Öğretmenin Davranışı

Aradaki yorumlarınıza değil, sadece konuya istinaden yazıyorum. Öğretmen ne kadar iyi, ilgili olursa olsun çocukla ebeveynin her zaman bir planı olmalı - ki sizin durumunuzda varmış ve oğlunuz buna uymuş. Aslında ortada bir sorun yok.
Buradaki sorun, sizin oğlunuza başka öğretmene başka birşey söylemiş olmanız.

Geçen yıl oğlum 2.sınıftayken aynı okulda anaokulunda olan kızımın kurs programı sebebiyle oğlumun haftada bir gün okulda yarım saat beklemesi gerekiyordu. Kendimizce okulda bir yer belirledik, beni orada beklemesini istedim. Öğretmenine de o gün servis kullanmayacağını, okulda o noktada beni bekleyeceği bilgisini verdim. Oğlum kimsenin gözetimi olmadan bekledi beni. Sonra kardeşiyle beraber aldım ikisini okuldan.

Diğer taraftan yorumlarda bahsettiğiniz olayların kabul edilebilir hiç bir tarafı yok. Ortalığı ayağa kaldırmalık şeylerden bahsediyorsunuz. Ne demek tokat falan?

Öğretmen orda beklemek durumunda değil ki. Bir sürü öğrenci var o gün 1-2 veli daha aynı ricada bulunmuş olsa hangisinin çocuğunu kollayacak? O da bir insan neticede. Geç kalacak gibiyseniz başka bı çözüm dusunun bence. Herşeyi öğretmenden bekleyen bir kesim var cidden.
Şiddet vs olur Allah korusun tabiki her yerde hakkını aramasın veli ama geç kalmak tamamen sizin sorununuz. Ne yapsın öğretmen?

Annesi babasi yaninda yokken ogretmen sorumludur cocugun selahiyetinden. Iyi o zaman geziye gitsinler, orda da bilmiyorum nerede desin.

Yaptigi yanlis, hem vicdanen hem de meslek etigi acisindan yanlis. Ogrencilerini "cocugun gibi" koruyup kollamayacaksan bu isi yapmayacaksin.

Ben anlamıyorum bazi insanlari sanki o meslekleri zorla yapiyorlar, zor geliyorsa yapmayın yahu, istifa edin ufkunuz nereye goturuyorsa oraya gidin.

Şikayetin bi faydasi olur mu bilemiyorum cunku kanitli bi durum yok, siz telefon ettiginizi kanitlarsiniz, o da yalan soyler "o bankta oturmasını soyledim, sınıflar dagilana kadar hengamede gozumun onunde olur diye dusundum" deyiverir.

Ekleme:Sadece ilk mesaji okuyup yanit verdim.

Evet ogretmenlerin isi zor ama oncelik her zaman cocugun guvenligi. Cocuk sahipsiz birakilmaz. Uyardiginiz halde dikkat etmemis. Telas etmeniz cok normal. Cocuklari bir sn bile gozumuzden ayirmamamiz gereken bir donemdeyiz.

Ancak kendi özelimde konuşacak olursam ilk kez böyle bir gecikme yaşandı. Ve bizim öğretmenimiz velilere teslim etmiyor çocukları… Çocuklarla birlikte iniyor ve gidiyor.
Bizimki de öyle yapıyor. Benimki 1. Sınıf. 4 aylık bebeği var öğretmenin ben bir şey demiyorum. Şimdi toplantı oldu, herkes kimin servisine binecek öğretmen liste yaptı, grup grup gönderecek. Müdür yardımcısı ilgileniyordu zaten, müdür de bahçede oluyordu. Belki sizin öğretmeniniz de kendi çocuğuna yetişecektir, o yüzden acele ediyordur.

Öğretmen 1.sınıfta tek tek velilere teslim eder çünkü daha 1.sınıftır(bir zorunluluk değil tabi) ama 2.sınıf çocugu artık okul düzenini bilir.Ne yapması gerektiğini velisi gelmediği zaman.Güvenlik noktası varsa orda bekler ya da okul bahçesinde bankta oturur vs...Olası olumsuz bir senaryoda tüm kameralarda çocuğun sınıftan öğretmen tarafından çıkış anı görüldü mü orda iş bitiyor ki öğretmen çocuga yanımda dur da demiş zaten.O anda 29 tane daha çocuğu zaptediyor ve okul çıkışı bir izdihamla gözünden kaçırmış muhtemelen...
Biz 1 ve 2 ler için 10 dk bekliyoruz ama 30 kişiyi sıraya sokup yoklama alıp kim var kim yok bunu o anda ayırt edecek kadar kusursuz değil çünkü o anda yaklaşık 1000 çocuk çıkış yapıyor.Bekleyemeyeceği zaman aile geç mi kaldı nöbetçi öğretmen zaten okul boşalana kadar beklemek zorunda.Konu sahibi için de siz 5 dk bekletirsiniz, diğeri hocam 10dk ya geliyoruz der. Bunun sonu yok. Okul çıkış saatine göre aksiyon almalı veliler.Bu kadar basit. Sınıfta 30 çocuk var. Her gün illa birinin velisi sizin gibi arıyordur bu şekilde konu sahibinin ilk defa araması önemli değl çünkü kimi veli bunu huy ediniyor. Aşırı sinir bozucu.
Ben de bugün öğlenciyim mesela. 1. Ve 2. Sınıflarlayım. Saat 17.55 te zil çalıyor.18.20 olmuş daha gelmeyen veli var almaya.Mesaim bitmiş ben hala veli bekliyorum ki hepsi civar evlerde oturuyor max 500 mt -1km arası..Herkes zamanını bilecek. Vaktini ayarlayamadıysa da sorumlu önce kendim diyecek başkalarına ihaleyi birakmayacak üzgünüm.

Henüz daha 1 ay olmadı okullar açılalı hem de 1. sınıf çocuğu. Öğretmen biraz daha itina göstermeli gerçekten 1. Sınıfla 2. Sınıf arasında çok fark oluyor kendim de 10 yıllık sınıf öğretmeniyim. Çocuklar düzene alışana kadar sayım yapılarak indirilmeli çıkarılmalı her yere

Benim oğlumun okuduğu okulda güvenlik vardı.

Çocuğu almaya ben , dede, baba giderdik duruma göre

Allah rahmet eylesin herkesi tanırdı.

X deden geldi gibilerden çocuğu teslim ederdi.

Yabancı tanımadığı biri gelince kıyamet kopsa vermezdi.

Okulda güvenlik yok mu ?

Okulda güvenlik kulübesi var ama güvenlik yok ve okulun kapısı hep açık.

Öğretmen çocukları salıyor. Dün çocuklardan biri arkadaşının evine gitmiş. Çocuğun evine gittiği veli, gruptan yazdı çocuk bizde diye. Veliye,servisçiye teslim etme durumu da yok.

Akıllı saat için yazdım. Kullanımına izin vermiyorum dedi.

İşin içine ufaktan şiddet de girmiş. Oğlum, öğretmenini de sevmiyor. Çocuğumun güvenliğinden de emin değilim. Sizce sınıf değişikliği yapmamam için bir sebep var mı?

yorumunuzu okurken benim bile sinirim bozuldu
öğretmen değilim çocuğum da yok ama objektif düşünüldüğünde hangimiz normal iş yerimizde mesaimiz bitmesine rağmen +25 dk fazladan bekliyoruz?
beklememiz istense sinirimiz bozulur değil mi çünkü herkesin bi hayat telaşı var
öğretmenlere sırf öğretmen oldukları için, sırf çocuklarla çalıştıkları için böyle sorumluluklar yüklemek yanlış
bu sorumluluk yükleniyorsa her ay +10 veya +20 bin lira ekstra maaş da yüklensin o zaman
iyi niyetin suistimale çok müsait olduğu, gönüllü olarak yapılan bir işin çok değil 2. veya 3. yapıştan sonra birileri tarafından "görev" olarak görüldüğü/sanıldığı bi toplumda kimseye yüz vermemek lazım
öğretmen başında nasıl olsa deyip gevşek davranacak veli sayısı çok
vicdanen yapıyorsa öğretmen, ona bişey diyemem ama zorunluluk olmamalı
bu sene okullarda temizlik personeli bile yok, güvenlik personeli sorunu da varmış
ben anlamıyorum bu öğretmenler ne yapsın?
çocuk mu okutsun, velisi geciken çocuğa sahip mi çıksın, temizlik mi yapsın, güvenlikle mi uğraşsın, idareciyle mi uğraşsın?
bu konuları insanların "bu mesleği seçtiyse bu zorluklara katlanacak" savına bağlamasını da doğru bulmuyorum
konudaki öğretmen özelinde değil genel fikrimi söylüyorum
ne bileyim başka şeyler de var mesela öğretmenler velilerle bi şekilde çok yüz göz durumların içine düşebiliyor maşallah whatsapp sayesinde
benim zamanımda (25 sene önce falan) yoktu böyle şeyler bi mesafe vardı

Oglunuzun cantasina ya da ayakkabisina bir airtag gibi bir cihaz koysaniz bence iciniz bir nebze rahat edebilir. Benim anahtarliklarimda bile var kaybetme olasiligina karsi.
Ogretmeniniz genc mi biraz? Cunku biraz kafasi daginikmis gibi anladim yazdiklarinizdan. 30 tane cocugu takip etmek gercekten cok zor. Gun icerisindeki yorgunlugu da katarsaniz, az tecrubeli ogretmenlerin bu tarz dikkatsizlikler yapmasi cok da normal geliyor bana.
Bir diger konuda ise, biz de boyle bir durum yasamistik tenefuste ve okul idaresi ile tartistik. Bizim oglumuz butun sinif tarafindan zorbalanip sonrasinda da tenefuste itilmis, dusmus ve kafasi yarilmisti. Bize okul idaresi tenefusun onlarin sorumlulugu olmadi soylenmisti. Tamamen sacmalik, nobetci ogretmen falan gormemis hic dediler. Cocugu okuldan aldik.

Bu sebeple bence bu durumlarda cocugunuzun cantasina bir adet takip cihazi koyabilirsiniz. Bir de gecikme oldugu durumlarda da cocugunuzu bankta oturmasini tembihlersiniz sabahtan. Sonra da ogretmeni arayip oglunuza kendinizin gec kalacagini soylemesini rica edersiniz. En azindan sorunlardan biri cozulmus olur.

oğum 2ci sınıf geç kalırsam ufak bi saha var içinde bekle diyorum beni orda bekliyor.
öğretmenin dalgınlığına gelmiş ve size çaktırmamış

30 tane vikvik bağıran çağıran sürekli kavga eden cocuk
ve tenefüste bunun 20 katı daha bahçede kafa kalmıyor

kavga konusunda bizde sınıfta problem yaşadık bunu keskin bi çizgi ile dile getirdik
eşim öğretmen ben sorumluluk alamam her veliye muhakkak bilgi veririm
sizde lütfen bilgi verin dediği için, bu tarz seylerde artık bize bilgi veriyor

-------------------------------------------------------

herkes akıllı saat demiş ama

akıllı saat meb tarafından yasak, götüren de öğretmen fark etmemiştir.

eşim öğretmen o bile diyor , veli dersin ortasında gizli arama yapıp benim nasıl ders işlediğimi, cocuklara nasıl seslendiğimi dinliyor. yetmiyor bazısı görüntülü arıyor izliyor. sizce bu normal mi ?

ama ben izlemiyorum diyen veliler , herkes sizin kafanızda değil bilmeniz gerekiyor.

+10 +20 bin mi , vallahi topa tutarlar seni
35-45 bin arası maaşlarını indirmek için verdikleri çaba
üstüne tatillerinin göze batması da cabası
elerinden gelseler asgari ücrete döndürecekler de bakalım

zaten itibarları yerlerde..

valla ne kadar ekmek o kadar köfte yani
35 bine hem öğretmek, hem çocuk bakmak, hem çocuklardan okul saati bitse bile sorumlu olmak, hem gece gündüz veli tarafından whatsapptan darlanmak, hem temizlik hem güvenlikçilik olmuyor
ha 100 bin de verseler olmaz zaten bakmayın ironi yaptığıma
anlayan anladı ne demek istediğimi
beklentileri eleştiriyorum

temizlik dedin , ahh ahh

eşim sınıf öğretmeni 5 gündür okulu temizliyor
bahçeye ağaçlar dikip peyzaj yapıyor
üstü başı camur içinde geliyor

sonuc: işine o kadar maaş alıyor, demeler..

inşallah herkes anlamıştır..

İlk haftalar öğretmenlerin aklında milyon tane iş işlem oluyor. Akıllı saat alın sizde rahat edin.

Resmen ayağa kalkıp saygıyla okudum yorumunuzu.
Eğitim camiasının içerisindeyim. Dışarıdan birinden bunları duymak çok çok iyi geldi.

airtag 1300 liraymış ilgili markanın resmi sitesinde
iphone kullananlar düşünebilir, çok pahalı değil
millet kedisinin köpeğinin tasmasına takıyor, çocuğun da çantasına bi yerine konulabilir
android kullananlar için de benzeri cihazlar var

Eğitim camiasının içinde biri olarak mesai saatim bittikten sonra sorumluluk velidedir.
Okuldan çıkıp bizlerde diğer okullardaki çocuğumuzu almaya gidiyoruz.
Oğlum ilkokuldayken 4 sene boyunca ben gelene kadar yarım saat okul bahçesinde bekledi hiç aklıma da gelmedi öğretmenine ben gelene kadar bekleyiverin demek çünkü onun görevi ve ya sorumluluğu değil.
Öğle arası öğrencilerim eve yemeğe gidiyorlar öğleden sonra veliler arıyor hoca ben komşuya gidiyorum da çocuğa söyleyiver şuraya gelsin,hoca anahtarı şuraya koydum çocuğa söyle,hoca annesindeyim ben çocuk oraya gelsin eee bu çocuk öğlen eve geldi ben haberci baykuşumuyum?Telefonu açmazsan mesaj atarlar çocuğa söylemeyim veliye ders olsun diye düşünsem vicdanıma yük ne yapsın bu öğretmenler ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…