalıyorlar zaten, başka işleri yok.
Sizde sürekli başka sebeplerden dolayı iş yerinde yarım saat fazla kalıyorsunuz anladığım kadarıyla? Veya doktor mühendis bankacı başka işler için işteyse milletin işini yapmak zorunda çünkü zaten orada🤦🏻‍♀️
“Öğretmen mesleğinden sorumlu, çocukların güvenliğini sağlamalı” tarzı şeyler yazmış
Öyle bir dünya yoksa.

Bu şikayet konuların iyileştirilmesi için böyle söylenmek, şikayet etmek yerine okuldaki idare ve diğer öğretmen arkadaşlarıyla görüşüp şartlarının iyileştirilmesi için uğraşabilir.

Ben 27 yaşındayım, bu güvenlikçi temizlikçi sorunu 20 yıldan fazla var, bir meslek grubu bu konuda 20 yıldan fazladır şikayet ediyorsa ama hiçbir etliye sütlüye karışmıyorsa buradaki sorun çoğu öğretmenin çok bilinçsiz olmasından kaynaklanıyor.

Yazın hanımefendi Cimere. Okulumuzda güvenlik yok yazın? Bu öğretmenin değil sizin sorununuz? Öğretmene ne? Onun sorumluluğunda değil ki sizin çocuğunuzun çıkış zili çaldığında ne yaptığı 🤣 istediğiniz kadar siz söylenin, mağdur olan sizsiniz çünkü hiçbir öğretmenin böyle bir sorumluluğu yok

Veli değilim,çocuğum yok. İkinci üniversitesini lise branşından bitirmiş mezun öğretmenim.

Yeri geliyor lise çağındaki çocuklar sınıftan binadan çıkana kadar beklediğim oluyor. Ya da çıkışta kendi aralarında toplanıp napacak bunlar diye bekleyip, gözlediğim oluyor. Sorumluluğumu sadece ders anlatıp bitti bye bye olarak görmüyorum.

Bu konunun hiçbir yerine öğretmen otursun öğrenciler çıkana kadar beklesin yazmadım. Öğretmenin işi vardır çıkar gider yazdım. Okulda olan başka personel vardır konuyu ona iletir çocuk orada bekler yazdım.

Eskiden bu kadar tehlike yoktu,herkes yürüye yürüye giderdi okuluna. Kimseyi velisi götürmezdi. Mahallede herkes birbirinin çocuğunu korur kollardı. Şimdi aile üyeleri bile çocuklarına zarar veriyor
bence tehlike ve kötülük her dönem vardı. eskiden de vardı. sadece sosyal medya vs olmadığı için insanlar duymuyordu
haberdar olmayınca "yok sanmak, yoksaymak, olmadığını düşünmek" gayet doğal
ama vardı
lakin sosyal medya yok. duyulması için haber kanallarının falan gelmesi lazım, o da her zaman olan bişey değil
maksimum mahallede dedikodu olarak konuşulurdu onu da korkmayan, çekinmeyen insanlar dile getirebilirdi
ve bu konuşulanların gerçekliği vatandaş için "inandığı kadar"ından ibaretti
aile içinde olanları zaten dedikodu olmasın diye iyice aile içinde saklama çabası vardı
ben liseye giderken bi sapık önümüzü kesip penisini bize doğru sallamıştı mesela
bir süre o yoldan değil daha farklı yoldan gidip geldik okula
telefon kameraları da çok kötü olduğu için çıkarıp çeksen görüntü piksel piksel, anlaşılmıyor. kime neyi ispatlayacaksın
anlatırdık bazıları inanmazdı. kanıt yok bişey yok, 1-2 gün dedikodu olarak konuşulur sonra unutulurdu
ben ilkokula giderken mahallemizde bi kızın önünü kesip inşaata götürmüştü mesela bi sapık
ne haberlere çıktı ne gazetelere. duyulmadı. sadece bizim mahalle duydu, bi korku sarmıştı bi süreliğine
en basit örnek eskiden mobese kamerası bile çok daha azdı. şimdi daha fazla kamera var, daha fazla kanıt = duyulma durumu demek oluyor.

ha şöyle bi durum var evet eskiden komşuculuk falan olduğu için insanlar birbirine daha korumacı yaklaşıyordu
günümüzde eskiye kıyasla kötü olayların biraz daha ayyuka çıkma sebebi belki de kötü niyetli kişiler şu an insanların "kendileriyle fazla meşgul" olmasını fırsat biliyor
şu an kimse kimseyle ilgilenmiyor, o eski koruma kollama kalmadı. bu da pislik olanın işine yarıyor tabii ki
bu durum şu an kötülüğün daha kolay yapılmasına fırsat verirken sosyal medyanın etkisi sayesinde insanlar şu an daha fazla ve kolay duyduğumuz için "eskiden bu kadar yoktu" gibi düşüncelere kapılıyor olabiliriz.
şahsi fikrim tabii, katılmak zorunda değilsiniz.

Veli değilim,çocuğum yok. İkinci üniversitesini lise branşından bitirmiş mezun öğretmenim.

Yeri geliyor lise çağındaki çocuklar sınıftan binadan çıkana kadar beklediğim oluyor. Ya da çıkışta kendi aralarında toplanıp napacak bunlar diye bekleyip, gözlediğim oluyor. Sorumluluğumu sadece ders anlatıp bitti bye bye olarak görmüyorum.

Bu konunun hiçbir yerine öğretmen otursun öğrenciler çıkana kadar beklesin yazmadım. Öğretmenin işi vardır çıkar gider yazdım. Okulda olan başka personel vardır konuyu ona iletir çocuk orada bekler yazdım.
Gençlik idealistliğiyle böyle düşünüyorsunuz ama öğretmenlik mesleğinde görev tanımlarını fazla esnetmenin sonucu: gelsin soruşturmalar gitsin açığa alınmalar.
Akraba çevremin çoğu öğretmen. Meslekte piştikçe ve tecrübe edindikçe bizim ülkede o idealizmin nasıl suistimal edildiğini görmüşler. Velilerle fazla iletişimde kalmak, mesai sonrası için sorumluluk almak iyi sonuçlanmıyor. Bu konuda da görüldüğü üzere.

Öyle bir dünya yoksa.

Temizlik ve ya güvenlikçi sorunu öğretmenlerin değil velilerin sorunudur şikayeti onlar yapacak.
Öğretmenlikte diğer meslekler gibi bir meslektir hanımefendi gece hasta olduğunuzda istediğiniz doktoru hastaneye çağırabiliyor musunuz?
Mesaim bittiğinde sorumluluğum bitmiştir bizlerinde birer ailesi çocuğu var benim çocuğum da okul bahçesinde beni beklerken mesaim bitmişken okulda öğrencilerin başında bekleyemem devir kötü deniyor ya bu devir öğretmen çocukları için de kötü değil mi?

Gençlik idealistliğiyle böyle düşünüyorsunuz ama öğretmenlik mesleğinde görev tanımlarını fazla esnetmenin sonucu: gelsin soruşturmalar gitsin açığa alınmalar.
Akraba çevremin çoğu öğretmen. Meslekte piştikçe ve tecrübe edindikçe bizim ülkede o idealizmin nasıl suistimal edildiğini görmüşler. Velilerle fazla iletişimde kalmak, mesai sonrası için sorumluluk almak iyi sonuçlanmıyor. Bu konuda da görüldüğü üzere.
Neler gördüm neler yaşadım.
Her sene sınıf için alışveriş yaparım. Kalemler defterler boyalar alırım. Çocuklar unutuyorlar eksik kalmasınlar diye. Ama bir süre sonra kalemi olmayan çocuğa kalem defteri olmayana defter vermek senin görevinmiş gibi olmaya başlıyor. Yavrum kalem alsın baban sana dediğim çocuk ertesi gün öğretmenim babam git öğretmenin versin dediği günden beri kalemini unutan çocuğa gün içinde kalem verip çıkışta geri alıyorum yarın da unutan başka bir arkadaşın olabilir o kullansın diyerek.Altı üstü bir kalem bakıldığında ama iş sonra sonra farklı yerlere gidiyor

Ben öğretmeni haklı buldum.Siz kendi açınızdan insanlık ya diyorsunuz.Endiselenmekte haklısınız kendimizce.Ama şunu düşünün.Siniftaki tüm öğrencilerin velisi ara ara bunu istese bu kadının hali ne olur ?5 dk 1 saat olabilir.Ogretmenin kendi işi de olabilir .Öğretmenlik profesyonel bir iştir ve tanımı açıktır.okul sonrası Veli'nin sorumluluğu

Neler gördüm neler yaşadım.
Her sene sınıf için alışveriş yaparım. Kalemler defterler boyalar alırım. Çocuklar unutuyorlar eksik kalmasınlar diye. Ama bir süre sonra kalemi olmayan çocuğa kalem defteri olmayana defter vermek senin görevinmiş gibi olmaya başlıyor. Yavrum kalem alsın baban sana dediğim çocuk ertesi gün öğretmenim babam git öğretmenin versin dediği günden beri kalemini unutan çocuğa gün içinde kalem verip çıkışta geri alıyorum yarın da unutan başka bir arkadaşın olabilir o kullansın diyerek.Altı üstü bir kalem bakıldığında ama iş sonra sonra farklı yerlere gidiyor
bizim insanımız iyi niyet bulduğu anda suistimal etme konusunda usain bolt ile yarışır
geçenlerde okullarda temizlik personeli olmadığı için temizlik desteğinin velilerden istenmesiyle alakalı konu vardı
bazen veliler bazen öğretmenler yapıyormuş en kötü ihtimal velilerden para toplanacakmış falan
insanlar vicdan yapıyorlar, çocuğumuz pislik içinde eğitim görmesin diye düşünüp temizliğe gidiyor veya öğretmenler dayanamıyor kendileri yapıyorlar
ama yanlış aslında. bu velinin ve öğretmenin işi değil. devlet o personeli adam gibi vermek zorunda
ben de tepki gösterdim. yapmayın, devletin sizi enayi yerine koymasına izin vermeyin dedim
birlik olup güçlü bi duruş sergileyip bu yanlışın düzeltilmesi için uğraşmanız lazım dedim. çok fazla şikayet giderse ve bu ciddi bi sorun haline getirilirse geri adım atılır, bu yanlıştan dönülür dedim.
çünkü birileri yaptığı sürece asıl yapması gereken taraf (bu devlet bile olsa) iyice salıyor, gevşiyor
yalan mı?
ama tepki aldım :KK70: neymiş efenim kendi çocuğunuz okuyor yapıverin temizleyiverin veliler para versin ne olacak diyorlar.

o yüzden her şeyde sınır önemli. sınır ihlali çok var bizim toplumda. "nasıl olsa yapan var / halleden var" gevşekliğine müsade etmemek lazım

Benim bu konuların tümü için tek çözümüm akıllı saat almak oldu.
Çıktın yok muyum? Ara. Karnın mı ağrıyor? Ara. Düştün mü? Ara. Bitti.

Kızımın öğretmeni inanılmaz pimpirikli bir adam. Muhtemelen panik atak falan vardır onda diye düşünüyorum. Buna rağmen sınıftan başka bir çocuk çıktı gitti bir gün, dersin ortasında sayım yapmıyor çünkü adam.
Bir kaç kez sınıfa gitmek zorunda kaldım. O hengamede kendi çocuğumu zor buldum ki çok kalabalık bir sınıf değil kızımınki.

Onun dışında geçen sene bir gün normal normal çıktılar. Tam merdivenlerde çocuğun biri feci düştü. Bir anda ağzı burnu kan içinde kaldı. Biz bekleyen velilere emanet etti annesi babası gelmemiş olanları. Böyle anlık olaylar da olabilirdi.

Evet başında dursa iyiydi, evet haber verse iyiydi ama bunlara imkan yokmuş gibi saat almak en makulu.
Çocuklarda akıllı saatin bu amaçla kullanıldığını bilmiyordum. Biraz açar mısınız konuyu, ne işe yarıyor tam olarak?

Öğretmen olarak söylüyorum siz haklısınız. Belli ki sizi dinlememiş bile. Veli bizi arasa biz can kulağıyla dinliyoruz. Çocuğu da tek bırakmayız asla, görüşümüzden ayırmayız böyle bir rica geldiyse.

Türkiye'de yaşamıyorsun galiba.

Bu ülkede ilçe milli eğitimlerde sayısız öğretmen hakkında şikayet var. Dışarıda hanım hanımcık, beyefendicik ama okul içinde örğencilere şiddet uygulayan sayısız öğretmen var. Gayet aklı başında, bilinçli denilen tipler çocuklara şiddet uyguluyorlar. Velilerin çoğu şikayet sürecini nasıl işleyeceklerini bilmedikleri için şikayet etmiyorlar.

Bu numaranın yayılması senin hatan. Özel okulda öğretmenlik yapan arkadaşlarımın numaraları bile velilerde yok.

Üstelik branşın galiba lise değil, ilkokul-ortaokul yaşı. İlkokul yaş grubunda iletişim sadece öğrenci ile sınırlı değildir aynı lisedeki gibi, ilkokulda öğrenci iletişiminde veli etkendir.

Meb okulundaki öğretmenin çıkışta beklemesi ile sıradan işyerinde personelin beklemesi aynı şey değil. Çocuk için 5-10 dakika bekledi diye bir şey olmaz. Bu vicdani sorumluluktur. Kendi işi varsa okul idaresi büyük ihtimal okuldadır idareden ya da okulda varsa okul aile birliği odasından, rehberlikten öğrenciyi beklemesini rica edebilir.

Öğretmenlik sadece okul sınırları içinde ders verilsin sonra mesai bitince bye bye, tarzı bir meslek değil. Öğretmenler olarak çocukların birçok şeyinden sorumluyuz. Bunları diplomayı alırken hem teorik derslerle hem yaptığımız stajlarda yaptığımız gözlerle uygulamalı olarak öğrendik.
Sen de devlet okulunda çalışmadığın için sanırım bilmiyorsun bizler dershane veya özel okul gibi çalışmıyoruz okul idaresi veriyor numarayı oradan hariçten gazel okuması kolay.
Herkes her şeyi çok güzel biliyor hiç de cahil falan değil işine gelen her şeyi yapıyor.
İyi niyetle bekliyoruz beklemedik demedik ayrıca lafı çarptırma.
Napim çocuğu nüfusuma mı alayım? Beklentin ne? Çocukla kişisel alan saygı çerçevesinde ilgileniyoruz öğretmenler olarak. Anne baba rolünü üstlenmek benim görevim değil. Çocuğun anne babası var zaten. Benim rolüm öğretmen, gerekliliklerini yapıyoruz. Herkes yerini bilmeli. Kavram kargaşasına gerek yok.

Yav çocuk niye okulda kalıyor, ekstrem durum olur anlarım eyvallah da ders saati bitip okula gelmeyen veli normal ama okulda çocuğun başında beklemeyen ki bekliyor çoğu okuldaki personel onlar mı anormal oldu ben anlamadım?

Öğretmen olarak söylüyorum siz haklısınız. Belli ki sizi dinlememiş bile. Veli bizi arasa biz can kulağıyla dinliyoruz. Çocuğu da tek bırakmayız asla, görüşümüzden ayırmayız böyle bir rica geldiyse.
Aşkım okul zili çaldığında hurra çıkmışlardır anlık olan bir şey 1-2 dakikada zaten düzene girerdi. Her okulda oluyor fanusta olmaya gerek yok
Onlar önce çıksa da tüm okul çıkınca kargaşa illa oluyor

bilemedim
öğretmenin sorumluluğu benim de bildiğim son ders zili çalınca biter

ama siz rica etmişsiniz kırk yılda bir dikkat de edebilirdi
benim de kızım 3. sınıfa gidiyor sizinkinden büyük şuan öyle bişey olsa benim de aklım çıkardı

akıllı saat aldık biz geçen sene.. çok da memnunuz

X