öğretmen eylül anneleri ve doğum izini...

doğru anlamışsın canım...
32. haftanda gidip çalışabilir raporu alacaksın,37. haftada da doğum iznine ayrılacaksın...

İnşallah bir yanlışlık yoktur,sen yine de bilgi edinmeye devam et,eksik ya da yanlış bişey yapmayalım sonra.

kızlar sizlerin muhtemel doğum tarihiniz nedir.doktorum bana eylül 15 dedi.zaten bizlerin 1 eylülde seminrde olmamız gerekiyor.son 3 haftalık izne eylülün ilk haftası ayrılmayı düşünüyorum ben.bu şekil de dogum iznim yanmamış oluyo.ama önemli olan muhtemel dogum tarihiniz. eger tatil döneminde dogum yapıyorsanız izin yanar dediler bana arkadaslar.çünkü zaten yaz dönemi izindeyim izin sürecindeki dogum izni aktarılmıyo.dogum ne zaman basladıysa süreç o hafta işlemeye baslıyor.dogum sonrası ve dogum öncesi iznimiz 56 gün.5 haftayı dogum sonrasına aktarırsak toplam dogum izni sürecimiz 91 gün.umarım acıklayıcı olmuşumdur....

güll canımm ve diger arkadaşlarrr ben bugünn daha fazla olabilirmi olamaz diye düşünmeden araştırmada yapmaya devam etmeden en yetkili yeri arayarakk ögrendim ilçe milli egitimimizi aradımm ve dogum izinleriyle ilgilenen kişi ile birebir görüştüm bana söylediklerini aynen aktarıyorum. ne zaman dogum yapacaksın diye sormadan bana dogum izninin öncesini kullanabilmen için gül senin dün dediklerini dogruluyor. 32.haftada 37.haftaya kadar çalışabilir raporunu al sonra 37. haftanda dogum iznine ayrıl dogum yaptıgında da 8+5 hafta yazdır toplam 13 hafta dogumdan sonra kullanabilirsin dedii.kadın o kadar güzel anlattıı bana güzel şeyler söylediki raporla ilgili de söyledi dikkat et herşeyini tam ve eksiksiz hazırla problem yaşamayalım dedi herşeyin aslını iste ve öyle teslim et dedi. kısacası böyle arkadaşlarr.

ya arkadaşlar benimde canım sıkıldı şimdi doğum öncesi izni ekletebilceğizmi ekletemiyceğizmi? bende ne güzel ekletiriz diyordum. gerçi benim eylül sonu o yüzden iyi olursam seminerlere gitmek istiyorum. o zaman ekletebilirim belki? değilmi? yani sadece 13 haftamı toplam çok az değilmi? nasıl ayırlıcaz bebişlerimizden. eşimde askere gidecek offf oofff

rumiye canımm aramıza hoşgeldinn eylül annelerinde yazamadımm ama. canımm oo sen haydi haydi ekletirsin diye düşünüyorum dogum tarihi ne zaman bilmiyorum gerçi ama. ben en yetkili yerden ögrendim benim dogum eylül 2si ama dogum öncesi iznime agustosun ikinci haftası ayrılıp dogumdan sonrasına 5 haftayı ekletebiliyormuşumm sagolsun milli egitimdeki bayan çok ilgilendi tekrar bir problem olursa arayabilirsin dedi. sizde emin olmak isterseniz ilçe milli egitiminize arayıp sorun isterseniz.

Aslı buna göre bir problem yok gibi,
Ben de dün doktoruma sordum bu konuyu sizin mevzuatınızla ilgili bir bilgim yok ama doğumu senin gibi eylüle gelenler doğum öncesi 5 çalışabilir raporu alıyorlar sonrasında ekletebiliyorlar mı bilmiyorum dedi,be sadece rapor veririm dedi...Kızlar inşallah doğum öncesi izinbimizi doğum sonrasında kuzularımıza bakarak kullanırız...Böylece hem doğum öncesi izin yapmış oluruz hem de bu izini doğum sonrası kullanmış oluruz,mükemmel zamanlama yanii

Sen milli eğitimi aramışsın cnım ama doğum öncenin yaz tatiline geldiğini söyledinmi?O sana zaten normal süreci anlatmış,yaz ttiline denk gelenn doğum öncesi izini doğum sonrasına aktarılabilir mi diye sordun mu Aslıcım?

canımcımm biliyorsunki benimde tatile geldigi için kullanıp kullanamamam problemdi konuşurken söyledim tabikide tatile geliyor o yüzden kullanamazsın dediler dogrumu dedi ve bana herşeyi anlattı sadece senin şansızlıgın tatile geldigi için birazı yanıyor o kadar ama 5 haftanı dogum sonrasına aktarabiliyorsun dedi. isterseniz sizde ilçe milli egitiminize sorun hatta kadın araman iyi oldu raporlarını çok iyi al dedi seninle problem yaşamayalım dedi, bir problem olursa arayabilirsin dedi.

Aslıcım valla benim de buna göre sadece 1 haftam yanıyor ağustosun son haftası e o da olsun o kadarına da razıyım...Başka sorun çıkmasın da canım.Benim bu sene çok karışık olacak bir de yeni okul,tayin dönemi,doğum izini,ilişik kesme,yeni okula başlama hepsi birbirine karışacak canım yaa

kızlar sizi üzmek istemem ama sayın bakanımız(!) yeni bir yasa tasarısı hazırlıyorlarmış tasarıya göre doğum öncesi izin doğum sonrasına aktarılamayacakmış.. inşallah tasarı kabul edilmez ama memurlarnet te yazan bu aynı haberi milliyette de okudum.umarım gerçekleşmez

Aman Allah ım inşallah böyle bişey olmaz. asıl doğum sonrası izin fazla olmalı ufacık bebişlerimizi bırakıp nasıl çalışıcaz ne kadar verimli oluruz böyle hiç düşünmüyorlarmı?senağlama

bakanımız ne zaman bizim leyhimize kararlar verdi ki... her şey beklenir onlardan dua edelim de olmasın böyle bir şey...

kızlar sizin doğum öncesi izniniz tatile denk geldiği için yanar. Benim de doğum sonası iznim tatile denk geliyor ve yanıyor. Üzgünüm.

Kızlar umarım bu yeni yasa tasarısı kabul edilmez.Napalım yani doğurur doğurmaz göreve mi başlayalım.Herkes ücertsiz izne ayrılamaz ki........

kızlar sizin doğum öncesi izniniz tatile denk geldiği için yanar. Benim de doğum sonası iznim tatile denk geliyor ve yanıyor. Üzgünüm.

ceylan arkadaşım hoşgeldinn benim yazımı okudunuz mu bilmiyorum ama ben kendi ilçe milli egitim müdürlügünden dogum izinleriyle ilgilenen kişi ile konuştum ve dogum öncesi iznimin sadece 3 haftasının yandıgını ve 5 haftasını sonraya ekletebildigimi söyledi ama bunu yapabilmem için mutlaka ve mutlaka çalışabilir izni ve daha sonrada dogum iznine ayrılma raporunu almamın şart oldugunu da söyledi. belki sizin sonrası oldugu için yanıyordur. gerçi benimde 3 hafta yanıyor ama olsun 5 haftasını kullanabilmekte iyi.inşllah bir problem çıkmazda kullanabilirim.

SORU: Eşim bir ilköğretim okulunda sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktadır.Eylül ayının ikinci yarısında doğum yapacaktır.Tabip raporu ile doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumda çalışması halinde kalan 5 haftalık sürenin doğum sonrasına eklenmesi mümkünmüdür.Öğretmen olması dolayısı ile doğumdan önceki beş hafta yaz tatiline denk geldiği için bu iznin kullandırılmaması gibi bir durum söz konusu olabilirmi?Yardımcı olursanız memnun oluruz.Saygılarımla

CEVAP: .......
Öğretmenler, Ağustos ayında izinli sayıldıklarından tabip onayı ve memurun isteği şartları karşılanmış olsa dahi işyerinde çalışma şartı gerçekleşmemiş olacaktır. Bu nedenle Ağustos ayındaki doğum öncesi iznin çalışmadığı için doğum sonrasına aktarılması söz konusu değildir.

Burada ayrıca şunu belirtmek gerekmektedir. Devlet Personel Başkanlığınca sorunları çözmek amacıyla çıkarılan doğum izin sürelerine ilişkin tebliğde bu konuya değinilmemiştir.

YORUM:
1.yukarıdaki maddede"Bu durumda, memurun çalıştığı süreler" yazarken,

yukarıda c şıkındaki açıklamada"c) İşyerinde çalışması hususlarıdır."denilmiştir.maddenin aslında işyeri kelimesi geçmemektedir.

2. olarak son cümlede"mümkün olmadığı "yazılarak sanki kesinlik kazandılrılmak istenmiş fakat bu sadece yukarıda da ıfade edişdiği gibi bir düşüncedir.mesela

bir hamile öğretmen yazın doktordan 5 hafta çalışabilir raporu varsa bunu doğumdan sonraya aktarabilir.çünkü yazın da çalışmakta maaşını almaktadır.hem temmuz ve ağustos aylarında aylarında çesitli resmi işler olmaktadır.örneğin bakanlığın tanıdığı sınavhakkı,ortalama yükseltme sınavı, seçim görevi gibi.bu durumda 5 hafta daha çalışabilir raporu olan öğretmen diyebilirmi ki ben çalışmıyorum doğumuma 8 hafta var diye.diyemez.çünkü (doktor raporu) çalışabilir diyor.okul idaresi de isterse o öğretmene rahatlıkla görev verir yaptırır.yani öğretmen bu süre zarfında resmen çalışmaktadır.

3.eğitim öğretim sezonunda doğum yapan 5 haftalık iznini aktarabiliyor da,yazın doğum yapan aktaramayacaksa memurlar arası eşitliğe aykırı.

Bana çok mantıklı geldi..

Üzülmeyin Eylül annişleri,öğretmen arkadaşlarım,ne doğum öncesi ne de doğum sonrası iznimiz yaz tatiline geliyor diye yanmıyor.37. haftaya kadar çalışabilir raporu almayı unutmayalım,hiç bir hak kaybına uğramayalım inşallah...

gül canım tesekürler kafamdaki soru isaretleri bitti.

kızlar ben 32+5 günlük hamileyim ve muhtemel doğum tarihim 3 eylül şimdi ben doğum öncesi iznimi doğum sonrasına aktarabiliyor muyum?okulu aradım aktaramayacagım söylendi ve çalışabilir raporuna gerek olmadığı söylendi.bana yardımcı olur musunuz çok kafam karıştı

aktarırsın arkadaşım. 37. haftaya kadar çalışabilir raporunu al. almazsan hakkını yitirirsin. inanma kimseye sen raporunu al okuluna bırak, gerisine karışma.ben aldım,benim 16 haziranda 32. haftam dolmuştu, ancak 37. haftam tatile geliyor, hiçbir problem olmadı kabul edildi. doğurduğun haftadan itibaren de 8+5 haftayı say. o kadarlık izin kullanmış oluyorsun.
inanmayın söylenenlere idareciler çalışın istiyorlar. hakkınızı yedirmeyin.
normalde yaz tatiline geiyor diye bir şey olmaması lazım çünkü biz kendi isteğimizle yaz tatiline çıkmıyoruz. bu durum da mahkemelik.

senin 32.haftan hazirana denk geldiği için aktardılar sanırım benim ise bu haftaya denk geldi dolayısıyla aktaramayacagım söylendi.şimdi ben ne yapayım?yarın 32+6 oluyorum.sevki alıp hastaneye mi gideyim çalışabilir raporu almak için?

cyıldız zeseze ye katılıyorum canım
yaz tatilinde olman bu 5 haftayı doğum sonrasına ekletemiceğin anlamıına gelmez
bu yönetmelik sadece öğretmenler için değil 657 ye tabi tüm devlet memurları için geçerli
yani biz yaz tatili yapıyoruz diye bu haktan mahrum kalmıyoruz,tüm devlet memurlarına verilmiş bir hak bu. Ben de yarın doktor kontrolüne gideceğim 31+2 olacam yarın ve raporumu isteyeceğim doktorumdan."37. gebelik haftasına kadar daha 5 hafta süre ile çalışmasında gebeliği yönünden bir sakınca bulunmamaktadır." şeklinde bir raporu mutlaka iste ve bir fotokopi çektirip kendin de sakla canım.Bu raporu okuluna veriyorsun dosyana ekliyorlarmış sanırım,emin değilim ama öyle yapan arkadaşlar var onlar yol gösterdi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…